Robert Baratheon Nasıl Bir Aşık ve Kocaydı?

asoiaf
robert-baratheon

Aslında konu bir süredir aklımdaydı ama bugün face’de biri resmen “tecavüzcü” değil, kanıt göster onlarca kez okudum kitabı deyince üşenmedim oturdum tüm Cersei’nin povlarını kurcaladım neredeyse, şu sitenin de faydası oldu elbet.

Adam bu evrene göre akraba katili de… say say bitmez olumsuz özellikleri. Ben ona “Kör Kral” diyorum, çok yakışan bir isim zira ciddi manada kör ki Ned de bunu ifade eden sözlerde bulunmuştu.

Hepimizin sevdiklerimize karşı yaptığımız hata.

Bir şey yapması gerekmiyordu zaten de çanak da tutmasaydı, ne halt olduğunu biliyor sonuçta.

Jaime de benzer bir şey demişti, Cat’e aslında, Ned’in Robert sevgisi konusunda. :smiley:

Vallahi @Miro neresinden bakarsan bak x karakterin ölümünde bir “mallık” vardır. Gerçi mallık anlayışımızın çerçevesi nedir, belki ona göre değişir algımız. Ben genelde “hata” olarak niteliyorum. İster iyi niyetle ister kötü niyetle yapılsın; basit, bariz saçma bir hatanın gelip seni bumerang gibi vurmasına “mallık” deriz ki genelde “salaklık” manasındadır yani. “Mal mısın olum, o işi nasıl yaptın? ABi bilmiyorum yaa” böyle çok konuşma döner insanlar arasında…

Arhur’un ölüm şekli tam bir mallıktır; aynı anda 5 adamı kesebilecek adam karşısındaki 6,5 adamı öldüremedi; yanında 2 tane daha ölümcül en iyi şövalye varken (gerçi ben belki ölmemiştir olayın arkasında başka işler vardır diye düşünüyorum zira baya şüpheli olaylar var ama genel kanıya göre hareket edelim) hem de. Jaime’nin elinin kesilmesi Brienne için cırcır etmesi değildi; kibriydi.

İsyan’a cesaret veren şeyin Targların zayıflığı oldu kesin, yoksa dediğin gibi Deli Kral değil o kadar adamı yakmayı, tüm şehri aleve verse de kimse bir halt edemezdi. Gerçi belki o kadar da değil de demek istediğimi anladın. :smiley:

Ned e göre bir durum yoktu bence

Her kelimesine katıldığım bir yazı ellerine sağlık :slight_smile:
Robert kötü bir koca kötü bir baba kötü bir abiydi. Lyanna ile evlendikten sonra ona sadik kalir mıydı bilemeyiz ama ben de kalamayacagını düşünüyorum.
Cok berbat bir kocaydı. Cersei ona ne yaptiysa haklı. Cersei’ye biraz düzgün davransa Cersei onu sevmeye hazirdi. Lyanna’yı kaybetmesi ya da Cersei’yi sevmeden evlenmesi ona tecavuz edebilecegi siddet uygulayabilecegi anlamina gelmez. Ona hakaretler etti, aşağıladı, dövdü, tecavüz etti. Bugün Cersei kötü biriyse sebeplerinden biri Robert.

Berbat bir babaydı. Uckuruna sahip olamadigi icin onlarca pic peydahladı ve hiçbirine sahip çıkmadı. Onları saraya getirmesini beklemiyorum ama kendisi bir kraldı istese onların ihtiyaçlarını uzaktan da karşılardı ama yapmadı. Dünyaya bir çocuk getirdiyseniz onun ihtiyaclarını karşılamak sizin yükümlülüğünüzdedir. Kendi çocukları olarak bildigi Joffrey Tommen ve Myrcela’ya bile babalık yapmadı. Onları sevgisiz bıraktı.

Berbat bir abiydi. Stannis her zaman onun emirlerini eksiksiz olarak yerine getirdi. İsyanın başarılı olmasında büyük pay sahibiydi, Greyjoy donanmasını yendi, kendi icerken Jon Arrynle birlikte ülkeyi Stannis yönetti ama o teşekkür etmediği gibi her zaman Stannis’in hakkını yedi. Ya kim kardesinin düğününde onun yatağında baldızıyla yatar? Bu nasıl bir onursuzluktur? Stannis’i ve karısını küçük düşürdü.

Ama Ned mevzusuna pek katılmıyorum. Ned Lyanna’nın evliligi konusunda söz sahibi değildi. Rickard Stark güçlü evlerle ittifak yapmayı kafasına koymustu. Ned evlenmesinler deseydi de onu takacaklarını sanmıyorum. Böyle bir durumda kardesine moral vermek icin yalan söylemesi normal ama Ned aslında Robert’a karsı iki yüzlü tutumları kesinlikle var. Mesela ilk kitapta Catelyn’e Robert asla benim aileme zarar vermez diyor. E o zaman sorarlar adama Jon’un kimligini niye sakladın diye?

Ben böyle bir şey talep etmiyorum zaten. Robert’ın ne olduğunu biliyorsun ama yalan söylüyorsun kıza. He daha doğrusu kendisine yalan söylüyor, bu daha doğru bir yorum.

ehehe bunu ben de sormuştum. Madem öyle sıkıyorsa deseydin gerçeği. :smiley:

Benzer şeyi Dany ve bebeğini öldürmek istediğinde de yapıyordu; sen böyle değilsin Robert, yapmazdın gibisinden laflar ediyor. Eee Jon? Niye gizlediniz?

Şimdi konuştukça fark ediyorum ki Ned, kendine bol bol yalan söylemiş. Belki bu konuda da yazı hazırlamak gerekir.

Daha kundakta bebek olan Aegon Targaryen’in ve Prenses Rhaenys’in cesedine bakıp ben sadece ejderha yumurtaları görüyorum diyen Robert’tı. Ned bunu duymustu. Robert hep böyle biriydi. Ned cidden kendine yalan söylemiş.

sanırım bunu roberte olan desteği için diyorsun. Bence bu desteğin altında da Söz ver bana Ned sözündeki gizem var

Kötü bir aşık ve kötü bir kocaydı. Hayatındaki kadınları kendine ait şeyler olarak görüyordu. Lyanna’ya aşık olduğunu söylerken bile ona sadık değildi. (Lyanna: Love is sweet, dearest Ned, but it cannot change a man’s nature". ) Cersei’ye yaptıkları malum. İyi bir baba bile değildi. Belki gaddar bir yönetici değildi ama umursamazlığı halkın daha iyi şartlarda yaşamasına engel oldu (Halkın, Targaryenların elinden çektikleriyle kıyaslanamaz da olsa- o da mükemmel bir kral değildi) ve de karanlık bir tarafı vardı…özellikle Targaryenlara karşı ve bunun nedeni Rhaegar’ın (Rhaegar’ı da sevmem gerçi:) ) Lyanna’yı kaçırması vs değil ona ait birşeyin ondan çalınmasına duyduğu hırstı. Robert iyi bir savaşçıydı ve halka karşı gaddar değildi ama onun karanlığı da birçok insanın hayatını kararttı. Özellikle de hayatındaki kadınların.

Robert bence aşık falan değil oyuncağı başkası tarafından elinden alınan şımarık çocuktu. Lyanna’yı gerçekten hiç sevmedi o sahip olamadığı hayali sevdi. Lyannaya sahip olsaydı sadece düğün gecesi başkasının adını duymayı yaşamazdı Lyanna onun dışında aynı koca olarak çıkardı karşımıza

robert baratheon bir hırboydu. Atanamamış khal drogoydu. Tek doğrusu haklı bir isyan çıkarmak ve bir kertenkele öldürmekti. Ly*nnayı sevmiştir kendince belki kafasında yarattığını belki kendini bilemiyorum. Öteki tarafta öğrensin sorunun cevabını. Cehennemde ateşleri bol olsun ikisininde

Robert bence Lyanna’yı gerçekten sevdi,bundan şüphe yok. savaş sırasında piçi olması,bence savaşın getirdiği atmosferden dolayı oldu. Lyanna ile evlenebilseydi bambaşka biri olacaktı.

Neye dayanarak “öyle değildi” diyorsun? Böyle olmazdı diyorsun? :slight_smile:

Yani kitaplardan tüm aktarmalar aynen öyle bir tip olduğunu ve devamlılığını da getiriyor.

Adam açık açık kendisinin ne olduğunu söylüyor ve sen “hayır, öyle biri değil.” diyorsun.

“Yanıma savaş baltamı ve atımı alıp Özgür Şehirler’e giden gemilerden birine binmeyi hayal ettim. Bir şövalye gibi savaşmayı, kadınlarla düşüp kalkmayı. Ben bunlar için yaratılmışım.”

Lyanna bile Robert’ın ne olduğunu ilk gördüğünde anlamış. “Robert’a tek yatak asla yetmez,” demişti Lyanna. “Vadi’de bir yerde bir çocuğu olduğunu duydum.” ve vurucu cümlesi. Ned, seni seviyor dediğinde cevabı. “Aşk tatlıdır sevgili Ned ama bir adamın doğasını değiştiremez.”

Sonra mı? Çanlar Savaş’ında YARALI bir halde SAKLANIRKEN oradaki kadınlarla yatıp kalkıyor. Adam yaralı, burnunun dibinde düşman onu buldu bulacak; “Lyanna! Pislik Rhaegar, nişanlımı kaçırdın ve ona tecavüz ettin!” diye ağıtlar yakıp sağa sola saldırırken BELL isminde bir PİÇ KIZ peydahlıyor. Bu adam bunu öncesinde de yapıyor, sonrasında da yapıyor. Savaş varken de barış varken de… Ve sen bunu “savaş” ortamına bağlayarak boynuzlamayı temize mi çıkartıyorsun? İyi, sevgilin/eşin seni falanca bahaneler ile boynuzlarını uzatırsa(inşallah asla böyle bir şey olmaz) bu bahaneleri kabul edersin artık. Aldatmak asla bahaneler arkasına sığınalacak bir şey değildir! İradesiz değildir insanlar, uçkuruna sahip çıkacak herkes!

Robert sonsuz aşk için söz verir ve daha sabah olmadan unuturdu.(Ned POV)

Lyanna’ya aşkı da bu kadar, daha nişanlı iken boynuzlayan evli iken hayli hayli boynuzlar.

Özetle Robert, insandan ziyade azgın bir hayvan gibi hareket eden iki açık bacak gördü mü dayanamayan ve arasına dalan, ayyaş bir şahıstır. Alkole bağımlı, kadına bağımlı… Bağımlı biri de zaten baştan kokan balık gibidir. Cidden Allah korusun böyle olmaktan ve böyleleri ile denk düşmekten, aşık olmaktan. Çok acı çekilir.

öncelikle yazdığın çoğu şeye katılmakla birlikte, farklı bir bakış açısı sunmak adına bende kendimce biraz robert’i incelemek istiyorum:
Rhaegar büyük bir krallığın veliaht prensi, sorunlu da olsa bir babaya ve onu çok sevdiği belli olan bir anneye sahip, herkesin yerinde olmak istediği,etrafındakilerin onun sevgisi için yarıştığı büyük bir krallığın varisiydi. Buna rağmen garip bir şekilde hüzünlü bir çocuktu. belki yaz kalesi felaketinin -o zamanlar henüz bir bebek olmasına rağmen- üzerinde gölgesini taşıyor,belki de gelecekte ki kaderini içten içe hissediyordu. bu sebebi bilinmeyen his onu sessiz,hüzünlü, fazla gülemeyen,mutlu olma kabiliyeti olmayan-barristan’a göre- melankolik bir adama çevirdi.
Öte yandan Robert…Baratheon hanedanının parlak çocuğu… varis…cazibeli,sempatik, insanlara kolayca kendini sevdirme yeteneğine sahip, öfkesi de sevinci de aynı oranda şiddete sahip robert… Onu eleştirmek o kadar kolay ki. bunun için bize bir sürü sebep veriyor. bir çoğumuz kadın düşkünlüğü,kötü krallığı gibi sebeplerle kendisine kin duyuyoruz. şüphesiz haketmiyor da değil. ama hadi daha derinlere inelim ve onun böyle bir adam olmasının sebeplerine bakalım:Öncelikle robert ayyaş ve kadın düşkünü bir kral. Bir insan gençliğinin zirvesinde herşeyi elde etmişken neden ayyaş olur? şüphesiz ki ölme tehlikesine rağmen bu kadar çok içen insanlar genelde dertleri sıkıntıları çok olan insanlardır.bir çoğu sadece gerçek dünyayı biraz olsun unutmak için içer. Şahsi fikrim Robert zevk adamı görüntüsünün altında derin bir acı taşıyordu.bu acı da onun bu kadar kendini ve diğer herşeyi boşlamış olmasını çok iyi anlatıyor aslında.

eski kral II. Aerys Targaryen– evlenebileceği bir kız kardeşi olmayan Prens Rhaegar’a uygun bir eş adayı bulmak üzere Lord Steffon’ı Volantis’e yollamıştı.

Fırtına birdenbire kopmuştu ve Gemikıran Koyu adının hakkını verdiğini kanıtlamıştı. Lordun çift direkli kadırgası Gururlu Rüzgâr kaleden görülebilen bir noktada parçalanmıştı. Lordun iki oğlu, babalarının gemisinin kayalara çarpışını ve ardından sular tarafından yutuluşunu siperlerden izlemişti. Yüz kürekçi ve denizci, Lord Steffon Baratheon ve leydi karısıyla birlikte boğulmuştu. Dalgalar şişmiş cesetleri kazadan günler sonra bile Fırtına Burnu kıyısına taşımaya devam etmişti.

Robert şüphesiz,jaime,theon gibi bu hikayenin gri karakterlerinden biri. daha çocuk yaşta gözlerinin önünde annesi ve babası ölümle boğuşuyor ve o hiçbirşey yapamıyor. sadece izleyebiliyor. belki de karakterinde kötü yöne doğru değişim ilk burada başlıyor. Genç yaşta ki ben en fazla 16-17 olduğunu düşünüyorum-çünkü isyan sırasında 20’li yaşlardaydı- fırtına burnu lordu oluyor. ne zaman yaver olduğunu bilmiyorum ama muhtemelen 10’lu yaşlarda kartal yuvasına gidiyor ve ned’le tanışıyor. robert’in dostlarına sadık bir adam olduğunu tahmin edebiliyoruz. ned öyle her adamı kolayca seven biri değil. ama düşünün ki robert’in samimiyeti ned gibi soğuk birini bile etkilemiş. ve diyarda en imrenilen dostluğa sahip olmuşlar.
yukarıda ki konuşmalardan anladığım kadarıyla robert’in lyanna ya ilk ihanetinin mya olduğu düşünülüyor ama mya ikisinin nişanından çok önce doğuyor. hatta ned genç fırtına lord’uyla birlikte kızla oynamaya gittiklerini hatırlıyor.

Uzun zaman önce Kışyarı’nda, babaları, Lyanna’yı Fırtına Burnu’nun genç lorduyla evlendireceğine söz verdiği gece. “Robert’a tek yatak asla yetmez." demişti Lyanna. “Vadi’de bir yerde bir çocuğu olduğunu duydum." Ned kız kardeşine sıkıca sarılmıştı. Kızın söylediklerini inkâr edemez, ona yalan söyleyemezdi. Robert’ın nişanlanmadan önce ne yaptığının bir önemi olmadığını ve onun Lyanna’yı bütün kalbiyle seven âşık bir adam olduğunu anlatmıştı. Lyanna sadece gülümsemişti. “Aşk tatlıdır sevgili Ned ama bir adamın doğasım değiştiremez."

neyse ana konuya geri dönelim: robert lyanna’yla nasıl,nerede tanışıyorsa tanışıyor ve ilginçtir bu milli çapkın daha 17-18 yaşında evlenmeye karar veriyor ve bir evlilik anlaşması yapılıyor. muhtemelen en başta sırf ned’le akraba olabilmek için lyanna’yı düşünüyor ama tanıştıktan sonra ondan hoşlandığını hatta aşık olduğunu düşündüğünü görüyoruz. bu arada hatırlatmak gereksiz ama lyanna 14-15 yaşlarında. Ve bu nişanlılık süresince robert’in ters bir hareketini başka bir kadından bir çocuğu olduğunu filan okumuyoruz hiç. hatta o yaşlarda bir piçiyle de karşılaşmadık. yani kendince sadık kalmış olması muhtemel.
turnuva da rhaegar -evli rhaegar- nişanlı bir kızı tutup herkesin önünde çiçekten bir taç veriyor.ve onu aşk ve güzellik kraliçesi ilan ediyor. forumumuzun erkeklerine soruyorum:Klasik bir türk erkeği olan :slight_smile: robert’a kıyasla sizin tepkiniz ne olurdu? ki robert ondan ve müthiş öfkesinden beklendiği üzere ortalığı dağıtmıyor sadece kendini tutup, ‘‘lyanna’ya hakkının verildiğini’’ söylüyor. üstelik brandon ve diğer stark kardeşler durumu hakaret algılayıp zar zor zaptedilirken. Tabi robert haklı olarak kesin değil ama daha o zamandan rhaegar’a kin güdüyor. ama olay çıkarmıyor ki ben bunu tamamen lyanna’ya saygısından olduğunu düşünüyorum. çünkü robert öyle kendini tutacak bir adam değil.
savaş sırasında özellikle çanlar savaşında bir geneleve sığındığını ve bir kaç kadınla birlikte olduğunu biliyoruz. öncelikle yine bir bilgi hatası ki, bell’in onun kızı olduğu kesin değil. haa,olup olmaması da çok büyük bir fark değil çünkü robert yaralı haldeyken bir kaç ceviz kırmış olabilir pekala. ama arkadaşlar yaş ve evlilik konusunda o zamanın şartlarını normal karşılıyoruz peki bu konu niye bizi bu kadar rahatsız ediyor?Cat gibi bir kadın bile savaşta işlenen zinayı olağan sayıyor:

Evliliklerinin ilk yılında, Ned uzak topraklarda savaştayken, bir kadınla yattığını ve kadının Ned’in piç oğlunu dünyaya getirdiğini öğrenmek onu şaşırtmamıştı. Her erkek gibi Ned’in de ihtiyaçları vardı.

savaşta günlerce savaşan,bir kap sıcak yemeğe,rahat bir uykuya aç,ölümle defalarca yüz yüze gelmiş adamların savaş sırasında yeminlerini -ki robert’in nişanlısı yemini ya da sözü pek umursamayıp başka adama kaçıyor- bir süreliğine unutmak istemeleri çok normal ki bu isyan 2 yıl filan sürüyor sanırım. Hatta ben başka bir iddia ortaya atayım:bence robert lyanna’nın kendi isteğiyle kaçmış olabileceği ihtimalini düşünmüş ama bunu yok saymak istemiş olabilir. muhtemelen zaten kinli olduğu kuzenini suçlamak daha kolay geldi.

Neyse ben şahsen robert’in lyanna yı sevdiğini düşünüyorum. jaime’nin robert hakkında söyledikleri çok ciddiye alınmamalı çünkü adamın sevgilisi robert’in karısı. robert lyanna’yı kendince belki de çok tanımadan sevdi.ne var bunda? jaime cersei’yi tanıyarak mı sevdi o kadar? ned’in söylediği sonsuz aşk kısmı apaçık şekilde genelde robert’in fahişelere ya da çok umursamadığı kadınlara söylediği sıradan şeyler. klasik erkek davranışı işte. bunu niye lyanna ya uyarlıyorsunuz ki? tamam robert’in isyanında gururunda etkisi yok değil ama bunu sadece gurura indirgemekte çok yanlış.

“Çok daha güzeldi, " dedi Roben acıyla heykele bakarken “Bundan çok daha güzeldi. " Gözlen heykelin gözlerine, ona tekrar can vermek istercesine bakıyordu. Sonunda ayağa kalktı. Ağırlığı dengede durmasını zorlaştırıyordu. “Ah! Kahretsin Ned. Onu böyle bir yere mi gömmek zorundaydın? " Sesi unutulmamış bir acının etkisiyle kükrer gibi çıkıyordu “O karanlıktan fazlasını hak ediyor… "
“O Kışyarı’nın Stark’ı. Yeri burası. "
“O tepelerde bir yerde olmalıydı. Bir meyve ağacının ve güneşin altında. Başının üstünde gökyüzü ve bulutlar olmalıydı. Yağan yağmurlarla temizlenmeliydi. "

Kral hatifçe, dokunduğu canlı bir tenmişçesine taş levhadaki yüzün yanağını okşadı parmaklarıyla. “Lyanna ‘ya yaptıkları için Rhaegar’ı öldürmeye yemin ettim. " dedi.
"Öldürdün, " diye karşılık verdi Ned.
“Ama sadece bir kez. " dedi Robert acıyla.

aradan geçen 15 yıl bu adamı hala böyle konuşturabiliyorsa buna sadece gurur demek kalpsizliktir. ki ned kızların kurt olayında robert’a kardeşime duyduğun aşk için dediğinde bariz bir şekilde robert acı çekiyor.

toparlayacak olursam,bence robert’ın aşkı gerçekti. anne,babasının gözünün önünde -üstelik rhaegar’a kız bakmaktan dönerken ölmesi- ona şüphesiz büyük bir travma yaşattı ve çocuk yaşta aynı robb gibi yetim kaldı. adam kendini serkeşçe gençliğin zevklerine bıraktığında hayatına sevgisini dürüstçe verebileceği lyanna çıktı ona da yan gözle baktılar.
bir kez daha sevdiği insan avuçlarından kayıp gitti ve diyar meşhur baratheon öfkesinin tadına baktı. robert cersei’nin de dediği gibi sevilmek istedi ama bunu ona karısı veremediği gibi ona boynuz takıp başkasından çocuk peydahladı. robert’ta nerede sevgi kırıntısı bulduysa ona savruldu ki, bunun ona yetmediğini az çok anlayabiliyoruz. o acısını öfkesini dünyevi zevklerin arkasına gömdü ve acısı,umutsuzluğu arttıkça daha da sarhoşluğa ve zevk alemlerine daldı. oğlum dediği insan bile ona baba olma gururunu yaşatamadı. robert’in sarhoş kafayla cersei’ye kötü davranması kesinlikle kötü bir şey ama cersei’nin ne kadar iğrenç biri olduğunu da hesaba katın. belki de cersei,sosyopatlığı ya da robert’a olan nefreti onun olayları böyle görmesine neden oluyor. robert’tan ne kadar nefret etse de onun lyanna’yı sevmesini kesinlikle kabullenemiyor bu bir gerçek. robert’in sarhoş kafayla yaptıklarını hakediyor demiyorum,hiç bir kadın haketmez ama robert’in onu sürekli dövdüğünü de sanmıyorum.çünkü robert cersei’nin iddia ettiği gibi jaime’den korkacak adam değil. tokat atıyor arada ki bunu bizde kanlı canlı gördük. ama cersei sarhoş adamın kafasının düzgün çalışmadığını bilmesine rağmen onu herkesin içinde kışkırtıp sonra da akıllı olduğunu iddia ediyor. belki de böyle böyle kendi vicdanını rahatlatıyor. tecavüz ayrı bir mesele ki yine orada da çağ farkı var. azıcık tarih okuyan bilir ki ortaçağ da hatta doğuda bile kocalık hakları önemlidir. ki bir kral için veliaht gerektiğinden daha da önemlidir. ve robert’in sarhoşluğu düzgün düşünememesi olmaması gereken davranışlarda bulunmasına sebep oluyor. tekrar ediyorum bu konuda robert’i savunmuyorum. ama gözardı edilmemesi gereken şeyde cersei’de ideal eş değildi. :smile:robert insanlara kendini sevdirirdi, dostluklarını kazanırdı, haklarını verir ve yok yere öldürtmezdi -bknz:barristan-.

Piçleri ise onu gördüğünde mutlulukla gülücükler saçar, Robert parmağını küçük soysuz ağızlarına soktuğunda emerlerdi. Robert, etrafında gülücükler ve neşeli sesler olsun isterdi ve bunları bulduğu yerlere gitti hep; arkadaşlarının ve fahişelerinin yanına. Robert sevilmek isterdi.

Keşif grubunun başı dürüst ve sakin Jarman Buckwell, “Bir yıl önce Robert kraldı ve diyar huzur içindeydi,” dedi. “Bir yıl içinde çok fazla şey değişebilir.”

son olarak,robert iyi bir kral mıydı?değildi. ama onun güçlü kişiliğinin altında 15 yıl boyunca diyar huzur içindeydi. elbette jon arryn ve kısa süreliğine de olsa ned’in de yardımı oldu bunda ama robert’in de diyar üzerindeki etkisi büyüktü. rhaegar ve robert…bence ikisi de kederlerini farklı şekilde yaşadılar. biri melankolik gözükerek,diğeri her şeyi bir neşenin ardına saklayarak.

Bazı gerçekleri duyması zordur. Robert… iyi bir şövalyeydi… yiğitti, cesurdu… hayatımı bağışladı, pek çok başka insanın hayatını da…

söylediklerine katılabilirdim ama Robert bir sürü piçi oldu hiçbirinin yüzüne bakmadı tek baktığı Edric o da Stannisin zoruyla
Stannisle aralarında bir yaş var o da aynı acıyı çekmiş ama onun gibi umursamaz olmamış, mya evet nişandan önce ama ona bile sahip çıkmadı. Oberyn annesinin bile kendisinden olup olmadığını bilmediği kızı test ediyor benim kızım diyor. Robert ve yaşanmışlıklar tutulan yaslar üzüntüler elbette yaşadı. Bencede bu kadar umursamazlık boşuna değildir. Ama kendi çocuklarını bile umursamayacak kadar umursamazlık doğal değildir.

Şöyle diyeyim, o çağda çok normal. Hatta cat ned Jon a sahip çıktı diye şaşırıyor. Genelde fahişelerden filan olan çocukların babası belli olmayabileceği için kimse günahını kabullenmek istemiyor. Hem adam cersei yle evli. Sahip çıkmak istediği kızını, saraya getirirsen buranın yeni yetişmekte olan bir kıza uygun olmadığını anlarsın diyen cersei yle. Ben zaten Robert özünde çok iyiydi de demiyorum. Sadece hem iyi hem kötü yönleri olan gri bir karakterdi.
Ayrıca Robert babası olduğundan emin olduğu edric e sahip çıktı.

Stannis in zoruyla diğerlerine de sahip çıkabilirdi.Adını, mirası vererek, saraya getirerek demiyorum
mesela Mya için nişandan önce demiştin aynen öyle. Ona sahip çıkıp bekardım hata yaptım ama çocuğuma sahip çıkıyorum dese Starklar kızımıza hakaret ediyorsun mu diyecekti.
Gri, karakter kesinlikle katılıyorum ama Lyannayı sevdiğini de düşünmüyorum. Ne zaman ki başka biri istedi Lyannayı, o zaman onun için kıymetli oldu. Daha önce değil, (Cersei’yi başka birinin istediğini fark etseydi bence aynı Lyanna’ya için verdiği tepkiyi verirdi çünkü ona aitti. )O zaman etrafını kandırabildi seviyorum diyerek. Onun sevdiği sahip olduğu kendine ait olan şeydi Lyanna değildi bana göre

@Cassiopeia Ülkü dediklerinin büyük kısmına katılıyorum

Şu olayları ve kişileri günümüz değerleri ile yargılamayın. Bu hikayeler ortaçağ konseptiyle yazılmış. Westerosun en büyük lordlarından biri başka bir büyük lordun kızıyla nişanlanıyor ve bunu başka biri kaçırıyor bunu sineye çekse kim takar bu adamı, motivasyonunu anlayın şu adamın.

o konuda yanlış yaptı diyen var mı ? ben görmedim !

Aslında Robert gençken Mya ile bayağı güzel de eğleniyormuş peydahlayıp köşeye fırlatmamış çocuğu

Mya başını iki yana salladı. “Çok küçükken beni havaya fırlatan bir adam vardı. Adamın boyu gökyüzü kadar uzundu, beni öyle yükseğe fırlatırdı ki uçtuğumu düşünürdüm. İkimiz de gülerdik,öyle çok gülerdik ki zor nefes alırdım ve sonunda altımı ıslatırdım. Adam buna daha çok gülerdi. O beni havaya fırlatırken hiç korkmazdım. Beni mutlaka yakalayacağını bilirdim.”

aslında olaya bakarsan Mya ya yaptığı diğer çocuklarına yaptığından daha kötü bence, buradan anlıyoruz ki biliyor kendi çocuğu olduğunu (robert’se). Sonra varlığını unutuyor işte köşeye fırlatma dediğimiz bu aslında