Pycelle ve Aerys

Arkadaşlar kafama birşey takıldı şimdi bu Jaime Lannister Aerys’ı öldürüyor ana şöyle birşey daha var Tyrion KL’de iken Pycelle’ı tutuklattığında Pycelle ona “Aerys’ın kapıları açmasını söyleyen bendim,” diyor ama Jaime Aerys’ı öldürmüyor mu? Yani tam olarak ne zaman öldürüyor zamanlar örtüşüyor mu?

Örtüşüyor. Kapı açışınca Lannister ordusu yağmaya başlıyor ardından Aerys şehir yakılsın denilince Jaime öldürüyor.

1 Like

Sağol bunu çok merak etmiştim :smiley:

Ben Pycelle’in Aerys’e olan hamlelerinde sadece Tywin sevdası değil hisarla ilgili olduğunu da düşünüyorum.

2 Likes

Nasıl yani biraz daha açsanız?

Tywin KL’nin kapısına geldiğinde şehre kralı korumak için geldiğini söylüyor, küçük konseydeki herkes, Varys de dahil, Tywin’e inanmamasını söylüyor; Pycelle hariç. Kapılar açılıyor, Lannister ordusu şehre giriyor sonrası da zaten malum: yağma, tecavüz, katliam…
Aerys ihaneti görünce önce Jaime’ye hain babasının kellesini getirmesini emrediyor (deli işte) sonra simyacılar loncasının başındaki adama şehri havaya uçurma emri veriyor. Jaime önce simyacıyı sonra da kralı öldürüyor. Ned Stark taht odasına girip deli kralın cesedini tahtın önünde buluncaya kadar Jaime de tahtta oturuyor.

Hisarın üstatları büyüye karşılar.Ejderhalar büyülü yaratıklar.Bu yaratıkları üstatlar öldürdüler.Dolasıyla bu örgüt Targaryen iktidarına karşıydı.Targaryenlar ejderha kanına sahip kendilerini ejderlerle ilişkilendiren bir hane.Onların yok olmalarını istiyordu.

Pycelle Hisardan bu yönde emirler almış olabilir.Bu hamlesiyle hem üstatlara hem Lannisterlara faydalı oldu.

1 Like

@alpaltu nun söylediğine ‘Açıklar mısınız’ demiştim :smiley:

Sadece teoriler var kesin bir şey yok. Üstatların targaryenleri ve ejderhaları sevmediğine hatta yaşanan her şeyin en baştan sorumlusunun üstatlar ve hisar olduğuna dair komplo teorileri mevcut. Bazıları oldukça ikna edici ama dizide pek değinilmediği için öğrenmek için kitapların çıkmasını beklemekten başka çaremiz yok…

5.kitapta bununla ilgili ipucular verildi.

İsyandan önce Kışyarında görevli olan üstat Walys lord Rickard Starka oğlu Brandon’ı Catelyn Tully ile kızı Lyannayı ise Robert Baratheon ile nişanlaması tavsiyesinde bulunuyor.Normalde Starklar çocuklarını kuzeyli hanelerin çocuklarıyla evlendiriyorlar.Güneyle hanelerle pek ilişkileri olmuyor.Bu evliliklerle olası bir isyanda güçlü bir müttefikliğin tohumları atılıyor.
Bu üstat Walys bir Hightower piçi.Hightower hanesi çok zengin olup Hisarın hamisi olan bir hanedir.

Yine Tywin oğlu Jaimeyi Lysa Tully ile evlendirip Targlara karşı müttefik bulma amacındaydı.
Daha ayrıntılı bigi için bakınız.

Bir yerde iki güç varsa çatışırlar. Ben bu Hisar ve Hightower’ı aynı kefeye koymayı doğru bulmuyorum. Evet Hisar, Hightower topraklarında, onun himayesinde kuruldu ama sanmıyorum ki beraber hareket etsinler. Bence Hisar kendini gizliyor.

2 Likes

@RobbStark1 arkadaşlar da bahsetmiş Hisar Targaryen hanesine komplolar kurdu. İlk sefer ejderhaların dansı oldu ikincisinde yok oldular. Hatta büyüye karşı komplo. şimdi iftarla uğraşıyorum istersen daha detaylıca bahsedebilirim.

Üstat Marwyn Kargaların Ziyafeti Samwell’in son povunda son ejderhaların ölümünde üstatların parmağı olduğunu söylüyor.Hatta bu yüzden onlardan önce kraliçeye varmalıyım diyor ve gidiyor o povu mutlaka tekrar okuyun çok önemli ve ejderhaların dansı 2’de pek çok olaya gebe olacak.

3 Likes

Pycelle,Lannisterların sadık adamı. Hisarla bağlantısı olabilir ama Hightowerların adamı değil ve Kralın Şehrinde Westerosun siyasi tarihinin not tutulduğu defteri Lannister gözüyle taraflı bir şekilde yazan bir adam.

Bahsedersen çok sevinirim :slight_smile:

Ejderhaların Dansı mı? Ejderhaların Dansı - 2

Yok orası öyle de sonuç olarak hisarın amacına ulaşmasında rolü oldu. Aynı şekilde Cressen de Mel i öldürmeyi deneyerek amacına ulaşmasında uğraştı ama Cressen Hisar için değil Stannis için yaptı bunu.

Bahsettim zaten povda bu kadar anlatıyor direk detaya girmiyor ama kış rüzgarlarında daha fazlasını öğreniriz Dany’e gidiyor Marwyn.

1 Like

Aynen o adamı çok merak ediyorum varya çok şey biliyor kış rüzgarları bi çıksada okusak. :slight_smile: