Rhaella Targaryen

#1

Ünvan
Kraliçe

Bağlılık
Targaryen Hanedanı

Ölüm Tarihi
284AL, Ejderha Kayası

Evlilik
Aerys II Targaryen

Çocukları
Rhaeger Targaryen
Viserys Targaryen
Daenerys Targaryen

Rhaella Targaryen, Jaeherys II’nin kızı ve Aerys II’in kızkardeşi-karısıydı. Büyükbabası Aegon V’dı. Rhaella, Prenses Daenerys’i doğurduktan sonra loğusalık döneminde öldü.

Tarih
Ser Barristan Selmy, Rhaella Targaryen’in kazandığı bir turnuvada Rhaella’yı Aşk ve Güzelliğin Kraliçesi olarak isimlendiren ve Rhaella’nın ilgisini çeken Ser Bonifer Hasty’e delice aşık olduğunu iddaa etmiştir. Çiftin kısa tutkulu bir ilişkisi olmuştur faka Ser Bonifer, diğerleri tarafından bir Targaryen Prensesi’yle evlenmenin çok fazla düşük doğuma yol açacağı düşüncesiyle uyarılmıştır.
Daha sonraki hayatında, dedesi Aegon V’in emriyle, Rhaella erkek kardeşi Aerys’le 259AL’den önce bir zamanda evlendi. Aegon saraya getirilen ve Vadedilmiş Prens’in kendi soylarından doğacağını kehanet eden bir cadı tarafından etkilenmiştir. Ser Barristan’a göre, düğün günlerinde Aerys ve Rhaella arasında hiç sevgi yoktu.
Aynı gün büyükbabası ve en büyük oğlu Summerhall Trajedisi’nde öldü, Aerys Veliaht Prens oldu ve Rhaella ilk çocuğu, Rhaeger’ı doğurdu.
Daha sonraki yıllarda Rhaella’nın kocasıyla ilişkisi kötüleşti. Sadece Aerys birisini yakarak idam ettiğini birlikte yattılar. Jaime Lannister Aerys’i her zaman uyandıran birilerini nasıl yaktığını anımsamaktadır. Son seferinde Aerys, Lord Chelsted’i yakmıştır. Jaime, Rhaella tecavüze uğrayıp ağlarken duyduğunu hatırlamaktadır. Sonraki gün Kral Toprakları’nı kuşatmaya gelen isyancılardan kaçmak için Ejderha Kayası’na yollandı ve hizmetçileri Kraliçe’nin bedeninde tamamen çürükler, ısırık izleri ve çizikler olduğunu iletti.
Şehir iki hafta sonra düştüğünde, o ve genç oğlu Viserys, Targaryen Hanedanı’nın bilinen hayatta kalmış son üyeleri oldu. Rhaella, üçüncü çocuğu Daenerys’i dünyaya getirdiği yer olan Ejderha Kayası’nda hamilelik sürecini geçirdi. Doğumun stresinden sonra kısa bir sürede öldü.
Prenses olduğu zamanda, hizmetçileri arasında Leydi Joanna Lannister ve Prens Doran Martell’in annesi de vardı.

#2

lannister’ı hizmetçi yapmış helal. ama acıklı bir hayat.

#3

Vay be…

#4

bide robertın babaannesi olan rhealla var

#5

Söz Verilmiş prens değil de Vadedilmiş Prens olsa daha iyi.

#6

Değiştirilmiştir, teşekkürler.