Qohor


#1

Qohor 9 Özgür Şehirden biridir ve büyük bir orman olan Qohor Ormanının hemen yanında kurulmuştur. Şehir Muhafızları tamamen Lekesiz Savaşçılardan oluşmuştur ve her biri ucunda insan saçı örgüsü olan mızraklar taşır. Rhoyne nehrinin bir kolu olan Qhoyne nehrinin hemen yanında kurulmuştur. Norvos un doğusunda, Volantis in kuzeyinde yer alır. Demircileri Dokuz Özgür Şehrin tamamında Valyria çeliğini tekrar dövebilme yetenekleriyle tanınır. Yerel dinleri sadece bu şehirde hakimdir ve adı Kara Keçidir.

Tarihi
Aegon un fethinden 100 yıl önce şehir Khal Temmo ve 20.000 askeri tarfından saldırıya uğrar. Şehir savunma için Parlak Sancaktarlar, İkinci Oğullar ve Lekesiz savaşçılarını tutar. Lekesizler son anda sipariş edilmiştir bu yüzden ilk zamanlar savaşa katılamazlar. Dothraklar diğerlerinin işini bitirir ve kamplarına dönerler. Akşam içip sabah şehrin işini tamamen bitirmeyi amaçlarlar. Ancak sabah karşılarında Lekesiz savaşçıları bulurlar. Tekrar tekrar saldırıları sonuçsuz kalır ve Khal Temmo ölur. Kurtulan Dothraklar saç örgülerini kesip kalan 400 Lekesizin önüne atarlar. O günden bu yana şehrin muhafızları Lekesiz savaşçılarıdır.

Blog: http://www.gameofthronestr.com/ozgur-sehirler/


#2

O lekesizlerin çok yardımı dokunacak :slight_smile:


#3

Kime ?


#4

Söylersem spoiler olur :slight_smile:


#5

daeron uyarı alcaksın bak yapma şöyle şeyler merak uyandırıyosun sonra

kılıçlar fırtınasında var


#6

Konu hortlamış olacak ama…

Bu Özgür şehirleri çok merak ediyorum

Kılıçların Fırtınasında/3.sezon’da buraları detaylı bir şekilde görebiliyormuyuz malum Arya Braavos’a gidiyordu.En merak ettiğim yer özgür şehirler :slight_smile: Jaqen,Syrio,lekesizler,valyria demircileri felan ilgi çekmeye başladı :slight_smile:


#7

3.kitabın sonunda gidiyor Arya buralara. Bundan sonraki iki kitap sık sık buralarda geçiyor zaten öğreniriz.


#8

Düzelteyim Khal temmo’nun ordusu 40.000 kadardı. Lekesizlerde 8.000, fena çarpışmalar sonucu 3.000 lekesiz kalıyor. Ayrıca o savaşta khal temmo ölmüyor, 15.000 adamını kaybedince savaştan vaz geçiyor. Khalasar’ını geri çekerkende her adamına saç örgülerini kesitirip, kalan 3.000 lekesizin önüne attırıyor saygı için. (düzelteyim dedim kılıçların fırtınasında jorah bizzat anlatıyordu :D)


#9

8000 değil 3000 lekesiz vardı temmo nun khalasarında 50000 kişi var yarısından coğu savaşcı savaş sonunda ise temmo,oğulları ve 12000 dothraki öldü.lekesizlerde 2400 kaynak:http://awoiaf.westeros.org/index.php/Battle_of_Qohor


#10

fark ettim okuya olmuştu baya sağol :smiley:


#11

50.000 adamın 3000 kişiye yenilmesi tamamen saçmalık. 12.000 kayıp veriyorlar geriye kaldı 38.000 kişi hala sayıca kat kat fazlalar ne diye geri çekilmişler?


#12

Başlarındaki Khal Temmo ve oğulları ölüyor, lidersiz kalıyorlar… Dothrakların ve duvarın ötesindeki yabanılların yani düzensiz/toplama orduların en büyük sorunu bu, “liderlerini öldürünce rüzgarda dağılan yapraklar gibiler…”(Lord kumandan Mormont buna benzer bişeyler diyordu, o geldi aklıma…)


#13

Bu lekesızler zannedıldıginden çok daha güçlüler


#14

Namussuzlar falan olsada güzel olurmuş adları bi düşünsenize Namussuzlar diye satın alıyorlar :D:D

Namussuzlar hadim askerlerdir ve Astaporda genc yastan itibaren sorgusuz itaat ve savascilik egitimi ile yetistirilir. Ozgur sehirlerde koruma olarak kullanilirlar. Yuzluk yada binlik birlikler olarak satilirlar. Mukemmel korumalardir, yagma yapmazlar ve tecavuz etmezler. Kendilerine ait bir tanricaya taparlar. Tanricanin ismi kendi aralarinda sir olarak saklanmasina ragmen Mizrak Leydisi, Savasin Gelini ve Sahiplerin Annesi olarak bilinmektedir.

Qohor muharebesinde, 50bin kisilik Dothraki Khalasarini 3bin kisilik lekesiz birliginin durdurmasi ile unludurler.

iyi güldüm ya :smiley:


#15

Büyücüler Şehri olarak biliniyor. Kan büyüsü, kehanet ve necromancy var <3

Kara Keçi günlük kan talep ediyor. Genelde günlük olarak inek at falan, kutsal günlerde suçluları, çok zor durumlarda soylular kendi çocuklarını veriyorlarmış.
Qohorlular iyi ormancılarmış. Kürk ve odun satıyorlar Volantis ve aşağı nehirdeki “kasabalara”. Mide bulandırıcı tahtadan oymalar satıyorlarmış. Kadınlar ve çocuklar tarafından duvar halıları örülüyor. (çocuk işciler :/)

Lekesizler koruyor şehri…biliyok.

Qohor Ormanı’nda Küçük Valyrialılar denen mor gözlü, gümüş kürklü lemurlar var. (Dany gördü ilk kitapta)

Kurulma nedeni Valyria’nın dini toleransını uygun görmemeleri. Kara Keçi’nin inananları yarımadadan gelip burayı kurmuş yani.

Tekrar Valyria çeliği üretme çabası için köle bebekleri kurban ediyorlar. Yani %99 bebek öldürdü Valyrialılar da kılıç falan yaparkene… :frowning:
Westeros’taki hiçbir demirci Qohorlu demirciler kadar iyi olamazmış.

En egzotik özgür şehir çünkü doğu-batı arasında kapı görevi görüyor.


#16

Bu şehir bana Aztekleri hatırlattı onlarda günlük kurban veriyordu


#17

Tam bir aztek şehri gerçekten ispanyollarda dothrakiler oluyor herman cortes ise khal temno oluyor tek fark kazanan taraf


#18

Qohor da varlera çeliğini işleme sırrı biliniyormuş demekki kalan 2 kitapta oldukça söz edilecek ve bu özgür şehirden :open_mouth:


#19

Yalan da olabilir ama gerçekse gerçekten ilginç


#20

Martinin baş yazar olduğu bir kitapta açık açık dendi ama tabiki Qohor un abartması uydurması da olabilir öyle bile olsa kesinlikle bir süre oyalacak onları bu bilgi