Petyr Baelish'in Kaderi

Öncelikle bütün okurlara merhaba! Daha önceden forumda konuşuldu mu bilmiyorum ama sizinle aklıma takılan bir konuyu paylaşmak istiyorum.
Bildiğiniz gibi Baelish’e kraliyet evliliğini ayarlayıp Lannister-Tyrell ittifakını mümkün kıldığı için Harrenhal lordluğu verilmişti. Bu sayede Baelish Vadi topraklarında güç sahibi olmakla kalmayıp Nehir Topraklarında da ciddi bir söz sahibi olmaya başladı. Peki Baelish’e verilen bu kale gerçekten de faydalı olacak mı? Buna Harrenhal’un karanlık geçmişine bi göz atıp karar verelim.
Kitaplarda defalarca Harrenhal’un lanetli olduğu ile ilgili konuşmalar geçti ama bunun tam anlamıyla işlendiğini görmedik. “Harrenhal lanetli ise neden lanetli?” gibi teori konularına başka zaman geçeceğim ama Harrenhal ile alakası olabilecek şeylere bir bakalım
-Kalenin inşaatından beri hükmeden lordların başına türlü türlü uğursuzluklar gelmiş (Qoherys Hanesinden Whent Hanesine kadar)
-Kalenin önceki lordu Janos Slynt’e ne olduğunu hepimiz biliyoruz
-Bir süre kale garnizonunu komuta eden Gregor Clegane artık ölmüş sayılabilecek bir halde
-Gregor gibi Tywin Lannister da kale garnizonuna liderlik etmişti ve arbaletle öldürüldü
-En son olarak da meşhur Harrenhal turnuvasına bütün diyardan şovalyeler katıldı ve bütün diyar savaşa karıştı
Anlayacağınız bu liste uzadıkça uzar. Son noktayı koyacak olursam kalenin son lordu Baelish ve henüz başına ciddi bir talihsizlik gelmiş değil. Kalenin lanetli olma sebebi ile ilgili ayrı bir yazı yazacağım ama bundan başlamak istedim.

Umarım en kısa zamanda ölür. 6. kitap da ölümünü okusak güzel olur.

1 Like

Petyr Baelish’in ölmeme şansının olmadığını düşünüyorum ki zaten Yüce Yürek Hayalet’inin Sansa’yı içeren kehanetini biliyoruz. O kadın sürekli olarak ölüleri görüyor, bildiğin kadın Ölüm Perisi gibi tüm ölümleri sezinliyor/görüyor.

Harrenhall meselesi Petry’nin öleceğine dair işaretlerden sadece bir tanesi; kehanet bir diğeri. Ben size başka bir işaret hatta neyle öleceğine dair bilginin verildiğini dahi söyleyebilirim.

Bir süre önce beş kitap boyunca “tatlı” kavramlarının geçtiği nesle/karakterlere vb. araştırdım ve listesini çıkardım. “tatlı” ifadesi ile etkileşime geçen kişiler genelde ya ölmüş ya da ölüm ile burun buruna gelmiş, ölümden dönmüş. Misal Bran komaya girip, ölümden dönerken Renly öldü.

Elbette bu “tatlı” meselesi %100 tutuyor demek için erken olabilir çünkü daha 2 kitap daha var ve işareti verilen kişi/ler ölecek mi ölmeyecek mi yahut ölümden dönecek mi görmemiz gerekiyor ama şu ana kadar hiçbir istisna yaşanmadığını belirtmek istiyorum.

Konuya dönersek. Buz ve Ateşin Şarkısı "Tatlı" İşaretler - 1 İlk kitapta LF’nin Cat ve Ned sahnelerinde “tatlı” ve “hançer” işaretlerini görebilirsiniz.

Serçeparmak hançeri eline alıp sapını inceledi. Hançeri havaya attı ve düşerken diğer eliyle yakaladı. “Kusursuz tatlı bir denge,” dedi.

Serçeparmak hançeri havaya attı, tekrar tuttu ve, “Bu mu?” dedi. “Güzel tatlı bir çelik parçası ama bu hançerin iki tarafı da keskin lordum…”

Bu da 2. kitapta Tyrion’un LF ile konuşmasından. Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 2 Tyrion, bu sahnede ilk başta LF’nin belindeki suikast hançerine(valyria hançeri) gözü takılıyor ve sonra"tatlı" ifadeli bir cümle kuruyor.

Kendisini altınla donatan asıl adam Petyr Baelish’ti, Jaime Lannister değil. Jaime’nin o meşhur altın zırhı, aslında altın suyuna batırılmış çelikten yapılmıştı ama Serçeparmak, ah… Tyrion tatlı Petyr hakkında birkaç şey öğrenmişti ve tiksintisi artmıştı.

Bu da Varys’ın “tatlı” ifadesi. Böyle çok var, uzatmayacağım.

Varys tıs lama sesi çıkardı. “Tatlı Petyr, bu kudretli lordların ve asil şövalyelerin pazardan tavuk alır gibi satın alınabileceğini düşünüyor olamazsın.”

Haliyle Petyr’nin kehanet-Harrenhall ve bu tatlı/hançer işaretlerine bakarak öleceğinin kesin olduğunu gönül rahatlığı ile ifade edebiliriz hatta ölümünün Stark-hançer elinden olacağı kesin gibi.

Ben genelde dizi referansı vermem çünkü sevmem ve doğru olduğunu garanti edemez kimse(bilhassa dizinin kitaplardan koptuğunu düşünürsek) ama kitaplarda beklediğim bir şeyi dizide birebir görür isem kitaplarda olacak bir şeyi dizide kullanmışlar, derim. Dizide de LF’nin Sansa’nın başta olduğu bir çeşit oyun ile LF, bu aynı hançer ile Arya tarafından boğazı kesilerek öldürülüyordu. Elbette dizideki gibi gelişmez olay ama iskelet o şekilde olacaktır. Zira kitap işaretleri ortada.

Bunu saymak pek mantıklı değil bence. Zaten kıta savaş içinde ve öyle huzurlu bir şekilde ölmek pek bir seçenek değil o zamanlarda. Önünde Sonunda ölecek adam zaten. Ama diğer örneklere katılıyorum.

Baelish’in göz önünde olmaması, açıkca korkulan birisi olmaması bana işlerini nasıl gördüğünü iyi bir şekilde anlatmıştır. Ayrıca adamın Demir Taht’a yolu sürekli bana Sadettin Köpek’i anımsatıyor. TRT’nin gösterdiği Köpek’in aksine bu adam yoktan baş vezirliğe çıkmış ve sıra hükümdar olmaya geldiğinde kendini yoktan Sultan’ın piçi olarak ilan etmiştir. Daha sonra başarısızlığa uğrayıp kellesi alınmıştır.

bu hikayeyi hiçbir şekilde Baelish’e uyduramadım. Fakat ihtimali eğlenceli. Baelish’in yaptıkları nihai sonuçlarına ulaşmış ve gelecek kitaplarda kendisine yer göremezken dizideki gibi ölmesi de büyük bir ihtimal.

Fakat Kuzey-Vadi ve Tyrek Lannister teorisiyle Batı’yı ve kendi unvanı ile Nehir Topraklarını bir elden yönetebileceğini düşünüyorum. Bence bir diğer güzel teori ise kendisinini Robert İsyanı’nı örnek aldığıdır.

Lannister meşru düzeni açıka diğer insanlar için hedefken kendisinin adalet için Sansa,Sweet Robyn ve Tyrek’in ordusu ile Red Keep’e yürüyebilecektir. Tek sorun, neden 3 Targaryen,4 Baratheon ve ölüler dururken kendisi böyle birşeyi hazırlayıp, harekete geçirecektir?

1 Like

Nasıl sansa tyrek ve robin ordusuyla yürüyor?? Biraz zorlama olmamış mı?
Bu bahsettigin teoriyi nereden okuyabilirim?

1 Like

Vadinin Şövalyeleri zaten çoktan dolayları yollardan Baelish’in eline geçtiler. Tyrek Lannister’in isyan için kullanılacağı doğru ise Batı Topraklarında Tywin’in çocuklarının doğurduğu güç boşluğunun doldurabilir. Sonuçta dedesi Tytos Lannister. Sansa’nın babası ise Eddard Stark. Gerçek Orta Çağ’da bundan daha azıyla çok fazla isyan çıktı. Bu isyanların tamamen Tywin Lannister nefreti üzerine kurulabileceğinin düşünüyorum.

Bu genel teoriyi bir yerden alıntılamadım, cümlelerim bana ait ama; Tyrek mevzusu ise Kralın Şehrindeki İsyanları birisinin düzenleyip düzenlemediği teorileri ile alakalı.

1 Like

Onun sonunun o malum hançer ile Starkların elinden olacağına şüphem yok, işaretleri yukarıda sıraladım ama planları nedir? derseniz… Şu nehirovadan hükmetme vs. ekonomik olarak bana mantıklı geliyor.

Zaten büyünün ve kıtasal felaketlerin olduğu dünyada Baelish’in başarılı olması mümkün değil, bu yaptığı planların fiziki dünyada başarılı olacağını biliyor sadece. O yüzden Baelish beni korkutmuyor. Mesela Euron gibi bir karakterin başarılı olma şansı çok daha yüksek.

bu biraz doğal felaketleri görmezden gören siyasetçilerin ve yöneticilerin akıbetinin edebi yorumudur.

Evet, haklısın aslında. Euron tarafının planlarını da en az LF kadar merak ediyorum ama asıl ciddiye alınması gereken Euron elbet.