Poker Nedir - Nasıl Oynanır?

Bu konuyu çok daha önceden açmam gerekiyordu , geçte kalmadık. Pokerin oyun olmadığını , hayat biçimi olduğunu belirtip devam ediyorum

Poker nedir ?
Poker, şans, sinir hakimiyeti ve taktiğe dayalı bir iskambil oyunudur. Bir çok poker oynama çeşitleri vardır; Genelde en çok bilinen ve oynanan Texas Hold’em’dir ama bütün oyunlarda amaç en iyi 5’li seriyi yapmaktır.

Nasıl Oynanır ?
Pokerde üç temel vardır: Şans, kontrollü olmak(duygularını kontrol etmek:kazanırken ve kaybederken) ve taktik geliştirip bunu zaman zaman değiştirebilmektir.Bir çok poker türü olmasına karşın en çok bilinen ve oynanan Texas Hold’em dir veya daha bilinen adıyla No Limit Hold’emdir.Hem oyunun herhangi bir anında rest(en yüksek bahis,all-in,bütün chipleri yatırmak) gibi yüksek risk,kazanç ve heyecan sunması hemde kolay öğrenilebilir olması bu oyunu dünyanın en sevilen poker türü olarak tanıtmıştır.Bugün dünya çapında profesyonel turnuvalar,ev oyunları ve internet oyunları arasında en çok sevilen ve oynanan tür budur.

Temel amaç başlangıçta dağıtılan oyuncunun elindeki iki kapalı kart ile, ortadaki herkese açık ve kullanabileceği beş kartı kombine ederek mümkün olan en iyi beş kartlık eli çıkartmasıdır. Elin sonunda eldeki oyuncuların ellerinin eşit olması durumunda yerdeki pot eşit olarak oyunculara paylaştırılır.Poker temel olarak şansın önemli olduğu ve riskli olduğu düşünülen bir oyun gibi görünse de temelleri öğrenilip devamlı oynandığı sürece dünyanın en zevkli ve rekabetçi oyunlarından biridir.Ayrıca iyi poker oyuncularının her zaman listelerde üst sıralarda olması şans ve risk faktörünün çok önemli olmadığını,tecrübe,rakibi okuma yeteneği ve zekanın ön plana çıktığını göstermektedir.

En az 2 en çok 10 kişiyle oynanabilen poker 1 tane 52’lik iskambil destesiyle oynanır.Kart sıralaması A,K,Q,J,10,9,8,7,6,5,4,3,2,A şeklindedir.

Pokerde El Üstünlükleri
Pokerde kağıtların üstünlük sıralaması şu şekildedir:


STRAİGHT FLUSH
Diyelimki elinizde kupa bacak ve kız var, yerde de kupanın 8, 9 ve 10’u açıldı. Kesinlikle siz kazanırsınız. Başka birinde kupa as, papaz bile olsa yine de siz kazanırsınız. Çünkü hem renk, hem de sıra yapmış olursunuz. Çok ender görülen ellerden biridir. Hemen yanındaki örnekte sinek renk ve sırayı görüyorsunuz. Bu ellere sahipseniz elinizdeki bütün chipleri vurun çünkü kazanacaksınız

4 OF A KİND

Straight Flush’dan sonra en iyi eldir. Elinizin hiçbir önemi yoktur. Önemli olan aynı 4 kağıdı tutturmuş olmaktır. Diyelimki elinizde bacak ve 2 var. Yerde 3 tane bacak açıldı, o zaman kesin siz kazanacaksınız diyebiliriz. Çünkü straight flush ile 4 of a kind’in aynı elde olma ihtimali hesaplamadım ama milyarda bir olur desem yeridir. Ben daha hiç karşılaşmadım 4 of kind olan bir elde başka birinin straight flush yaptığına. Bu nedenle hiç korkmadan vurun.

FULL HOUSE

Diyelimki elinizde 2 ve 4 var. Yerde açılan 5 kağıt içinde de 4, 4 ve 2 açılırsa full house yapmış olursunuz. Bu tür ellerde biraz dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çünkü, diyelimki elinizde 2 ve 4 var, yerde açılanlar ise (4, 4, 2, 5, 9) Sizin yapmış olduğunuz beşli şu şekildedir: (4, 4, 4, 2, 2) ama başka birinin elinde (4, 5) ya da (4, 9) çıkarsa o kazanır. Çok çok düşük bir ihtimaldir ama yinede ihtimaldir bilginiz olsun. Bu eli yapanların kaybettiğini henüz görmedim :slight_smile:

FLUSH

Aynı renkten bir beşli yapmak. Sık sık karşılaşılan ellerden biridir. Birkaç oyunda bir bu tür ellerle karşılaşmanız çok muhtemeldir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekiyor. Elinizde maça 8 ve kız var diyelim. Yere de maçadan 9, 5 ve papaz açılırsa büyük ihtimalle kazanırsınız. Ancak az görülmesiyle birlikte şöyle bir ihtimalde bulunuyor: Diyelimki elinizde karo 4 ve kız var. Yerde karodan 7, 2 ve 10 açıldı. Büyük ihtimalle siz kazanırsınız ancak başka birinin elinde de karo as ve 3 çıktı diyelim, o kazanır, siz kaybedersiniz. Şöyle bir durumda olabilir: mesela elinizde iki tane karo var. Yerde dört tane karo açılırsa kesin siz kazanırsınız diye bir şey yok. Sizin elinizde papaz, kız var diyelim, başka birinde o renkten bir tane as olması onun kazanması demek.

STRAİGHT

Çok görülen ellerden biridir. Bu tür ellere dikkatli olmanızda fayda var. Flush yapanlar çıkabilir, straight’ı sizden büyük olanlar da olabilir. Diyelimki elinizde kupa as ve sinek papaz var. Yerde de karo 10, kupa bacak ve sinek kız açıldı. Bu durumda siz kazanırsınız. Poker Nasıl Oynanır Buna kent, sıra yapmak denir. Dikkatli olmanızda şu şekilde fayda var. Straight yaptığınız elde sizden daha büyük bir straigt yapan olursa o kazanır. Straigt yaptığınız elde flush yapanlar çıkabilir. Bunlarla sık sık karşılaşıyoruz.

3 OF A KİND

Aynı değerde 3 kağıdı oluşturmaktır. Sizin en çok canınızı yakacak olan kağıtlardan biridir. Çünkü pokerde genellikle elleri en büyük kağıdı tutturanlar almaktadır. Sizde en büyük kağıdı tutturdum derken başka biri 3 of a kind yaptıysa o kazanır. Örnek vereyim size. Elinizde (9, 10) var diyelim. Yerde açılan beş kağıt ise (2, 3, 6, 8, 10) siz 10 ile kazanacağınızı düşünürken benim elimde (2, 2), (3, 3), (8, 8) gibi kağılar var ise siz değil ben kazanırım. Çünkü 3 of a kind yapmış olurum.

2 PAİR

Çok karşılaşılan durumlardan biri de 2 pair’dir. Elinizdeki farklı değerdeki iki kağıttan yerde de çıkmasıdır. Mesela elinizde kız ve 5 var diyelim. Yerde de kız ve beş açılırsa büyük ihtimalle siz kazanırsınız. Her zaman alan bir kağıt değildir ama büyük ihtimalle kazanırsınız.

PAİR (2 OF A KİND)

Diyelimki elinizde iki tane bacak var. Yerde 2, 5, 6, 9 ve 10 açıldı. Yukarıdaki straight, flush, pair vb. Yapabilen yok ise büyük ihtimalle siz kazanırsınız. Ancak bazı ellerde sizinkinden daha büyük bir pair yapanlarda çıkabilir. Mesela kız, kız ya da as, as’I olanlarda olabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

YÜKSEK KART
En çok karşılaşılan ellerden biridir. Yerde bulunan en yüksek kağıda sahip olan kazanır. Mesela elinizde as ve 2 var diyelim. Yere açılan kartlar (as, 5, 8, 10, papaz). En yüksek kartı siz tutturduğunuz için siz kazanırsınız. Ancak bunun istisnalarına da çok rastlanmaktadır. Aynı elde benim elimde de (as, 3) var ise bu durumda da ben kazanırım. Yerde bir sayıdan 2 tane var ise eğer chipleri sizinle paylaşırım.

POKERDE NASIL DAHA ÇOK CHİP KAZANILIR?
Pokerde kazanabilmek için sağlam ellere girmeli, risk almaktan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Ancak bu şekilde davrandığınızda da bu oyundan zevk alamazsınız. Bu nedenle oyun içinde bazı inceliklerden size bahsetmek istiyorum. Hangi ellere girilir, hangilerine girilmez. Aslına bakarsanız her elin oyunu kazanma ihtimali vadır. Ancak bazı ellerin ihtimali yüksekken, bazılarının çok düşüktür.

Türler
*Draw Poker
*Tex’as Holdem Poker
*Eşek Pokeri

Şans sizinle olsun!

Şu yazı boyutunu arttır. Öyle okuyayım. Zaten miyopum var birde hipermetrop olmak istemiyorum.

Küfür???
Çık çık çık

İkisi birbirini dengeler işte fena mı olur? :slight_smile:

Fena olur.

İşte yeni teknoloji! Nasıl düşünülemedi daha önce :frowning:

Benim gözlerin biri miyop biri hipermetrop :))

Dengeleniyor mu görüntü?

Nasıl dengelensin Sağ uzağı görüyor Yakını bulanık yapıyor sol yakını görüyor Uzağı bozuyor :slight_smile:

Abi ayıp ya , nankörler. Buraya tek tek resim yükle vay efendim terim bul , tek tek renk ver boyut ver kısaca emek ver gel birde şikayet etsin adamlar. Bırakıyorum ben bu işi arkadaş.

Ben dedim o kadar, emek vermiş ayıp ediosunuz falan dedim, dinletemedim :frowning:

Sabah akşam forumlarda bilgisayarda tabi gözler miyop hipermetrop :smiley:

Emeğin için teşekkürler. Lakin ben gözlerimi pokerden daha çok seviyorum açıkcası. :slight_smile: O yüzden şu yazıları gözü yormayacak şekilde yaparsan belki gözlerim ve poker bilgisi bende kalır he?

Pek ilgi görmedi, sanırım biz pişticiyiz.

Ben batakçıyım. :slight_smile:
Yazıları adam akıllı yaparsa okur, ardından oynarım ama gelde Crimson’a anlat.

Yazı büyüklükleri ve renkleri düzenlenmiştir,iyi forumlar.

Ben aslında pişti de oynamıyorum. Kule yapiom kartlarla. He bu arada o başlıkları neden kendiniz duzeltmiyorsunuz? :smiley: Şikayet edenlerin buyuk bir bölümü moderator :smiley:

Sen yok musun sen ?
Benim bölümümde değil malesef. :slight_smile: