Qarth

#1

Konum:Essos
Yönetici:Safkanlar

      Qarth, doğu kıtasında büyücü ve tacir prenslere ev sahipliği yapan şehirdir. Konumu itibariyle doğu-batı ve kuzey-güney kültürlerinin geçiş noktasıdır. Şehrin zenginliğinden dolayı mimarisi göz alıcıdır. Aslında Safkan'lar tarafından yönetilsede üç güçlü lonca olan On Üçler, Turmalin Kardeşliği ve Baharatçılar Loncası yönetimde büyük söz hakkına sahiptir.
     
        Çok büyük ve korunaklı bir limana sahip olan Qarth, her milletten gemi barındırır. Sadece loncaların ticaret gemilerine ayrılmış bir taş rıhtımı vardır. Bunun yanında Westeros, Özgür Şehirler ve Yaz Adalarından gelen gemiler için ayrılan rıhtım limanın en sonundadır.Liman Caddesinde şarap dükkanları, zevk evleri ve oyun salonları bulunur. Qarth'ın kuzey batısında Kızıl Çöl vardır.


9, 15 ve 20 metre yüksekliğinde surlarla çevrilidir. İlk duvarda hayvan, ikincisinde savaş ve üçüncüsünde ise sevişme sahneleri vardır.
İlk duvar kumtaşı, ikincisi gri granit ve üçüncüsüde siyah mermerden yapılmıştır. Dış kapılara bakır, ortadakilere demir ve iç kapılara altın gözler yerleştirilmiştir. Şehir binaları birçok renk barındırır ve şehir kuleleri çok uzaklardan görülebilir. Şehrin her meydanında çeşme vardır ve ana meydanda şehir kahramanlarının normal boyutlarının iki katı büyüklüğünde heykelleri vardır.

Blogda yayınlandı: http://www.gameofthronestr.com/coldeki-deniz-qarth/

#2

o sahne kapıdan görünen, burası Dubai mi :slight_smile: benzetmelerimiz devam ediyor

#3

Ben de Babil’in Asma Bahçeleri benzetmesini yapmıştım. Çölün içinde cennet gibi bir yer.

#4

aynen bende görür görmez Babil’in Asma Bahçeleri’ne benzettim tıpatıp aynısı

#5

dany bi kurtulaydı şu şehirden gelmez olaydı ya başına gelmedği kalmadı

#6

Çok fazla esinti var. Aralarında geçen savaşta Güller Savaşı’nı andırdı bana. Lannister - Lancaster Stark - York. İsim olarak benziyorlar vs.

#7

bu dünyanın coğrafik yapısı bizimkine çok beniyor. Westeros amerika kıtası. Özgür şehirler avrupa. Valyria antik yunan.ghis ve köle şehirler zamanın mısır ve anadolu bölgeleri. Qarth bu durumda babil yada iran civarı gibi oluyor. Asshaiye kadar gidersek hindistan benzesmesi var. Göreli olarak kültür yapısı. Sehirlerin tarih. Gelişimi rahatsız edecek ölçüde benzetilmiş

#8

Bence Westeros Amerika değil, Avrupa. Özgür Şehirler Yunan şehir devletlerini andırdı bana. Köle şehirleri Libya, Moritanya civarı. Qarth arkadaşın da dediği gibi Kartaca. Asshai İran civarı, Yi Ti’de Hindistan.

#9

http://forum.gameofthronestr.com/konu-westeros-haritasi.html?highlight=britanya
ta kendisi

#10

Evet oldukça benziyor britanyaya. Harita bile aşırma olmuş.

kuzey amerika benzetmem amerikalıların kendini beğenmiş milliyetçiliğine ithafen biraz. En popüler hanenin de abd nin göreli olarak bulundugu küzey bölgesi olduğu da bunu destekleyen başka bir durum
7 krallığın essosdan gelen valyrialı bir grup tarafından fethedilip bilinen dünyanın nisbeten en güçlü tek parça devleti haline getirilmesi mesela; amerikalılar devletlerinin temelini diğer avrupalılar gibi antik yunanda görürler. avrupa devletleri ise essosun şehir devletleri oluyor burada. hepsi valyria-antik yunan kökenli. Ghis valyria-yunan düşmanı, anadolu tarafları. Qarth da oldukça uzak bi bölge. Essos-westeros arasındaki siyasi tarihe dahil değil, bu durumda iran tarafları daha gerçekçi geliyor bana.

#11

Asshai’de Çin o zaman.

#12

çin-hindistan, neden olmasın

#13

Galler ve Arryn toprakları aşırı benzerlik gösteriyor.