Robert Baratheon ve Sonrasında Gelen Krallar

->Kral 1. Robert Baratheon (283-298); Kendisi Targaryen Hanesine son verdikten sonra tahta geçmiştir. Westeros’un hepsine 15 yıl boyunca hüküm süren Robert Baratheon’ın dönemi refah dönemidir. 298’de, bir domuz tarafından öldürüldüğünde arkasında varis olarak en büyük oğlu(!) Joffrey’i bırakmıştır.

->Kral 1. Balon Greyjoy (289-289) (298-299); Kendisi Robert Baratheon döneminde 289 yılında bir isyan çıkararak Demir Adalar Kralı olmuş, fakat bu uzun sürmemiştir. Ağır bir yenilginin ardından Robert’ın ölümünde sonra yeniden kendini Kral ilan etse de saltanatı bir sene sonra kendisinin bir köprüden düşmesiyle bitmiştir. Öldüğünde arkasında belirli bir varis bırakmamıştır.

->Kral 1. Viserys Targaryen (283-298); Aslında kendisi hiçbir toprağı yönetmemesine ve resmi bir ordusu olmamasına rağmen çok az kişice kral olarak anılmıştır. Dilenen Kral olarak da bilinen Viserys, ordusuna kavuştuktan kısa bir süre sonra ordusunun kumandanı ve eniştesi tarafından öldürülmüştür. Öldüğünde arkasında belirli bir varis bırakmamıştır.

->Kral 1. Joffrey Baraheon (298-300); Babası(!) Robert Baratheon’ın ölümünden sonra tahta geçen Joffrey’nin saltanatı büyük bir savaş dönemine denk gelmiştir. Kendisi savaş sırasındaki dört rakibinden ikisini öldürdükten sonra kendi düğününde eski Hazinedarı ve Kayınvalidesi tarafından zehirlenmiştir. Öldüğünde arkasında erkek kardeşi Tommen’ı varisi olarak bırakmıştır.

->Kral 1. Renly Baratheon (298-298); Kardeşi Robert’ın ölümünden sonra çocuklarının meşru olmadığını iddia etmiş ve ağabeyinin hakkını alarak kendini kral ilan etmiştir. Çok büyük bir ordusu olmasına rağmen saltanatı kısa sürmüştür çünkü ağabeyi ile savaşacağı günden önceki gece çadırında büyü ile öldürülmüştür. Öldüğünde arkasında belirli bir varis bırakmamıştır.

->Kral 1. Stannis Baratheon (298-?); Kardeşi Robert’ın ölümünden sonra çocuklarının meşru olmadığını iddia etmiş ve tahtta hak iddia etmiştir. Kral Joffrey’e yenilen Kral Stannis, Kuzey’de savaşına devam etmektedir ve hak iddia ettiği Westeros tahtına yürümektedir. Tek varisi küçük kızı Shireen’dir.

->Kral 1. Robb Stark (298-298); Kralı Robert öldüğünde ve babası Lord Eddard infaz edildiğinde lordu olduğu tüm Kuzey’in bağımsız olduğunu iddia etmiştir. Daha sonradan Nehir Topraklarını da topraklarına katan Robb Stark, dayısının düğününde annesiyle beraber öldürülmüştür. Arkasında varis olarak bıraktığı kişi net değildir.

->Kraliçe 1. Daenerys Targaryen (298-?); Resmi olarak hiçbir zaman Westeros’ta bulunmamasına rağmen kendini Westeros Kraliçesi ilan etmiştir. Üç ejderhası ve azat edilmiş kölelerden oluşan ordusuyla beraber Westeros’a doğru yürümektedir. Şu anda Mereen Kraliçesi ünvanıyla Mereen’de oturmaktadır. Belirlediği bir varisi yoktur.

->Kral 1. Euron Greyjoy (298-?); Kardeşi Balon’un ölümü sonrası onun isyanını devam ettirerek Tuz Tahtına oturmuştur fakat kendini Demir Adalar’ın değil tüm Westeros’un Kralı olarak ilan etmiştir ve bir gün Demir Tahta saldıracağını söylemiştir. Belirlediği bir varisi yoktur.

->Kral 1. Tommen Baratheon (299-?); Ağabeyi Joffrey öldükten sonra onun tahtını ve eşini almıştır. Resmi olarak annesi Vekil Kraliçe tarafından yönetilmektedir. Henüz çocuk olduğundan bir çocuğu olmamıştır ve tek varisi kızkardeşi Myrcella’dır.

->Kraliçe 1. Myrcella Baratheon (299-299); Durumu Kral Viserys’ten farksızdır. Resmi olarak hiçbir zaman kraliçe olmasa da Arianne Martell tarafından başına taç takılmış ve taç Doran Martell’in emriyle geri alınmıştır.

->Kral 6. Aegon Targaryen (299-?); Kendisini öldü olarak bilinen Prens Rheagar’ın oğlu olarak tanıtmaktadır ve gerçekliği bilinmemektedir. Bir varisi yoktur ve tahta doğru yürümektedir.

->Kral Mance Rayder (?-299); Kendisi kuzeyin ötesinde kraldır ve krallığa karşı saldırılarda bulunarak isyan çıkarmıştır. Stannis Bratheon tarafından yakılmasının(!) ardından krallığı çökmüştür ve bir varisi olsa bile yabanıllarda işler o şekilde yürümediği için başa geçememiştir.

Asha Greyjoy’u da ekle, meriç ekibi tarafından kraliçe olarak tanınıyor asdsaf

Öncelikle yazı için teşekkür ederim.

Bu konuda seriden ne tür bir argüman, kanıt sunabilirsin?

Bir de genel olarak bazı noktaların doğru ifade edildiğini düşünmüyorum. Misal Balon, durduk yere köprüden düşmedi. Yahut Viserys, asla bir ordu sahibi olmadı. Joffrey, rakiplerinden ikisini öldürmemiştir, onlar başka şekiller de başkaların komplo ve hamlelerine kurban gitmiştir. Renly’nin “ensest” ve “piç” meselesini bildiğini hatırlayamadım, biliyor muydu? Stannis biliyordu kuşkusuz. Mance, Robert öncesi kral idi.

OĞLU olarak tanıttı, yeğeni yok.

joffrey ve tonmmen baratheon ama myrcella lannister, bu da iyiydi :smiley:

Aynen hshxgsnjshdgds

Bak o gözümden kaçmış :grin:

Biliyordu yüksek ihtimalle ama işine gelmediğinden Stannis sallıyor diyordu.

298 de ne çok kral kraliçe çıkmış hiç birininde sonu iyi olmamış :smiley:
biri belirsiz :stuck_out_tongue:
ve yıllarda hata yok mu ? Euron mesela Joffrey öldükten sonra kral ilan edildi. Onun ölümü de düğünündeydi… Düğün içinde yeni yılın başı tarih olarak alındı diye hatırlıyorum 300 değilse bile 299 du tarih ama aklımda 300 diye kalmış

Ben bilmiyor diye biliyorum çünkü, hiç bahsetmedi.

biliyordu Renly de hatta Margeary ilk Roberte eş olarak düşünülüyordu Renly tarafından yada Renly nin içinde bulunduğu grupça
öyle birşey hatırlıyorum
hatta Ned e Margeary, Lyanna kadar güzel mi ona benziyor sorusuda bu evlilik planlarından geliyordu. Cersei ile evliliği iptal olursa eş ve kraliçe lazımdı tabi variste işte orada Margeary düşünülmüştü

tabi abisi margaery’ yi alırken renly’ de kardeşini alacaktı :wink:

Marg. komplosu ile Cercei’nin piçleri meselesi bağlantılı değil. Adam, Cersei’yi yerinden etmek istiyordu, Loras ile yakınlığı yüzünden muhtemelen Tyrell’lerin taht hırslarını destekledi, o da sevmiyor zaten Lannisterları. Eğer Cersei hakkında gerçeği bilse idi anında öterdi Robert’a; yerinden etmek daha kolay olurdu böyle hem varislerden de kurtulurdu ve Marg’ın çocukları tahta geçerdi

o işi Jon arryn, Ned Stark gibi roberta yakın güvenilir kişilere verdiler Renly nin elinde delil yoktu ve durum öyleyse en fazla kar sağlayacak kişiydi. Kraliçeye iftira atması doğal deyip gözden düşürebilirlerdi. Stnnis gidip Roberte söyleyecek kadar yürekli ama onun inandıramam bana inanmaz diye o da sustu. Bu başka güvenilir taht ile alakasız elle yapılırsa daha inandırıcı olur diye Jon A. ve Ned e bırakıldı.
şimdi senin söylemine gelirsek
Affedersin de Renly manyak mı? “Ben kraliçe ve lannesterları sevmiyorum. Margeary yi ayarlayayım da kralla evlensin, kraliçe nasılsa gözden düşecek bekleyeyim onuda bekleteyim” desin.
Bu beklemeyi işte durduk yere demezdi. Bir güvendiği, bildiği, beklediği var ki bekledi ve olması durumunda kraliçe olacak kişiyi hazırlıyordu.

Biliyordu, ama Stannis ortaya attığı için yalan olduğunu savunuyordu.

Stannis’in açık tehdidi Catelyn’in öfkesini kabartmıştı. “Başkalarına hain demekte özgürsünüz
lordum ama sizin onlardan farkınız ne? Tek başınıza gerçek kral olduğunuzu söylüyorsunuz ama
hatırladığım kadarıyla Robert’ın iki oğlu var. Yedi Krallık’ın bütün yasalarına göre Joffrey ilk
veliaht ve onun ardından Tommen geliyor… ve biz, hepimiz vatan hainleriyiz ama geçerli
sebeplerimiz var.”
Renly güldü. “Leydi Catelyn’i bağışlamalısın Stannis. Nehirova’dan buraya kadar at sırtında uzun
bir yol geldi. Sanırım senin şu küçük mektubunu görmedi.”
“Joffrey benim ağabeyimin tohumu değil,” dedi Stannis sertçe. “Tommen da değil, onlar piç. Kız
da öyle. Üçü de zelil.”
Cersei bu kadar çıldırmış olabilir mi? Catelyn sözsüz kalmıştı.
“Çok tatlı bir hikâye değil mi leydim?” diye sordu Renly. “Lord Tarly mektubu aldığında ben
Boynuz Tepe’de kamptaydım. İtiraf etmeliyim ki haberler soluğumu kesti.” Ağabeyine gülümsedi.
“Senin bu kadar zeki olacağını tahmin etmezdim Stannis. Bu hikâye gerçek olsaydı Robert’ın haklı
veliahtı sen olurdun.”

Benim de aklımda 299’un son günü olarak kalmış nedense, baktım şimdi 300’ün ilk günüymüş :slight_smile:

@YeniAy_Ottoman sevgili forum üyesi arkadaşım Robert’ın dönemi çoğu kişiye göre refah içinde geçmiştir. Bunu şuan net sayfa sayfa söyleyemesem de başta Buz ve Ateşin Dünyası’ndan Ejderhaların Dansı’na kadar birçok yerde kısa kısa geçti. İyi bir kral değildi ama kabul edelim o öldükten sonra diyar kanadı. Birçok nedenden biri onun ölmesi. Tabiki Ned Stark’ın ölmesi, Tyrion Lannister’ın kaçırılması da birer sebep ancak Robert’ın ölüp psikopat Joffrey’in tahta geçmesi en büyük sebeplerden biri bana göre :slight_smile:

Çok iyi spoiler yedim sanırım :x

Yoo, ne spoilerı saçmalama :cold_sweat:

“Ağabeyinizin Kral Aerys’i öldürmesi, Rhaegar’ın bebeğinin katledilmesi, Eddard Stark’ın idamı ve Joffrey’nin adaletinin vahşeti. Bazıları, Kral Robert zamanında her şeyin daha iyi olduğunu söylüyor ve hatta Stannis kral olursa daha da iyi olacağını. Güveççilerde, meyhanelerde, genelevlerde bunlar konuşuluyor. Hatta kışlalarda, muhafız kulübelerinde bile.”

Alıntı Şuradan
Kralların Çarpışması
Tyrion POV’u

Deli Kral ve Prens ile çocukları Robert döneminin işi. Kaldı ki asamın kıyasladığı döneme bak; Joffrey. Elbette ki Joff’un döneminden daha iyi! Ama Deli Kral döneminden daha mı iyi? Bu onun fikir, yiyorlarsa yüzüne başka şey söylesinler. Diğer yandan Jaime ve Selmy, son kralların iyi olmadığını düşünüyor. Kötü kral kötü dönem. Baş ne ise beden o’dur.