Pentos Hakkında Bilgiler

• Kral Toprakları’na en yakın olan Özgür Şehir’dir. Valyria tarafından ticaret karakolu olarak kurulmuştur.

• Pentos kısa zamanda etrafına yayıldı, kadim Andalos krallığının tamamını kendine kattı. Ilk Pentoslular genellikle sıradan insanlardan olusu sebebiyle yerel halkla kaynasmaya istekliydiler. Bu sebeple Andal kanı taşırlar.

• Az da olsa asil insanlar da vardı. Eskiden bu kırk asil ailenin yetişkin erkekleri arasından Pentos Prensi seçilir ve ömür boyu hükmederdi. O ölünce başkası seçilirdi.

• Zamanla prensin gücü sembolikleşti. Şehir gerçekte yönetici konsey ile yönetilir. Prens genelde ziyafet ve balolara başkanlık eder, yakışıklı muhafızlar tarafından taşınan tahtırevanda taşınır. Her sene deniz ve tarla bakireleriyle yatar. Ama kıtlık ve savaş durumunda prens kurban edilir ve başka bir prens seçilir.

• Bazen seçilen prensler bu durumun riski yüzünden bu görevi reddederler. Bunlardan en ünlüsü Hırpani Prens’tir. (Adamın niye Pentos’a bu kadar kafayı taktığını şimdi anladım.)

• Pentos’ta kölelik yaygın bir biçimde uygulanmıştı. Ama Braavos ve Pentos arası yapılan savaşlarda Pentos’un zayıf düşmesiyle Nevio Narratys, Braavos ile anlaşma yapmıştı. Bu şartların arasında köle ticaretinden çekilmek ve köleliğin yasaklanması vardı.

• Ama pek çok Pentos gemisi köle ticareti yaparken Lys veya Myr bayrağı çekerek ticarete devam etmektedir.

• Ayrıca özgür sözleşme hizmetlileri bulunur. Bu kişiler tıpkı köleler gibi muamele görürler. Kanunlara göre efendilerine borçları olmaması şartıyla istedikleri zaman hizmet etmeyi bırakabilirler. Ama iş güçleri genelde barınak, yiyecek ve giyim masraflarından az olduğu için neredeyse tamamının borçları hiç bitmez.

• Braavos ile yapılan diğer barış şartı, şehir muhafızları dışında şehirde ordu bulunmasını ve paralı asker tutmayı yasaklar. Bu sebeple kalın duvarlarına rağmen Pentos en savunmasız Özgür Şehir olarak bilinir.

• Bu durum Pentosluların Dothraklılarla anlaşma yapmasına ve her geldiklerinde onları hediyelerle uğurlamalarıyla sonuçlanmıştır.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 266-267 kaynak olarak kullanılmıştır.

5 Likes

Kalemine sağlık. :slight_smile:

Sen asoiaf’ta yaşasa idi mesleğin ne olurdu, biliyorum. İlk turizm şirketini kurar; Batı halkına doğu şehirlerini gezdirirdin; doğudakileri de batıya. :smiley:

3 Likes

Yeterince zengin olsaydım bu dünyada da yapardım bunu :grin:

1 Like

Adamlar birinci dünya savaşından çıkan Osmanlı imp. & Alman imp. gibi anlaşmalar imzalamış.

2 Likes