Pyke

Pyke

Pyke by Rene Aigner©

Bölge: Demir Adalar
Yönetim: Greyjoy Hanesi
Din: Boğulmuş Tanrı

Pyke 7 Demir Ada içinde aynı adlı Pyke Ada’sının üstüne kurulu olan ve Greyjoy Hane’sine ait kale ve yerleşkedir. Ayrıca ‘Pyke’ Demir Adalar doğumlu piçlere verilen soyadır.

Pyke’ın Konumu

Kale

Pyke, eski bir kaledir ve etrafında ki deniz tarafından oluşturulmuş kayalıklar (sarplar), sivri kayalıklarla çevrili küçük çıplak kayalar üzerine kurulmuş kuleler ile adanın diğer kısmından ayrılır. Pyke’ta güvenli bir şekilde demir atmak mümkün değildir. Bu sebeple oraya gitmek isteyenlerin Lordsport’a yelken açması gerekir.

Kuleler birbirlerine sürekli sallanan ip köprülerle bağlıdır. Kale’ye dahil olan kulelerin köprü ve duvarları ilk kez yapıldığında adanın geri kalanında olduğu gibi gri ve siyah taşlardan yapılmıştı. Kale binlerce yıl ayakta durdu. Zamanla etrafını çevreleyen yeşil liken doğal bir görüntüye dönüştü. Perde duvar 50 dönümlük bir araziyi çevrelemektedir. Ve daha büyük bir adaya geçişi sağlayan köprünün geniş taştan ayakları uçurumlarla çevrilidir. Duvarların çevrelediği arazide ahırlar ve kulubeler bulunmaktadır. Çiftlik hayvanlarıda bu kısım da bulunurdu. Büyük Kale, Mutfak Kalesi ve Kanlı Kale adanın kendisi üzerinde yer almaktadır. Kuleler ve müştemilat, bunların ötesinde yer alır ve birbirine üstü kapalı kemerlerle bağlanır. Bu kemerli yol sütünlar-kuleler ve müştemilatlar- birbirine yakın olduğunda kullanılır. Diğer türlü -aradaki mesafe fazlaysa- halat köprüler kullanılır.

Büyük Kale:
En büyük adacığın üstünde bulunur. Taş geçit ile Kanlı Kale’ye bağlanır. Deniz Kule’sini gitmek için sonuncusu ipten olan 3 köprü geçilmek zorundadır.

Kanlı Kale: Kanlı Kale, Pyke’ın büyük bir bölümüdür. Adanın kendisi üzerindedir. Büyük Kale üzerinden buraya varılır. Solanları diğer kale salonlarına göre daha büyük ve daha iyi döşenmiştir. İsmini binlerce yıl önce Nehir Kral’ının oğlunun burada katledilmesi ve parçalarının –anakarada ki*-babasına gönderilmesinden almıştır. Kanlı Kale’den Büyük Kale’ye geçiş taş bir geçit (veya köprü) ile sağlanmaktadır.

Kanlı Kale © Fantasy Flight Games

Mutfak Kalesi:
Adanın kendisinin üzeirnde kurulmuştur. Anakara*’dan Büyük Kale’ye göre daha dış kısımdadır.

Deniz Kulesi: Deniz Kule’si adanın uzak ucunda yükselir. Silindirik ve uzun olmakla birlikte Pyke’ın eski bir parçasıdır. Kule’nin tabanı yüzyıllardır maruz kaldığı tuzlu sudan dolayı beyaz ve eğri büğrüdür.

Kapı Kulubesi
**: Pyke’ın duvarları bir yamaçtan diğerine uzanana hilal şeklindedir. Güvenli bir giriş için Kapı Kulübesi kullanılır. Kulübe duvarın tam ortasında yer alır. Olası saldırılara karşı ek önlem amacıyla buraya sağlam bir demir kapı konulmuştur.İki tarafında toplamda üç kule vardır. En güneyde ki kule diğerlerine nazaran yenidir, soluk gri taşlarla inşa edilmiştir. Eski güney kulesi ise Greyjoy İsyanı sırasında Robert I. Baratheon duvarlarda gedik açtığında yıkılmıştır.

HBO uyarlaması Pyke

[color=#004500]Tarih

Pyke Kuşatması, Greyjoy İsyanı sırasında son savaştı. Kral Robert I. Baratheon binlerce adamını Lordsport’ta karaya çıkarmış ve Pyke duvarlarını yıkmıştır. Duvarlar yıkıldıktan sonra Pyke düşmüş, isyan kesin bir şekilde sona ermiştir.

*Anakara Westeros veya Pyke adası olabilir. Büyük ihtimal ile Westeros.
** Kapı Kulübesi Sibel Alaş ile aynı kullanılmıştır.

İlk çevirim. Kusur varsa affola. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Bırak ya…

Fakir fukara kalesi böyle oluyor :stuck_out_tongue:

Rutubetlidir burası şimdi :S

aassdfghfsasdfghfa :smiley:
insanın bakınca içi üşüyor :DDDDDD

bu evrende bir top icat edilsin bu kale denizden gelecek bir yaylim ateşine hemen boyun büker :slight_smile: tabi denizden tahlike gelmesi biraz zor :smiley: