Piçlerin Taht Hakkı

Bir yerde okumuştum eğer hanede meşru hiç çocuk kalmazsa hanedan piç çocuğa geçer diyolardı böyle bir şey var mı eğer varsa Gendry bir Baratheon olarak demir tahta oturabilir mi?

Evet böyle birşey var ama Gendry diziye göre mi yoksa kitaba göre mi demir tahta geçebilir diyorsun ona göre cevap vereceğim çünkü (:

Bu arada ikimizde yeniyiz (=

gendry robert tarafından oğlu olarak tanınmadığı için tahta geçemez.-gerçi onu demircinin yanına bırakan gizemli bir adam vardı. oradan bir şeyler çıkabilir- belki stannis yeğeni olarak seçerse bir şansı olabilir ama a)stannis’in böyle bir şey yapması için şimdilik bir sebebi yok. b) o kadar büyük ordulara sahip taht adayları varken gendry’ye kimse taht vermez. bence gendry fırtına burnu lordu olabilir ama bunu bir baratheon olarak yapması çok zor. muhtemelen arması boğa olan yeni bir hane kurar.

böyle olan durumlar var sanırım ama her zaman böyle olmayabiliyor.

“Lord Hornwood’un piçinin veliaht olmasına izin verin o halde,” dedi Bran üvey ağabeyi Jon’u düşünerek.

“Bu, Gloverlar’ı ve Lord Hornwood’un ruhunu memnun edebilir belki ama Leydi Homwood bundan hoşlanmaz. Oğlan onun kanından değil.”

“Yine de,” dedi Üstat Luwin, “olmayacak şey değil. Leydi Hornwood, kendisinin de söylediği gibi çocuk doğurma yıllarını geçti. Veliaht piç olmayacaksa kim olacak?”

görüldüğü üzere bu biraz çocuğun veliaht olarak kabul edilmesine bağlı. :slight_smile:

İkisine göre de cevaplasan olur. Bence kitapta pek mümkün değil ama dizide hiç Baratheon kalmadığı için olabilir. Dizide Gendry ölü biliniyor Arya Harenhall’ da başka bir çocuğun Gendry olduğunu söylemişti eğer ölmediği ortaya çıkarsa tahta geçebilir.

Gendry Robert’ın kabul ettiği tek piçi diye biliyorum ben. Kitap da zaten geçmesi pek mümkün değil zaten ama dizide geçebilir bence. Gendry Yoren’in yanındayken öldü diye biliniyor eğer ölmediği ortaya çıkarsa Hanedan ve Taht ona verilebilir. :laughing:

Ben de Fırtına burnu lordlarının onayıyla lord ilan edilebilir diye düşünüyorum.

ama sanırım önce piçini olduğunu kabul etmesi bi nevi tanıması lazım meşrulaştırması yani

Ben nedense Gendry’i kabul ediyo diye hatırlıyorum ama benim kafa yine başka şeylere de gidiyo olabilir​:joy::joy:

babuş dikkat spoiler baştan yazıyorum SPOİLERRRRRR yanlış hatırlamıyorsam ned reis keşfediyordu gendryi ama söylemeden robert ölüyordu sanırım

Doğru doğru ben Ned konuşmaya gittiğinde Gendry’nin haberi var sanıyordum sanırım Gendry Stannis’in yanına gittiğinde öğrenmişti.

Gendry değil ama Edric kral olabilir. Robert’ın tanıdığı tek meşru piç o ve şuan Lys’de Sanırım

Bence Gendry KİTABA göre ASLA tahta veya lordluğa geçemez çünkü onun bir Baratheon olduğunu bilen tek kişi Ned Stark’dı galiba. Eğer Ned elini çabuk tutsaydı Robert’ta öğrenecekti ama adam sarhoş olup yaban domuzunun birinden ağır bir darbe alıyor. Demek istediğim ava giderken avlanıyor yani böyle bayağı bağırsağı filan fırlıyor. Robert kafaya takmış onu öldürmeye. Zorda olsa öldürüyor ama kendiside ölüyor. Bu nedenle söyleyemiyor. Aslında söyleyebilirdi onunla son görüşmesinde ama o ne yapıyor? HİÇ! Sonra işte taht Stannis’in diyip neden olduğunu söylemeyince vatan hainliği suçuyla kellesi alınıyor. Artık KİMSE Gendry’nin bir Baratheon olduğunu bilmiyor. Tşk Ned sen diyarın en onurlu ve en gereksiz kahramanısın. Gendry daha sonra Yoren tarafından Sur’a giden kafileye alınıyor. Bir takım olaylar gerçekleşip en sonunda Sancaksız Kardeşlik ile karşılaşıyor. Ve onlardan biri olmaya karar veriyor diye biliyorum. Şu anda nerede ve ne yaptığını bilmiyoruz ama büyük ihtimalle hala onlarla birlikte. Bu sebepten dolayı bir lord olamaz veya tahta oturamaz diye düşünüyorum. Dizide zaten her şekilde bir lord olma teklifi olacak. Bence dizide Fırtına Burnu Lord’luğu teklifi alıp kabul etmeycek bence. Bunu kalkar kalkmaz sarıldığım telefonumdan yazıyorum saçmalamış olabilirim. Saygılar (:

Bunu nereden okudunuz? Asoiaf’ın ıncığını cıncığını çıkarmış birisi olarak böyle bir şey hatırlamıyorum. Piçler konusunda buna benzer bir kural söz konusu değil. Ancak eğer başka taht talibi kalmazsa o zaman belki bir ihtimal çocuk zaten onun kanın değil mi diyerek artık o kalenin birisine kalacağına kim ya da kimler karar verecekse değerlendirebilirler. Ancak tüm meşru çocuklar ölünce taht otomatik olarak piçe kalır tarzı bir şey yok bildiğim kadarıyla.

Gendry meselesine gelince, aslında seri sonunda sistemle ilgili pek çok şey değişebileceğinden bence bir piçin tahta oturması çok absürt değil. Yani Gendry’e verilebilir gerçekten taht bence.

Genel olarak hiçbir piç MEŞRU OLMADIĞI gerekçesiyle tahta geçemez. Yahut lord olamaz. Geçecek olsaydı bir sürü Targaryen piçi varmış herhalde sağda solda olduğu söylenen, onlar geçerdi Barthlardan önce yahut tehdit olduğu için Robert onların da öldürülmesini isterdi.

Barth hanesinin erkek ve kız soyu tükendikten sonra o hane ile en yakın akrabalık bağı olan erkeğe verirler lordluğu. Bakınız Arryn Hanesinin yegane erkek çocuğu Tatlı Robin, onun ölmesi durumunda Arryn Hanesinin kız tarafından devam eden soyu olan Varis Harry, Vadi Lordluğuna geçecek ama soyisminde bir değişim olmayacak sanırım zira mantıken kendi doğduğu haneye ait bir çocuk. Ve evet, doğal olarak Arryn Hanesinin soyu tükenmiş olacak. Aynı şey Barth için de geçerli.

Fakat ortada en az iki erkek piç var iken soyun tükenmesine izin verilmek istenmez ise? YASA gereği meşru olmayan lord ya da kral olamaz. Bu yüzden Barth Hanesinin başına geçmesi için Edric yahut Gendry’nin bir kral/kraliçe tarafından MEŞRU hale getirilmesi gerek, piç iken lordluk alamıyorlar. Meşru olmak zorunda olduğu için hiçbir piç de kral olamıyor, ortada da zaten kral yok. Ha Küçük Konsey’in piçleri bir kralın olmaması halinde -olağanüstü şartlar gereği- meşrulaştırma imkanı varsa, bir ihtimal belki o zaman olur.

Peki krallık için konuşuyoruz; Edric mi Gendry mi seçilir? Edric seçilir, çünkü ilk önce iki soylu aileden doğma, Gendry’nin annesi fahişe. Edric babasının himayesine kabul edilmiş ve bir Barth olarak yetiştirilmiş, eğitilmiş biri. Her şekilde Gendry’den daha kalifiye biri gibi görünecek, daha soylu… Gendry okuma yazma bile bilmiyor, mümkün değil seçilemez.

Elbet biz afaki bir senaryo üretip Barth soyu tükenir de piçlerden biri tahta geçirilmek istenirse sorusuna cevap aradık yoksa kimse Barth geçsin tahta diye böyle uğraşlara girmez. Soylu haneler lordlar vs. krallık meselesinde çok aristokrat takılıyorlar; Egg bile meşru ve eğitimli olmasına rağmen çok avam göründüğü için ilk başta pek hoş karşılanmadı da amcasının uğraşıyla tahta geçti.

Aslında bakacak olursan Baratheonlarla ilgili resmi iddia Fatih Aegon’un soyundan geldiği iddiası. Yani eğer Baratheonların soyu kuruyacak olursa teknik olarak soyun Arrynlere, Martellara ya da Valeryonlara geçmesi veya denizin ötesindeki Targaryenlerin çağrılması lazım. Aslında bu tarz karışık durumlarda o an hakim olanlar kimse krallıkta onun sözü geçiyor. Dolayısıyla soy kuruması durumunda aslında krallığı kime geçeceği o an ki duruma göre çok değişir. Duruma göre Fırtına lordluğundan uzak akraba da bulabilirler. Ancak bu durum muhtemelen diğerlerinin geyik oluyorsa biz neden olmayak demelerine sebebiyet verecek ve krallığın orta vadede dağılmasına temel hazırlayacaktır. Bu yüzden başka bir formül denerler muhtemelen. En iyi durumda Aegon’un kanını taşıyan biriyle akrabayı evlendirirler bence.

Aynen ben de öyle düşünüyorum. Kitap için tabiki Stannis tek gerçek Kral ama dizide Baratheon hanesinin bitmesini istemediğim için Gendry’nin Lord olmasını isterim

İnternette okumuştum ben de doğru olup olmadığını bilmediğimden sordum. Hanenin piç çocuğa geçtiği durumlar var ama Gendry için baya zor gibi gözüküyor.

Piçlerin hor görülüp varislikten topraklardan men edilmesi aptallık ve ırkçılık.

Piç bir oğul meşru oğullardan çok daha iyi bir lord ve kral olabilir.Dornede ve Surun kuzeyinde piçlere eşit muamele yapılıyor.

Gendry kral olamaz olsa olsa haneninin başına geçip Fırtınaburlu lordu olabilir.Varys onu boşuna katliamdan kurtarmadı.

Sonra da her ipini koparak tahtta hak iddia etsin değil mi?