Ramsay'in Mektubu Hakkında(Spoiler içerir)

Mektubun doğruluğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben Stannis’in öldüğüne ve ordusunun güçsüzleşmiş olmasına rağmen tamamen dağıldığına pek inanmıyorum açıkcası. Bence Ramsay karısıyla Theon’un kaçtığını farketti ve Mance Rayder yanlış bi zamanlamayla gelip yakalandı, Ramsay de Jon’u tahrik etmek için abartılı bir mektup yazdı. Çünkü Stannis’in ordusuyla savaşıp mağlup etseydi Theon’la sahte Arya’yı da bulurlardı diye düşünüyorum, onlar bir şekilde kaçmış da olabilir tabi ama benim düşüncem böyle.

%100000 fake

Bence de sahte bir mektup. Ama, Jon’u niye tahrik etsindi? O savaşın içinde değil ki. Ramsay ilerde Jon’un Winterfell’i isteyeceğini mi düşünüyor? Jon yapamaz artık öyle bir şey. Karalar içinde. Ki Lord Kumandan bir de. Sur’u bırakıp Winterfell’de hak iddaa edemez, geçti o çoktan orayı.
Yani, mektup tamamen Ramsay’in eğlencesi için mi gönderildi Sur’a?

Düşmanı olan Stannis’i desteklediğini düşündüğü için veya Mance Rayder olayından ötürü olabilir bence. Tamamen eğlence için öyle bi mektup gönderemezdi ki varsayalım göndermiş olsun eğer sur ona inanıp kırmızı rahibe ile kraliçeyi verseydi elinde rehineler olmuş olacaktı ki bu Ramsay için çok büyük bi avantaj olacaktı belki böyle bi umudu olmuş da olabilir.

ya sonuçta piç de olsa eddard stark’ın oğlu ve yanında amaçları belli olan kudretli stannis var. daha düne kadar ramsay de bir piçti… ama bugün bütün kuzeyin kağıt üzerindeki varisi. ramsay’e çok akıllı denmiyor ama gerizekalı da değil sonuçta, bazı şeyleri hesap edebilir.

bide gece nöbetine saygı duyuyoruz eyvallah da… ben çok sıkıntı olacağını sanmıyorum. herkes kuralların anasını ağlatıyor, snow da bi başrol ve snow’a gelince mi işleyecek bu kurallar. zaten seride ne zaman bi kesinlik oluşmuş ki bu konularda… herkes her şey olur bu seride =)

Malesef Jon o terine kaçırdı gibi geliyor.Zira Stannis’in meşrulaştırma teklifin ret etmişti.Gerçi Martin belki terste yapmak isteyebilir.Sonuçta insanlar aldığı kararlardan vazgeçebiliyor.Martin böyle yaparsa da ilginç olur :slight_smile: Stannis ve Jon süper bir ikili olabilir :smiley:

kaçırdı gibi değil bence, direkt kaçırdı. ama winterfell lordluğunu kaçırdı…
kuzey krallığı için ben çok şans veriyorum mesela. taç, karların üstünde… ona uzan ve al. :smile:

Sen oyunu büyük oyna diyorsun :smiley:

kuzeyin uzun vadede kurtuluşu jon veya kardeşlerine bağlı…
mesela stannis’i seviyorsun evet ama onun ve diğerlerinin(robert,tywin,roose vs.) algıladığı rejim kuzey’e iyi gelmiyor.

stannis’i desteklemesidir evet, hakikaten. ama, sur ona inanıp niye melisandreyle kraliçeyi versin ki. daha çok sahiplenirdi. kim olsa öyle yapar aslında.

stark isimlilere yapılan haksızlıklar, eddard’ın oğlu diye, robb’un kardeşi diye şu diye bu diye, çok can sıkıcı… ramsay gibi bir başıbozuk bile starklarla uğraşabileceğini düşünüyor. leş kargası ya. jon ona gününü gösterecektir altıda. inancım tam.
altıncı kitapta aslında ramsay’in bu tür hareketlerinin nedenleri açığa kavuşabilir.

Şahsen bana göre rejimde sorun yok rejimi işleten daha doğrusu işletemeyen yöneticilerde sorun var.Zaten bu görüşü savunmasaydım ne Stannisci olurdum nede Kuzeyin bağımsızlığına karşı çıkardım :smiley:

robb un vasiyeti ortaya çıkarsa jon meşrulaşmış olacak zaten. ona kuzey krallığı da yakışır :smiley:
ölmez herhalde. niye ölsün ki? ölmesin.

robb o mektubu Galbart Glover la beraber howland reede göndermişti.
düşününce her şey howland da bitiyor jonun kimin çocuğu olduğunu biliyor. robb un jonu meşrulaştırdıpınıı biliyor.

rejimde sorun var ki bu kadar olay oluyor. rejimi işletebilen yoksa rejimde sorun var demektir işte, targaryen -> baratheon -> lannister -> tyrell… oyuncak oldu taht, ona da taht dersek yani.
rejimde sorun olmasa bile artık sanmıyorum hani dorne’dan kuzeye kadar ki büyük bölüme hükmedebilecek bir kral olabileceğini, tywin ve stannis vardı… stannis, tywin’e yenildi, tywin sonradan öldü vs. böylelikle rejim kullanım ömrünü tamamladı. bence soylu aileler sancaklarını kaldıracak… kuzey ve demiradalar buna öncü olacak tabi. ve martelllerden de hareket bekliyorum…

Bütün diyara hükmeden tek kral olgusu artık tarihe karışmıştır ‘‘nokta’’.

Son ejderhaların ölmesi ile sallantıya giren, Robert ile bir gedik açılan bu rejim bitmiştir. Kimsenin artık krallık sadece benim deme hakkı yoktur.

Haklı ya da haksız elinde yeterli gücü bulunduran her hane kendince bu düzene karşı koyup isyan edebilir kendi bölgesel krallığını kurabilir.

Ama işte tarih tekerrürden ibarettir sözünde olduğu gibi maalesef yine oyunun hilesi olan ejderhalar bu durumu değiştirebilir. Olay kanlı mı olur kansız mı belli olmaz ama anlık olur. Yoksa bu saatten sonra artık Kuzey’in ejderhalar bile olsa demir tahttan yönetilmesi imkansızdır daha doğrusu kısa sürelidir. Ejderhalar elbet yine yok olur ama Kış bakidir ve Kuzey Unutmaz!

:slight_smile:

Kendimi kaptırmışım, konu hakkında yazmayı unutmuşum. Bence de mektup sahte ya da ben sahte olmasını umuyorum ama bu Ramsay …çinden de tırsıyorum açıkçası.

Mektup gerçek olsada farketmez bizim reis Rickon gelince hepsini ezecek nasıl olsa.

Ben %100 fake olduğunu düşünmüyorum. En azından benim bildiğim GRRM böyle klişelere girmez. Mektubun bir kısmı doğrudur bence.

Ejderhalarla dans ın sonunu okumayan okumasını bence JON bİCAKLANDİGİ IÇIN GECE NOBETCİLERİNDEN BI SEKILDE AYRİLİP YABANCILARLA WINTERFELL E SALDİRİ DUZENLEYECEK

1. kitap gece nöbetinin çöküşünü içerecek , martin bu suikasti jonu surdan uzaklaştırmak için yaptı , artık hikayenin daha can alıcı bi yerinde hakettiği bi yerinde olucak. Bekleyin görün

Jon bildiğim kadarıyla avluda bıçaklandı. Ya biri gelip iyileştirir, ya ölür fakat kurtunun içinde yaşamaya devam eder. Fakat Ramsay’ın mektubu bence fake. Ramsay ne zaman ciddi oldu ki :smiley: