Rhoynar İstilası

#1

Rhoynar İstilası
Aegon’un karaya ayak basışından yaklaşık 700 yıl önce, Valyrian Özgürhalkı’nın Essos’un batı topraklarında genişlemesi büyük şehir-devlet sistemi ve doğuda büyük bir nehir sistemi olan Rhoyne için tehdit olmuştu. Hükümdarlarından biri olan savaşçı-kraliçe Nymeria, Rhoynar birliklerini toplamayı başarmış ve iddiaya göre on binlik gemisiyle Dar Denizi geçip, Westeros’a göç etmek zorunda kalmıştı. Valyrian’lar, kendilerine direnen Arnar şehrini yok ettiklerinde, Rhoynar’lılar tedirginliklerinde haklı olduklarını kanıtladılar.


Valyrian Özgürhalkı’nın saldırısı ve Rhoynar’ların kaçışı.

Rhoynar’ların Kaçışı Sonrası
Nymeria ve topluluğu, Dorne’nin doğusuna indi. Yüzlerce Dornish’li lordun arasında en güçlü olanı Mors Martell ile birlikte oldu. Nymeria ile ilişkisinin sonucunda Nymeria’nın büyük ordusu da Martell’e geçmiş oldu ve Mors, Dorne yarımadasını kendi yönetimi altında birleştirmeyi başardı. Mors, en az yedi tane kendince rakip olan Dornish krallarını yakaladı ve altın kementlerle Duvar’a gönderdi. Rhoynar kültürüne göre Mors, “Prens” ünvanını aldı. Güneşmızrak Kalesi, Dorne’nin başkenti yapıldı ve o zamandan beri o bölgenin yönetimi Martell Hanesi’ndedir.

blog: http://www.gameofthronestr.com/rhoynar-istilasi/

1 Like
#2

Güneşmızrak Kalesi :slight_smile: Güneşin içinden geçen bir mızrak da simgeleri zaten.

#3

Her aileye bir gemi :]

#4

garip olan şu gemiden sadece kadınlar ve çocuklar inmiş çünkü tüm erkekler savaşta ölmüş bu yüzden nymerianın savaşçıları kadındı.

#5

evet sadece kadın ve çocuklar.

#6

Nymeria ayrica Aryanin ozendigi savasci prenses, kurdunun adi da oyleydi sanirim

#7

Evet kurdunun adı bu kadından gelmektedir.