Politik Doğruculuk

Bu politik doğrucular daha ana karnındayken Martin bir feministti. Son yıllarda türediler işte. “Politik doğruculuk neden bir dindir?” isimli video tam şuraya gider.

1 Like

Başlık için uygun olmadığından burada ayrı başlık olarak açtım. İsmi laf çarpma için kullandın sandım ama ismi buymuş gerçekten. :slight_smile: Bir ara bakayım ilk kez duydum bu akımı.

ingilizcesi social justice warrior olarak geçiyor. sjwciler dendiğini duymuşsundur belki. tüm ana akım medyayı ele geçirip tabiri caiz ise osuruktan nem kaparak insanlara/yapımlara laf çarpıtan bir kanser. oscarlarda azınlık/eşcinsel/trans vb. insanları daha çok kullanan filmlerin ödül alması falan hep bu yüzden. bunların hiç birine karşı olmayan benim gibi insanlar bile nefret ediyor bu gruptan.

2 Likes

Konudan konu ürüyor :slight_smile:

Merak ediyorum, bu videoyu paylaşmanıza, politik doğruculuk konusunu açmanıza vesile olan yazıyı baştan aşağı okudunuz mu? Yazının komple içeriğinden, neyin eleştirildiğinden, eleştirinin bir şeylere dayandırılıp dayandırılmadığından haberiniz var mı?
Yoksa osuruktan nem kaparak mı insanları “Politik Doğrucu!” diye etikletliyorsunuz?

Seride kadınların ezildiği/geri planda bırakıldığı/isimlendirilmediği/kahramanlık yapmadığı/bol bol tecavüze uğradığı vs. geçiyor ise bu politik doğruculuktan başka bir şey değildir. Seriyi okuyup neyin ne olduğunu bilen kişiler zaten bu zırvaların politik doğruculuk akımının bir ürünü olduğunu biliyor. İlgili konuya Brienne’in bu seride yapılmış en büyük kahramanlığı yaptığı kısmı attım. Gerisi hikaye zaten.

Buna yaklaşabilen tek kahramanlık, Syrio Forell’in hiç bir bağı bulunmayan küçük bir kızı kurtarmak için kendini feda etmesidir. Ancak orada onun bir şansı vardı. Belki bir ihtimal kurtulurdu. Brienne, bir şansı olmadığını bildiği halde, çocukları kurtarmaya çalışmak/bu uğurda ölmekten başka bir seçeneği olmadığını biliyordu.

2 Likes

Hocam ben de uzun zamandır düşünüyordum bunu. Acaba niye azınlıklar eşitlik isterken onlara pozitif ayrımcılık yapıyorlar diye. Death note adlı anime’nin filmini netflix çekti ve L karakterini zenci yaptılar. Bunun gibi bir sürü şeyi netflix genellikle yapıyor

Aa öyle mi? Bu kadar basit her şey he? Şak, budur?
Gerçekten yazıyı okumadınız değil mi? :grinning:

Videoyu izledim. Bizim Cihangir Solculuğu deseydin, anlardım tamam. :slight_smile: Katılmadığım noktalar olsa da genel olarak katıldığımı söyleyebilirim.

18 yaş meselesini siyasi yönden ele almış ama misal 16-17 yaşında evlenenlere çocuk gelin diye karşı çıkan insanların 12-14 yaşında cinsel ilişkiye girmesini desteklemesini kabul edilemez bulmaktayım. Bu yönü de var. Ortada yanlışlar silsilesi var ama bir kısmına yanlış derlen diğer yanlışa doğru denmesi… İki yüzlülük. Geçen LGBT kisvesi altında pedofili olayını gözler önüne seren bir flood’a denk geldim. Okumak isterseniz. Murat Soydan auf Twitter: "Pedofili ve çocuk istismarının “LGBT ajandası” dahilinde normalleştirildiği, bunu dile getirenlere “komplocu” dendiği bu çağda sesim ulaştığı kadar sormak istiyorum: Çocukları kim koruyacak!? [Flood]… https://t.co/PudYw6niW1"