Prestij(The Prestige)

#1


Prestij, Yönetmenliğini Christopher Nolan’nın yaptığı 2006 yılı Amerika, İngiltere ortak yapımı film. Yazar Christopher Priest’in aynı adlı romanından (Prestij (Roman)) sinemaya uyarlanan filmin özgün adı; The Prestige’dir.
Yazar Priest’in romanını film senaryosuna dönüştüren yönetmen Nolan’a, Memento-Akıl Defteri (2000) filminde de birlikte çalıştığı senarist kardeşi Jonathan Nolan eşlik etmiştir.
IMDB sitesinde 200,000’den fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 8,4 puan almış ve gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına girmiştir. Aynı zamanda Gizem türünde en çok beğenilen 10 film arasındadır.
Önceleri birlikte çalışan iki sihirbazın daha sonra rekabete ve hatta düşmanlığa dönüşen öyküsünün anlatıldığı filmin konusu, 19. yüzyılın İngiltere’sinde Viktorya Dönemi olarak anılan zaman diliminde geçer. Filmin yapımında yönetmen Nolan’nın yanı sıra, Aaron Ryder ve eşi Emma Thomas görev almışlardır.
Başlıca rollerde; Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, David Bowie’nin yer aldıkları film iki dalda 79. Akademi Ödülleri’ne aday olmuş fakat ödül alamamıştır.
Konu
Film, 19. yüzyılda hızla değişmekte olan Londra’da başlar. Sihirbazların ileri derecede saygı duyulan ve gizemli kişiler olarak kabul edildikleri bu dönemde, Genç sihirbazlar olan Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale) şöhret olma yolundadırlar. Angier’in eşi Julia Piper Perabo yaptıkları bir gösteri sırasında kaza sonucu ölünce, Angier olaydan Borden’i sorumlu tutar. Bu olay iki sihirbazın arasında ömür boyu sürecek olan düşmanlık ve rekabetin başlangıcı olur…

#2

Çok iyi filmdi herkesin izlemesi lazım.

#3

Ağzım açık kalmıştı filmin sonunuda

#4

Tam bir Nolan filmi. Çok iyiydi, çok hoştu. Tavsiye edilir.

#5

Yine sonu şaşırtan filmlerden ve benim enlerimden biri. bence izlemeyen varsa daha fazla geç kalmasın derim. şiddetle tavsiyemdir :slight_smile: