Paralı Askerler

#1

Paralı Asker, bir kişi veya grup için savaşan kişilere denir. Birçok farklı paralı asker türü vardır. Bu türlerden sellsword* ve freerider* Westeros’ta benzer kavramları karşılar. Sellswordların sadakati, freeriderların ise disiplini olmadığı bilinir.

Sellsword
Bir sellsword çoğunlukla en yüksek kişiye hizmet eder. Yeterli para karşılığında yapmayakcakları şey yoktur. Bu yüzden fiziki ve zihinsel olarak güçlü kimselerdir. Birçok sellsword gruplara ayrılmıştır. Bazı gruplar çok disiplinlidir(Altın Grup gibi, bazılarıysa bir grup vahşinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur(Cesur Dostlar gibi). İkinci Oğullar ve Fırtına Kargaları ortadadır. Bu gruplar genellikle profesyonel kişileri işe alırlar. Bazı grupların ölçütleri daha yüksektir. Bazı gruplar ise kişi birkaç savaşa girmişse profesyonel sayılır.
Özgür Şehirler sellswordları, asırlardır bitmek bilmeyen savaşların sürdüğü Stepstones ve İhtilaflı Topraklarda kullanmaktadır. Bu yüzden Essos’ta Westeros’tan daha fazla sellsword vardır. Bu savaşlarda kökeni çok eskiye dayanan sellsword grupları kullanılmaktadır.

Bilinen Sellsword Grupları
-Cesur Dostlar
-İkinci Oğullar
-Uzun Mızraklar
-Fırtına Kargalar
-Altın Grup


Tyrion Lannister’in Freeriderı Bronn

Freerider
Freerider yaygın kullanılan bir terimdir. Ancak sıklıkla bir lordun hizmetinde olmayan atlı askerleri tanımlamak için kullanılır. Bazıları sıradan şövalyeler ve tecrübeli savaşçılar olsa da çoğu yeşil, eğitilmemiş ve gidecek başka yeri olmayan kişilerdir. Bunların çoğu para için değil de şan ve şöhret için savaşırlar veya bir lordun veya şövalyenin hizmetine alınmayı umarlar. Bazı freeriderlar sadece hayatta kalmak için dövüşürler. Eğer köyü saldırıya uğrar ve yıkılırsa, silahı olan köylüler silahlanır ve freerider olur. Bu sayede açlıktan ölmekten kurtulurlar. Kökenleri ne olursa olsun freeriderlar her zaman keşif, öncü veya hafif süvari birliği olarak kullanılır.

Sellsail*
Sellsail, para karşılığında gemilerde ve deniz savaşlarında görev alan kişilere denir. Savaş zamanı dışında korsanlık ve kaçakçılık yaparlar.

*:Sellswor, freerider ve sellsail’i direkt olarak çevirdim çünkü türkçe karşılığı tam olarak yok.

#2

Altın Grup Vahşilerden değil essosdaki kaçak ve sürülmüş westeroslulardan oluşur. Ayrıca bu paralı asker grupları arasındakı en tecrubeli ve kaliteli gruptur.

Favori grubum olarak onun çevirisini bana bırakmanı rica ediyorum. Bugün yarın yaparım.

#3

tamam ben onları çeviriyordum. o zaman ben bugün diğerlerini bitiririm sen de onu çevirirsin. ayrıca onların disiplinli olduğunu yazdım

#4

adamım bronnda onlardan biri :stuck_out_tongue:

#5

Kısacası genelde Lannisterler’e hizmet edecek olan kişiler(paradan ötürü) :smiley: