Ozzy Osbourne

Doğum adı:John Michael Osbourne
Doğum:3 Aralık 1948 (64 yaşında) Aston, Birmingham, England
Meslekler:Müzisyen, Besteci, söz yazarı, yazar
Etkin yılları:1968–1992, 1995’ten beri
Çalgılar:Vokal, armonika, synthesizer
Tarzlar:Heavy Metal

Babası Jack Osbourne, General Motors firmasında, annesi Lillian Osbourne ise Lucas adlı araba sarf malzemeleri üreten bir firmada işçi olarak çalışıyordu. Altı kardeşi ile beraber büyüyen Osbourne, okul hayatında pek başarılı olamadı; öğretmenleri öğrenim güçlüğü çektiğini düşünüyorlardı. 14 yaşındayken Beatles’ın müziği sayesinde rock müzikle tanışan Osbourne, 15 yaşındayken okulu bıraktı ve de yerel işletmelerde, inşaattan araba fabrikasına kadar değişen pek çok sektörde çalışarak iş hayatına atıldı. İlk müzik grubunu bu yıllarda, Birchfield Road School’da beraber okuduğu arkadaşı Tony Iommi ile beraber kurdu. Grup, psychedelic rock müziğinin baskın akım olduğu yıllarda, blues etkileşimli sert bir rock müzik eksenini korumaya çalışıyordu. Bass gitarist Geezer Butler, gruba yönetmen Mario Bava’nın korku filmi Black Sabbath’ın adını vermeyi düşündüğünü söyleyince gruplarının adı da konmuş oldu.

Black Sabbath Sonrası
Grubun ilk albümü Black Sabbath, 13 Şubat 1970 yılında piyasaya çıktı ve de Amerikan müzik listelerinde 8. sıraya kadar yükseldi. İlk albümden sadece dört ay sonra stüdyoya dönen grup, War Pigs adlı ikinci albümleri üzerinde çalışmaya başladı; fakat Vietnam Savaşı’nı yeren albümün adı, müzik şirketinin baskısı üzerine Paranoid Park’e çevrildi. Paranoid, 4 milyondan fazla kopya sattı ve gruba ilk Amerika turnesinin kapısını açtı. Ozzy Osburne, bu albümle beraber şarkıcılık ve söz yazarlığı konusunda heavy metalin en etkili isimlerinden birisi haline gelmeye başladı.
İlk albümlerinin liste başarıları, 1971 yılında Master of Reality, 1973 yılında Volume 4, 1973 yılında Sabbath Bloodly Sabbath ve 1976 yılında Sabotage ile devam etti. Fakat grubun başarılı gidişi, 1976 yılında piyasaya sürülen Technical Ecstasy ile beraber durulmaya başladı. Technical Esctasy, Black Sabbath’ın Amerika listelerinde ilk 50’ye giremeyen ilk albümü olmuştu ve albüm sonrasında grupta çözülmeler görülmeye başlandı ve Ozzy Osbourne, 1977 kasımında, grup yeni albümleri için stüdyoya girmeden kısa bir süre önce Black Sabbath’dan ayrıldığını açıkladı. Grubun gidiş hattından memnun olmadığını söyleyen Osbourne, gene de grubun son albümü olan Never Say Die! kadrosunda yer aldı ve de 1979 yılının sonunda, çok fazla uyuşturucu madde kullandığı ve gruba yeni eserler katacak durumda olmadığı gerekçesiyle gruptan kovuldu.2009 yılında kendi otobiyografisini yayınladı.

Stüdyo albümleri
1980 Blizzard of Ozz
1981 Diary of a Madman
1982 Speak of The Devil
1983 Bark at the Moon
1986 The Ultimate Sin
1988 No Rest for the Wicked
1991 No More Tears
1995 Ozzmosis
1998 The Ozzman Cometh
2001 Down to Earth
2007 Black Rain
2010 Scream

Konser albümleri
Live At Budokan(2002) Live & Loud(1993)

Derleme albümler
1989 Best of Ozz
1990 Ten Commandments
1997 The Ozzman Cometh
2003 The Essential Ozzy Osbourne

EP’ler
Mr. Crowley Live EP (1980)
Just Say Ozzy (1990)
Dreamer EP

Bu arada konuyu @“Sinister” için açtım.Saygılar :smiley:

Bu Ozzy bir harika dostum :slight_smile:

Ahh en birinci etkileşimimdir doğrudur, dinlediğim grubların yarısı Black Sabbath ve Ozzy’den etkilenmiştir. Ozzy, Black Sabbath öncesi ve sonrası olmak üzere çift kişilik bir kariyer bırakmış ama Zakk Wylde, Tony Iommi ve Dio’u da unutmamak gerekir. Yeniden teşekkürler =)

spidermandaki osbourne sandım lan bi an ahaha :smiley:

Ozzy Osbourne yazıyor başlıkta ve sen spiderman’deki osbourne zannediyorsun bravo ! :smiley:

osbourne u görünce bi an şeettim :smiley:

Bu gada uyuşturucu alıp bu yaşa gelen bi ozzy var bi de Lemmy zaten.

Ama Lemmy gömer bunu