Rheagar Targeryan Night King olabilir mi? Ejderinden 3 başı hakkında

Öncelikle şunu söyleyim teorinin il çıkış kaynağı Alfie Allen’ın Jon hakkında Martin’e olan sorusu ve aldığı cevaptan sonra birazcık Luke Skywalker durumu var demesi.

Luke Skywalker’ı biliyoruz. Babası karanlık tarafa geçen ve ileride babasının güçlerine karşı savaştırılmak üzere yetiştirilen bir genç. Tabi bu tek başına kanıt olamaz zira Alfie sadece abartmış olabilir ancak bu duruma isnat edilebilecek bazı önemli noktalar var.

Şimdi öncelikle Jon’un asıl kimliğinin ne olabileceğine dair ilk işaretler ölümsüzler evi olayında açığa çıkıyor ve buradaki önemli metafor surda büyüyen mavi gül. Lyanna’nın mavi gül sevmesi ve Rheagar’ın ona mavi gül bırakması bu metaforun Jon Snow olacağına dair sağlam bir kanıt oluşturuyordu. Ama bu mavi gül meselesinin öncesinde anlatılan oldukça önemli başka bir hikaye daha vardı, ozan bael.

Bu ozan bael isimli şahıs surun ötesindeki kral. Ancak kendisi Stark kralının hakkında kötü konuşması üzerine surun güneyine iner. Kendisini bir ozan olarak tanıtır ve kralı etkiler. Kral ise bahçedeki en güzel gülü alabileceğini söyler. Ancak sabah olduğunda kralın kızı kayıptır ancak kızın yatağında mavi gül vardır sadece. Kız bir türlü bulunamaz. Ancak bir yıl sonra mahzenlerde bulunur. Kucağında Bael’in çocuğuyla birlikte. Stark soyunun kurumaması için çocuğu mecbur meşru hale getirirler. Yıllar sonra çocuk sur ötesindeki kralı öldürür, başını annesine getirir. Annesi bunun üzerine intihar eder. Sonra da çocuğun derisini yüzerler. Ancak gene de tüm Starklar o çocuğun soyundan gelmiştir

Martin, özellikle geçmişteki hikayeleri, özellikle destansı olanlarını bir şekilde bugüne uyarlayıp kullanmayı seven bir yazar. Bu bahsettiğimiz olayla ciddi ortak noktaları var ve tek ortak nokta mavi gül değil. Çocuğun Starklığı kimsenin şüphe duymyacağı şekilde benimsemesi, kaçıran şahsın ozan olması vesaire. Ancak hikayenin ikinci yarısı eksik. En çarpıcı tarafı çocuğun kendi babasına karşı savaşması ve günümüzdeki Jon konusunda böyle bir şey göremiyoruz.

Bir diğer nokta ejderin 3 başı meselesi. Bir baş Dany öbür baş Jon. Ancak ben bunlara denk olacak başka bir karakter göremiyorum 3. baş için. Genç Griffmiş, Tyrionmuş falan bunlar mümkün değil. O ikisine denk karakterler değil hiçbirisi. Burada denklikten kastım ana karakter olma kıstası. Bakın burası önemli. Çünkü işin teknik yanı da önemli. Yani bu serinin ana mantığı dikkate alındığında asıl oğlan diyebileceğimiz birisinin olması lazım bu 3. baş. Eğer genç griff sahte olmasaydı veya seri başından beri gelişimini izlediğimiz bir karakter olsaydı onun olmasına ciddi ihtimal verirdim ancak böyle bir durum söz konusu da değil. Aslında bu noktada dizide Night King altına sağlam bir Dragon çekerek ipucunu verdi bence.

İce Night King
İce and Fire Jon
Fire Daenerys

Yani ejderin 3. başı Night King olacak ve o eski hikayeyle birleştirdiğimiz zaman bunun Rheagar olma olasılığı oldukça yüksek. Hatta bir ihtimal apar topar kaçırma sebebi sizin kaderiniz Stark kızı ve Bael gibi olacak meselesini duymaları ve bunun gerçek olmasını engellemeye çalışmaları olabilir.

Şimdi birde işin başka bir noktasını izah edeyim, aslında üstte belirttiğim o 3 ejderha başı meselesinin evrenin temel mantığıyla uyuştuğu düşüncesindeyim. Seri ismi buz ve ateşin şarkısı. Yani aslında zıtlıkların savaşı ve birbiriyle çarpışması sonucu daha güçlü şeylerin ortaya çıkması veyahut yapboz gibi birbirini tamamlamaları, bir arada varolabilmeleri vesaire. Jon’un asıl işlevi muhtemelen buz ve ateş arasındaki dengenin hangi yönde olacağını belirlemeye yönelik olacak.

Yeni hikayelerin, eski hikayelerin benzeri olacagi düsüncesine hiç katilmadim ben.
Cok yapiliyor bu; mesela su an yasayan önemli X karakter, eskiden yasamis önemli Y karaktere benzetiliyor ve X’in kaderinin Y’nin kaderi gibi olacagi iddia ediliyor. Veya benzetilen, eski ve yeni bir karakter degil, eski ve yeni bir olay oluyor.
Neyse, ben buna inanmiyorum. Su an hayatta olan karakterler’in eski karakterlerle benzerlikleri (kisilik veya yasanmislik) olabilir ama bu benzerliklerin benim için pek bir anlami yok, bu benzerliklerden çikarimlar yapmayi dogru bulmuyorum.

O yüzden, Ozan Bael’in hikayesini hesaba katarak, Rhaegar Night King olabilir mi sorusuna cevabim, hayir. Hatta hiçbir sekilde Rhaegar’in Night King veya herhangi baska bir kimlikle geri dönecegini düsünmüyor.
Rhaegar öldü. Ve yanlis hatirlamiyorsam, bedeni yakildi, Valyria kültürüne uygun oldugu gibi.

Ama ejderhanin 3 basi olayina gelirsek…
Bu konuda hemfikirim; bence 3.bas Night King. Tabi kitapta henüz dizideki gibi bir Night King karakteri yok ama illa ki Ötekiler’in basinda bir lider olacaktir, artik Martin nasil isimlendirirse… Ama neyse iste, o kisinin tipki dizideki gibi ejderhalardan birine sahip olacagina inaniyorum ben. Benim için “ejderhanin 3 basi” meselesi bu zaten, Dany’nin ejderhalarinin sürücüleri yani. Bu üç bas meselesine çok fazla anlam yükleniyor bana göre, oysa ki özünde Targaryenler açisindan sadece sembolik bir sey.
Özetle; bence ejderhanin üç basi : Dany, Jon ve Ötekilerin lideri.

diziyi kitap kuramına dahil etmeyi uygun bulmuyorum
kuramı okurken aklıma bir şey takıldı 3 baş meselesinden Dany ve Jondan başka yaşayan Ejderha soyundan biri daha var Kanlı kuzgun !!!
3. baş o olabilir mi diyorum yada belki Night king o dur :stuck_out_tongue:
Yaşlı dadıda galiba anlatmıştı ötekilerin kralı buz ejderhası sürecek buz üfleyecek gibi
Reagar olduğuna bende inanmıyorum 3. başın. Çünkü 3 dişli mızrakta öldü. Cesedi oradan alıp surun ötesine niye götürsünler, ama şu da var cesede ne olduğunun kesin bir bilgisi yok belki de Robert Surdan aşağı attırdı :stuck_out_tongue: :smiley:
saçmalama günümdeyim gittim :smiley:

Ozan meselesindeki Stark, kral mıydı? Ben Lord diye hatırlıyorum. Hatta adamın adı Brandon idi; takma ismi de vardı, varisi vs. yok diye bunu belirten bir lakap. Tek kızı var, bahsedilen olay oluyor ama oğlanın derisinin yüzülmeli nereden çıktı? Öyle bir şey yok, sadece akraba katili oluyor. Bu hikayeyi ben Stark soyunun kızlardan devam edeceğine dair bir işaret olarak yorumlamıştım, bir gönderme ise.

Luke meselesi ise kız kardeşi Leia ile olan benzeşme idi; babası meselesi için demedi Alfie. Hani şu an Dany’e aşık oldu ama aslında halası ama haberi tok ya; Luke ve Leia da öpüşmüşlerdi, kardeşi olduğunu bilmiyordu(gerçi Lucas sonradan kardeş yapmaya karar vermişti sanırım, ondan böyle bir şey oldu idi :joy:).

Şimdi Tyrion, ana karakter değil demişsin haliyle Jon ve Dany’e denk değil demişsin; Griff de olamaz, aynı sebeple; baştan sonra karakteri görsel belki demişsin lakin daha ötekilerin liderini bile görmedik. Kadın mı erkek mi bilmiyoruz. Buradan yola çıkarak Aegon ve Tyrion olamaz deme o zaman ötekilerin lideri de olamaz. Lakin yazar için 5 ana karakter var ve Tyrion da bunlardan biri :smirk:

Benim için ejderhanın 3 başı; 3 ejderha doğumlu kişi; blackfyre ya da Targ olması fark etmiyor.

@fecr Rhaegar’ın bedeni onun destekçileri tarafından oradan kaçırılıp yakıldı, yazar öyle açıkladı. Robert’ın eline kalsa parça parça ederdi :slight_smile:

bahsedilen olayın tam tarihi bilinmiyor ve 300 yıl önce Aegonun gelişine kadar Starklar lord değil kraldı o gelip diz çoktükten sonra lord dendi onlara

benim için 3 başın 3 ü de aynı amaca hizmet etmeli
kanlı kuzgun belirsiz Aegonun Tar kanı taşıdığı kesin ama Tarh mı Blacfire mı belli değil olsa bile sonuçta Dany ve Jon a uyacak mı ha belki Dany ve Jon bile aynı saflarda olmayacak

benim ciddi ciddi yorumum ise
Serinin başında ejderhanın zaten 3 başı vardı sonradan bu üç baştan biri öldü diğer 2 si yaşadı birinin hayatta kalıp kalmayacağı şuan için belirsiz (jon), o ölürse Dany 3 başı kendi çocuklarından yaratıp devam edecek Jon ölmezse de Dany ölecek ve 3 baş aynı şekide kendi çocuklarından yaratılacak
3 ejderha meselesine gelince 3. ejderhaya binmek için illa Targ kanı taşımaya gerek yok ki taşlaşan ejderhaların uyanması olayının gerçekleştiğine ben inanmıyorum. Bu durumda da zaten diyarda daha bir sürü ejderha olacak

Şimdi baktım da adam Lord, kral değil. Demek ki son 300 içerisinde olmuş.

metnimi düzenledim onu bilmiyorum ben öncesi diye düşündüm çünkü hikaye masal olarak geçti hep

Aegon’un veya Tyrion’ın 3.baş olma ihtimali oldukça fazladır. Ama ejderhanın 3 başı olacak o Allah’ın emri gibi bir şey. Bence Tyrion 3.baş olacak ve Demir Taht’ın Kralı Aegon Targaryen’ı Kimseye güvenmeyin prensim diyerek öldürecek. Böyle olursa çok epik olur.

Adam ejderha soyu değil ki ne alaka?

katılıyorum ama illa deli kralın soyu olacak kısmına katılmıyorum 3 başında

bu kısma katılmıyorum Aegon o tahta hiç çıkamayacak bence çünkü Cersie nin kehanetinde senden genç ve güzel bir kraliçe gelene kadar gibi bir cümle vardı. Bu cümleden hareketle Lannesterların tahtı kaybetmeyeceğini düşünüyorum. O kraliçe Arrianne değilse başka tabiki ben her koşulda Arrianne nin Aegonla evleneceğini düşünüyorum

Yazar illa ki Targaryen olacak diye bir şey yok demişti yanlış hatırlamıyorsam bir de ejderha kontrol eden ejderha soyundan gelmeyen insanlar da var.

Senin söylediğin de bir ihtimal tabii ki.

Öyle bir söz söylediğini hatırlamıyorum… Hangi kişi ejderha soyu olmadığı halde kontrol etmiş?

Targaryen Ailesi gibi diğer Valyria aileleri.

Prenses ve kraliçe hikayesinde 16 yaşında siyahi bir kız ejderha soyundan olmadığı halde ejderhanın güvenini kazandığından kontrol etmişti ejderhayı

Nettles dan mı bahsediyorsun ?

Valirya ailelerin hepsi ejderha lordu… Doğal olarak hükmedebilmesi olağan.

@fecr kraliçe ve prenses hikayesini anlatır mısın? Ben bilmiyor ya da hatırlamıyorum.

isim özürlüyüm olabilir
@YeniAy_Ottoman ejderhaların dansının anlatıldığı hikaye serinin yan kitaplarından Martin yazdı okumadıysan okumanı tavsiye ederim 80 sayfa ve çok ayrıntı var hepsi aklımda kalmadı anlatırkende yanlışım olabilir

Onların hepsi ejderha tohumu; Targ soyu. Jon da esmer ama biliyoruz ki ejderha soyu

Nettles’den bahsediyor evet.

Benim bildigim kadariyla o kiz Targaryen piçi. Ejderha tohumu dediklerinden. Ejderhalarin Dansi sirasinda, sahipsiz birçok ejderha varmis; Rhaenyra’nin tarafi bu ejderhalari kontrol etmeleri ve böylece iç savasta daha fazla güce sahip olmalari adina Ejderha Kayasina, ejderha kani tasiyan kisileri çagirmislar. Nettles de onlardan biriydi diye hatirliyorum.