Ötekilerin Cinsiyetleri Hakkında

Martin de güçlü kadın karakterler falan koyarak kadınları da ön plana çıkarmaya çalışan hatta çıkaran birisi. Bence de bayan öteki görebiliriz.

Yani sonuçta en az bir tanesinin varlığı “masal” diye kayda düşmüş ise devamı olmasını beklemek mantık dışı bir beklenti olmaz.

Cüceler gibi diyorsun anladığım kadarıyla. Creaster’ın karıları Sam’e çocuğu abileri alacak dedigine göre alınan bebekler dönüştürülmek için alınıyor. Biz Creaster dışında kendi isteğiyle çocuklarını veren görmedik ama WW’ler sadece Creasterdan almayabilir diye düşünüyorum diğer klanlardanda zorla bebek kaçırabilirler.
“Niye kızları almıyorlar?” sorusu ilginç ama benim düşüncem muhtemelen Creaster daha çok çocuk yapsın diyedir​:joy::joy:

O büyü meselesini sanırsam ben söylemiştim ama emin değilim. Ama ben söylediysem onu Craster özel birisi diye varsayarak söylemişimdir başka türlü neden sadece Craster’ın çocuklarını alsınlar ki? Başka bir mesele de NW’nin buna neden göz yumduğu sorusu ki buna verebileceğimiz çok fazla cevap yok ama ben ama ben sadece NW’nin değil kuzeydeki bazı hanelerinde en azından yakın tarihe kadar bu olayların içinde olduğunu düşünüyorum. Oldukça karmaşık olaylar bir süredir bir Craster başlığı olayları iyice analiz etmek istiyordum ama bilirsin üşengeçlik ve bir de önceden yarım kalmış Faceless serisi var o yüzden şimdilik biraz zor.

“Abileri” dediğini biliyorum ama sonraları düşündüm, nereden biliyorlar?

Yetişkin ww’ler bunlara gelip “anne!” diye mi sesleniyor? WW’ler ilk geldiği zaman Craster’a her şeyi ayrıntısı ile açıklama ihtiyacı mı hissetmiş? Aralarında efendi-köle ilişkisi olduğu için pek sanmıyorum. Şüphem var. Madem en başında bu herifle anlaşma yaptı, neden ilk bebek almak yerine hayvan almış ama sonra bebek almaya başlamışlar?

@Brandon_Stark
Sadece Craster’dan aldığı için adamda özel bir şeyler olmalı gibi diye düşündük ama adam sapık pislikten başka bir şey gibi görünmüyor, özel bir şey olduğuna dair bir işaret görmedik(gözden kaçmadı ise). Sadece bunlarla anlaşma yapacak kadar pislik karakterli bir şey; erkekler ona rakip, kurtulmak istiyor; WW’ler buna bu imkanı sağlıyor. Eğer mesele “kan kurbanı” ise zaten Craster’ın bebekleri buna yeter ama ww sayısını arttırmak için ise yetmez. Sonuçta her sene kaç tane erkek bebe doğuyor ki bundan, bunların sayısı artsın? Başka kişilerden de almaları lazımdı; çalmak olsun isteyerek anlaşma yapmak olsun.

Belki Yabanıllar arasında Craster kadar pislik adam yoktur(şüphem var gerçi :slight_smile: ) ama adamın örneği de yok görünüyor. Bu, WW’lerin amacını anlama açısından önemli olabilir işte. Bence hayatta kalmak için her şeyi yapacak Craster dışında da birileri vardır; bilhassa atıyorum dönüşüm için alıyorlarsa bebekleri, bunun için de warg kanı gerekir ise Yabanıllar arasında warg olup piç peydahlayan tipler var.

Lakin dediğim gibi Craster warg olsa bu bilinirdi kanımca, kimse saklamıyor bu niye saklasın? Hem saldırı yediğinde savunma için gücünü kullanmaz mıydı? Yabancılar toprağında iken onları gözlemez miydi? Bilmez miydi niyetlerimizi kötü? Kaldı ki warg olanın çocukları da warg olacak diye bir şey yok; misal son kitabın açılışındaki warg’ın çocukları öyle değildi. Yani babanın-annenin özel olması bir şey ifade etmez, çocuk da o büyü kanda yaşamadıkça.

Yani bence “kan kurbanı” daha makul.

Crasterla ilgili bir teori var görmüşsündür belki. Craster Aemon Targaryen’in Yabanıl bir kadından olan pici diye. Yabanıllar ilk insanların kanlarını taşıyor, targaryenlerde valyria kanı var. İkisi de Westeros’taki büyülü kanlar. Bu teori dogruysa Craster da Jon gibi büyülü bir kana sahip. Hatta teoriye göre Craster’ın ensest üremesinin sebebi de kanın saflığını korumak. White walkerların istedigi kan karışımının bu oldugu, o yüzden Craster’ın cocuklarını aldığını söylüyor o teori. Dogrudur yanlıştır bilemem tabi.

öyle birşey olsaydı kızları, çocuklarının en az biri yada birkaçında görünümü olurdu . Bu da dikkat çekerdi. Öyle dikkat çekici birşey hatırlamıyorum ben

neyse ötekilerin cinsiyetini erkek diye düşünmedim ben, zaten öteki nedir bilmiyoruz da
dizide ötekiler dönüştü bebek ama kitap ne oldu bilmiyoruz kurban olduğunu biliyoruz ve bebek alıp büyütecek kadar merhametli olduklarını ben sanmıyorum, öğreneceğiz

1 Beğeni

Adı üstünde “kuram” ve dahası oldukça da desteksiz bir kuram. Yani Ötekilerin “dönüşümü” yaşlı bir Targaryen’in piç peydahlamasına mı bağlıydı yoksa dönüşmeyecekler miydi? 5 bin yıl önce nasıl peydah oldu bunlar? O zamanda mı bir Valyria’lı kurban aradılar ne oldu? Yani görüyorsun bu sadece olayın bir başı, başka noktalara gitsen sayısız uçurum çıkar karşımıza. :slight_smile:

Bir üst yorumda da belirttiğim gibi; Craster’ın özelliği ne olabilir ki? En fazla warg olabilir ama warg olmak senin çocuklarını da senin gibi özel/warg olmaya itmiyor. Kızlarının hiçbiri warg değil, erkekler mi warg olmuş sırf? 1000 kişiden 1 kişi warg olur, bunun yegane istisnası Stark çocukları ki o da zaten ciddi bir müdahale durumu(aynı Dany’nin yanmaması gibi ama bir seferlik) .

Yani Craster’ın olsa olsa 1 tane warg bebesi olur, başka olmaz. Dahası bunu anlamanın yolu da birkaç yaşa gelene kadar beklemek aslında, güç o zaman gösteriyor kendisini. He belki warg olan hangi bebek warg onu anlayabilir, hissederler çünkü.

Yani WW’ler “dönüşüm” için bebekleri alıyorlar ise ve bu “özel” kan gerektiriyor ise bu iddia çürür, bu şekilde türeyemezler. Lakin özel kan gerekmiyor, herhangi bir bebek olur dersek de o zaman şu soruyu sorarım; köyleri basıp, bebek çalabilecek iken yahut işte Craster gibi “hayatta kalmak” adına bunu yapabilecek birkaç kişi daha bulabilecek iken neden tek bir adamla idare ediyorlar? Zaten köyleri basıp insanları da öldürüyor bunlar, oralarda bir sürü bebek vardır, değil mi?

Bu yüzden “dönüşüm” için olduğu konusunda şüphe sahibi biriyim. “Kurban” ise daha mantıklı geliyor; büyü için vs. Yani bu bebeklerin büyümesini nasıl sağlıyorsun ki? Topraklarında zaman hızlı mı akıyor? Makineye mi sokuyorlar?

Bunlar yaşayan, soluk alan, kanları olan ama buzdan yapılma canlılar. Ateşin tersi…

5 bin yıl önce bir tane dişi Öteki varsa, bu nasıl olmuş ve neden bugün olmasın? Eğer söylediğim gibi bunlar şehirlerinden dışarı çıkmıyorlar da biz sadece askerleri komutanları görüyorsak olağan yani.

1 Beğeni

Dizide ww’ler tamamen Craster fabrikasından çıkma görünüyor, o şekilde işlediler. Aksi yönde kapı bırakmadılar. Lakin durum kitaplar için aynı değil. Zaten serideki Ötekiler ile dizideki ww’ler arasında çok ciddi farklar var. Sanki aynı ırk değil de kuzen gibiler. :grin:

Bu bebemiz Yabanıl bir wight. WW değil.

1 Beğeni

Anladım, haklısın aslında ama işte DD ve yapımcıların, artık kim ilgileniyorsa bununla… İşi yapış şekli, fikir değiştirmesi ve oyuncu çocuk olduğu için de yetişkinler gibi rol kesmesi zor… Alayından zeki gibi durması bundan dolayıdır diye tahmin ediyorum. :slight_smile:

Hortlatma ekibi… Bu konuda yeni gelen arkadaşların fikrini de almak istedim. Hazır uzun gece konusunu açmış iken.

Ben o bebekler dönüştürme diye değil, kan kurbanı için kullanılıyor fikrine daha yakınım. Ayrıca muhtemelen ateş tarafı da bebek kurbanı yapıyor (Qohorlu demirciler Qohor Hakkında Bilgiler burada bahsettim ondan, Targaryenlerin bu yöntemle yumurta çatlattigina dair teori var (Targlarda düşükler ve insana benzemeyen bebek doğumu çok sık gözüküyor.))

2 Beğeni

Hatan var çocuklardan önce keçileri alıyor diye bir cümle geçmiyor.Cümle aşağı yukarı"Soğuk geldiğinde çocukları veriyor.Cocuk yoksa keçi veriyor."anlamına gelen bir cumleydi diye hatırlıyorum çok önemli değil ama söyleyeyim dedim.
Konu hakkında fikrime gelince zaten ötekilerin takım elbise giyip craster ile yüz yüze görüşüp merhabalar yılda 2 oğlan ve 5 keçi karşılığında soğuk tanrılar tarafından yok edilmeme sigortası yaptırmak istermisiniz dediklerini zannetmiyorum.Bence Craster gibi bir adam ötekiler olmasa bile erkek çocuklarını beslemez sonuçta ne karısı yapabilir ne de dövüp çalıştırabilir zorlu kış şartlarında bir boğaza daha gerek yok.Bence yabanıl cehaleti ile oğullarını zaten dışarı atıp tanrılara kurban diyordu.Bu çocukların ötekiler tarafından alındığını gördu. Tanrıların (ona göre) gerçek oldugunu görmesi kurbanları devam ettirmesine neden oldu.Ayni zamanda ötekiler kontrol için geldiklerinde yaşanan doğa olayları yaşanınca korkuyla keçi vb. şeyler verdi.

2 Beğeni

O zaman açtığımda aklımda kaldığı gibi yazmışım, düzelteyim.

Şimdi Gilly’e göre zaman zaman geliyorlar ve oğlan doğmadığı sürece hayvanları veriyor. Koyunları vermiş, bitmiş sanırım. Köpeklere kadar veriyor… Oğlan doğduğu zaman da oğlanı veriyor. Son dönemlerde de sık sık gelir olmuşlar.

Craster ve Öteki arasındaki anlaşma ne zaman yaşandığını bilmediğimiz için öncesi/sonrası olayını pek kestiremiyorum.

Benim de aklıma geldi senin söylediğin şey. Bu adam zaten tehdit gördüğü için bu oğlan çocuklarını asla evde barındırmıyor, 50 yaşında desek; bunca yıl Sur’a bebek göndermediğine göre ölmeleri için dışarı atması mantıklı. Ötekilerin evvelden beri kurban aldıkları bilinen bir şey. Bu yüzden insan-hayvan demeden almaya başlamışlardır. Kendilerine ait bir dili olduğunu düşünüyorum, insanlarla ilişki içinde olmadıkları için de onların dillerini bildiğinden şüphe etsem de belli olmaz o iş. Neyse, söylediğinin olma olasılığı yüksek gibi bence. Yine de Ötekiler ne zaman bundan almaya başladı bu çocukları, bilemediğimiz için malum… Belki en başından bu işe böyle başladı, belki de sonradan…

Valyria’nın Şafak İmp. varisi olduğuna inanıyorum; oradaki yaşam tarzı ile bunların ki benziyor sanki. Valyria’da zaten kan büyüleri ve deneyler yapılıyordu, insan kurbanı kaçınılmaz gibi bir şey. Kurbanın bebek olması şart değil büyülerde, Ötekiler durumunda adam sadece oğullardan kurtulmak için onları tercih ediyordu, kızlarını verse yetişkin; onları da alırlar bence.

Yaşlı dadıya göre erkekler

Yaşlı dadının bir Gece’nin Kraliçesi hikayesi de var.

Geneli diyelim. Yananıl kadınların ötekilerden çocuk yaptığını söylüyor.

Bunu neye dayanarak söyledi, ben onu merak ediyorum. Bunlarla mı konuşuyor? Sanmıyorum. Bebek gidince onu dönüştürdüğünü mü düşünmüşler? “Anne ben geldim.” mi demişler?

GRRM’in yanıltıcı bilgilerinden biri diye düşündüm. Sonuçta seride ve tarihinde bir şeyden başka bir türe dönüşen topluluk görmedik. Buz ejderhaların varlığı bile iyi kötü ortada iken birebir aynısı olan Ötekilerin, dönüşen türler olması kafama yatmıyor.

Ötekilerin dönüştüğü kesin birşey, Creaster’ın karılarda gelenlerin kardeşleri olduğunu söylediler. Yani Ötekiler dönüştürülmüş insan bebekler. ötekiler hakkında Çokşey bilmiyoruz bir kısmı dönüştürülüyordür, dönüşmeyen bir kısım vardır ya da öteki kadınları öldüğü için insan bebekleri dönüştürme yoluna gitmişlerdir. .d
Hepsi ihtimal

Evet belki de Ötekilerin kadınları yok oldu bir nedenden dolayı ve bı şekilde ürüyorlar