Petyr Baelish'in Planladığı Final Nedir?(spoiler)

Petyr Baelish’ın hepimiz gençliğinde çok yoksul bir aileden,çok fakir topraklara sahip bir paralı askerin soyundan geldiğini biliyoruz.Küçükken artık nasıl olmuşsa Hoster Tully’nin yanında yaver olarak yetiştirilmeye başlamış ve Catelyn Stark’a aşık olmuş.Ne yazık ki Catelyn onun için fazla soylu ve kendisi de kılıç adamı olmadığı için Brandon’a yeniliyor ve Catelyn’in ricasıyla ölümden kurtuluyor.Daha sonra da kalbi kırılan Petyr Finger’a yeniden sürülür.Bundan sonra Petyr hayatın pek adil olmadığını ve istediklerini elde etmek için çok yükselmesi gerektiğini anlıyor ve başkalarının güç ve makamlarıyla elde ettiği servet ve statüyü kendi kurnazlığıyla elde etmeye çalışıyor bir anlamda Severus Snape’nin tersi gibi bir şey,Serçeparmak aşkını nefrete çevirmiş.

Petyr Catelyn’den daha ürkek ve zayıf karakterli Lysa’yı kullanıyor.Lysa ile yatıyor,ve her ne hikmetse ikisi arasındaki ilişkiyi bilmesine rağmen Jon Arryn karısına verdiği söz nedeniyle onun yükselmesinin ilk basamağını oluşturacak olan Martı Kasabasının vergi memurluğunu veriyor ve bizim Petyr bir anda oranın gelirini ona katlıyor.Kral Robert’ın müsrifliği de herkesçe bilindiğinden ondaki yeteneği gören Jon Arryn onu saraya götürüyor ve konseye hazinedar olarak sokuyor.

Petyr burada planına başlıyor,her yerde kadrolaşıyor,özellikle kitapta sayılan ama tam adını hatırlayamadım bazı mali makamlarda mesela kralın hazinesinin anahtarları ve kralın tartıcısı gibi.Şehir muhafızlarından tüccarlara kadar herkesin üzerinde inanılmaz bir etki sahibi oluyor.Genelevler sayesinde de yeterince bilgiye sahip oluyor oyundaki diğer oyuncular hakkında.Kralın gelirlerini yaptığı yatırımlarla sözde genişletirken krallığın borçlarını da inanılmaz ölçüde artırıyor.(Bu da krallığın Cersei döneminde inanılmaz bir felakete sürüklenmesinin sebeplerinden biri artık Petyr bunu da planlamış mıdır bilemem,sadece spekülayon olabilir ama krallığı bu kadar borçlandırmanın nelere mal olabileceğini iyi takdir ediyordur.)Bu borçlanma özellikle Lannisterların krallıktaki etkisini artırıyor ve onların güvenini bir süre için sağlıyor.

Gelelim planının diğer aşamalarına.Artık olayların yeterince olgunlaştığını fark ediyor Petyr çünkü Renly,Robert ile Margaery’nin arasını yapmaya çalışıyor.Robert karısı hakkında her yıl biraz daha şüpheci oluyor.Kendisine aşık olan Lysa’yı kullanarak rahatlıkla Jon Arryn’ı kendi karısına zehirletiyor.Çünkü kralın Ned Stark’ı el yapacağını iyi biliyor.Manipüle edilebilecek zayıf bir siyasetçi Ned Stark sonuçta.Bir yandan da Starklar ile Lannisterlar arasındaki gerilimi artırması için Lysa’ya kocasının Lannisterlar tarafından öldürüldüğüne dair sahte mektubu yazdırıyor ve bu da Ned Stark’ın el görevini kabul etmesini garantilediği gibi savaşa gidecek tohumları da atıyor.Joffrey’in beceriksiz suikast girişimi ve Sansa’nın yoldaki ahmaklığı,Lady’nin katli de Serçeparmağın ekmeğine bal ve yağ sürüyor.

Catelyn Stark’ın hançerle gelmesi Serçeparmak için çok önemli bir şans oluyor ve suçu Tyrion’a atıyor.Önceki mektubun da etkisiyle Catelyn Stark cüceyi kaçırıyor ve bu da Lord Tywin’in sancaklarını kaldırıp Nehirova topraklarına yağmaya başlamasına sebep oluyor.

Büyük ölçüde Varys’ın yardımıyla ensesti keşfeden Eddard’tır fakat dizinin tersine ensest meselesini Stannis’e sızdıran ne ironiktir ki serçeparmaktır.Çünkü Serçeparmak onun kral olmasını istemese de güçlü bir kumandan olduğunu ve savaşa gireceğini çok iyi bilmektedir.Lannisterların başına bir çuval daha örülmesini ve ortaya çıkacak kaos ortamında daha da yükselmeyi planlıyordur.

Ama dediğim gibi Peter Baelish gibi adamlar Stannis gibi adil ve temiz krallar altında yaşam ortamı bulamayacaklarından dolayı bildiğimiz gibi serçeparmak Janos Slynt’i satın alarak Eddard’ı alaşağı ediyor.Zaten Janos’un suçlarını örtbas ettiğinden Baelish’e gönül borcu da var.Ama Serçeparmak bununla da yetinmeyerek Joffrey’i manipüle ederek onun Eddard Stark’ı idam ettirmesini ve kuzeyle olan barış olasılığının ortadan kalkmasını sağlıyor.Kitapta buna dair pek çok ipucu var,Varys’ın güçle ilgili bilmecesinin altında yatan ima buydu.Petyr’in artık kafasındaki plan her neyse hem Lannisterların hem de Starkların yıpranması lazım çünkü.

Daha sonra Baelish bir defa kandırılıyor o da Tyrion’ın sahte Myrcella teklifiyle.Eğer bu teklif gerçek olsa ve Robert ile Myrcella evlenseydi herhalde serçeparmak dünyayı oynatırdı ama olamıyor işte.

Baelish daha sonra Tyrion’ın ortaya attığı Tyrell-Lannister ittifak planında(kitapta bu fikri Tyrion ortaya atmıştır) müzakereleri yönetmek için Gül Yoluna gidiyor.Gayet kurnazca manipülasyonlarla Joffrey’in bir canavar olduğunu ima ederek Loras Tyrell’i kral muhafızlarına katılmayı Tyrell’in kafasına koyar.Loras’ın asabi kişiliğinin işleri karıştıracağını düşünüyor herhalde.

Bu evliliği de sağlayarak Harrenhal Lordluğunu ve Nehir Topraklarının Azam Lordu olmayı başarıyor ama biz de biliyoruz ki bu unvanı sadece Lysa ile evlenebilmek için istiyor.Yoksa bu sıfat büyük ölçüde boş bir değer taşıyor ve nehir lordlarının hem sadakati yüzeysel hem de askeri güçleri büyük ölçüde azalmış vaziyette.

Ama Joffrey’den neden kurtulmak istedi,muhtemelen aklındaki krala yer açmak için artık her neyse.Joffrey kısa bir süre sonra Tyrell’lerle olan ittifaka da darbe vuracaktı çünkü.Olenna Tyrell ile yaptıkları planla Joffrey’i temizliyorlar ve Peter bu bahaneyle baş hasmı Tyrion’dan da kurtuluyor çünkü onu manipüle etmek çok zor ayrıca Sansa’nın bir dul olmasını istiyor,kendi için mi bilemem ona daha sonra geleceğim.Ama sanırım Joffrey’den kurtulmasının bir sebebi de Tommen’in daha manipüle edilebilir ve zayıf bir kral olması olasılığıydı.

Tywin Lannister’ın ölümünü bana kalırsa Varys tezgahladı ama bundan en büyük voliyi Lysa Tully ile evlenerek askeri gücü dokunulmamış Vadi’nin lord koruyucusu olan Baelish vurdu.Böylelikle krallık Cersei liderliğinde hızla bir felakete sürüklendi.

Lysa Tully’yi belki bir süre daha kullanmak istiyordu ama Sansa onun için daha değerli olduğundan(duygusal veya politik) ve onun tamamen sıyırdığını görerek karısından kurtulmak zorunda kaldı.Şu andaki planı sözümona Harry ile Sansayı evlendirerek Vadiyi ve kışyarını ona kazandırmak güya.

Ama bana kalırsa gerçek niyeti,ya Harry’den bir oğlu olur olmaz ondan kurtulmak ve Sansa ile kendisi evlenmek,böylelikle hem kuzeye hem riverland’a hem de vadiye hükmetmek,ya da Aegon ile Sansa’yı evlendirip kendisini güçlü bir el yapmak.

Bu konuda sizin görüşleriniz neler,sizce Serçeparmağın bir sonraki hamlesi ne,ve neler planlıyor.

Spoiler yedim sanırım, bir tuhaf oldum…Güzel yazı olmuş eline sağlık…

Bence serçeparmak 6.kitapta sansa tarafından öldürülecek.

Parmaklar Lordu -ya da şövalyesi- olan babası Hoster Tully ile Dokuz Kuruşluk Krallar Savaşı’nda tanışıyordu. Daha sonra Lord Hoster Petyr’ı vesayetine alıyor, diye biliyorum ben. Bunun dışında yazı güzel olmuş. Emeğine sağlık.

Düzenleme: Sonunda fikrimizi sorduğunu sonradan fark ettim. :smiley: Sansa’nın Petyr’ı öldürmesi, yapacağı en hayırlı iş olacak bence. Böyle bir adam hayatta olduğu sürece Demir Taht’ın arkasında gölgesi olacaktır. Ayrıca Sansa Stark’ı elinde tutması, onun adına inanılmaz bir avantaj. Bunun dışında Kraliçe Cersei’nin etrafındaki Karakazanlar’ın kontrolünün, yanında tuttuğu babaları sayesinde Petyr’da olduğunu öğrendiğim zaman bu adama gerçekten saygı duymaya başladım. :slight_smile: Kraliyetin üzerinde böyle bir gücü varsa kim bilir Casterly Kayası’nda, Yüksek Bahçe’de hangi adamları vardır…

İşler istediği gibi gitmezse Vadi’nin dinç ordusunu Üç Dişli Mızrak’a, Kral Toprakları’na ya da Manderlyler’le anlaşarak Beyaz Liman üzerinden kuzeye rahatlıkla sürebilir. Ben İstidacı Lordlar’ı Serçeparmak kadar küçümsemiyorum. Bronz Yohn Royce’un Vadi’de Petyr kadar sözü geçiyor. Demir Taht’ın desteğini kaybederse Bronz Yohn elinden Vadi’yi de alabilir. Bunun için Yohn Royce ve onun gibi onurlu adamların da takip edebileceği bir yol ortaya koymalı. Mesela kuzeyin meşru varisi, aynı zamanda Bronz Yohn’un da uzaktan akrabası olan Sansa Stark’ın hakkı için savaşmak gibi.

Sansa’da serçeparmağı öldürecek cesaret yok ki,hem zaten can borcu da var adama

Tek seferde bütün yaptıklarını okumak olayları biraz daha sindirmemi sağladı derleme için teşekkür ederim :slight_smile:

Ben de bir süredir bunun olacağına inanıyorum hatta forumda da yazdım birkaç kez, hayatta hep şuna inanmışımdır neyi ne kadar planlarsan planla herzaman hesap dışı bir olay olur, (basketbolda X faktörü diyorlar sanırım) Petyr de böyle bir olayla güme gidecek gibime geliyor. Yada kurduğu bir tuazk geri tepip kendine patlayacak falan

Cersei’nin 4. kitabın sonunda düştüğü duruma benzer

Martin dayı o adamı sağ bırakmaz diye düşünüyorum.

Bence yedinci kitapta filan Lord Royce gibi üçüncü bir kişi tarafından öldürülebilir.

Bence de LF’yi Sansa öldürcek.
Benim ‘‘Sansa’nın kehaneti’’ adlı konumdan okuyabilirsin :smiley:

Ben baelish’i hep G.R.R. Martin’in yerine koyuyorum. Serideki kilit adamlardan biri, herşeyin altından o çıkıyor. Asla da pov olacağını sanmıyorum çünkü onun pov olması bence Martinin planının bir kısmının ortaya çıkması demek olur. Belki son kitapta son kısımda pov olur aha buraya yazıyorum. Sonuçta Westeros’ta şuan olan her türlü karmaşa bu adama ait, Sur ve Ötesi hariç… Bu sebepten G.R.R Martin’e benzetiyorum kesinlikle,

Stannis ensesti kendi keşfetti diye biliyorum ben Petyr nereden anlattı.Stannis’in kuşkulanması bence daha normal Stannis bütün Baratheon akrabalarını göz önüne getirdiğinde gerçeği çok rahat görebilir.

Dizide değil kitapta Varys,Serçeparmağın Stannis’e sızdırdığını ima ettiği bir bölüm var.(Ben isim vermedim)

The World of Ice and Fire’a göre;
Resmi olarak Alayne ve Harry zaten nişanlanmış, sadece Harry’nin ‘‘rızası’’ lazımmış.

İşte benim düşüncelerimden biride tam bu,Serçeparmak Sansa’ya sen benim kızımsın diyor ama Sansa,’‘Ben senin değil,kışyarı Lordu Eddard Stark’ın ve Tully hanedanından Leydi Catleyn’in kızıyım’’ diye düşünüyor.Ama bunu tabiki de Petyr’a söylemiyor ve bence akıllıca davranıyor.Çünkü kızın gidecek bir yeri yok ve Serçeparmaktan başka kimseside yok.Dışarda onu arayan hür süvariler ve hepsinden daha beteri Cersie var.

Şu ana kadar Sansa’nın cüretkar bir davranışını görmedik.Fakat Kral Topkraklarında hayatta kalmasını insanların onun aptal biri olduğunu düşünmesine ve yalana borçludur.Eğer Arya onun yerine Kral Topraklarında esir olsaydı Joff onu nasıl öldürürdü bilemiyorum.

Sansa’da belki Petyr’ı öldürecek cesaret yok ama,Yohn Royce ve vadi lordlarında var.Eğer onlara Serçeparmağın Jon Arryn’i ve Lysa’ı nasıl öldürdüğünü düğün gününde Sansa Stark olarak açıklarsa,Petyr’ı o çok güvendiği Arbor altını ve tatlı yalanları bile kurtaramaz.

Yazmak isteyip yazamadıklarımı anlatmış duygularıma tercüman olmuşsun, teşekkürler.
Bence her olayda bu adamın parmağı var. Varys falan halt etsin, herkes Baelish’in oynunu oynuyor. Bence serideki en en kilit karakter bu olucak, demedi demeyin.

Ötekilerin, Ormanın Çocuklarının, ejderhaların olduğu bir Asoiaf’ta Baelish’in zerre önemli yanı olmayacak. Entrikalarıyla seriyi perdelediği ve zevki arttırdığı için teşekkür ederiz ama serinin esas konusu daha etkili olduğu an hiçbir işlevi kalmayacaktır. En azından sadece zekası olayları yönlendirmeye yetmeyecektir.

ötekiler alsın petry 'i :slight_smile:

ne olursa olsun bu adam kitabın sonunu göremiyecek…

Kitabı yazdıran LF sen ne diyosun :smiley:

İleride ölür öldürülür bilemem ama LF olmasaydı GoT serisi olmazdı.

Littlefinger’ın aklındaki her neyse bunu bir süre için bile olsa başaracağına inanıyorum.