Robb Stark ya batıyı ele geçirseydi?


#1

Tywin yaklaşık 22.000 kişilik ordusu ile Batı’ya doğru harekete geçer, Tywin Kızıl Çatal denen bölgeye geldiğinde ise halkının zarar görmesinden endişe duyan Edmure, Tywin ile savaşma kararı alır. Kızıl Çatal’ın karşısında tüm nehirli askerleri bir araya toplayan Edmure yaklaşık 8.000 kişilik bir birlik toplayabilmiştir.

İlk gün 50 Lannister Süvarisi nehirden geçmeye çalışmıştır fakat hepsi nehirden ölü çıkmıştır, o günün gece vakti yüzlerce Lannister askeri tekrar karşıya geçmeyi denemiştir fakat nehrin içine kurulan tuzaklar, çukurlar ve büyük taşlar sayesinde neredeyse tüm Lannister askerleri suya gömülüştür, sudan sağ çıkmaya çalışanlar ise nehirli okçular tarafından ok yağmuruna tutulmuştur.

İkinci gün Flement Brax komutasındaki ikinci bir ordu Kızıl Çatal’ın başka bir geçidinden geçmeye çalışmıştır fakat okçular nehirden geçenleri tekrar ok yağmuruna tutmuştur, bu seferki ok yağmuruna Edmure’un nehrin kıyısına önceden yerleştirdiği akrep mancınıklar taş fırlatarak yardımcı olmuştur. Bu denemenin hemen ardından Lannisterlar tekrar geçmeye kalkışmış fakat tekrar bozguna uğratılmıştır. Lannisterlar’ın bu seferki kayıpları ise ilk günkinden çok daha büyük olmuştur.

Üçüncü gün ise Lannisterlar en büyük saldırısını gerçekleştirmiştir, tüm güçleri ile onlarca farklı geçitten geçmeye çalışmışlardır. Lord Lefford önderliğindeki Lannister ordusu Lefford ile birlikte sulara gömülmüştür, Güçlüdomuz lakaplı ünlü Crakehall şövalyesi karşıya geçmeyi başarmıştır ancak tüm adamları ölen Güçlüdomuz esir alınmıştır, Sör Addam Marbrand üç farklı yoldan geçmeye kalkmıştır fakat her seferinde Nehir’li okçular Lannisterlar’ı sulara gömmüştür. Mücadelelerin en zoru ise Taş Değirmen denen bölgede Gregor Clegane’e karşı olmuştur, Gregor Clegane’in o kadar çok süvarisi ölmüştür ki ölen atlar nehrin akıntısını kesmiştir. Sonunda karşıya geçmeyi başaran Gregor Clegane ve ordusu çok büyük kayıplar vermiştir, Gregor karşıya geçer geçmez batı kıyısını istila etmiştir, karşıya geçebilen tek ordu Gregor Clegane komutasındaki ordu olmuştur. Gregor’un karşıya geçtiğini gören Edmure yedek kuvvetleriyle birlikte Gregor Clegane’e hücum etmiştir, neye uğradığını şaşıran Gregor ve askerleri bir müddet savaşsa da sonunda kaçmaya karar vermiştir. Gregor kaçarken ordularını geri çeken Edmure Kızıl Çatal’ı ok yağmuruna tutmuştur, kendisine bir sürü ok saplanan Gregor Clegane atından düşmüştür ancak zar zor karaya çıkmayı başarmıştır. Günün sonunda Tywin Lannister pes etmiştir ve ordusunu geri çekip güneydoğuya doğru harekete geçmiştir.

Edmure’un bu büyük zaferi Tywin’in ordusunun yaklaşık 3te 1ini yok etmesiyle sonuçlanmıştır, savaş sonunda Tywin Batı’ya geçememiş ve topraklarını geri alamamıştır.
Daha sonrasında ise Tyrion’un emriyle Lannister-Tyrell ittifakını yapma görevini başarıyla yerine getiren Baelish, Harrenhall’a gider ve Tywin ile birleşir.
Tywin ve Tyrell’ler beraber kralın şehrine Stannis’e karşı hücum eder ve şehri almasına çok yakın olan Stannis’i püskürtürler.
Daha sonrasında çaresiz içinde kalan Robb Stark, Frey hanesinden yardım ister lakin sonuç kızıl bir düğün oldu böylece Robb Stark kaybetti, Tywin Lannister ise yaşamaya devam etti, kısa bir süreliğine de olsa.
Geçitler Muharebesi kilit savaş olarak adlandırılıyor çünkü 3 kralın ve 2 hanedanın kaderini doğrudan etkilemiştir, Ama ya Edmure, Robb’un emrine sadık kalıp Tywin’in geçmesine izin verseydi ve 2 ordunun arasında kapana kısılan Tywin’i, Robb yenseydi -ki bu nedenden dolayıda Stannis’te Kralın şehrini alırdı böylece 5 kralın savaşı son bulurdu- neler değişirdi, Diyar ne hale gelirdi ?


#2

Stannis başa geçseydi Robb bizim düşmanımız Lannisterlardı onlar yok oldu diyip diz çökebilirdi veya böyle olursa lordlar arasında sorun çıkabilir diye kuzeye döner kuzey ve nehir bağımsız olurdu


#3

Sıcak savaş olmazdı kesinlikle. Lord Eddard’a iade-i itibar verilirdi. Ayrıca Buz’da Robb’a verilirdi. Ama bağımsızlık olmazdı. Sadece şunu diyebilirim. Robb Kuzey Muhafızı ve Üç Dişli Mızrak Azam Lordu olurdu. Sansa’yı büyük ailelerin birinin oğluyla (büyük ihtimalle Florent’lerle) evlendirir ve Florent’leri Yüksek Bahçe ile ödüllendirirdi


#4

Robb Stark’ın savaşı aslında en baştan çıkmazlarla dolu.

Kuzey Kralı olabilir mi? Evet. Ancak buna rağmen 3 dişli mızrağı elinde tutabilmesi mümkün değildi. Zaten Stannis söylüyor o velet nehir topraklarını istila etmeye kalkmasa başarılı olabilirdi diye.

Eğer Edmure o şeyi yapmasa muhtemelen Yüksekbahçe birlikleri Stannis’i Renly hayaleti olayıyla gene ezerdi. Tywin’in devreden çıkması olayı sadece uzatırdı. Robb Stark için en iyi ihtimal Renly idi. Ama olmadı işte.


#5

Stannis buna asla müsade etmezdi.


#6

Robb plan yapıyor batıda tamam ama Edmure’a bunun haberini vermiyor sonra da gelip Edmure’a neden Tywin’i yendin diye kızıyor bu kadar salak olunamaz ayrıca Robb batıda Tywin’e ne kadar tuzak kursada başarılı olamazdı Tywin, Stafford Lannister değil o kadar kolay tuzağa düşmez Kızıltaştan geçmesine izin verildiğinde anlardı zaten.

Özet: Edmure>Tywin+Robb


#7

Robb, Ned’in idam haberi geldiği anda Jaime’yi idam etmeliydi. Daha sonra Lord Karstark’ı idam etmektense kendi birkaç bin askeri ile beraber aynı Gregor Clegane’nin yaptığı gibi Batı Toprakları’na gönderip oraları yakıp yıkmalı ve alabildiği kadar önemli lordları ve varislerini esir alıp tekrar Nehirova’ya dönmeliydi. Böylece onun öfkesi diner ve Robb’un elinde kızkardeşleri için takas edebileceği insanlar olurdu. İkizler’e düğüne gitmektense Vadi’ye yönelip Lysa yerine Lord Royce ve diğer ileri gelen lordlarla görüşüp anlaşmalıydı. Vadi’nin sınırlarını Nehir Toprakları ile evlilik vesilesi ile birleştirmeyi teklif edip karşılığında onların bağlılığını almalıydı. Kuzey ordusu ve Vadi ordusu arasında kalan İkizler de bağlı kalırdı. Sonra da kuzeye dönüp Greyjoyları püskürtmeliydi. Tekrar Kışyarı’na oturup diyara Kuzey, Vadi ve Nehir Toprakları’nın artık Büyük Kuzey Krallığı’nın bir parçası olduğunu ve Kışyarı’ndan yönetileceğini ilan edip Lannisterlar ile esir pazarlığı yapmalıydı. Fırsatını bulduğu anda da adalara çöküp Greyjoy hanesini yerle bir etmeliydi. Sansa’yı pazarlıkla değiş tokuş ederdi Arya da yolunu bulup gelirdi. Bu şekilde hem intikamını alır hem de büyük bir kral olurdu.


#8

Zamanında düşündüğü gibi Sansa yı alıp Jaime verir ve Sansa Loras evliliği yapabilirdi


#9

Tobb büyük ihtimal Balon ile uğraşmakmiçin Kuzey’e dönerdi. Onun işini bitirince Stannis ile arasında soğuk bir savaş yaşanırdı ama illa ki Rickard Stark gibi Stannis’e diz çökerdi…


#10

Ben Robb un batıyı ele geçirmesi durumunda AA efsanesinin önemi kalmayacağını düşünüyorum yada Lannester- Stark savaşındansa hikaye, Dany nin önderliğinde Stark -Targeryan savaşına dönerdi. Jon un kimliği ve karakter gelişimi önemini kaybederdi bana göre
ve Jon Robb un karşısında taht iddiasında bulunup Targların başına geçmezdi. Bu kadar şeyden sonra Robb istese bile jon a al kardeşim sen ve ailen başa geçsin demezdi daha doğrusu diyemezdi dese de Targlar kukla gibi görünür
bütün hikaye anlamsızlaşırdı bana göre


#11

Robb’un artık bu kadar yeter diyerek tacı bir köşeye koyup diz çökerdi çünkü ordusu çok yıpranmıştı ve moralsizlerdi aynı zamanda Stannis diğer tüm lordların desteğini alacaktır ve Robb 'un ordusu Stannis’in ordusuyla kıyaslanamaz.

-Lannisterlar yok olurdu yerine Stannis’e sadık bir lord geçerdi .

-Davos ve Stannis Yedi Krallıkta altın çağ başlatırdı .

-Balon Greyjoy ve Mace Tyrell idam edilirdi.

-Menzil Azam Lordluğu Florent’lara verilirdi.

-Baelor Septi yıkılır yerine R’hllor tapınağı yapılırdı. Genelevler kapatılırdı .

-Duvardaki Savaş yüksek ihtimalle Robb ve Mance arasında yaşanırdı .

-Robert Arryn , Doğu Muhafızı olurdu .

-Edmure , Nehirova ve Nehir Toprakları lordu olmaya devam ederdi.

-Tommen , Essos’a kaçırılırdı.


#12

buna katılmıyorum
ordusunu yoracak kadar savaşması ya zaferden ya yenilgiden olur zaferse Starklar evet Stanise verir tahtı ama diğer haneler Stanise, Stark korkusundan değilde desteğinden diz çökerler Stanisin şuan ki konumunda daha kötü olurdu durum onun için bana göre
Stanis gibi bir adam kendi gücüyle değil Stark eli ile tacı tahtı alıyor Starklara bağlıda olamazdı Starklardan bağımsızda
kaldı ki yine Jon a dönelim Robb kardeşinin (kuzeninin ) targ olduğunu öğrendikten sonra ne yapardı yine Stanis ve Baretheonları destekler miydi ?


#13

Robb o eski çocuk değil artık , Robb bir erkek.
Onurunu kan bağından daha yukarda tutardı .

Fatih Aegon da Rickard Stark’ın elinden aldı , kendi kuvvetiyle değil .


#14

evet ama yıkılırdı da ben öyle düşünüyorum ve 2. kısımda bu kısımla bağlantılı düşün lütfen

öncelikle Aegonun Rickard Stark ın ordusunu yok edebilecek 3 ejderhası vardı bu da kendi kuvvetidir
2. olarak dediğimi anlamamışsın
Stanis evet Tahta geçerdi ama Starklara ödül vermesi gerekirdi. Kral konseyinde görev belki el olma görevi
(Starklar konseyde olur olmaz onu geçelim yada niye olur olmazı )
Stanis evet destekçilerini ödülledirecektir ama en ufak hataya da tahammülü yok. (iyi birşey kral için ama diyar için kötü bir özellik ) ister istemez Stanis haneler ile karşı karşıya gelecektir. Bu durumda kim ardında olur her defasında Starklara gitmek onun canını sıkacak ve gururunu incitecektir . Yada bu hareketleri yüzünden Starklar ile karşı karşıya geldiğini düşün .(Bu durum için Davos örneğini verme Davosun parmaklarını kaybetmesi karşılığı kendi ve soyu için kazanacağı çok şey vardı ama haneler yada büyük hanelerde durum tam tersi olacak )


#15

Henüz Robb Kralın şehrine ulaşmadan Stannis kingslandingi alıp tahta oturmuş olurdu ve Robb geldiğinde diz çöküp yeminini ederdi böylece büyük Baratheon-Stark kardeşliği/dostluğu devam ederdi


#16

Savaş biraz daha uzardı sadece.Batıdan ziyade Tywin elinde olsa ne olurdu diye sormak lazım.


#17

Robb’un, Edmure’a verdiği bir emir falan yok. Edmure’da haklı olarak Tywin ile savaşmış ve yenmiştir. Eğer böyle bir plan yaptıysa, Edmure’a haber vermeyerek planlarının bozulmasına sebep olan kendisidir. Stannis’in kurtulma şansı yok Baelish her türlü Tyrell’leri getirip Stannis’i yenerdi. Robb, Edmure’a haber verdi plan uygulandı dersek Tywin’in ölmemesi canlı ele geçirilmesi önemli. Tywin ve Jaime karşılığında Kuzeyin ve Trident’in bağımsızlığı ile Sansa geri alınabilirdi.


#18

Biraz zor alırdı başka türlü yazardım da kadınlar var