Pov olsa iyi olurdu dediğiniz karakterler

Bir de sanırım yazar kaldıramayacağı yükün altına girmiyor. Tywin, Stannis, Baelish gibi karakterler gerçekten çok kompleks ve altından kalkması zor karakterler. Bu yüzden onları Davos gibi, Aero Hotah gibi karakterlerin gözünden anlatmayı tercih ediyor.

Yazarın kaldıramayacağı yûk yok ömer.Seni,beni gıdısıyla kaldırır.sadece üşeniyor :grin:

Ya yazar serideki gizemi arttırmak için çok önemli bazı karakterlere pov vermiyor ve bence iyi de yapıyor.

@Miro bence de Sandor çok iyi pov olurdu.

ben katılmıyorum buna Sandor un pov u olsa gizemi kalmazdı. Onun ağırlığı gizeminde
ben kendimce az, çok- doğru, yanlış Sandoru tahmin ediyorum. Pov u olsa bu derece merak etmezdik onu diye düşünüyorum
Aynı şey LF ve Varys içinde geçerli

Euron, Stannis, Robb, Sandor, Doran.

Bazı karakterlerin POV sahibi olmaması sadece gizem meselesi değil. Öncelikle çok Karakter POV’u demek, kaleme alınması çok fazla yük demektir. Yani 10 karakter POV’u ile seriyi çok güzel anlatabilecek iken ne diye 15-20 karakter ile bunu yapsın ki? Apaçık verimsizlik.

Diğer yandan krallar gibi karakterlerin hareket alanları çok kısıtlı. Yani bir kral/kraliçeyi kaç yerde kullanabilirsin ki? Fakat misal Davos gibi bir karakteri her yerde, her coğrafyayı görmek için kullanabilirsin. Güneyde iken Davos, Stannis’i anlatmak için gerekliydi, kuzeye gidince gerek kalmadı; Sur’da Jon vardı ve Sur sonrasında da Asha vardı. Davos ise kuzey komplosunu göstermek adına kullanılmak üzere atandı. Sanırım bu saatten sonra Stak tarafında göreceğiz gibime geliyor.

Sandor, KL’de karakteri pov’u olması gereksiz bir oyuncu olurdu. Biz zaten orayı Tyrion ve Sansa ile gördük. Sandor bize ne anlatacaktı ki? Sürekli Joff’un dibinde durarak manyağın manyaklıklarını mı? Zaten burada oynayacak rolü olmadığı için kendisini kuzeye doğru ilerlerken görüyoruz. Sonra da Sansa, Vadi’ye atanırken Tyrion da kendi ana yolculuğuna devam etmek için Essos’a gitti ve bize yolda Aegon tayfasını ve Essos’ta neler oluyor, onları gösterdi/gösteriyor. Haliyle mecburen devreye Cersei POV’u girdi. Başka adam kalmadı KL’de. He bir ara Jaime ile de bir şeyler gördük ama o da kendi yoluna gitti. Muhtemelen de Brienne de bize Sancaksızların hikayesini anlatmak için Nehirova’ya atandı. Dany zaten kendi ana hikayesini; Jon kendi ana hikayesini ve Arya da kendi ana hikayesini anlatıyor, gösteriyor Tyrion gibi. Sam bir ara Sur ötesinde neler oldu olacak şeklinde bir şeyler anlatırken asıl vazifesi için Hisar’a atandı; orada üstatlar ve Jaqen’ın oyunları göreceğiz. Melisandre ise muhtemelen (şimdilik) Jon dirilene kadar ki olayları anlatmak için Sur povlarını anlatma vazifesinde.

Uzun lafın kısası, GRRM’in 6. kitapta yeni karakter POV yok demesinin sebebi bu, yeteri kadar adam var ve her biri olmaları gereken yerde, tüm hikayeyi tıkırında ilerliyor.

Bana kalırsa kitaptaki pov karakterleri ikiye ayırabiliriz, ana karakterler ve izleyiciler olmak üzere.

Jon, Daenerys, Brandon, Arya, Tyrion serinin önemli ve ileride ciddi olaylara yol açacak karakterleri.

Bunun dışında ana karakterlerden herhangibirisinin bulunmadığı, ancak önemli olayları anlatmak için oluşturulan karakterler var. Davos, Aero Hotah falan gibiler.

Bence yazarın krallara pov yapmama sebebi az önceki mesajda ifade ettiğim gibi zor olması. Tabi gizem unsuru da var. Yani Stannis, Doran gibi karakterler fazlasıyla kompleks ve derin karakterler. Tabi Martin’in altından kalkamayacağı anlamına gelmez. İstese yapabilir. Ancak bunlar işlevleri belli bir yere kadar olan, harcanması kaçınılmaz karakterler. Yani derin karakter kotasını zaten Jon Dany gibi karakterlerde kullanıyor. Bu yüzden Martin bu yüke girmek yerine basitçe onları çevresindeki daha basit karakterler üzerinden anlatmayı tercih ediyor. Yani mesela gerek yok ondan falan demişsin ama bir de şu açıdan bak Stannis’i anlatmak istemediği için 3 pov karakter yarattı. Yani şimdi Stannis yerine Davos’u tercih etmesinin tek sebebi Davos’u kuzeye gönderecek olması mıydı sence?

Ölü Üstat tek bir POV’luk karakterdi, o da giriş povu. Onun sırf Stannis’i anlatmak için olduğundan şüpheliyim girişinde öldürdükleri için yoksa ölmezdi devam ederdi. Ardından zaten aynı kitapta Davos geldi. Asha ise Stannis için değil, joker karakterlerden biri o Davos gibi; Demir Adalar’da olanları gördük ve sonra Davos’un kuzey meselesine atanması çıktı; Asha devreye girdi. Davos ilk olarak Stannis için oluşturuldu, bunu kendi söyledi ama kullanım alanı Stannis’ten çıktı, gerek kalmadı. Başka alan için kullanmak istedi, Asha’yı devreye soktu bu yüzden.

Joker karakterler “tek bir sebeple” oluşturulmuyorlar, birden fazla kullanım alanları olabiliyor. Ben Stannis’in ve Robb’un…vb. çok derin vs. bilmem ne karakterler olduğunu düşünmüyorum, yani anlatması hiç zor tipler değil.

Bir kral/kraliçe POV yerine Davos yahut Cat. gibi karakterleri kullanmayı tercih etme sebeplerinden biri de nedir, biliyor musun? Yükünü azaltmak. Şimdi bak Robb en az 2-3 savaş yaptı. Savaş sahnelerini yazmak çok yorucudur. Lakin Robb POV yazmaz, anasını da kalede bıraktırırsan tüm o savaş sahnelerini yazmaktan yırtarsın. Şöyle bir savaşın özetini yapar işin içinden çıkar hem kağıt hem zaman tasarrufu olur. Yükün de hafifler. Gereğinden fazla savaş sahnesi yazmaktan kaçınmak güzel bir artı olur, 2. karakterlerle böyle karakterleri anlatmak. Düşünsene Robert POV’u olsa, adamın avlanma sahnesini ve şişlenişini yazmak zorunda kalacaktı, gerekli mi? Sence olabilir ama bence gereksiz bir ek pov olurdu, hele ki ölecek bir karakter için.

Roman yazmak başka bir şey bir de bunu gelenekselin dışına çıkıp POV şeklinde yazmak çok başka bir şey, hele ki böyle derin ve karmaşık bir kurguya sahip seriyi. Bu yüzden bir yazar olarak, iş yükünü olabildiğince hafifletmek, olabildiğince az karakter ile tüm olayları gösterip, anlatmak istersin. En basit kurguyu bile oluşturup yazmak yeterince zor ve yorucu iken asoiaf gibi bir seriyi bilhassa GRRM’in yaşında yazmak, işi daha da güç hale sokuyor. Bundandır ki GRRM de tüm kestirmeleri kullanmak zorunda.

Tekrar ediyorum, bu 2. POV karakterler (Davos, Asha gibi) joker gibi birden fazla alanda kullanılmak için oluşturulurlar. İnsanın işini de oldukça rahatlatırlar.

GRRM her şeyin altında kalkabilir, inancına sahip olmak ona olan güvenimizden elbette ama her POV’u yazamıyor o da :smiley: Çocuk POV’larını yazmaktan zorlandığını söylemişti, bu yüzden Rickon POV’u yok. Bran bile onu en çok zorlayan POV idi. Malum yetişkin biri için o yaştaki bir çocuğun aklından yazması zor, nasıl bir şey olduğunu unutuyor insan.

Robb konusunda tamam ama Stannis hakkında bizzat Martin gri ve kompleks vir karakter olduğunu bu yüzden hakkında pov yapmak istemediğini söylemişti. Açıkçası ben Stannis’i öyle çok sevmem. Biraz karizmatik bulurum ama gerçekten kompleks yanları var.

Aslında ben de aşağı yukarı bunu söyledim. Yani evet kompleks karakter zorluğu ve gizem unsurunun yanı sıra o savaş sahneleri meselesi de var.

Zaten bek tek karakter için oluşturuldular demedim kesin olarak. Stannis özelinde karşı çıktım.