Purple Wedding'in Tywin tarafından planlanmış olması

“Hayır.” Tyrion’ın sesi sertti. “Artık Sansa’ya işkence edemezsin. Bunu iyi anla canavar.”
Joffrey alay eder gibi gülümsedi. “Canavar olan sensin dayı.” “Öyle mi?” Tyrion
kafasını yana eğdi. “O halde benimle daha yumuşak bir şekilde konuşmalısın.
Canavarlar tehlikeli yaratıklardır. Krallar son zamanlarda sinekler gibi ölüyor.”
“Bunu söylediğin için dilini kestirebilirim,” dedi çocuk kral, öfkeden yüzü kızarmıştı.
“Ben kralım.”
Cersei bir elini koruyucu bir tavırla oğlunun omzuna koydu. “Bırak da cüce istediği
kadar tehdit savursun Joff. Lord babamın ve amcamın onun gerçek yüzünü görmesini
istiyorum.”
Lord Tywin, Cersei’yi duymazdan geldi, doğrudan Joffrey’ye konuştu. “Aerys de
insanlara kral olduğunu hatırlatma ihtiyacı duyardı. Dil kesmeye de ziyadesiyle düşkündü.
Bunu Sör Ilyn Payne’e sorabilirsin, bir cevap alamazsın gerçi.”
“Sör Ilyn, Aerys’i, sizin Iblis’inizin Joffrey’yi kışkırttığı gibi kışkırtmaya asla cesaret
etmedi,” dedi Cersei. “Onu duydunuz. ‘Canavar’ dedi. Majesteleri Kral’a. Ve onu tehdit etti…”
“Sessiz ol Cersei. Joffrey, düşmanların sana meydan okuduğunda onlara kılıç ve ateşle
karşılık verirsin. Ama senin önünde diz çöktüklerinde onların tekrar ayağa kalkmasına yardım
edersin. Aksi takdirde bir daha hiçbir adam sana diz çökmez. Ve ‘Ben kralım’ diyen bir adam,
gerçek bir kral değildir. Aerys bunu asla anlamadı ama sen anlayacaksın. Bu savaşı senin için
kazandığım gün, kral barışını ve kral adaletini yeniden tesis edeceğiz. Şu anda seni
ilgilendiren yegâne şey, Margaery Tyrell’in bekâreti.”
Joffrey’nin yüzünde o somurtkan ve huysuz ifade vardı. Cersei, oğlunun omzunu sımsıkı
tutuyordu, belki de onu boğazından tutmalıydı. Joffrey güvenli bir şekilde kayasının altına
çekilmek yerine, meydan okur bir şekilde dikildi ve “Aerys’ten bahsediyorsun büyükbaba,
fakat sen ondan korkuyordun,” dedi.
Ah tanrılar, işler şimdi ilginçleşiyor işte, diye düşündü Tyrion. Lord Tywin sessizlik
içinde torununun yüzünü inceledi, soluk yeşil gözlerinde altın lekeler ışıldıyordu. “Joffrey,
büyükbabandan özür dile,” dedi Cersei.
Joffrey annesinin elinden kurtuldu. “Neden dileyeyim? Bunun doğru olduğunu herkes
biliyor. Bütün mücadeleleri babam kazandı. Prens Rhaegar’ı öldürdü ve tacı aldı, o sırada
senin baban Casterly Kayası’nın altında saklanıyordu.” Joffrey meydan okur şekilde
büyükbabasına baktı. “Güçlü bir kral cesur eylemlerde bulunur, sadece konuşmaz.”
“Bu bilgelik dolu ders için teşekkür ederim Majesteleri,” dedi Lord Tywin, kulakları
donduracak kadar soğuk bir nezaketle konuşmuştu. “Sör Kevan, kralın çok yorgun olduğunu
görebiliyorum. Lütfen onu odasına götürün. Pycelle, Majestelerinin huzurla uyuması için bir
şurup hazırlayabilirsin belki?”
“Rüya şarabı olur mu lordum?”
“Ben rüya şarabı istemiyorum,” diye inat etti Joffrey.
Lord Tywin, köşede ciyaklayan bir fareyi daha fazla umursayabilirdi. “Rüya şarabı işe
yarar. Cersei, Tyrion, siz kalın.”

Bunu birkaç kişiden duyuyordum fakat ihtimal vermiyordum. Beraber inceleyelim istedim. Tywin’in Joffrey’den pek hoşnut olmadığını bilmeyen yoktur. Hatta tüm nefreti burada bile başlamış olabilir. Zaten Joffrey öldükten sonra hiç umurunda değilmiş gibi fahişelerle yatıyor.

Petyr Bealish’in Joffrey’i öldürenlerden biri olduğunu biliyoruz. Sansa’nın saçlarına zehirli saç filesini koyduran kişi oydu. Daha sonradan da Sansa’yı kaçırıyor. Devam edelim;

Leydi Olenna kitapta Sansa’nın saç filesinden zehri alıp kadehe koyan kişi, dizide bunu bizzat kolyesinde görüyoruz. Kitapta ise kadeh kısmını görmesek de zehri aldığına dair bir ima yapılıyor.

Ufak tefek yaşlı kadın elini uzattı ve birkaç dağınık bukleyi yerine sokup Sansa’nın saç filesini düzeltti.

Peki ya Tywin’in bu olaydan ne çıkarı oldu? Bakalım;

1. Kontrol etmesi daha kolay olan sevimli ve itaatkar bir kralın kral eli oldu.

2. Hep nefret ettiği oğlundan kurtuldu.

3. Varisliği sonunda Cersei’ye geçti ama Jaime’ye de geçebilir oldu.

4. Tyrelller ile yakınlaştı. Birbirlerine muhtaç oldular ve müttefikliklerini arttırdılar.

5. Korkunç Joffrey’den kurtularak sevimli Tommen ve karısı Margaery ile halkın daha çok sevgisini tahta kazandırdı.

Tabi teoriyi çürüten şeyler de var. Örneğin Tywin neden Sansa’yı, Kuzey’in anahtarını kaybetmek istesin. Belki de Sansa’yı Tyrion’dan kurtarıp Jaime’ye verecekti. Ama Petyr, Tywin’e söylemeden Sansa’yı kaçırdı. Yani Sansa’nın kaçması aslında planda yoktu.

Bilmiyorum düşük ama güzel bir teori. Jaime’yi sevmesem de Sansa ile yakışırlardı bence, biraz yaş farkı olsa da… Siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir şey olma ihtimali var mı?

joffrey 16 yaşına kadar güç ve kontrol Tywin de yani jofrrey den kurtulmasına gerek yok henüz
Tyrion, Tywin tarafından sevilmesede Tywin salak değil değerinin ve zekasının farkında, üstüne Sansa Stark sende demişsin
ve Tyrellere gidipte ailesini bu derece karıştıracak bir plana ikna edemezdi. Tyreller için Joffreyde Margeary nin bir varisi olduğunda kurtulması daha iyi bir ihtimal olurdu. Tommen ile en az 4 5 sene bekleyeceklerdi
yani bu teori bence olmamış

Ablam kontrol Tywindeydi ama Joff arada atar yapıp her şeye karşı çıkabilecek birisi. Öte yandan Tommen tam anlamıyla eğitilebilecek birisi ve Tommen’i eğitip oğullarından görmediği hayrı torunundan görebilirdi ama Tywin gibi bir adam niye Baelish ve Olenna gibi kişilere güvenip iş yapsın orası bozuyor.

Tywin’in bu işte olduğunu sanmıyorum ama bir başka olası açıklama daha var. Bir ara incele istersen.

karşı çıksa ne olur yönetime karışamaz şuanda alıntıda da görüyoruz Tywin onu küçük çocuk gibi yatırıyor

Orası aile içi diye hatırlıyorum mesela konseyde lordların önünde yapsa yollayamazdı diye düşünüyorum ablam.

Ned Stark ın ölümü dediğine örnek ama yinede öldürmezdi bana göre
Zaten pamuk ipliğinde Lannester hakimiyeti Joffrey i öldürerek bunu iyice zorlamazdı.

Ya Joff kontrol etmesi kolay birisi değil Tommen çok daha mantıklı ama kendi kanına yapar mı bilemiyorum hem nasıl güvenecek ki ?

Tywin hanedanı için kendi kanını bile öldürür.

Tyrion nefret ettiği utandığı biri ama Cat onu esir alınca savaş başlattı
Joff 16 yaşına gelene kadar halk önünde yaptığı şeyler hariç diğer rezillikleri gizleyip inkar edebilirler halk önünede az çıkarırlarsa olur biter
Kendi kanı kısmına gelirsek yapar ama aleni yapmaz birde Lannesterlar bu derece güçten düşmüşken, onlarıda dahada zayıflatacak bir hamle yapmaz, yapacak olsa bile biraz toparlanma için bekler

Orası öyle. Nasıl güvenecek derken Olenna ve Baelish e nasıl güvenecek anlamında dedim ablam.

anladım Tywin in onlara güvenmesini boşver, onların tywine güvenmesini düşün bence
Tywin gibi bir adam gelip sana diyecek ki “benim torunu öldürelim suçluda oğlumla gelim olsun” ben olsam hiç bulaşmmazdım :smiley:

O daha da mantıklı geldi ablam haklısın :smiley:

Arkadaşlar, kuram başlığı açıyorsanız “tartışma” değil, “kuram” bölümünde açın. Lütfen başlıkları doğru yere açtığınızdan emin olun. Teşekkürler.

-Başlık “kuram” bölümüne taşınmıştır.

Pardon :sweat_smile:

https://forum.gameofthronestr.com/t/tywin-mor-dugunu-biliyordu-teori/7186

Bende böyle bir teori paylaşmıştım yıllaaaaar yıllaaar önce :grinning: