Petyr Baelish

Dizide baktığında hani bi laf varya bu kadın tüccarlığı zanaatıyla ilgilenenlere denilen efendim tam o tipte birisi p… yani ama zeka olarak muazzam bir insan.Planlı-programlı,tam KL kafasında kimsye tam güvenmeyen bir insan mesleğinin hakkını veriyor bu zat.

Dizide kendisine ışınlanma yeteneği verilmiş karakter , bir gün kral şehrinde görürsün kendisini sonra bir bakarsın hoop kışyarında ortaya çıkar .

Önce Lannister-Stark çarpıştırdı, şimdi de Bolton-Stannis çarpıştıracak. Kılını bile kıpırdatmadan yapıyor bunları. Zekasına hayran olsam da karakterini iğrenç buluyorum. Sansa’yı destekliyor falan zannedip bir an için destekleyenler de nihayet görmüştür artık gerçek yüzünü.

Yıllar önce Cat’in kendisi için düelloda bırak onu o sadece aşağı tabakadan bir çocuk lafını hiç unutmadı ve şimdi oraya Kuzey’e muhafız olacak. Bence olacak da. Petyr bir şey dedi mi o iş olur. Rickon ve Davos’un hikayesinin temeli bile atılmadı aslında. Dolayısıyla Roose da Ramsay de Stannis de gidici. Petyr 6.kitapa Kuzey Muhafızı belli ki.

Baelish vs Stannis: http://forum.gameofthronestr.com/konu-baelish-vs-stannis.html

bu adamın yerinin çok sağlam olduğunu düşünmüyorum.duyulduğu takdirde linç edilmesine neden olacak bin tane iş yaptı. küçücük ufacık bir sızıntı mahvolmasına sebeb olur.drizzt’in hocasının söylediği geldi aklıma binlerce zafer kazanabilirsin ama sadece bir kere yenilirsin.baelish yaptıklarını şimdiye kadar gizli tuttu ama arkasından iş çevirdiği onlarca kişiden sadece biri kazara da olsa gerçeği öğrense yandı.

o yeteneği başkalarına da verselerde şu aylar(sezonlar,ciltler) süren yolculuklardan kurtulsak.sinir hastası yapıyor beni.

O yolculuk kara yoluyla bir ay sürer.Bir ihtimal 1.kitap Cat’in yaptığı gibi Beyaz Liman üzerinden gemiyle gitmiş olabilir.

Westeros aptallarla ve ahmaklarla dolu.Son kitaba kadar kimse çakmaz.

gerçekten de öyle kardeşim, dizide hemen hemen bütün karakterlerin hayatı yollarda geçip izleyicileri bunaltırken bu adam anında istediği yerde beliriveriyor
İkinci sezonda da bir bölümde kralın şehrinden Renly’nin kampına gelmişti, sonra hop ertesi bölüm yüksekbahçeye sonra ordan harrenhal’a :smiley:

jeyne’i kurtarmaya giden lord-orman kavmi rolünü baliesh’e yükleyecekler.sansa’nın durumunu haber alınca ramsay’den çok pis intikam alıcak bence. stannis’e ne dizide ne kitapta birşey yapamaz gibi geliyor ama belki dizide kuzeyin koruyucusu olur, kitapta böyle bir duruma ihtimal vermiyorum.

biraz komplo teorisi içerir

şu kuzey komplosu olayı gerçekse stannis 6.kitapta gidebilir.kuzeyli lordlar dizide yok zaten.onların rolünü baelish’e vermezler heralde çünkü onlar sansa’yı değil rickon ya da jon’u kuzey lordu ya da kralı yapmayı planıyor.ama jeynele sansa’ı, wilas-garlan-loras’ı birleştiren adamlardan bassediyoruz.bilemedim şimdi :confused:

Herkes gibi ben de zekasına saygı duyuyorum. Dizide çok üstün körü bahsediliyor Baelish’ten, o kadar çok hikaye var ki bir türlü bu adama sıra gelmiyor. Sırf bu adam için kitapları alıp okuyabilirim o derece merak ediyorum geçmişini, kafasının nasıl çalıştığını ve planlarını.

Onun rolü seride katalizör olmak…

Resmen George R.R. Martin’in serideki değneği rolünde. Taht Oyunları ismi altında geçen her savaşta bu arkadaşın payı var. Ancak kendisinin esas savaş olan Uzun Gece’de bir rolü yok. Birisine kazara ölmekten kurtulamaz bence. Kitapta sonunu bana kalırsa Lady Stoneheart getirir. Stannis’te olabilirdi ancak kitapta artık o konumda değil. Petyr karşısına çıkarsa sorgusuz sualsiz cezasını kesecek tek isimdir.

Diğer herkese karşı politik bir gücü, bir kozu var. Sonu ya Sansa’dan, ya da Stoneheart’tan gelir.

Bu sezon ölür. Bu karakter zeki ama akıllı değil, doran martellde akıllı ama zeki değil bu yüzden uzun vadede planları tutmuyor ama varys ve tywin ileriye dönük sağlam strateji uyguluyor ve sabırlı davranıyorlardı.

7.sezonda harcanmış olan karakter.Serinin en zeki en planlı programlı adamını çok basit bir şekilde oyundan çıkardılar.

Başbuğ.Serideki sayılı dahilerden.2 Çoluk çocuğa harcatıldı, tıpkı Stannis tıpkı Doran tıpkı diğer harcanan karakterler gibi…
Bana göre dizinin yaptığı en büyük ihanet Petyr Baelish’in zekası ile alay etmeleridir.Baelish dediğin adam öyle olay örgülerini tek tek çözerek ve gerekirse kimsenin çözemeyeceği kendi düğümlerini oluşturur ki Jon Arryn ölmesi tabiri caizse Westeros’daki “kelebek etkisi” olmuştur.Bu uğurda nice kelleler gitti, daha da gidecek fakat kendisininki bu kadar kolay gitmeyecektir.Gidip Winterfell köşelerinde Jon ile Sansa ve Arya’nın maskarası olmayacağı kesin en azından.

Adamı Bran’ın görüleri sayesinde harcadılar. Cheat açtılar yani.

Tanrısal güç yendi adamı. Üç beş çocuk değil. Bir de bu şekilde bakmak lazım.

Yalnız Bran tek başına bir anda çıkıp “böyle böyle” diyerek Petyr’i ortaya atmadı.Petyr saçma sapan hatalar yaptı ve en son Bran’ın görüleri kanıt unsuru olarak kullanılarak safdışı edildi, yanlış hatırlamıyorsam.

Aslında herif klasik oyunu oynuyordu. Kızkardeşleri kırdıracaktı birbirine ki Bran görüleri sayesinde herifi tespit etti.

Ama gene de o son olayı pisti. Yani suçlamalar tamamen toparlanamz değildi.

Yani sonuçta o kadar olaydan sonra sonu baya basit oldu her ne olursa olsun.Bu Bran’ın süpergücü sınırsız gibi yani Varys ile Petyr’ın konuşmasını bilmesi ilginç örneğin.Bakacağı yeri ve zamanı nasıl doğru denk getiriyor veya bir kişiye baktığında direk geçmişini mi görebiliyor anlamadkm.

Aslında orası biraz ilginç Bran sadece ağaçların yanındaki olayları görebiliyor. Ama belki de daha fazlası olacak.

Bunun dışında daha zeka dolu, daha oha oha dedirtecek şekilde olabilirdi. Ama ben kitapta da şekil açısından benzeri biteceği görüşündeyim. Yani Baelish’in en büyül zayıflığı gerçek bir güce sahip olmaması. Ned Stark idam edildiğinde tüm kuzey isyan eder. Ancak Baelish kesildiğinde özleyeni olmaz. Elde ettiği güç hep manipulasyonlar sonucu

Zaten dizide de pek sevilen biri değildi, ölmesi Vadi için hem kitapta hem dizide iyi bir şey, fırsat bu fırsat dediler/derler. Onun dışındakiler kuzeyli, onlar Stark ne derse ona eyvallah derler. Çok pis değildi yani, LF kurtlar inine girerek hata yaptı. KL’de olsa suçlamaları toparlardı ama kuzeyde yapamaz.

Wyman Manderly, Roose Bolton, Barbrey Dustin ve geçmişte iç savaşta bulunan tüm o Starklar…

Ned Stark ve saf oğulları yüzünden burası kuzey, burada entrika sökmez diye bir algı oluştu. Ancak bu doğru değil. Güney kadar olmasa da insan unsurunun olduğu her yerde entrika vardır. Eğer Brandon olmasa yiyordu birbirini Arya ve Sansa.