Rhaegar Targaryen karakter incelemesi

Sevenleri var, rica ediyorum hakarete vardırmayalım işleri. :slight_smile:

7 Krallığın ateşe atılması; isyan, Deli Kral’ın Stark ve oğlu dahil bir çok kişinin varisi ve akrabasını öldürmesi ve hapsetmesi yüzünden Jon Arryn denen hırslı ve kötü niyetleri olan dedemiz tarafından başlatılmıştır. :smirk:

Hayali karakter…

Ömer ciddi olamazsın? :joy::joy::joy:

, hayali karakterler için duyar Kasmak nedir küfür etsek ne olacak :confused:

Ayrıca isyanı başlatanlar lobicilik yapanlar çok büyük ihtimalle Starklar.

De ki: O kavmi Stark ki Allah yolundan sapmış, yeminle bağlı olduklarına fitne ve fesatla ihanet etmişlerdir

Rabbime andolsun ki onlar sadece kendilerine zarar verecek, aileri dağılacak, belalarını bulacaklardır(buldular da)

1 Like

Jon Arryn ve kötü niyetli olmak ? İnşallah trolldür :smile:

Bu Rhaegar’ın Yedi Krallığı ateşe atan bir kertenkele olduğu gerçeğini değiştirmez :smiley:

Bu abimiz,siyaseten ve entrikasal olarak berbat bir adamdır neden?,açıklayalım.

1- İlk olarak bir kehanete inanıp,Stark kızını kaçırarak,kendi hanedanını ve ailesini yok oluşa sürüklemesi. Tahtın en büyük destekçisi olan Martell hanedanı kızgınlıklarından dolayı Üç Dişli Mızrağa 10.000 az adam gönderdi,10.000 asker daha fazla gönderse belki savaşı kazanacaklardı.

2- İsyan sonrasında,2 sene boyunca Neşe Kulesinde ortaya çıkmayıp,Robert güçlendikten sonra ortaya çıkıp,çıktığı tek ve ilk savaş olan Üç Dişli Mızrak savaşını kaybetmesi.

3-Arkasında Tywin Lannister gibi bir lord varken bu imkanı kullanmaması,Lyanna’yı niye kaçırıyorsun,Cersei’yi kaçır. Tywin Lannister’ın nihai planı Aerys’in devrilip,Kendisinin tahta geçmesiydi,Lyanna’yı kaçırarak bu planı yok etmiş oldu.

4-Üç Dişli Mızrak Savaşından Önce,Tywin Lannister’a kuzgun gönderip,Ben savaşı kaybedersem,Kralın Şehrini Robert’e karşı koru diye Tywin’e kuzgun göndermesi,Tywin bu kuzgun üzerine harekete geçti ve Aerys bu kuzgun yüzünden Tywin’e kapıları açtı.

5-Duskandale Muhalefeti dahil,bir çok olayda babasının devrilmesi için Tywin ile entrika çevirmesi,Babasının haklı şüpheleri sonucu contayı sıyırması ve Aerys’in,Rhaegar bana karşı isyan ederse az askeri olsun diye onu Martell hanedanından bir Kızla evlendirmesi,bu İsyanın kaybedilmesine neden oldu,Cersei Lannister ile evlense Lannister desteği tahtın yanında olacaktı ve İsyan belki bastırılabilirdi.

6-Madem Üç Dişli Mızrakta Savaşıyorsun,orduların başına Randyll Tarly’i geçirsene,gelmedi,Kralın varisisin,emir çıkart adam zorla gelir,Kendi yönetmeye çalıştı beceremedi,ha keza Menzil desteği alamaması da kendi suçu.

Yürünmemiş yollardan bahsetmenin bir faydası yok.( Rhaegar Targaryen)

1 Like

giphy
Eeee Asil prens yanlış starkı kaçırmış ya :rofl: ejderhanın üç başı var bir tane daha olmalı ahahaha Evrenin geleceği ahahahaha kayınbiraderini kaçırmalıydı belki de ahahahha

3 Likes

İlham kaynağının Truva prensi Paris olduğunu düşünüyorum.İkisininde kaçırdığı başka bir adama ait olan kadın yüzünden çıkan savaşın sonunda hanesi yok olup gidiyor.

Bir kadın uğruna ve kehanete takıntısı yüzünden kaç masum ölüyor bu adam yüzünden bence hiçbir şekilde aklanacak bir tarafı yok yaptığınında bir açıklaması olamaz isterse Lyanna’yla evlenmiş olsun evlenmemişlerse daha büyük bir rezalet zaten.

Karakterle ilgili tam oturmayan noktalar ve kitap çıkmadığı sürece hepimiz varsayımla yaklaşıyoruz bu karaktere. Mesela benim en merak ettiğim madem kehaneti gerçekleştirmeyi kafaya koymuşsun neden illa lyanna? Bunun sonuçlarını düşünmeyecek mi bu kadar zeki bi karakter veya anlatıldığı kadar iyi bi savaşçıysa Robert’a nasıl tek hamlede yenildi? İsyan başarılı olursa Elia ve çocuklarının hiçbir zarar görmeyeceğini mi düşündü ya da isyanın başarısız olacağına kesin mi bakıyordu? Çok fazla soru işareti var ben sadece elia ve çocuklarının vahşice katledilmesinde dolaylı da olsa payı olduğu için çok sevemiyorum bu karakteri

1 Like

Biraz bilgi eksikliğin var gibi
Öncelikle tek hamlede yenilmedi, Robert ile düello yaptılar Robert’i yaraladı da.
Bence Rheagar isyan çıkacağını düşünmüyordu, Zaten isyanın çıkmasının sebebi de Lynna’nin kaçırılması değil, Aerys’in Starkları idam etmesi ve Ned ve Robert’i istemesi bundan önce isyan yok.

2 Likes

Isıya çıkacağını düşünmemesi eğer deli değilse politik olarak aşırı yetersiz biri olduğu anlamına gelir. Starklarin idamı Lyanna’nin kaçırılması ile bağlantılı bir durum. Starklar idam edilmeseydi bile isyan çıkardı. Lyanna büyük bir lordun kizi ve nisanlisiydi.

2 Likes

Starklar idam edilmese isyan çıkmazdı. Bu şekilde bir şey olmazdı. En fazla Robert ve Lord Stark bir girişimde bulunur ama diğer haneler sesini keserdi. Neden? Haydi Lordları meyilli diyelim de niye sancaktarkarı neden bir adam kızına-nişanlısına sahip çıkamadı diye savaşıp ölmek istesin? Kendi lordlarının kızı/nişanlısı değil ki! Bu iş böyle kolay mı? Haydi canım istedi isyan edeyim! Olmaz. Misal Vadi varisi idam edilmese idi niye Vadi Lordları savaşsın? Ölen sadece Starklar olmadı ki.

Rhaegar’ın kafasında ne plan vardı, bilemediğimiz için net düşünmek zor. Ben her daim İsyan’ın kokusunu aldığını, bu yüzden Harrenhal turnuvasını düzenleyip olan biteni öğrenmek için (zira bütün lordlar geldi) fırsat olarak kullandığını düşündüm. Bir de Lyanna’ya aşık olunca tuz biber oldu. Misal kız ile evlenip bunu duyurmak istemiş ve doğal olarak Stark etkenini isyan hanesinden çıkarmak istemiş olabilir; bu şekilde tüm isyan planı suya düşer diye düşünüyorum en azından büyük güç kaybı olurdu. Diyarın yarısı bu adamların zira.

Fakat bir tane salağın delinin karşısına çıkıp “öldüreceğim” demesini hesap edememiştir. Ondan sonra da olan oldu; hiçbir duyuru isyanın önüne geçemez ise zira isyan hiçbir şekilde Lyanna için çıkmadı. Stark lordları ve bir çok varis, evlat öldürüldüğü için Jon Arryn tarafından başlatıldı.

En zeki insanların bile hesap edemediği bir etken her daim olur yahut bazı anlar duygularının esiri olabilirler; bu onların politik yetersizliğine işaret değil, insan oldukları gerçeğine işaret. Tywin ve Tyrion gibi tiplerin yaptığı hatalar ve sonuçlar ortada. Ned çok süper zeki değildi ama sonuçta oldukça becerikli ve güçlü bir Lord idi ama yaptığı hatalar ortada. BR zeki ve kurnaz ama sonu Sur’da bitti. Prens de onu tanıyanlar tarafından çok zeki olarak lanse edilir. Belki söylediğime benzer bir şey oldu belki tamamen duygularının esiri idi, bilmiyoruz.

2 Likes

Eğer Elia rehine durumunda olmasaydı Martell Hanedanı bunu hakaret olarak kabul edip savasa girerdi. (Buna kesin diyemiyorum, Aegon’un varislik durumu var)
Robert ve Ned, Jon’un vesayetindeydi. Bu onları ittifak yapar.
Brandon zaten Catelyn ile nisanliydi yani Tully Hanedani’yla da ittifak kurulurdu.

Milletin Aerys’a katlanma sebebi Rhaegar’in duzgun biri olduğunu dusunmeleriydi. Bu düşünce ortadan kalkınca ve bu ittifaklar varken savaş kaçınılmaz oldu. Yani evet, Lyanna’yi kaçırdığı an savaşı öngörmek hic de zor değildi. Bunu tahmin etmesi gerekirdi.

2 Likes

Şimdi söylediğin şey kitapla uyuşmuyor. Rhaegar Lyanna’yı kaçırdığı zaman, Brandon’un aptallık yapıp yakalanmasına rağmen ve ondan önce de lordlar sancaktarlarını çağırmıyor. Yani
madem uygun bir ortam var. Niye lordlar lynna olayını bahane edip isyan çıkartmasın?
Brandon ve vadi varisi ele geçirildiği zaman bile diplomasi yoluna gidiyorlar. Dediğim gibi isyanın çıkmasının nedeni Starkların öldürülmesi ve Aerys’in daha sonra isdedikleri

1 Like

İsyan için zaten gerekli ittifaklar nişanlanma vasıtasıyla yapılmıştı.Stark,Tully,Arryn ve Lannisterlar Targaryenlardan kurtulmak için uygun ortam kolluyorlardı.Lyannanın kaçırılması ve Aerys’in katliamları fitili ateşleyen tetik oldu.

Bir ihtimal Aerys Varys sayesinde bu gizli ittifaklardan haberdardı.Rickard ve Brandon’ı öldürmesi bunlara bir tür göz dağıydı.Ned ve Robert’ın kellesini istemesi de kendince gaspçı hainleri ortadan kalırmak istemesidir.Jon Arryn kazan kaldırınca her şeyin sonu başladı.

Onu sildim arkadaşlar, yani cidden çirkin bir yazı olmasının yanı sıra konuyla ilgisiz alakasız trol bir paylaşım. Böyle şeyler için seriyle ilgili komik vs. resim paylaşımları başlıkları var.

Biliyorum. Ben fitilleme meselesini açıkladım.

Ne demek ilgisiz alakasız. Bence tam olarak derinlerine inerek incelenmesi gereken bir eser o. Böyle şeylere saygı duymalısın. Ben o gönderiden çıkarılması gereken ders ne ? İnsanlar bunun hakkında ne düşünüyor diye attım ve gözlemlemek için bekledim. Gülünç bulduğuna göre senin o gönderide ne gördüğünü herkes anladı diye düşünüyorum.

İyi forumlar.

1 Like

Kitapları uzun zaman önce okudum o yüzden haklısın [quote=“Muratkocak, post:177, topic:2879”]
Biraz bilgi eksikliğin var gibi
[/quote]