Petyr Baelish


#1

Petyr Baelish

Lakap: Littlefinger

Ünvanı: Harrenhall lordu

    Hazinebaşı

Doğumu: 266 AL-268 AL arası

Kitaplardaki rolü: Taht Oyunları (bizzat katıldı)

          Kralların Çarpışması (bizzat katıldı)

          Kılıçların Fırtınası (bizzat katıldı)

          Kargalara ziyafet (bizzat katıldı)

          Ejderhalarla dans (Bahsedildi)

Geçmişi:

[spoiler]Büyükbabası Lord Corbray’in hizmetinde bir paralı askerdi. Babası ise Parmaklarda çok küçük bir arazide küçük bir lorddu. Babası savaşlarda Hoster Tully’nin destekçisi oldu ve Hoster Tully Petyr’ı kendi çocuklarının yanında büyütmek için himayesine aldı. Kendini Tully çocuklarının yanında ,Catelyn Lysa Edmure, büyüttü. Littlefinger lakabını ona onlar taktı. Onlar büyürken Petyr Catelyn Tully’e aşık oldu. ama Catelyn onu bir erkek kardeşten fazla sevmiyordu. Catelyn ve Brandon Stark nişanlanınca, Petyr düello teklifinde bulundu. Catelyn Brandon Stark ölünceye kadar onunla asla konuşmadı.

Öteki yandan Lysa Petyr’a aşıktı. Bir gece sarhoşken onunla birlikte oldu ve ona Catelyn diye hitap etti. Lysa hamile kaldı. Hoster bunu keşfettiğinde Lysa’ya ay çayı içirip Littlefinger’ı Nehirovadan sürdü.

Daha sonra Kral topraklarında Hazine başı oldu. Kendine genelevler satın aldı.

Petyr, Jon arryn’in robert’ın piçlerini öğrendiğini anlayınca Lysa’ya onu zehirlemesini söyledi. Lysa da Jon’un robert’ı ondan uzaklara götüreceğini anladığında Jon’u zehirledi. Daha sonra Petyr Lysa’ya Catelyn’e Jon’un kraliçe tarafından öldürüldüğünü açıklayan bir mesaj yazmasını istedi. [/spoiler]

Game Of Thrones:

[spoiler]Catelyn Tully, Eddard Stark’a oğluna yapılan suikast girişimini anlatmak için Kral Topraklarına geldiğinde Petyr onu genelevlerinden birinde sakladı. Catelyn Nehirova’da onunla birlikte büyüdüğü için ona güvendi. Petyr ona suikastta kullanılan hançerin kendisine ait olduğunu ancak bir turnuvada onu Tyrion Lannister’a kaptırdığını söyledi. Bu yalan -Hançeri Kral Robert’a karşı kaybetmişti- Catelyn Tully’nin Tyrion Lannister’ı alıkoyması yönünden onu kışkırttı.

Eddard Stark’ı delil bulmadan hareket etmemesi için, ona güvenmesi için karısına götürmeye ikna eder. Ona Jon’un katilini bulacağı hususunda yemin eder. Eddard’ın kraleli süresi boyunca Catelyn’e sevgisi adına ona sahte bir arkadaşlık gösterdi. Ona konseyin entrikaları hakkında yüzeysel olarak bahsetti ve ona kendisi(Petyr) dahil kimseye güvenmemesini söyledi.

Kral Robert Daenerys Targaryen’in hamile olduğunu öğrendiğinde ona suikast girişimi konusunda destek verdi. Ned Stark bu görüşe destek çıkmayınca istifa etti ama Kışyarına dönmeden önce Petyr ona yardım edeceğine söz verdiğini hatırlattı ve onu Robert’ın piçlerinden birine götürmeyi teklif etti. Orada Jamie Lannister’ın askeri tarafından bacağına yara aldı.

Kral Robert’ın ölümcül yarası sonrasında, Robert onu Varis temsilcisi yaptı. Baelish ona tavsiye verip ,Çocukların ensest sonucu olması hakkında, kendi güçlerini maksimuma çıkarmayı teklif etmiştir ama Ned bunu reddedip krallığa bağlı kalacağını söylemiştir. Petyr’dan Cersei’ye karşı şehir gözcülerinin yanlarında bulunmasını istemiştir. Baelish bunu kabul eder ancak ona ihanet eder. Şehir gözcüleri kraliçeye destekçidirler, Ned yakalanır zindanlara gönderilir.

Ned’in askerlerinin çoğu öldürüldükten sonra Jeyne Poole’u gözetim altına alır.[/spoiler]

Kralların Çarpışması:

[spoiler]Kral Renly’nin suikastı sonrasında Petyr Tyrell’lere Baratheon-Tyrell birleşmesi konusunda teklif götürdü. Margaery Tyrell ile Joffrey Baratheon arasında evlilik onaylandı. Petyr kral topraklarına
Tyrell ve Tywin Lannister kuvvetleriyle döndü. Bu şekilde Karasu savaşı kazanıldı. Savaştan sonra Petyr Harrenhall Robb Stark kontrolünde olmasına rağmen Harenhall lordu ilan edildi.

Baelish Sansa Stark a kesin olmayan bir dille onu koruyacağını anlattı. Ayrıca Petyr Karakazan kardeşleri muhbir olarak alan asıl kişiydi.[/spoiler]

Kılıçların Fırtınası:

[spoiler]Konsey toplantısı sırasında Petyr Sansa Stark’ı YüksekBahçeye gönderip onu Willas Tyrell ile evlendirmeyi önerdi ama Tywin Lannister onun acil olarak Tyrion Lannister ile evlendirileceğini söyledi. Ayrıca Jeyne Poole Arya Stark’ın yerine geçirilip Ramsay Bolton ile evlendirilmesine karar verildi.

Petyr Tywin Lannister’a lordluğu sayesinde Lysa Tully ile evlenip Arryn vadisini kazanabileceklerini söyledi. Böylece burayı şiddete gerek kalmadan alabileceklerdi. Tywin bu öneriyi kabul edip onun yerine Tyrion Lannister’ı geçirdi.

Petyr şehirden hemen ayrılmadı. Joffrey ve Margaery’nin düğünü sırasında Joffrey öldürülünce o kaos sırasında Sansa ile Dontos’u gemide bekledi. Dontos’u öldürdü ve Sansa’ya Joffrey’nin suikastı hakkında bilgiler verdi.

Sansa’yı ilk önce Parmaklara götürdü. Orada ona kendini Alayne Taş olarak tanıtmasını söyledi. Lysa ile Parmaklarda evlendiler.

Daha sonra Arryn Vadisinde Sansa’ya annesinin gençliğindeki gibi çok güzel olduğunu söyledi ve onu öptü. Bunu gören Lysa kıskançlık krizlerine girdi. Petyr ona sadece tek bir tully kızını sevdiğini söyledi ardından o kişinin Catelyn olduğunu söyleyip onu ay geçidinden attı ve suçu şarkıcıya yükledi.[/spoiler]

Kargalara Ziyafet:

Lysa öldüğünde kendini Vadi lordu ilan etti.(Robert Arryn mirasçısı hala) Vadinin lordlarını bir araya getirmek amacıyla Robert’ı ikna etmeye çalıştı. Lyn Corbray, görüşmelerde çok kavgacı bir durum sergileyip kılcına davrandı. Petyr ona karşısında Arryn lordu olduğunu hatırlatıp baskıcı bir politika izledi.

Ejderhalarla Dans:

Kral topraklarında çok ciddi finansal problemler yaşandığı için Petyr görevine geri çağrıldı. Sansa gitmemek isterken Petyr Harold Hardying ile evlenmesini istedi. Fakat soylu olmadığından bu teklif geçerli sayılmadı.

ilk çevirim hatalarım olabilir kusuruma bakmayın lütfen :slight_smile:
Kaynak: Awoiaf


#2

Çeviri için teşekkürler.Başlığa spoiler eklersen iyi olur, kitabı okumayanlar için spoiler içeriyor.


#3

Güzel Devamını bekliyoruz


#4

Jon Arryn’i bu mu öldürtmüş bilmiyordum bunu çeviri için eline sağlık vay şere… Petyr bende hep Varys’ten şüpheleniyordum :smiley:


#5

Çeviri için teşekkürler,güzel olmuş.
Hangi taşı kaldırırsanız kaldırın bu adam çıkıyor altından.Eddard’a yaptığı ihanetleri pek onaylamasamda oyunun hakkını çok iyi verdiği için sempati beslediğimi itiraf etmek istiyorum…

@Maekar Targaryen,
Bahsettiğin olay yaşanmış olsada kimin yaptığına dair 3.kitabı okumamış olanların bilgisi olmadığı için spoiler’a giriyor.


#6

Bu adamın amacanı bir tülü anlamıyorum.Ne yapmaya yada neye ulaşmaya çalışıyor acaba?O değilde son kitapta gördükki adam cidden Catelyn takıntılı.


#7

Hepinize teşekkür ederim :slight_smile: Çeviri bitti.


#8

vay be, adam hain falan ama işini biliyor. artık nefret etmeyi bırakıp saygı duymalıyız bence:)


#9

Bizim evi yeniliyorlardı.
Taşı bir kaldırdılar bu adam çıktı.


#10

Petyr Sansa’yı kendisiyle evlendirmeyecek Jon Arryn’ın kızkardeşinin torunu Sör Harold Hardying’le evlendirecek


#11

pardon orada bir hata olmus suan duzeltemeyecegim ama en kisa zamanda duzeltirim tesekkurler


#12

Çok saygı duyduğum bir isimdir… Sıradan bir adamken önce koca krallığın hazinedarı ol, sonra git şövalyeliğin merkezi olan Arryn vadisinin lordu ol.
Bu adama saygı duyulur ancak ve bunları sadece aşkı için sıfırdan yapabilmiş bir adam olduğundan takdir edilesi bir insandır.


#13

Petyr Sansaya amacını asla düşmanlarına belli etme diyordu.Hala planını anlayamadım.Bir sonraki hamlesini saygıyla bekliyoruz.


#14

şaka maka ama sansa hem cersei hem de petyr’den aldığı dersler ve tavsiyeler sayesinde westeros’un şimdiye kadar gördüğü en entrikacı ve düzenbaz kişisi olacak herhalde :smiley:


#15

Sırf Ned Stark’ı arkadan vurduğu için pek sevmediğim bir karakter. Ama bu çok zeki ve başarılı bir karakter olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabii.


#16

Orta -ohom- serce parmagi severim, cok kurnaz ve zeki ve zengin :wink:


#17

Ahanda benim adamım :slight_smile:


#18

O aptal haliyle ondan bi halt olmaz bence :slight_smile:


#19

Aptal olmak.
Aptal ayağına yatmak.
İşte ikinci durum Sansa için ve bu çok tehlikeli bir durumdur.Saf,salak olduğunu düşünüp ti’ye almazsın buda en büyük hatan olur. :smiley:


#20

Sansa’yı seven birini buldum acaba? Ya da bana mı öyle geliyor :slight_smile: