Robb Stark

ROBB STRAK

Takma Adlar:Genç Kurt, Kuzeyi Kaybeden Kral

Ünvanlar:Kuzeydeki Kral, Üç Dişli Mızrak Kralı, Kışyarı Lordu

Robb Stark, Eddard Stark ve Catelyn Tully’nin en büyük oğulları, Kışyarının varisiydi.Babasının ihanetten dolayı hapse atılmasına karşılık sancakbeylerini toplayıp babasını kurtarmak için güneye yürümüş ve Nehir Lordlarıda onu desteklemiştir.Babasının idamından sonra lordları tarafından kral ilan edilmiş, Kuzeydeki Kral olmuştur.Takipçileri ve düşmanları tarafından Genç Kurt diye adlandırılmıştır.

GÖRÜNÜŞÜ VE KİŞİLİĞİ

Görünüş olarak Robb da daha çok tully karakterleri baskın gelmiştir.Mavi gözleri, kızıl-kahverengi saçları olmakla beraber Kısa boyludur fakat güçlü bir yapıya sahiptir.Seriye 14 yaşında başlamıştır.Onur ve adalet konusunda en az babası kadar kesin kararlıdır.Babasına ve savaşlarda sık sık yanında götürdüğü Bozrüzgar adını verdiği ulukurduna aşırı derecede bağlıdır.

GEÇMİŞİ

Robb Nehirova’da doğmuştur.Büyük ihtimalle Eddard ve Catelyn’in evlilik gecelerinin meyvesidir. Eddard düğün işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Robertin İsyanında savaşmak için Nehirovadan ayrılmıştır.Savaşın bitiminde Kışyarına dönerken Catelyn Ned’i kucağında Robbla karşılamış ve hep beraber Kışyarına dönmüşlerdir.
Kışyarında büyürlerken Robb kardeşleriyle iyi geçinmiş özelliklede ondan tamamen zıt görünüş ve karaktere sahip olan piç kardeşi Jon Snow ve aynı zamanda babasının vesayetinde olan Theon Greyjoy lada adeta kardeş gibi büyümüştür

TAHT OYUNLARI

Babasının Gared’i idam edişini izlemiş.Dönüş yolunda Jon Snow’un fark ettiği 6 tane ulukurt yavrusundan birini kendisi için almış ve adını Bozrüzgar koymuştur.Kralın Maiyetinin gelişinden kısa bir süre sonra Joffrey ile tahta kılıçlarla karşılaşmış ve Joffreyin kendisini gerçek kılıç ile karşılaşmaya davet etmesi aralarındaki husumetin başlangıcı olmuştur.Kışyarının Silah Ustası Rodrik Cassel bunu Lannisterlar ile aralarında bir husumet çıkmasın diye onaylamamıştır.
Babasının Kral Eli ünavını ile güneye gitmesinin ardından Kışyarında kalmış ve annesininde yardımıyla Kışyarını yönetmiştir.Annesinin Kral Topraklarına gidişinin ardından tüm sorumluluk tamamen ona kalmıştır.Eddard’ın ihanet suçu ile tutuklanmasının haberi Kışyarına ulaştıktan sonra savaş için sancaklarını çağırmış ve güneye Nehir Topraklarına yürümüştür.Annesinin hanesi olan Tully Hanesi Lannisterların Nehir Topraklarının işgaline karşılık Robb’u desteklemiştir.Genç ve tecrübesiz olması babasının lordları tarafından sorgulanırken onları birleştirmeyi ve yönetmeyi başarmıştır.Jaime Lannister Nehirovayı kuşatırken Tywin lannisterda güneyden onlara yaklaştığı için Robb ordusunun bir kısmını Roose Botlunun komutası altında Tywin’i karşılamaya yollamıştır.Nehirova kuşatmasını kırmak ve Freyleri ordusuna katmak için İkizleri kullanmış bunun içinde savaş sonunda Lord Walder Frey’in kızlarından biriyle evlenmeyi kabul etmiştir.Robb atlılarını Nehiroavaya doğru sürerken annesinin amcası Brynden Tully ona katılmış ve danışmanı olmuştur.Karabalık’ın danışmanlığı ile birlikte Fısıldayan Ormanda Jaime Lannister’in ordusunu imha etmiş ve Jaime’yi esir almıştır.Kısa bir süre sonra Robb’un ordusu kuşatmayı kaldırmak için yeterli duruma gelmiş bunun üstüne Roose Boltonun ordusunu yenmiş olan Tywin Lannister toparlanmak için Harrenhall’a çekilmiştir.
Joffrey’in babasını öldürmesi sonucunda Stark-Lannister barışı kesin olarak suya düşmüş ve Robb kendi sancaktarları tarafından taç giydirilerek Kuzeydeki Kral olmuştur.

KUZEYDEKİ KRAL

KRALLARIN ÇARPIŞMASI

Nehirova da beklerken kendisi için Fısıldayan Ormanda cesurca dövüşen Theon Greyjoy’u babası Lord Balon ile ittifak kurmak amacı ile Pyke’a göndermiş bunun karşılığındada Demir Adalarına bağımsızlık sözü vermiştir.Ayrıca annesinide güneye Kral Robert’in kardeşleri ile görüşmesi için yollamıştır.
Baratheon kardeşlerinin her ikiside kendisini kral ilan etmiş.İki denemede çaba sonuç vermemiş ve Catelyn, Baratheon kardeşler ile kurulmaya çalışılan anlaşmalarda başarısız olmuştur.Theon’un Balon tarafından reddedilmesi ile beraberde Greyjoylar tarafından Kuzey’in işgali başlamıştır.
Bu arada Robb güçlerini toparlar ve Batı Topraklarının işgalini başlatır.Öküzağzında toparlanmaya başlayan Lannister ordusunu yok eder.Külizinde ve Sarpkayada kazanır.Sarpkaya’da Yaralanır bu sebeple Jeyne Westerling onun yaralarıyla ilgilenir… Robb bir zamanlar arkadaşı olan Theon’un Kışyarını ele geçirdiği ve kardeşlerini katlettiği haberini alır.Bu haberler üzerine kendisini Jeyne Westerlingin kollarına bırakır.Sonrada onurunu kurtarmak maksadıyla orada evlenirler.Sonuç olarak Robb Freylerin desteğini kaybeder.

KILIÇLARIN FIRTINASI

Robun yeni karısı ile birlikte Nehirovaya dönmesi sonucunda Freylerle arası bozulur ve Walder Frey Robbun kendisini aşağıladığını düşünerek desteğini geri çeker.Bekleyen diğer büyük problem ise dedesi Hoster Tully’nin ölüm yatağında olması sebebiyle yerine bakan dayısı Edmure’un Tywini geri püskürtmesidir.Oysaki Robb’un planına göre Stannis Kral Topraklarına saldırırken oda Tyiwini oyalayacak bu şekilde Lannisterlar yenilecekti.Fakat bu plan suya düşüncede Tywin zamanında Karasu Savaşına müdahil olmuş ve savaşın gidişatını Lannisterlar lehine çevirmiştir…
Birde bu eksikmiş gibi annesinin 2 oğlunun ölümünden duyduğu keder sebebiyle Jaime Lannister’ı kızları Sansa ve Arya karşılığında serbest bıraktığını öğrenir.Fısıldayan Ormanda ölen iki oğlu için intikam yeminleri içen Rickard Karstark bunun yerine Jaime’nin serbest kaldığını öğrenince adamlarını Nehirovaya gönderir ve Robb’un iki esirini öldürtür.Bunun sonucunda Robb suçluları öldürülmesini emreder ardındanda Karstark’ı infaz eder.
Nehirova lordu Hoster Tully’nin ölümü üzerine demiradamların estirdiği terörü ortadan kaldırmak ve iki kardeşinin intikamını almak için kuzeye dönmeyi amaçlar.Çünkü Kışyarındaki kardeşlerinin öldüğüne ve Aryanın kaybolduğuna inanır.Kendiside varis bırakmadan ölme konusunda korku dolu hislere kapılmıştır.Eğer Robb ölürse Sansa’nın kocası olduğu için Kışyarı Tyriona kalırdı ki bu hiç hoş olmazdı.Annesiyle varisinin Jon Snow olması konusunda tartıştıktan sonra Maege Mormont ve Galbart Glover ‘ı Kuzeye Grisu Gözcüsüne içinde planlarının yazılı olduğu bir mektup ile göndermiştir.
Kuzeye dönüş yolunda Üç Dişli Mızraktan İkizler yerine daha zorlu bir yerden geçiş yapmamak için dayısı Edmure’a gelen Frey kızlarından biri ile evlenme isteğini dayısından kabul etmesini istemiş ve Edmurda bu isteği gönülsüzce kabul etmiştir.Karısı Jeyne’i Nehirovada bıraktıktan sonra kendisi ve ordusu Edmurun Walder Frey’in kızı olan Roslin ile olan evliliği için İkizlere hareket etti

Bozrüzgar ihanetin kokusunu önceden almasına karşın Robb İkizlere girmiş ve sonradan Kızıl Düğün diye adlandırılacak olan düğüne katılmıştır.Roslin ve Edmure’u yatağa gönderdikten sonra Walder Frey Robb’a ihanet etmiş,düğün sırasında çalan müzisyenlerin aslında birer kiralık asker olduğu ortaya çıkmıştır.Kısa süre içerisinde Robb ve adamları birer birer ölmüştür.Catelyn Roose Bolton’un oğlunu öldürmek için son darbeyi vuruşunu izlerken bunun verdiği acıyla beraber Walder’ın torunlarından biri olan Aegon Freyi öldürmüş ve kısa süre içerisinde kendiside ölmüştür.Freyler tarafından öldürülen Bozrüzgarın başı son bir hakaret olarak Robb’un kafasız vücuduna dikilmiştir.

güzel konu eline sağlık.

Canımız,ciğerimiz.

Ben bu uşağı sevmiyorum. Böyle babadan böyle oğul :frowning:

@Emilio Toland

yapma birader babasınında hataları vardı Robb sadece biraz daha gençti ve o son mektuptan çıkıcak bişiler beklentim büyük.gitmeden voleyi çakmıştır voleyi yine

stannis ya da renly ile ilgili başarılı kral olup olmayacağına dair sayfalarca yorum yapıldı, tartışıldı ama Robb gerçekten başarılı bir kraldı… tartışması bile yapılamaz bana göre…

ben diyarın savaşlar dindikten sonra robb gibi bir kral a sahip olacağından şüpheliyim…

@“Arstan” Ben Stannis’i desteklemesinden yanaydım ama dediğin gibi bazı hatalarına rağmen başarılıydı.

sonuç olarak 15 yasında koskoca kuzeyin kralı olmuş ve diyarın kalanına savas acmıstı birkaç hata mecburiydi zaten insan sonuçta

aynen bende başta keşke stannis e katılsaydı demiştim ama tercihini yaptıktan sonra başarılı bir kral olmuştu…

Robb başarılımıydı?

Robb Krallığını ilan ettikten sonra tamamen battıkça battı.Kuzeyin çöküşüne sebep oldu.

1.Theon’u Dermiradalarına gönderdi sonucunda Kışyarı düştü.
2.Freylere verdiği evlilik sözünü bozup Jeyne ile evlendi.Frey ittifakı bozuldu.
3.Lord Karstark’ın ihanetinde siyasi davranmayıp en büyük destekçilerinden birini kaybetti.Lord Karstark cezalandırılmalıydı fakat cezası idam yerine Sur olmalıydı.
4.Roose Bolton’dan ordusunun komutasını almak konusunda çok gecikti.Roose Bolton bu süre içerisinde Kuzey ordusundan 5.000 kişiyi kasıtlı olarak Lannister ve Tyrellerin üzerine gönderdi ve yok ettirdi.

5.Bana kalırsa batıya olan saldırı planıda tam bir kepazelikti fakat bu kişiden kişiye değişebilen bir görüş olduğunda bunu ek olarak belirtiyorum.

Uzun lafın kısası başarılı değildi.

tamam hatalı ama onunda ne kadar sacmada olsa nedenleri var
1.Theon’la kardes gibi büyüdüler güvenmesi normal bence
2.Bi bakıma Jeyne le onurunu kurtarmak için evlendi ama verdiği sözden döndü.
3.Karstark konusunda Robb tamamıyle haklı bence ne gerekiyosa onu yaptı
4. Bolton aslında Blackwater a kadar sadıktı ki bu süreç zarfında robbdan fersahlarca uzak olduğunu dusunecek olursak anlayamaması normaldi.
5.Batıya olan saldırı planı bir yerde greyjoylara bağlı idi ki theon işi bağlasaydı bana göre %90 başarıya ulaşıcak bir plandı ama olmayınca olmuyor işte

Ben şuanda hatalarının nedenlerini yargılamıyorum.Hatalı davrandığını açıklıyorum.

1.Theon’la kardeş gibi büyümüş olması yaptığı davranışın risk içerdiği gerçeğini değiştirmiyor.Bence Catelyn’in önerdiği gibi Jason Mallister’ı gönderse çok daha başarılı olurdu.
2.Onurunu kurtarmak istedi de ne oldu 4.000 askere sahip olan Freylerin desteğini kaybetti.
3.Eğer idam edeceğin bir adamın emrinde 1.500 2.000’e yakın adam varsa siyasi davranman gerekir.Zaten gittikçe çöküyorsun en sadık adamlarından birinin desteğini kaybetme pahasına bu lordu öldürüyorsan başarılı olamazsın.Adalet açısından cezayı doğru bulabilirsin fakat siyasal açıdan hatalı karardı.
4.Sorunda zaten burada ortaya çıkıyor adama ana ordunun komutasını o kadar uzun süre bırakırsan bu büyük risk içerir sonucu da ortada.

5.Ben Kayaya saldırma planından bahsetmiyorum.Tywin’i batı vadilerinde sıkıştırma planından bahsediyordum.Fakat söylediğim gibi gerçekleşmeyen bir olay olduğundan kişiden kişye yorum farklılıkları olabilir.

Hatalı olduğu konusunda haklısın bişey diyemem ama biraz da hata yapmasına neden olan olaylar gözönünde bulundurulmalı.Kışyarı düşmüş stannıs yenılmış ve joff Menzil ve Dorne gibi iki büyük haneyi arkasına almış.öz teyzesi yardım etmemiş çaresiz bırakmıs.Kardeşlerinin öldüğünü düşündüğü için varis konusunda kafayı yemiş ve bunlar olurken 16-17 yaslarında hepimiz bir insanız.Bu derece bir baskıya bu kadar dayanması bana sorarsan başarı bile sayılabilir

Senin bakış açına göre başarılı olabilir fakat benim bakış açıma göre en basiretsiz yönetcilerden biri.

yo burda benim anlatmak istediğim başarılı oluşu değil ki bana görede siyası acıdan pek basarılı değildir burda anlatmaya calıstığım sadece hatalarının arkasındaki nedenleri

Ben o nedenlerin büyük bir bölümünün sağlanmasında Robb’un etkisi olduğunu anlatmıştım daha önceleri hala da aynı fikirdeyim.Robb duygusal bir karakter ve duygularına yenik düştü.Benim anlayışıma göre de bir yönetici devlet işlerinde duygularıyla hareket etmemesi gerekir.Yani ben bu sebeplerden bu etkenleri de yeterli görmüyorum.

Her ne kadar yarı tully de olsa kuzey de büyümüş ve o çevreye uyum sağlamış bu yüzden duygusal davranması normaldir.Babasına bakıcak olursak örnek olarak Robert’le targ bebeklerini öldürttüğü için kavga etmiş hatta isyan etme asamasına gelmiştir(Dany meselesinde de aynı)hadi babasınıda gectim halası tüm diyarda savasın baslamasının nedeni olmus amcası cuneyt arkın gıbı 4-5 kişi ile Kings landıngı basmaya gitmiştir.
yani demem o ki bu adamların doğaları boyle yargılarken bunlarıda göz önünde bulundurmak lazım

Stannise katılmadı diye Robb Starka kızanları hiç anlamam kendi küçük kardeşi adamı sallamamış ben kralım diyo Robb neden ona katılsın.Tamam @“Mimar Brandon Stark” ın saydığı sebepler haklı olabilir ama Sanki Stannis çok mu başarılı?

Robb ne hata yaptıysa kendi ailesine yaptı. Gençler hata yapar.
Stannis’e göresi yok bu işin. Stannis önce tahtı alsın sonra Kuzey Kralını gelsin alsın, gücü yetiyorsa… :stuck_out_tongue:

Sen benim anlatmak istediğimi anlamadın.Mesele Stannis meselesi değil Robb sancaktarlarının Renly’e katılmaları yönündeki fikirini Renly’e katılmak Stannis varken onursuz diye ret ediyor.Stannis’i de yeteri kadar gücü yok diye mantıklı bulmuyor.Daha sonra gidip Renly ile ittifak kurmak istiyor ben o zaman sorarım Robb Stark Savaş Konseyinde onur onur diye tutturuyordun da şimdi neden Renly’e katılmak için gidiyorsun?
Yani mesele Stannis meselesi değil Robb’un tercih yapamama ve tercih yaptığında da kendisi ile çelişme meselesidir.