Ragnarok

Herkese merhaba
http://gameofthronesandnorsemythology.blogspot.com.tr/2013/05/ragnarok-song-of-ice-fire.html bu adreste bulunan ve Buz ve Ateşin Şarkısının hem sonuna hem de karakterlerine dair önemli bilgiler içeren bir teoriyi çevirerek sizlerle paylaşıyorum.
Ragnarok İskandinav/Nors/Viking mitolojisinde ki kıyamet savaşının adıdır.
uzun bir teori olması sebebiyle varsa hatalarımı affedin. Keyifli okumalar.

Ragnaroktan önce dünya bir iç savaş ile cezalandırılacak. Fimbulvetr denen uzun bir kış yaşanacak. Ragnarokda devler yani; bağlı tanrı Loki’nin –hilekar- liderliğinde, onun korkunç yavrusu Fenrir -bağlı kurt-, Jormungand –dünya yılanı- ve Hel –Ölüler kraliçesi- tanrılarla savaşırlar ve onları öldürürler. Kehanette ölecekleri önceden haber verilen Norse panteonundaki tüm büyük karakterler öleceklerdir. Odin –deli tanrı- Fenrir tarafından yutulacak, Thor –Fırtına Lordu- büyük savaş çekiciyle jormungandı öldürecek, tek kollu tanrı Tyr teke tek dövüşte Hel’in köpeği Garmr tarafından öldürülecek, Freyr –doğurganlık/ bereket tanrısı- , ateş devi Surtr ‘un –kara/siyah- ateşli kılıcıyla ölecek ve Heimdall –gözcü- Lokinin ellerinde can verecek. Her şey bittiğinde, geriye sadece tanrıların çocukları kalacak ve Odin’in oğlu Vidarr ki adının anlamı intikamdır, Fenrir’in ağzını kopartarak parçalar ve babasının intikamını alır daha sonra dünya yenilenir ve hayat yeniden başlar.
Buz ve ateşin şarkısında kimin kim olduğuna bakalım;
Tanrılar
Odin –Aerys Targaryen
Thor - Robert Baratheon
Tyr - Jaime Lannister
Freyr - Walder Frey
Heimdallr - Samwell Tarly
Frigg - Cersei Lannister
Freyja - Margaery Tyrell
Idunn - Sansa Stark
Brynhildr - Brienne of Tarth
Njördr - Theon Greyjoy
Kvasir - Jojen Reed
Baldr - Joffrey Baratheon
Vidarr - Tommen Baratheon

Giants
Loki - Bloodraven
Fenrir - Bran Stark
Jormungandr - Daenerys Targaryen
Hel - Melisandre
Surtr - Jon Snow
Hati - Arya Stark
Fafnir - Tyrion Lannister
Garmr - Rickon Stark
Hrym - Victarion Greyjoy

Hikayenin kalbinde hilekar tanrı Loki bulunmakta. Loki tanrılara karşı çalışır, bir şekil değiştirendir, kuşların, balıkların, haşaratın kılığına girebilir hatta duman bile olabilir. Buna göre o warg’ların babasıdır ki bu kelime “korkunç kurt” anlamına gelen eski Nors kelimesidir. Baldr ın (Odin ve Frigg’in en sevdiği oğulları) öldürülmesinde ki rolü nedeniyle Asgard’dan sürgün edilir ve ceza olarak bir mağarada bağlanır. İlgi çeken bir başka şey Lokinin sevgilisi ve üç korkunç çocuğunun annesi bir dişi dev olan Angrboda bir “ironwood” (demir ağaç) ın içinde yaşar ve orada Fenrir’i büyütür.

Lord Brynden-üç gözlü karga, kankuzgun- Lokidir. Sur’un ötesinde bir mağarada büvet ağacının içinde yaşamaktadır. Ne olduğunu bilmediğimiz bir suçu yüzünden sürgün edilmiş ve Gece Gözcülerine gönderilmiştir ki Aenys’in ölümüyle ilgili suçlanır, (gerçi burada teori sahibi Aerion Targaryen ölümüyle suçlandığını yazıyor ama öyle bir bağlantı bulamadım) aynı Lokinin Baldr’ın ölümüyle ilgili suçlandığı gibi.

Kankuzgun’un akıl hocalığı yaptığı Bran bağlı kurt korkunç Fenriri temsil etmektedir. Branın bağlı kurt rüyaları da vardır (kralların çarpışmasında mera ve jojene anlatmıştır.) Fenrir’in anlamı “bataklık” tır bu da Bran ile Meera ve Jojen ilişkisini temsil etmektedir. Fenrir mağarasında insan etiyle beslenir ki bu da Ormanın Çocuklarının Bran’a verdiği yemeğin içerisinde Jojen’in bulunduğuna dair teoriyi doğrular görünmektedir.

Anlaşmazlık, tüm hikayenin Jon ve annesi veya Dany ve “çocukları” değil Bran ve Jaime merkezli olduğu üzerinedir. Bran, Jaime ve Cersei yi yakalandığında ve pencereden itildiğinde olayların zinciri kırıldı. Zirve Jaimenin elini kaybetmesiydi. Bu iki olay Tanrı Tyr’in Fenrir’i bağlaması hikayesini temsil eder. Tyr, Fenriri ilk bağladığında iki elide vardır. Fenrir bağlanmasının sonucu olarak onun elini kopartır. Buna rağmen Bran Jaime’nin elinin kesilmesinde doğrudan sorumlu değildir, Branın sakat kalması ile başlayan bir takım olayların sonucunda meydana gelmiştir. (savaşın çıkmasına sebep olan olaylardandı) Bu da Fenririn “bağlanmasıyla” Bran (sakatlığı) arasında ki paralelliktir.

Lokinin çocuklarına geri dönelim. Fenririn Lokinin gerçek oğlu olduğu gibi Bran Kankuzgunun oğlu değil, onun kanından etinden değil. Ama onun etkisinde. Lokinin diğer iki çocuğu Dünya Yılanı Jormungand ve Ölüler Kraliçesi Hel, Kankuzgunun büyüsüne kapılacaklar. Kitapta bunların kim olduğu konusu aslında “ateşten” geçiyor. Loki nin rolü ve karakteri zaman içinde değiştirilmiş olsada inanışın başında onun kesinlikle “ışık getiren” olduğuna inanılırdı. Ve bu da yaklaşan savaşta kankuzgunun Işığın Lordu rolünü ve aynı zamanda Kızıl Rahiplerin rolünü anlamamıza yardım eder.

Jormungand Dünya yılanı Dany tarafından temsil edilmektedir. Ejderhalarla/ yılanlarla bağlantılıdır, sürgündedir, dünyayı dolaşmak zorundadır. Jormungand dünyanın etrafında dönmektedir, kendi kuyruğunu yutmaktadır ki bu Quaithe’nin kehanetini açıklar: “batıya gitmek için doğuya gitmelisin” vs. vs. Jormungandın Dany de görülmesinin bir başka örneği Robert Baratheon –Thor Fırtına Lordu- ile ilişkisidir. Nors mitolojisinde Thor ve Jormungand baş düşmandırlar. Ragnarokda birbirlerini öldürürler. Buz ve Ateşin Şarkısında da Robert Danynin ailesini öldürdü ve tahtını gasp etti. Hatta denizin ötesinde bile düşmanlık devam etti ve Robert Danyi öldürmek için suikastçı gönderdi. Jormungand aslında bir deniz yılanıdır bu da Danynin gemilere olan ihtiyacı üzerinden deniz ile olan ilişkisini ve gelecekte ki Victarion Greyjoy evliliğini temsil eder. Ama Dany ve ejderhalarını Kankuzgunun tarafına getirecek olan Victarion’un kızıl rahibi Moqorro dur.

Gelelim Lokinin üçüncü çocuğuna. Hel ölüler kraliçesi. Hel Niflheim denen buzdan bir yer altı dünyasında ölülere hükmeder. Yarı güzel yarı ölü bir yüzü vardır, ateş devi Surtr’un yoldaşıdır.

Surtr, isminin anlamı “siyah/kara”, tanrıların dünyasıyla devlerin dünyasını ayıran Bifrost Köprüsünde yaşar, ateşli bir kılıç kullanır ki bu kılıcı kullanarak ragnarokda dünyayı alev alev yapacaktır. Kehanete göre Bifrost Köprüsünü yıkacak ve savaşmaları için “ateş diyarının çocukları”nı (son of muspell) tanrılar diyarına götürecek.

Hel ve Surtr, Jon ve Melissandreyi temsil ediyor. Melissandrenin şuanda bulunduğu yer bir buz dünyası yani Sur. Yaşlılığını veya neredeyse ölmüş olduğu gerçeğini bir büyü ile gizliyor. Ayrıca Yedinin düşmanı ve kafasını ölüme ve kurban vermeye takmış durumda ve sürekli ateşlerini beslemek için kral kanı arıyor.

Benzer şekilde Jon “siyahları giydi” ve insanların diyarından ötekilerin diyarını ayıran Surda yaşıyor. Melissandre gibi buzdan bir dünyada yaşıyor olsa bile ateşle olan ilişkisi Ygritte “ateşle öpülmüş” tarafından sembolize ediliyor. Bunun anlamı da Mel Jonu ölümden döndürecek ve onu Işığın Lorduna dönüştürecek. Sonra onun “karısı” olacak (stannisin olduğu gibi) ve Jon daha sonra Gece Kralı rolünü üstlenecek (Crasterin çocukları gibi White Walker ları üstlerine çekecek) Duvarı yıkıp Muspellin çocuklarını (crasterin çocukları-ötekiler-akyürüyenler) insanoğluyla savaşması için diyara götürecek.

Hepimiz mel’in Surda kendini daha güçlü hissettiğini biliyoruz (kankuzguna yakınlık). Kankuzgun ve bran mel’e ateşlerinde göründüler. (ejderhaların dansı Melissandre bölümü) “ateşte bir yüz şekli belirdi. Stannis? diye düşündü bir süre ama hayır bu ona benzemiyordu. Ağaçtan bir yüz ceset kadar beyaz……bin tane kızıl göz ateşlerde süzüldü arkasında kurt yüzlü bir çocuk vardı. (çeviriyi kitaba bakmadan yaptım kitapla fark olabilir) ve şimdi mel ve onun benzeri moqorro, Buz ve Ateşin kuvvetlerini gasp etmek için harika bir pozisyondalar tabi Kankuzgun adına.

Bir ipucu daha, Ejderhaların dansında R’hllor un yüce rahibi Benerro ile tanıştık. Cildi süt kadar beyazdı –aynı kankuzgun gibi, belki de “tanrısını” taklit ediyordur?- Volantiste Tyrion’un rastladığı bir vaaz veriyordu ve Dany’nin düşmanlarından yakınıyordu “hilenin tapınaklarında yanlış tanrılara dua edenler” (Takipçilerine büyülü güçler veren büyücüler ve ruh çağırıcılar yerine Westeros /Asgard da Yediye ibadet edenler- insanoğlu için insan tanrılar)

Yaklaşan savaşta kızıl rahiplerin rolü Ragnarokun başlamasına dair bir başka kehanette anlatılmıştır. Üç horoz. Bu üç horoz ragnarok başladığında öteceklerdir. Koyu kırmızı horoz, Altın horoz(kahramanları ölümden uyandıracak) ve Kırmızı horoz (Hel’in kapılarında ötecek)

Buz ve ateşin şarkısında bu horozlar Beş Kralın Savaşından sonra kontrolü elinde bulunduran üç ordu ile sembolize ediliyor. Koyu kırmızı horoz Westerosu kontrol eden Lannister ordusu tarafından, kahramanları ölümden kaldıracak Altın horoz Jon Connigton ve Aegon Targaryenin(ölümden gelen kahramanlar) liderlik ettiği Altın grup tarafından, sembolize ediliyor. Son olarak da Hel’in kapılarında ötecek olan Kızıl horoz Buz ve Ateşin kuvvetlerini kontrol etmek için çalışan Kızıl rahipler tarafından sembolize ediliyor.

Ayrıca bu horozları duyacak ilk kişi Ragnarokun başladığını bilen ilk kişidir. Bir çoban olan ve arp çalan Eggther isimli “devlerin koruyucusudur”. Horozlar öttüğünde bir tümseğin üstünde oturur, arpını çalar. Mance Rayder tarafından temsil edilmektedir. (müzisyen, devlere hakim olan kral ve felaketin gelişinin ilk işaretlerini gördüğünde onları toplayıp diyara sokmak için girişimde bulundu)

Diğerleri:

Odin /Aerys: birçok lakabı vardır onlardan biride Deli Tanrıdır. Uzun beyaz sakalı ve taranmamış saçları olan yaşlı bir adamdır. Delilik ve öfkeyle ilişkilendirilir. Odinin piç çocukları olduğu bilinir ki bu da Aerysin ardında bıraktığı tek mirastır. Jaime ve Cersei onun ikiz piçleridir. Buda ilyne payne’in neden dilinin kesildiğinin (olaya şahit olmuştur) ve Jaimenin cersei ye aşkını itiraf ettiğinde neden güldüğünün kanıtıdır. Burada önemli bir başka hikaye Tommen (Vaad edilen Prens) ile ilgilidir. Çünkü Tommen üç tanrıyı kendinde birleştirir: Odin, Thor ve Tyr. Odin (Aerys) dedesi, Thor(Robert) sözde babası, Tyr (Jaime) gerçek babası, Tommenin Vidarr –intikam- olduğunu gösterir. Vidarr Fenririn katilidir. (taht oyunlarında Bran ve Tommen Winterfellde düello yapmışlardır)

Thor /Robert: Jormungand dan (Dany) nefret eden savaş çekiçli Fırtına Lordu.Thor inancın başlangıç zamanlarında Nors pantheonun bir üyesi değildi. Tarihin sonraki devirlerinde tanrılaştırılmış gerçek bir kraldı ve Ragnarokun en erken anlatımlarında kendisinden bahsedilmez. Bu sebepten dolayı Robert vahşi domuzun saldırısından kurtulamadı. RR Martin Robert’ın hikayesine iki başka hikayeyi eklemiştir. Hoenir ve Mimir. Hoenir tanrılar arasındaki bir iç savaştan sonra Vanir’i yönetmesi için gönderilmiş güçlü ve iri bir kraldır. Ancak Hoenir hiçbir zaman yönetmeyi istemedi ve sorumluluklarını Mimir’e akıllı danışmanına bırakır. (Robert&Eddard)

Freyr/Walder Frey : erkek cinselliğini yansıtır. Walder Frey ve birçoğu walder ismini taşıyan çocukları ve torunları tarafından temsil edilir. Freyr Jon Snow ‘un temsil ettiği ateş devi Surtr tarafından öldürülür. Bunun bir anlamı var çünkü Catelyn diriltildiğinde Freylerden intikam almaya başlar. Jon da Walder Freyi öldürecektir (belki sonunda Cat ile Jonu birlikte görebiliriz). Başka bir ipucu Freylerin kalesinde bulunabilir İkizler; Freyr&Freyja ikiz tanrı ve tanrıçadır.

Heimdall/Samwell Tarly: Heimdall nöbetçidir. Bifrost Köprüsünde Surtr’un karşısında yaşar ve ragnarokun başında tanrıları uyarmak için çalacağı boynuzla sembolize edilir. En beyaz veya tanrıların en solgunu şeklinde anlatılır. Babası yoktur. Sam de Jonla birlikte Surda yaşar ve Boynuz Tepede doğmuştur. Babası tarafından ana kuzusu olduğu için reddedilir. (Korkaklığı anlatmak için rengi soldu, beyaza döndü gibi kelimler vardır.) jondaki değişikliği ilk fark edecek kişi olacaktır ve araştırmaları sırasında kankuzgun ile White Walkerlar hakkında kayıp bilgilere de ulaşabilir. Hatta Kış Borusunu bile bulabilir ve Jon onu Samden çalıp Suru yıkmak için kullanacaktır. Bu noktada Sam Westeros halkını tehlikeye karşı uyarmak için kuzgunlarını gönderir. Daha sonra Branın Coldhands yolu ile yakalanmasının suçluluğunu hissedip kankuzgunu öldürmek için yola çıkar. (ragnarokda Heimdall ve Loki birbirlerini öldürür.)

Frigg/Cersei: Asgard kraliçesi. Kimseyle paylaşmadığı kehanet gücü vardır. Oğlu Baldr öldürüldüğünde bunu kaybetmeye başlar ve Freyja ondan daha güzel olduğundan onu kıskanır.

Freyja/Margaery Tyrell: Güzelliğin, aşkın, doğurganlığın, altının, ölümün ve savaşın tanrıçasıdır. İki kedisi vardır ve şahin tüylerinden yapılma pelerin giyer. Margaery Tommene evlilik hediyesi olarak üç kedi vermiştir ve maiyetindeki leydileri şahinle avlanmaya götürmeyi sever. Benzer şekilde altınla (Tyreller zengindir) ölümle (babaannesi Joffreyi öldürmüştür) ve savaşla (Karasu savaşı) ilişkilidir. Ayrıca çiçekler sık sık Freyja yı anlatmak için kullanılır. Ayrıca bakireliği de sıkça sorulur.

Idunn/Sansa Stark: Elmalarla ilişkilendirilen gençlik ve güzellik tanrıçasıdır. Şiir tanrısı Bragi ile evlenir. Bragi tanrıların en dilbazıdır. En çok bilinen hikaye Thjazi isimli devin Idunn’u kaçırmasıdır. Lokinin yardımıyla Thjazi taze elma sözü vererek Idunnu ayartarak Asgarddan çıkartmış, ve kendini bir kuşa çevirerek dağındaki kalesine kaçırmıştır. Zamanla tanrılar Lokkiye kızı kurtarması için baskı yapar ki Lokide şahine dönüşerek bunu yapar. Bir başka hikayede Loki Idunnu kızın erkek kardeşinin katiliyle evlendiği için suçlar. Bragi ıdunnun erkek kardeşini öldürmüştür. Sansa nın elmalarla ilişkisi (idunn elmayla anılır) Sansa diye bir elma çeşidi vardır (google a sansa apple yazın) Sansada babasının/ erkek kardeşinin katiliyle evlenmiştir. Ve sonrada dağdaki güçlü bir kaleye (Kartal Yuvası) kaçırılmıştır. Ki Şahin ile (Arryn lerin simgesi) sembolize edilir. Şu durumda Sansanın Idunn olduğunu bildiğimiz gibi Bragi de Serçeparmaktır (dilbaz) aynı zamanda Thjazi dirde. Thjazi bir devdir ve kendini kuşa çevirebilir ve Idunnu kaçırıp dağdaki kalede saklamıştır. Benzer şekilde Baelish hanesinin simgesi alaykuşuna dönüşmeden önce bir devdi (bravosun titanı). Aynı şekilde Sansayı Kral Topraklarından Kartal Yuvasına kaçırdı. Mitolojide Lokinin şahin formunda onu kurtarması gibi Harrold Hardyng (Genç Şahin) Sansanın kurtarıcısı olacak. Ve bu Sansanın tekrar Kral Topraklarına döneceğinin işareti olabilir ve Serçeparmağın ihanetinin anlaşılmasının ardından ölümünde işareti olabilir.

Njödr/Theon: Njödr iç savaştan sonra rehin olarak tanrıların arasında yaşaması için gönderilmiştir. Deniz yolculuğu ile ilişkili gösterilen bir deniz tanrısıdır ama kurtların arasında yaşaması için dağlara gönderilmiştir.

Kvasir/Jojen: Tanrıların en bilgesidir. Dünyayı dolaşır ve bilgisiyle hem tanrılara hem de insanlara öğretmenlik yapar. Sonra iki cüce onu evine davet eder ve onu öldürür. Kanını balla karıştırırlar ve içene bilgelik veren bir karışım yaparlar. Jojende yaşının ötesinde bir bilgeliğe sahiptir hatta ona “küçük büyükbaba” derler. Bran ile Surun ötesine yolculuk eder ve ona öğretmenlik eder yol gösterir. Mağarada öldürüldü ve kanı büvet ağacının tohumlarıyla karıştırılıp Brana içirilir.

Hati/Arya: Hati bir wargtır ve Fenririn oğludur. İsminin anlamı “nefret eden”dir. Gece gökte Ay’ı kovaladığı söylenir. Ragnarok ta ayı yutacaktır. Aryada bir warg ve kurttur. Düşmanlarından nefret eder ve her gece öldürmek istediği kişilerin listesini sayar. Yüzsüz adam olma sürecinde ayı kovalamaktadır (siyahın ve beyazın evinin kapısına ay oyulmuştur). Yüzsüz adam olması ragnarokun başlamasıdır.

Fafnir/Tyrion: fafnir babası dünyanın en zengin adamı olan bir cücedir. Fafnir babsını öldürür ve altınlarını çalar. Daha sonra hazineyle kaçar ve hazineyi korumak için onu bir ejderhaya dönüştürür.

3 Likes

İlginç bir yaklaşım olmuş sevdim

Paylaşım için teşekkürler ve ayrıca çeviri için emeğinize sağlık :slight_smile:
Gerçekten büyük benzerlikler var, bu kadarı tesadüf olamaz herhalde, bu efsane Martin için ilham kaynağı olmuştur muhtemelen. Anlaşılan o ki Martin efsaneleri ve gerçek tarihi harmanlayıp şahane bir hikaye çıkarmış ortaya. Hayran olmamak elde değil, ah birde daha hızlı yazsa… :smiley:

Çeviri için ellerine sağlık. İskandinav, Nors ve Viking mitolojisinden esinlenme evet kesinlikle var ama bu teoriye pek katılmıyorum, bence sadece benzerlikler var. Yine de oldukça güzel noktalara değinilmiş. Ben seriyi okurken Odin’in Bloodraven olduğunu düşünürdüm ki bence hala öyle :slight_smile: Burada Loki denmiş :frowning: Odin bilge kral değilmiydi neden deli diye anıldı şimdi :frowning: Grrm’nin mitleri olduğu gibi değilde karıştırarak aldığını düşünüyorum ayrıca sadece mitlerden değil tarihi karakter ve olaylardan da benzerlik var, bir ara herkes bir esinlenme buluyordu.

Tommen olayını hiç beğenmedim.( gerçi yazının tarihide eski) Kitaba göre Tommen gidici. Diziye göre öldü bile :smiley: birde ben Bloodraven ve bran tayfasının kötü çıkmasını istemiyorum :frowning: Dizide ormanın çocukları yaratmış ötekileri, hiç beğenmemiştim o kurguyu /sahneyi. Kitapta o durumun nasıl anlatılacağını merak ediyorum.
Ek olarak Jamie ve Cersei targ değil galiba Tyrion’un targ çıkması daha olası.Jon ve Mel olayınıda pek beğenmedim Diğerleri cidden güzel :smiley:

edit

bu mesajı yazdıktan sonra bu kitaplara rastlamam :smiley:

http://www.dr.com.tr/ekitap/how-game-of-thrones-will-end-the-history-politics-and-pop-culture-driving-the-show-to-its-finish

http://www.download4referencebook.com/journals/symbols-in-game-of-thrones

Güzel bir teori. Bütün kısımlarını beyendim. Özellikle olayın hikayenin Jon ve Dany değilde Jamei ve Bran üzerine yapıldığı kısmı çok sevdim. Tommen kısmınıda beyendim ama bunun olamsı mümkün değil.

dostum teoriyi bulanında seninde eline emeğine sağlık harika olmuş ben çok beğendim.okurken ağzım açık kaldı.bu mitolojideki gibi ters köşeler (jon ve bran in kötülüğü temsil etmesi gibi gibi) olursa -hoş artık ters köşe olmaktan çıktı-çok güzel olur.tekrar eline sağlık…:slight_smile:

@"Kuchiki Byakuya"
Kitaplari çok merak ettim yaa, Türkçesi olaydi iyiydi :smiley:

Sorma bende merak ettim hatta ingilizce halinin ebub pdfi filan arattım ama ücretsiz indirecek yer bulamadım hep ücretli koymuşlar :frowning: Adamlar kitabın sonunu her şeyini araştırmış, uğraşmış cidden tebrik edilmeyecek gibi değil :smiley: Keşke forumda daha çok konu olsa bu yönde sembolleri filan daha çok işlesek mitoloji konuşmak zevkli olurdu.

Güzel teori herşey birbiri ile örtüşüyor fakat Rhlorr çok eski bir tanrı değil mi?Bloodraven ise 100 küsür yaşında falan nasıl aynı kişi oluyorlar ?

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bunu buldum ve çevirsem mi diye düşünürken sen yapmışsın çok önce, teşekkürler; zahmetten kurtardın. :smiley:

Martin’in İskandinav mitlerinden faydalandığını şüphe yok; FM ve Valkyrie ‘Arya’ meselesine dair bir analiz-kuram yazısı vardı, eklemiştim. Bunun dışında Jon’un Mahzen Rüyaları diye bir kuram daha vardı; Ragnarok meselesinden ve ölüler ziyafeti;Valhala’dan bahsediyordu.

Bir iki itiraz noktam var ama; Jojen hayatta, kimse onu yemedi ama başka birini yedirdiler ise Bran’a bilmem. Sansa da kardeşinin katili ile evlenmedi, sonuçta öldüren Tyrion değil, dolaylı yoldan Tywin ve doğrudan Bolton ile Freyler. Elbet bu aileden biri ile evlendiği ortada.

Jon’un Ateş ile bağlantısı basit bir kızıl saçlı ile olan eski ilişkisi değil, onun babası Rhaegar aracılığı ile.

İlham kısmının bu olduğu kesin gibi, diğer yandan efsaneyi doğrudan alıp uyarlama yapmak Ve kesin şu olacak Demek de doğru değil. Neden? Çünkü Martin’in söyleşilerinden birinde böyle şeyleri ödünç aldığını Ve asla doğrudan kullanmadığını; değiştirip, eklemeler yaptığını söylemişti. Aksi halde sonu zaten tahmin edilebilir bir nokta olurdu.

Jon’un değişiminin kötü adam yönünde olacağı söylenmesi değişik ve heyecan verici ama seride birebir yansımaz bence; ben hala bir umut belki Buz Ateş arasındaki denge olabileceğini umut ediyorum. :slight_smile:

Duygu bak; Arya ve Ay :joy::joy::joy:

Rica ederim ne demek :grinning::grinning:
Benim çok sevdiğim bir teoridir. Özellikle Jon ile ilgili kısmın doğru çıkmasını ve Jon’un Ötekilerin yanında diyara karşı savaşmasını çok isterim. Tam Martine göre bir iş aslında. Öte taraftan Jon ile ilgili kısmı Ötekiler’in Jon’u aradığına dair meşhur teoriyle karşılaştırıp öyle yorumluyorum da sanki olabilirmiş de gibi gelmiyor değil. :grinning::grinning: sonuçta eğer o teori doğruysa ötekiler jonu niye arıyorlar sorusuna belki bir cevap olabilir. Karşı tarafın Azor Ahaisi :grinning::grinning:

O kuramı ilk Greyarea’dan duydum, ekledim; başkaları söyledi mi hiç bilmem ama kesinlikle onu aradıklarından eminim yani…

Lakin evet, dertleri ne? İlk başta hepimiz onun AA olduğunu düşündük ve kabul edelim ki böyle hikayelerde genelde kurtarıcı/kahraman her daim başrol erkek falan olur, bu klişedir. Haliyle başrol erkek başrol kızla da aşk yaşar, evlenir ho ho ho durumu olur. Bu yüzden başta dizi hayranları olmak üzere bir çok kitap okuyucu Jon/Dany aşkı bekliyor(dizide istediklerini aldılar).

Lakin biz burada Martin’den bahsediyoruz, değil mi? Şu ana kadar kaç tane klişeyi serisinde uygulamış da bunları uygular? diye sorabiliriz. Benim aklıma pek gelmiyor, senin geliyor mu? Sanırım bir tek; epik fantastik olaylarda maceraları çoğu zaman soylu kişiler yaşar durumunu almış kullanmış. Bu aslında destan anlatım tekniği ile aynı şey; epik fantastikler modern destanlardır esasen.

WW’ler, Royce kılıcı çekince şöyle bir durdular ve arkadan hemen destek geldi ve bir süre izledi. Kılıca tepki verince ve Martin de baştan aşağı -kılıca kadar- betimleyince oğlanı, biz de ister istemez yine AA vakası diye düşündük. Oysa adamlar çok basit bir şekilde oğlanın elinde “ejderha çeliği kılıç” olduğunu da düşünmüş olabilirlerdi. Yahut gerçekten ışıkgetiren falan sandılar. :smiley:

Diğer yandan benim AA ve efsanelerine bakış açım son dönemlerde baya değişti; AA’nın kurtarıcı olduğuna inanmıyorum, o sadece ateş tarafının savaşçısı… Bu durumda buz tarafının da savaşçısı olması mantıklı geliyor. Zaten Melisandre de Kankuzgun’u ve Bran’ı görünce Büyük Öteki’nin savaşçısı olduğunu falan düşündü… Demek aslında bu tek kişi olmak da zorunda olmayabilir…

Fakat eğer Jon, buz tarafının savaşçısı ise ortada binlerce yıldır devam eden buz ve ateşin savaşının devamından başka bir şey görmeyecek gibiyiz. Burada iyi-kötü tarafı da sadece okuyucunun bakış açısına göre değişecektir. Martin, seri sonunda bir taç giyme töreni olduğunu söyledi, bu durumda taraflardan biri kazanıyor yahut iki tarafa da denge geliyor ve bunu sağlayan kişi tahta çıkıyor? Açıkçası Jon’un kanında hem buz hem ateş olduğu için, onun orta yolu bulan, dengeyi sağlayacak kişiyi olmasını tercih ederim.

Ben yıllarca AA yı bir diplomat olarak düşünmüştüm. Işıkgetiren’i Uzun Geceyi bitiren bir antlaşma, Işıkgetiren’in dövülme hikayesini ise bu antlaşma yolunda ki uğraşlar ve yapılan fedakarlıklar olarak.
AA hikayesinin de bunların mecaz anlatımı olduğunu sanıyordum. Çünkü tek bir kişinin tek bir kılıçla bütün Ötekileri vs. yenip Uzun geceyi bitirebileceğine doğal olarak inanmıyordum.
Yeni teorileri gördükçe artık AA hakkında tam karara varmak için Ötekilerin hikayesini de dinleme kararı aldım :grinning::grinning:
Mel.in Bran ve Kankuzgunu öyle görmesi aslında başka bir teoriye Ormanın Çocukları Ötekileri yarattı teorisine beni götürüyor. Evet dizide bu onaylandı ama kitap üzerinden gidenlerdenim :grinning:
Dolayısıyla acaba ormanın çocuklarının asıl amacı nedir? diye soruyorum. Acaba ormanın çocukları branı çağırırken Jonla bağından dolayı çağırmış olabilirler mi? Ama o zamanda çocuklar zaten jonu tanıyorlardır ve ötekiler jonun peşindeyse kimi aradıklarını zaten biliyorlardır. Yani jona benzeyen kişilerin karşılarına çıkmalarına gerek yok.
Aklım çok karışık :grinning::grinning:

WW ve Ormanın Çocukları meselesi, dizide sadece daha kolay olay hikaye olduğu için DD’nin uydurması, bundan çok eminim. Çünkü gerçek hikaye çok daha derin ve karmaşık; dizinin bunu anlatıp, okuyucu açısından çözdürecek zamanı falan yok.

Uzun Gece, anlaşma sağlandıktan bilmem kaç bin yıl sonra ortaya çıkmış bir olay. Eğer insanlara karşı kullanılmış olsaydı, anlaşma olmadan önce ww’ler ortaya çıkmış, uzun gece yaşanmıştı. Zaten Uzun Gece’nin ortaya çıkış sebebi Essos’ta… HBO’nun açıklamasına bakılırsa Uzun Gece dizisi için, kesinlikle oraya da değinecekler. Ve hikaye bizim sandığımız gibi de değilmiş.

Ötekiler ve Çocuklar anlaşma içinde olsaydı, ölüler mağaranın önünde pusu kurmaz, orada dolanmaya devam etmezlerdi. Bran’ı kurtarmak için gelmişlerdi, hatırlatırım ve evet, dediğin mesele de var. Kankuzgun’u zaten Jon’un kim olduğunu kesinlikle biliyor, bilmeme şansı yoktur.