Reflektor - Arcade Fire

albüm-incelemeleri

#1

Reflektor
Arcade Fire

Müzik eleştirmenlerinin bugünlerde kurcalayıp durduğu bir hipotez: Arcade Fire, günümüzün en büyük ve en kayda değer müzik topluluğu olabilir mi? Yaratıcı mı yaratıcı, marjinal mi marjinal, aktif mi aktif… Indie sahnesinin ise en başarılı temsilcilerinden. Üstelik sadece 4 stüdyo albümünü içeren bir süreçte. Peki, nasıl oluyor da oluyor? İlk albümleri Funeral sevildi, Neon Bible onları daha da zirveye taşıdı, The Suburbs ise grubun magnum opus’uydu adeta. Grammy’lerde hakimiyetini kurdu, bir de yönetmen Spike Jonze albümün hikayesinden uyarlanan kısa bir film çekti: “Scenes from the Suburbs”. O gün bugündür takipçileri yeni bir aksiyonun yolunu gözlüyordu gruptan. Ve şimdi işte karşımızda; 2 disklik, 80 dakikalık bir süre tutan 13 şarkıdan mürekkep Reflektor…
Gelelim bu albümün marjinalliklerine. Her şey LCD Soundsystem’i kuran müzik adamı James Murphy’nin, Arcade Fire’ın yeni albümünün prodüktörlüğünü üstlenmesiyle başladı. Bu durum, grubun tarzında radikal bir değişime işaret ediyordu. Sonra albümün adını açığa çıkaran bir sembol graffiti yoluyla sokaklara dağıtıldı. Ve grup, twitter hesaplarından onlara hayranlığını anlatan bir hayran mektubuna çok ilginç bir pazarlama stratejisiyle cevap verdi: "Teşekkürler… Yeni albümümüz Reflektor 28 ekimde yayınlanıyor."
Bundan sonra da ilginç ataklar geldi gruptan. Ekip, albümün adını taşıyan The Reflektors adındaki kurmaca grup kimliğiyle canlı performanslar verdi. Albümden yayınlanan ilk parçada David Bowie’yi arkalarına aldılar. Ve son olarak, 1959 tarihli film Black Orpheus’tan sahneleri albümün baştan sona çaldığı şarkılarla döşeyip, dünyanın en uzun lyric videosuna imza attılar. İşte böylece merak edilen kayıt tüm dünyaya servis edildi.
Peki bekleyişe değdi mi?
Evet, değdi.
Şarkılar ilk dinleyişte kendilerini belli ediyor zaten. Açılış parçası Reflektor’u duyan duydu, ama tabii bu şarkı bütün albümü anlatmıyor. Kulağınız We Exist, Normal Person, You Already Know, It’s Never Over, Afterlife gibi hit olma potansiyeli olan parçalarda olsun; ama albümü baştan sona dinlemekte de yarar var. Zira bu kaydı daha şimdiden 2013’ün en iyileri listesinde görmek mümkün. Tek bir olumsuz eleştiri olarak bazı şarkıların fazladan uzun sürelerini gösterebiliriz.
Arcade Fire yükseliyor, daha da yükseleceğe benzer. Grubu tanımayanlar için de Reflektor mükemmel bir fırsat.
Puanlama: 9.3/10