Robb Stark

Yazık oldu.Vesselam yumurta gibi çocuktu.

16 yaşında Westeros’un en güçlü adamının ordularını 2 kere yenip üstüne Edmure karışmasa onu da yenip öldürecek ya da esir alacaktı, harcadılar. Ben Rickon’da da bir Robb olma potansiyeli görüyorum, umarım haklı çıkarım da Rickon ağabeyinin intikamını alır ama seri o büyüyene kadar kalır mı bilemem :frowning:

Rob Stark Bence Aklıyla hareket etmediği için bu halde. Olm ilk önce Krallığını bi granti altına al sonra Haşna fişne işlerine girersin. Tamamen Ergen tavırlar onu bu hale soktu

Elin 15 yaşındaki çocuğu intikam diye çıktığı yolda uçkur yoluna girdi.Tamamen mantıksızlık.Madem daha çocuktu diyordunuz.O zaman intikam diye yola çıkmayacaktı.Oturup evinde kurduyla oyun oynasaydı.Çok sinirime gidiyor bu karakter bir stark hayranı olmama rağmen.Ancak ismini lekeledi sözünü tutmayarak.

[quote=“Tulkas, post:265, topic:2800”]
Elin 15 yaşındaki çocuğu intikam diye çıktığı yolda uçkur yoluna girdi.Tamamen mantıksızlık.Madem daha çocuktu diyordunuz.O zaman intikam diye yola çıkmayacaktı.Oturup evinde kurduyla oyun oynasaydı.Çok sinirime gidiyor bu karakter bir stark hayranı olmama rağmen.Ancak ismini lekeledi sözünü tutmayarak.
[/quote]İsmini falan lekelemedi, Freyler azam lordlarına destek verecekleri yerde sözlerini tutmayarak kalelerinde kalıyorlardı, o yüzden o evlilik anlaşmasını yapmak zorunda kaldı. Evinde kurduyla oynasaydı da çok boş bir laf, o çocuk kurduyla birlikte o süper güçlü Tywin Lannister’ı korkudan onursuz entrikalar yapmaya zorladı. Ayrıca ne yaparsa yapsın, Freylerin onu çatıları altında öldürmesi Westeros’ta inanılamayacak derecede şaşkınlık yarattı, çünkü misafirlerin öldürülmesi düşüncesini kimsenin aklı almıyordu, o derece iğrenç bir komploydu.

Robb ile Jeyne evlenmeden önce taraf değiştirdi Walder Frey. Zaten, Sybell Spicer da Jeyne’i yaralı Robb’a göndermiş. Jeyne bu olanlardan habersiz tabi.

Daha sonrası malum. Roose Bolton dahil oldu, Edmure evlendirildi, davullar gümledi güm güm güm :confused:

Robb’a “yeminbozan” derken, Walder ile Roose’a biraz haksızlık olmuyor mu?

[quote=“TurkJedi, post:266, topic:2800”]

su basit yazılara artık cevap vermeye bile gerek duymuyorum ama senin yazına destek olması amacıyla , freyler azam lorduna savasta kuvvet vermediği gibi kuzeyden senin azam lorduna gelen yardımı en azından kabül etmen gerekirken sart kosuyosun.tully düsünce lannistarların atadıgı adama biat edecek.walder frey en basından kabül etmiş zaten lannistar hakimiyetini. aslında ona verilecek en güzel cevap kalenin kusatılp yerle bir edilmesiydi ama zaman yoktu.

görüş farklılığı ben bu çocuğun yaptıklarını hiç doğru bulmadım.karstarkı idam etmek nedir ya ?.Savaşını kazanırsın ondan sonra karstarkın durumunu gözden geçirirdin yeniden.En azından köprüyü geçene kadar ayıya dayı denir.Ondan sonra işin bitince de artık freyleri haritadan mı silerdi ne yapardı bilmem.Ha zaferlerine bir şey demem orası ayrı.

toyken savaştı ama genede her nasılsa başarılı oldu.

Bir kaç hata dışında her şeyiyle babasının izinden gitmeye çalıştı. Genç yaşında ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı. Keşke Stannis’ e katılsaydın da hem kendi davanda hem de babanın savunduğu gibi Stannis’in davasında savaşsaydın. Ama tabi yaptığı en büyük hata gidip Jeyne ile evlenmek. Gönül de ferman dinlemiyor gerçi. Bu çocuğa kabahat bulamıyorum ya.

Sıradakı parça diz çökerek değil savaşarak ölen son Kuzey Kralı Robb Stark’a gelsin.

çekmediğimdertçilekalmadı.mp3

[quote=“leonidas, post:270, topic:2800”]
toyken savaştı ama genede her nasılsa başarılı oldu.
[/quote]Genetik + Blackfish Effect :tongue:

1)theonu demiradamlara göndermesi hata değil. 4 kralın savası sırasında balon greyjoy tarafsızlıgını ilan etti.kafayı krallıkla sıyırmıs balon beyinsizine iyi niyet göstergesi olarak son erkek cocugunu gönderiyor. adam oglunu kabül etmedi.tywin lanistar yapsa oooo strateji, diplomasi dehasını dersiniz.demiradamlar kuzeye değilde lanis limanınnı da cıkabilirdi. aynı sekilde lanisstar ordusuda kendi topraklarını bosaltmıstı.lord tywinininde basına gelebilirdi. burda robbun hatası yok cok basarılı bir diplomasi atagı var ama balon geyjoy mal oldugu için taslıklara saldırmakla yetindi.ayrıca haritaya baktıgınız zaman kısyarı kuzeyin göbeginde.oraya düsman askeri gelene kadar dünya kadar mesafe ve bir sürü onları karsılıyacak kuzeyli var.zaten kale ani bir baskınla alınıyor.bunu stanisinde hesaplayacagını zannetmiyorum.haber geldiğinde zaten herkes sasırdı.babasını kurtarmak ve zaman kaybetmemek için kısyarını tamamıyle bosalttı diyebilirsiniz eyv katılıyorum ama yukarıdaki değiğim konum dolayısyla herkes aynı seyi yapar.stanniste kuzeye cıakrken ejdarha kayasında kuvvet bıraktı ama kale su an kusatma altında.kale düsünce nolcak olsun stannis sen orda kuvvet bıraktın mı dicez.fırtına burnuda aynı durımda.ki er gec kusatılacvagı biliniyor kısyarının öyle bir durumu yok.
beklenmeden güneye gidildiği için sancak beylerinin garnizonlarında asker vardı. cerwyn kuvvetleri 1500 kişi kadar kişiyle kısyarını kusattı ve kalede theonla birlikte100 kişi yoktu. bu seferde boltonlar arkadan vurdu.bu olayların hiçbirinin robbla alakası yok.robbun bilgisi dahilinde olan bisey değil.ihnetin otorite boslugunda eyleme gecme durumu var.hangimiz bilebilir en yakınımzdakinin birgun bize ihanet edecegini.bilsek zaten ihanet olmaz.melisandere yada sancak beyi birgun stannise bıcagı taksa ne diceksiniz!!!.en azından bir kuvvet karsıladı az biseyde değil.boltonlar ihanet etmese kısyarı cok rahat geri alnıcagı gibi derinorman kalesine yüdüklerinde o kuvverler en az iki katı asker sayısına ulasırdı.

2)baska yerdede yazmıstım aynen yazıyorum.
freyler azam lorduna savasta kuvvet vermediği gibi kuzeyden azam lordlarına gelen yardımı en azından kabül etmesi gerekirken sart kostu.öyle sacmalık mı olur aq.kuvveti olsa tullylerin freyerin üzerine yürümesi lazım.tully düşşe lannistarların atadıgı adama biat edecek.walder frey en basından kabül etmiş zaten lannistar hakimiyetini. aslında ona verilecek en güzel cevap kalenin kusatılp yerle bir edilmesiydi ama zaman yoktu. freylerle anlasma yapmak zorunda değildi.öyle bir zorunlulugu yok.hukuk dersi okuyan arkadaslar bilir.MUTLAK BUTLAN durumu gibi düsünün ölü dogum bir anlasma.

1. lord karstark konsuunda siyasi davranmadı.babsından aldıgı eğitim içsel ve kşisel bir davranısta bulunda.ya kararı verip azalan otoriteyi tekrar saglayacaktı ( 4. murat aklınıza gelsin ) yada sesini cıkarmıcak otorite bosluguna izin verecekti. kafasını kesme konusunda katılıyorum sura göndermeliydi.karstark askerlerinin dagılmasını engellicek bir yol bulumalıydı fakat jaimi yi getirene sözler verince askerlerinin cogu zaten gitmişti.

2. komutayı almak konusunda katılıyorum.erken davranmalıydı.bolton piyadelere komuta ediyorken komutasında sancak beyleride vardı.bunların beyinsiz olması ve farklı konumlandırılmıs birliklerin savas sırasındaki iletisim eksikliği robun hatası mı ? orası tartısılır.

aynı sekilde karasu savsında stannis kuvvetleri böldü.robb ta hata bulanlar onun eyleme gecmeden kılı kırk yarmasını beklerken ona göre yazı yazarken kusatma sırasındaki ikiye bölünmüs bu kadar büyük bir ordunun arkasının ne olursa olsun kollanmaması ve biçilmesi tabi size göre cok büyük askeri basarı ve askeri dehanın ürünü onu hiç konuısmanıza gerek yok zaten.kitapta savas hakkında konusurken kendileride diyolar hata yapıldı diye.tmm stannis diyarın en büyük komutanlarından biri de diyarın en büyük yenilgilerden birinide bu adam aldı.

robb un yaptıgı 5 savasın planlarını hemen hemen kendisi yapıyor. lannisportu yağmalaması ve tywin lanistari cekip dar alanda meydan savasına zorlamak istemeside onun stratejisi. dayısı edmure bir değirmeni tutacam diye lannistar kuvvetlerine direnip planın içine sıcmasaydı işleri bitmişti.ki lannistarlar burda da yenildi ve güneye cekiliyolardı. hiç planda yokken tywin lannistar , tyrellarla karsilasıyor. ve karasuda stannisi indiriyor.BENİM KENDİ GÖRÜSÜM KOPMA NOKTASI , robb la stanisin sonu edmure tullydir.
aynı sekilde kuzeye cıkacagı vakit moat cailinin kusatma planlarını yapanda robb.

dizide ne yasadıysak yasadık ve genc yasta öldük, hızlıca gelip gectik modunda reyting amaclı muhtesem süleyman havasında bir anlatım var.
savas planlarını üztünde jeyneyle ilişkiye falan girmeler öyle bisey yok kitapta.
akıl var mantık var çözülüyosun gecen her gün gücten düsüyosun yumurta seye gelmiş kelle koltukta yerine bırakacak adam bile bulamıyosun cocuklar ölmüş o durumda uckurunu düsünüyo tabi ya alem yapıyo aq cadırında.
surda bir hafta sınav stresi yasıyoruzda hayattan soyutlanıyoruz o adam 16 yasında o durumda uyuyamıyordur bile.

14 unde komutayı aldı 16 sında öldü ama sahada lannstarlara ne yaptıgı ortada.5 kralın savasında yenilmememiş tek komutan tek kral.

Neden eski gönderileri hortlatma gereği hissettin bilmiyorum ama yine de kendimce nedenlerimi sıralıyım.

1. Theon’u adalara göndermek hatadır. Zira elindeki kozu gönderiyorsun. Bunu Tywin’de yapsa hata derdim.Çünkü sonucu belli olmayan bir durum için Robb resmen zar attı. Balon Greyjoy Theon Robb’un elinde olsada isyan edip Kuzeye saldırabilirdi ama Robb’un da elinde kozu bulunmaya devam ederdi. Roose Bolton’ın yaptığı gibi kuşatılmış kaleleri teslim almak için elçi görevinde de kullanabilirdi.

2. Walder Frey şerefsiz ve güce aç bir adam ve torununun bir Kral olmasını istiyordu. Robb Freylerden çocuk yapıp anlaşmaya sadık kaldığı sürece Walder’ın ihanet için nedeni yoktu. Gerçi hoş bana göre Walder Robert’ın isyanının ardından Hoster tarafından yok edilmeliydi. Robert’ın isyanına da katılmamıştı.

3. Zaten bu maddede hem fikiriz. Lord Karstark’a idam olmayan bi ceza verilir. Lord Karstark’ın oğlu ile anlaşılır. Herşey yerine konurdu. Fakat Robb gençlik gururu ile hareket etti.

4. Bu maddede hem fikiriz. Yalnız Stannis konusunda hemfikir değiliz. Robb 'un Nehirovayı kurtarmaya giderken ordusunu bölmesi gerektiği gibi Stannis’te gerçek bir kuşatma için bölmek zorundaydı. Stannis savaş sırasında uzaktan gelecek ordular için (Tywin gibi) aslında keşif süvarileri görevlendirmişti. Fakat Tyrion’ın ormanda gizlenen dağ adamları Stannis’in keşif süvarilerini yok etmişti. Bu yüzden zaten Stannis Karasu’da gafil avlandı. Fakat Stannis’in açıklanamayacak en büyük hatası Davos gibi bir adam varken Imry gerizekalsını amiral yapmasıydı.

Edmure konusnu ise hala çözemedim. Edmure bilmeden planı bozması mı yoksa Tywin’in sol gösterip sağ vurması mı çok tartışmalı bir konudur.

Yinede sonuç olarak Robb’un hareketlerinin mantıklı yada duygusal nedenleri vardır. Bazı karakterler gibi ne istediği belli olmayanlardan değildir.

hatanız var stannıs ıbosu hiç görüşmedi robbla ama renly olmeseydı her yerı yakıp yıkarlardı

Robb diğerlerinden farklı olarak kendini kral illan etmedi lordları tarafından kral ilan edildi ve kitapta daha çocuktu hataları elbetde oldu sorumluluğu kaldıramadı bence 5 kral arasından en iyisiydi.Kendisi benim en sevdiğim karakter ama Frey kızı ile evlenecekti eğer sözünü tutsaydı hala kral olucaktı

Gittim geldim hala Robb’un aynı mevzuları tartışılıyor mu yahu? :slight_smile: Anlaşılan savunmalarımızın daimi olması sadece içimizde kalmayacak. Yazıya dökülmeye de devam edecek. Hayırlısı o zaman…

Robb’un Theon’u göndermesi konusunda direkt olarak bir hatadır denmesi yanlış bence. Sonuçta soyadı Greyjoy olabilir ve buna yalnızca Greyjoy açısından bakıp hata var deniyorsa bence dümdüz bakılıyor demektir. Evet gönderiyor ama orada arkadaşım dediği birisini gönderiyor. Birlikte büyüdüğünüz sevdiğiniz yakın arkadaşınızı hayal etmeniz zor değil… Böyle örnekler vardır. Gönderirsiniz adamı daha fazla bağlılık elde edersiniz. Veya güvenmek zorundasınızdır ya da seçenekler size zaten bir sonuç sağlamıyordur sizde bu kumarı oynuyorsunuzdur vs. Zaten bu düşüncenin bugün yanlış olduğunu Theon’un Dehşet Kalesi’nde başına gelenlerden de anlayabiliyoruz. Sen onunla ölmeliydin evet… Ama artık ölüm sana lüks.

Krallık hakları konusunda yorum yapanlar var ama hani Robb daha masaya oturacak kadar vakit bulamadı aslında. Zaten krallığın kuzeye verdiği zararlardan ve kuzeyden gelen hakları var. Yani o konuda hesap vermesi söz konusu olmaz… Lord Karstark’ın ölmesini kimse istemezdi ama adam o olayları çok içselleştirmekle kalmadı dilini de fazla sivrileştirdi ve 2 adet emir veren olamazdı. Ama emin olun başka bir ortamda olsaydı Robb farklı bir karar verirdi. İşte önce bunu söylemeden adalet anlayışından bahsetmek, direkt olarak tek taraflı bakıldığının göstergesidir bence. Birazda rütbeciliğin ve kararların o devirde kime ait olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir.

Robb Stark imkansızlıklara, yaşına ve yaşadıklarına oranla çok başarılıydı… Yerine gelecek olan kuzey kralı da onun gibi cesur olacaktır.

Artık kuzey kralı çıkacağını hiç sanmıyorum.Robb ile birlikte kuzeyin bağımsızlığı fikri ölmüştür.Önceden olduğu gibi bir Stark azam lordu olarak Demir Tahta bağlı kalıp kuzeyi yönetir.

volantis sikkelerinin canlı kanıtlarından biri güç vermek adamı öldürür ama bağımsızlık fikri iyiydi

Ben Braavostaki son titanım