Qohor Hakkında Bilgiler

• En doğudaki Özgür Şehir’dir. Essos’takı en büyük ormanın batısında yer alır.

• Qohor, Büyücüler Şehri olarak bilinir. Geleceği görme, kan büyüsü ve nekromansi dedikoduları vardır.

• Büyü olayları kesin olmasa da Kara Keçi olarak bilinen karanlık bir tanrıya taptıkları kesindir. Bu tanrı günlük kan kurbanı talep eder, her gün düzenli hayvan kurbanı yapılır. Kutsal günlerde suçlular, tehlike ve kriz anlarında şehrin yüksek asillerinin çocukları kurban edilir.

• Qohor Ormanı sayesinde ağaçların az bulunduğu bölgelere kütük ihracatı yaparlar. Ayrıca kürk ve deri ihracatı da yapılır. Bu deri ve kürkler pahalıdır.

• Hisar’daki parşömenlere göre orman tam keşfedilememiştir ve pek çok gizem barındırır. Bu ormanlarda genelde kuzeyli ormanlarıyla aynı hayvanlar yaşasa da (buradakiler biraz daha büyüktür) bunlara ek olarak geyik ve elkler de yaşar.

• Genelde Yaz Adaları ve Sothoryos’ta görülen, kuzeyde pek görülmeyen lemurlar da burada yaşar. Üstelik bu lemurlar gümüş-beyaz kürklü ve mor gözlü olduğu için onlara küçük Valyrialılar denir. Hisar’da bir tane doldurulmuş lemur vardır. Ama insanlar şans için sürekli okşadığından tüyleri dökülmüştür.

• Qohor duvar kilimleri en az Myr’de örülenler kadar kaliteli, üstelik daha az maliyetlidir.

• Burada çok güzel ahşap oymalar satılır. Qohor demirhanelerinin eşi yoktur. Metallere kalıcı renk aşılama konusunda ustadırlar. Valyria celigini tekrar işleme sanatı burada korunmustur ve bu sırrı paylasmazlar. (Tobho Mott Qohorluydu.)

• Üstat Pol Qohor’da çeliğin sırrını çok fazla sorguladığı için üç kez halk içinde kirbaclandi. Celigi çalmaya çalışma suçuyla eli kesildi. En sonunda ihraç edildi. Ihraç sebebinin Qohorlu ustalarin küçük köle çocuklarının kanlariyla kurban vererek celigi eşsiz yaptıklarını çözmesi olduğunu iddia eder.

• Vaes Dothrak ve Kemiklerin ötesine geçenler burada konaklar ve oradan gelenler ürünlerini ilk olarak burada satarlar. Bu ticaret sayesinde Qohor Özgür Şehirlerin en zengini ve en egzotigidir.

• Qohor’un güçlü duvarları vardır ama savaşçı değildirler. Şehrin korumasını Lekesizler yapar. Zamanında Temmo isimli bir khal elli bin adam ile Qohor’a saldırdı. Üç bin Lekesiz on sekiz saldırıya karşı koydu ve en sonunda Temmo adamlarina saç orgulerini kesip Lekesizlerin önüne atmalarını emretti.

• Kan Yüzyılı boyunca Norvos ve Qohor Volantis’e karşı ittifak yapmislardir. O zamandan beri dini olarak zit olmalarına ragmen bu iki şehir dusman değil, müttefik olmuşlardır.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 259-260 kaynak olarak kullanılmıştır.

5 Likes

"Çok Yüzlü Tanrı.”

“Ve çok isimli,” demişti nazik adam. Onun adı Qohor’da Kara Keçi’dir,
Yi Ti’de Gece Aslanı ve Batıdiyar’da Yabancı , ister Yedi’ye, ister IşıkTanrısı’na, ister Ay Ana’ya, ister Boğulmuş Tanrı’ya, isterse Büyük Çoban’a tapsın, sonunda bütün insanlar onun önünde eğilir. Bütün insanlık ona aittir … aksi takdirde, dünyanın bir yerinde sonsuza kadar yaşayan bir halk olurdu. Sen sonsuza kadar yaşayan bir halk biliyor musun?”

“Hayır,” demişti Cat. “Bütün insanlar ölmeli.”

Yazını okurken hemen aklıma bu alıntı geldi. Buradan çok teori çıkar gibi.:wink: Ellerine sağlık müthiş bir yazı olmuş.:heartbeat:

3 Likes

Baya baya kuzeyin inancını anımsattı kurban meselesi… Onlar da eskiden kan kurbanı yapardı ağaçlara…Şu yabanilerin yaşadığı adada hala yapıldığı iddia ediliyor.

@Alya_Akbas Zaten benim bir tane var; baya baya işte FM ilahı, Kara Keçi, Yabancı, Gecenin Aslan’ı bildiğin Büyük Öteki :slight_smile: Hepsi ölüm ilahı.

1 Like

Şu savaşı keşke izleme şansımız olsaydı, Dothrakiler vs Lekesizler’i görmeyi çok isterdim.

1 Like

Bu kurban olayı Yedi dışında tüm dinlerde var. Serinin pek çok yerinde korkunç kurbanlar ve ayinler var. Bana göre bu ayinlerin en ilgi cekicisi Bin Adalar’daki. O iş eşelendiğinde akgezenlerin deniz versiyonu gibi ilginç noktalara gidebiliyor.

Kan kurbanı hemen hemen hepsinde var, doğru da… Ölüm ilahına, her gün kan kurban etmek; hayvan ve insan… O kadar dine rağmen ilk sırada kafamda kuzeyliler geliyor ister istemez. :slight_smile:

Ötekiler de Craster’dan insan eğer yoksa hayvan alıp, gidiyor. Muhtemelen kan kurbanı yapıyor olabilirler. NK efsanesinde de kurban veriliyormuş Ötekilere. Büyük Öteki, ölüm ilahı olarak anılıyor ayrıca. Kuzey zaten sürekli kurban veriyor ki Bran’ın görülerinde bir Andallı esirin kurban edilişini gördük.

Kurban büyük ihtimal işe sürekli şu “büyü” meselesi için gerekiyor. Büyüler genelde kan gerektiriyor.

2 Likes

Anlatılan her şey çok güzel baya etkileyici şehirler bu özgür şehirler. Fakat ben bir türlü ısınamadım bunlara yinede bu evrenin içinde yaşasaydım gidip görmek isterdim :slight_smile:

Gerçekten etkileyiciler ama bir Yi Ti, Yaz Adaları değiller.