Rhoynar


Rhoynar Tanrısı

Rhoynar, nehir kökenli bir kültürdür ve tüm şehirleri Essos u baştan başa kat eden muazzam nehir Rhoyne nun kolları üzerine kurulmuştur. Bu halk Valyria ile çıkan savaşta Dorne’a kaçmak zorunda kalmışlardır.

Tarih
Rhoynarlar, Aegon un araya çıkışından 700 yıl öncesine kadar Rhoyne nehrinin kollarının oluşturduğu bölgelerde şehir devletleri halinde yaşıyorlardı. Ta ki Valyrian Özgürhalkı onları güneyden tehdit etmeye başlayana dek. Prens Garin 250.000 askeri Valyria ya karşı savaşa sokar ancak tüm ordusu savaşta yok olur. Savaşçı bir kraliçe olan Nymeria, bu olaydan sonra şehir devletlerini Essos tan Westeros a kaçmaya ikna eder. Efsaneye göre 10.000 gemiyi Rhoyne Deltasından Yaz denizine, oradan Stepstones adalarına, sonunda Dorne’un Greenblood nehrinin ağzından karaya çıktı. Nymeria halkını korumak için Dorne lu Lord, Mors Martell ile evlendi. Rhoynar halkından da kuvvet alan Mors, Dorne u kendi hakimiyeti altına alır ve Güneşmızrak Kalesini başkent yapar. Rhoynar’lar o günden beri Dorne lular ile birlikte yaşıyor.
Anavatanlarından kaçmadan önce Rhoynarlar demirin nasıl işleneceğini Andallara öğretmişlerdir. Ancak buna rağmen İnanç, bu hediyenin onlara Demirci tarafından verildiğini söylerler.
Rhoynarların kaçışı ve sonrası sırasında Valyrialılar Rhoynish başkenti Ny Sar ve diğer Rhoynar şehirlerini yok ettiler. Bunlardan bazıları: Chroyane, Ar Noy ve Ghoyan Drohe’dir. Bu şehirlerin harabeleri hala Rhoyne nehrinden geçen gemiler tarafından görülebilmektedir.


Nymeria
Görünüş
Rhoynarlar, yumuşak, yağlı ve narin vücutlara sahiptir. Saçları siyah ve koyu gözlüdürler.

Kültür
Rhoynarlar, Andallardan farklı bazı kurallara sahiptir. Örneğin vesayet sırasında en büyük çocuk, en büyük erkek çocuktan önce gelir. Ayrıca homoseksüellik normal olarak karşılanır. Yaşadıkları şehir devletlerinden dolayı hükümdarlarını prens ve prenses olarak isimlendirmişlerdir.
Rhoynarlar Andalların tersine bazı doğa temalı tanrılara inanmıştır. En önemli tanrısı Anne Rhoyne dır.Bu Rhoyne nehrinin kişileştirilmiş halidir. Ayrıca Nehrin Yaşlı Adamı, Kaplumbağa Tanrı ve onun düşmanı Yengeç Kral. Nehir bölgesini terk ettikten sonra Rhoynar lar Yedi İnancını kabul ettiler.
Bazı Rhoynar gelenekleri hala kaybolmadı ve hala uygulanmaya devam ediyor. ‘’Yeşilkanın Yetimleri’’ olarak da bilinen bazı insanlar, Yeşilkan nehrinde sallar üzerinde yaşıyorlar ve kendilerini Anne Rhoyne ndan yetim kalmış olarak görüyorlar.

blog: http://www.gameofthronestr.com/rhoynar-kulturu-ve-rhoynarlar/

İlginç bir medeniyet ve bugün Martell’ler kan olarak saf olmasa da yine de ataları Rhoynar.

Arya Nymeria’ya benziyor bence.

neresini benzettiniz ben anlamadım?

ikiside hemcinslerinin tam tersi. ikiside savaşçı. ikiside memleketinden çok uzaklarda.

eğer benzettiğin yön o ise evet ama fiziksel olarak benzetemedim ben

Fiziksel olarak benzemiyor çünkü Arya daha çok küçük :slight_smile:

prenses kadar güzel olacağını sanmam ama muhtemelen şimdiden prensesden fazla adam öldürmüş olabilir. Çünkü tamam savaşcı prenses diye geçiyor ama herhangi bir savaşa katıldığı söylenmiyor prensesin.