Robert I Baratheon


#1

Baratheon Hanesi’nin başı Robert Baratheon, Taht Savaşı’nı kazandıktan sonra 7 Krallığın Kralı olarak taç giymiştir. Robert Lyanna Stark’la birlikte olabilmek için, Lyanna’nın kardeşi ve kendisinin de arkadaşı olan Eddard’ın yardımıyla savaşa girmiştir. Lyanna’nın ölümü üzerine, Robert Cercei Lannister’la politik dengeyi korumak adına evlenmiştir. Roman başladığında Westeros’un kralıdır.

Görünüm ve Kişilik

Çok da zeki olmayan, şişman bir adamdır. Robert öncelikle savaşçılığıyla tanınır. Gençliğinde, bir genç kızın hayallerindeki uzun, kaslı, geniş omuzlu biri olarak betimlenirdi. Her zaman tıraşlıdır. Bununla birlikte tahtı kazandıktan sonra, bitmek bilmeyen şölenler ve içki yüzünden çok geçmeden şişmanlayıp 8 kaya ağırlığına ulaşmış ve çenesini tamamen örten bir sakal bırakmıştır. En sevdiği şarkılar A Cask of Ale ve Fifty-Four Tuns.[2] Cazibeli, dışa dönük ve başkalarıyla konuşmaktan zevk alan biri olup, eşsiz yeteneğiyle düşmanlarını dosta dönüştüren biri olarak tanınırdı. Şehveti, müstehcen içki gecelerinde diyar boyunca söylenen şarkıların konusu haline gelmiştir. Eddard Stark’a göre, Robert bir gece bir kadına dünyaları vaad eder, sabah olduğunda ise her şeyi- kadını bile- unuturdu.

Tarih

Gençliği

Robert, Lady Cassana ve Lord Steffon Baratheon’un ilk oğludur. Baratheon hanesi’nin başı ve Fırtına Toprakları azam lordudur. Baratheon Hanesi’nin sahip olduğu Fırtına Burnu’nda doğmuştur. Kardeşi Stannis’ten yalnızca birkaç yaş büyüktür. Yıllar sonra Baratheon Hanesi’nin üçüncü çocuğu, Renly adıyla dünyaya gelmiştir.

Genç oldukları zamanlarda Robert ve Stannis Fırtına Burnu’nda anne ve babalarının ölüp Robert’ın Fırtına Burnu Lordu oluşunu izlediler. Lord Robert, Lord Jon Arryn’in vesayetine girmek için Eyrie’deki Arryn Vadisi’ne Eddard Starkla beraber gitmiştir. Kısa sürede, erkek evlat sahibi olamayan ve bu durumun ailesini tehlikeye soktuğu Jon Arryn’le arkadaş olmuşlardır. Robert, Lord Rickard’ın izniyle nişanlandığı Eddard’ın kız kardeşi Lyanna’ya aşık oldu. O sıralarda Robert’ın gayrimeşru bir kızı oldu ve bu da Lyanna’ya Robert’ın hiçbir zaman tek bir kadına sadık olamayacağını göstermiş oldu. Bu olaydan sonra Lyanna, veliaht prens Rhaegar Targaryen tarafından kaçırıldı. Kızın kaçırılması, Robert’ın İşgali’ne kadar sürecek olan olaylar zincirini başlatmıştır.

Robert’ın İşgali


Genç Robert Summerhall Savaşı’nda

Kaçırılma haberi geldikten sonra, Lyanna’nın en büyük kardeşi Brandon ve daha sonra da babası Rickard, adaletin yerini bulması için Kralın Şehri’ne gittiler. Ancak her ikisi de, Jon Arryn’den Robert ve Eddard’ı tutuklamasını isteyen Deli Kral Aerys II tarafından infaz edildi. Onun yerine Jon, Eddard ( şimdiki Winterfell Lordu) ve Robert’la beraber Kuzeyliler ve Fırtına Burnu halkının desteği çerçevesinde isyan başlattı. Robert, atalarına dayanarak taht üzerinde hak iddia etti ve kısa sürede Robert’ın İşgali adıyla da bilinen ayaklanmanın lideri oldu. Gulltown Savaşı’nda Robert, Lord Randyll Grafton’ı öldürmüştür.

Robert sancaktarlarını Fırtına Burnu’nda toplamaya başladı, ancak Kuzeydeki müttefikleriyle ayrı düşmüştü. Dahası sancaktarlarından bazıları tahttaki kralın yanında savaşmaya karar vermiş ve Summerhall’da toplanmaya başlamışlardı. Robert bu plandan haberdar oldu ve bir gün içerisinde yapılan üç savaşta hepsini mağlup etti. Robert, kuzeydeki birliklere ulaşmaya çalışırken Ashford Savaşı’nda yenilgiye uğradı ve daha sonra da Robert’ın saklandığı, nerdeyse tüm fahişelerin içinde yaşadığı, Stoney Sept kulesindeki umumhanede saklanırken tuzağa düştü.
Lord Jon Connington’ın liderliğindeki Targaryen ordusu sonunda kuleye geldi ve Robert’ı aramaya başladı; Robert’a Kuzeyli isyan kuvvetlerinin katılmasıyla kurtuldu ve Çanlar Savaşı başladı. Robert, Baratheon,Stark,Arryn ve Tully güçlerinden oluşan orduya liderlik etti ve Üç Dişli Mızrak Savaşında, Rhaegar’ın liderlik ettiği ordu karşısında zafere götürdü ve zaferini garanti altına alarak veliaht prensi bizzat öldürdü. Rhaegar’ı öldürüp savaşı kazanmasına rağmen, Robert’ın öldürdüğü düşmanına olan nefreti son bulmadı. Tywin Lannister, Rhaegar’ın karısı ve iki küçük çocuğunun cesetlerini Robert’a gösterdiğinde aslında öldükleri için oldukça mutlu olmuştu. Eddard Stark ise bu olaydan nefret etti ve çok öfkelendi. Bunun bir cinayet olduğunu, prens ve prensesin yalnızca bebek olduğunu söyledi. Robert’’ın duygusuz cevabı ise:

“ Ben bebek değil, sadece ejderha yumurtası görüyorum.[8]”

Jon Arryn ortamı serinletemedi ve sonucunda Robert ve Eddard arasında bir tartışma oldu. Eddard Kızıl Kale’yi öfkeyle terk etti ve kuşatma altındaki Stannis’in yanına, Fırtına Burnu’nu kurtarmaya gitti. Lyanna’nın ölümü sonucu paylaştıkları keder, iki arkadaşı tekrar birleştirdi. Lyanna’nın hatırası ve ölmüş düşmanı Rhaegar’dan almayı arzuladığı intikam Robert’ın peşini bırakmıyordu.

Hükümdarlığı

Robert’ın 7 Krallığın Demir Taht’ı üzerinde hak iddia etmesi Kral Aegon V’in kızı olan büyük annesi Rhaelle Targaryen’a dayanmaktadır. Bu durum Arryn, Tully ve Stark’lara göre çok daha kuvvetli bir hak ortaya çıkarmıştır.
Kralın Şehri’nin düşmesiyle, Aerys, Rhaegar ve veliahtları öldü , bazıları da sürgüne gönderildi. 7 Krallığın lordları Robert’ın önünde eğilip, ona kralları olarak bağlılık yemini ettiler. Düşmanlarını affederek bir sürü müttefik kazanmış oldu.

Robert’ın Elia Martell ve çocukları Rhaenys ve Aegon ‘un soğukkanlılıkla öldürülmelerine göz yummasını Dorne unutmamıştır…Lord Jon Arryn Dorne’ la bir ateşkes yaptı ve Robert’ın hükümdarlığını isteksiz de olsa kabul ettiler. Robert Jon Arryn’i Kral Eli olarak ilan etti. Jon Arryn, Robert’ın kardeşi Stannis’le birlikte, Robert yiyip, içip, sevişirken, 7 Krallığı ayakta tuttu.

Kral Robert’ın ve karısı Cersei Lannister ile evlenmesi

Robert hükümdarlığına, Cercei Lannister’la krallığa düzen getirecek, politik bir evlilik yaparak başladı. Bu evlilik mutlu bir evlilik değildi. Düğün gecelerinde Robert çok fazla içmişti ve kazayla Lyanna’nın ismini fısıldadı, bu hareketiyle karısının nefretini kazanmış oldu. Kraliçe gizlice kardeşi Jaime’yle Robert’ı aldatmaya başladı ve Robert’ın olası veliahtlarını öldürdü. Cersei üç çocuk doğurdu: Joffrey, Myrcella ve Tommen. Robert’ın mutsuzluğu onu içkiye, şölenlere ve başka kadınlarla birlikte olmaya yöneltti. Bu nedenle bir sürü gayri meşru çocuğu oldu.

Tacı giydikten 6 yıl sonra, Robert ve Eddard ‘ın orduları, Robert’ın tahttaki yerini sağlamlaştıracak olan Geyjoy İsyanı bastırmak için tekrar birleşti. Robert sonradan -Aerys’in mahzenleri taşacak kadar altın bırakmasına rağmen- krallığını turnuvalar, ziyafetler yüzünden fakirleştirmiştir. Robert’ın harcamaları krallığı 6 milyon ejderha altınını aşan borca(daha çok Lannister, Tyrell, the Faith ve Braavos’un Demir Bankası’ndan alınmıştır) sokmuştur.

Sık sık fahişelerle birlikte olması, Robert’ı birçok gayri meşru çocuğun babası yapmıştır. Donal Noye’a göre, kral olduktan sonra değişmişti ve bu değişim iyi yönde değildi. Ayrıca Robert Baratheon zamanla görmek istemediği şeylere gözlerini kapatmayı öğrenmişti, bunun en iyi kanıtı da Rhaegar’ın çocuklarının ona gösterildiği zamandır.

Önceki Olaylar

Taht Oyunları


Mark Addy as Robert Baratheon (TV serisi)

Jon Arryn’in aniden ölmesiyle hayatta güvendiği tek adam olan Eddard Stark’la buluşmak için, uzun bir aradan sonra Winterfell’e geldi. Eddard, Robert’ı yaralı, sağlıksız ve mutsuz bir adam olarak gördü. Eddard isteksizce de olsa Kral’ın Eli olmayı kabul edip Kralın Şehri’ne geldi. Eddard, Jon Arryn gibi, Robert’ın nadiren katılmaya zahmet ettiği konsey toplantılarındaki işlerin çoğunu yapıyordu. Robert kral olmaktan vaz geçip kılıçadamı olarak Özgür Şehirlere gitmek istediğini , hayatını orada savaşarak ve kadınlarla birlikte olarak geçirmeyi düşlediğini ve bunu yaptığında aklındaki tek düşüncenin Tahtta oturan annesinin kulağını fısıldadığı Joffrey olacağını Ned’e itiraf etmişti. Robert bu hayaliyle büyülenmişti.

Robert hamile Daenerys Targaryen ‘ın öldürülmesi için konseyi topladığında, Eddard bunun bir parçası olmayı reddetti ve görevinden istifa etti. Eddard, Jaime Lannister,’ın yönettiği pusuda yaralandıktan sonra, arkadaşını ziyaret etti ve eski görevini ona geri verdi. Eğer Ned reddederse, Robert bu göreve onun yerine Jaime Lannister’ı atayacağını söyledi. Robert avlanmaya gittiğinde, Eddard Robert’ın çocuklarının aslında Cercei ve kardeşinin ensest ilişkilerinden doğan gayri meşru çocuklar olduğunu keşfetmiştir.

Cersei’nin ilk işi, Robert’ın uşağı, kuzeni Lancel’e Robert’a çok güçlü bir şarap vermesini emretti, üç bardakta onu çok fena sarhoş edebilecek güçteydi. Avcı grubu çok büyük bir domuzun izini bulduğunda, Robert öyle sarhoştu ki domuza aldığı nişanı kaçırdı ve yere yığılıp ölümcül derecede yaralandı. Varys’in anlattığına göre, eğer domuzla karşılaşmasaydı yine de atından düşecek ya da bir okla yaralanacaktı, tıpkı Cercei’nin Robert’ın avda ölmesini istediği gibi. Robert ölümcül yaralarıyla geri döndüğünde, Eddard’la görüşmek istedi ve onu -Joffrey yaşı gelene kadar- Kralın Vekili ve Krallığın Koruyucusu olarak ilan etti. Eddard, Robert’ın çok fazla acı çektiğini görünce, ölmek üzere olan arkadaşına bir acı daha yaşatmamak için Joffrey’nin ailesiyle olan sırrını anlatmamaya karar verdi. Onun yerine vasiyetini yazarken, Eddard "oğlum Joffrey’yi "benim asıl varisim"olarak değiştirdi. Robert bir gün sonra öldü. Ölümü, 5 Kralın Savaşı’na doğru olan mücadelenin yolunu açmış oldu.

Bilinen Gayrimeşru Çocukları[spoiler]

Robert Baratheon’un en az 16 tane gayri meşru çocuğa sahip olduğu bilinmesine rağmen sadece birinin tam olarak kim olduğu biliniyor. Varys 8 tanesini bildiğini iddia etmiştir. 5’i POV karakterler tarafından görüldü. İki tanesinden yalnızca bahsedildi.

Eddard’ın Robert’ın isteklerini söylediği için, Cercei Robert’ın gayri meşru çocuklarını öldürtmeye başladı ancak Tyrion Barra’nın annesinin bebeğini korumak için savaşması gibi çirkin bir olay yaşandıktan sonra ölümleri durdurdu. Yaş sıralamasına göre isimleri listelenmiştir.

 Mya Stone. Robert’ın Jon Arryn’in vesayetindeyken, Vadi’de doğan gayri meşru kızı. Eyrie’dekilere rehber olarak hizmet sunmaktadır ve Sansa Stark’ın çok iyi arkadaşı olmuştur. Eddard Stark Robert’ın bütün gayrimeşru çocuklarına yaptığı gibi onu da terk etmesine rağmen, kıza karşı sevgi dolu olduğunu hatırlamıştı.

 Bella. "Şeftali’’adındaki genelevde yaşayan , tanınmayan gayrimeşru bir kız. Annesi ona Çanlar Savaşı sırasında hamile kaldığını anlatmıştı, Robert’ın yaralı bir halde orada saklandığı zaman.

 Gendry. Bir meyhane işçisi olarak doğan, tanınmayan gayrimeşru bir çocuk. Yeterince büyüdüğünde ismini bilmediği bir lord gelmiş ve onun demirciliği öğrenmesi için çıraklık parasını ödemiştir. Gendry inatçılığı ve ona ‘’Boğa’’ lakabını veren, yaptığı boğa başlı bir miğferle ün yapmıştır. Robert’ın ölümüyle, Varys çocuğun Yoren’le birlikte Gece Gözcüleri’ne gidişini ayarlamıştır. Gendry kraliçe Cersei’nin, kendisi nedenini bilmese de, onu ölü istediğini biliyordu. Arya Stark’la beraber Sancaksız Kardeşlik onları yakalayana kadar seyahat etti ve sonra da onlara katıldı. Kardeşlik onu Eski Yol Ağzındaki Han’da demirci olarak yerleştirmiştir ve bir grup yetimin bakıcılığını yapmaktadır. Brienne onunla karşılaştığında onun ne kadar Renly’ye benzediğini görünce afallamıştı ve ona “Renly” ,“lordum” diye hitap etmişti.

 Edric Fırtına. Robert’ın Delena Florent.’ten olduğu bilinen tek gayri meşru oğlu.[3] Çocuk, kale kumandanı Cortnay Penrose’un koruması altında Fırtına Burnu’nda yaşamıştır.Stannis, kaleyi kuşatıp Edric Fırtına’yı ele geçirdi ve onu Cercei’ni kardeşiyle ensest ilişki içerisinde olduğunu kanıtlamak için kullandı. Ayrıca kırmızı büyücü Melisandre, Edric’in kanını Ejderha Kayası’ndaki ejderhaları canlandırmak için kullanmak istemiştir. Davos Seaworth, Edric’i kurban edilmeden önce Ejderha Kayası’ndan kaçırmıştır.

 İsimsiz ikizler. Petyr Baelish, ikizlerin Robert Casterly Kayası’ndayken, orada çalışan hizmetçilerden birinden olduğunu ve Kraliçe Cersei’nin casusları tarafından öldürüldüğünü üstü kapalı bir şekilde söylemiştir.[3]

 Barra. Robert’ın gayri meşru çocukları içinde en küçüğü, Kralın Şehri’nde bir fahişenin çocuğu olarak doğdu.Bebek, Robert’ın ölümünden sonra Cersei’nin emriyle Allar Deem tarafından öldürüldü.[/spoiler]

Robert’ın Sözleri

“ Sana yemin ederim, hiç bu tahtı kazanmaya çalışırkenki gibi yaşıyor hissetmemiştim kendimi, tahtı kazandığımda da kendimi hiç bu kadar ölü hissetmemiştim." [8]

Robert, Eddard Stark’a söylemiştir.

Robert Hakkında Söylenen Sözler

“ Robert Baratheon’un bir boğa kadar güçlü ve savaş alanında korkusuz olduğunu söylüyorlar,savaştan başka hiçbir şeyi bu kadar sevmeyen bir adam. [12]”

Daenerys Targaryen, Robert’ın şöhreti hakkında konuşurken.

“ Eğer onunla sevişemiyorsa, savaşır ya da içer ve onu bu öldürdü.’’
Sandor Clegane

“ Robert… Hep rüyalarımda iyi olduğu zamanlardaki gibi. Kahkaha atarken,içerken, böbürlenirken.Tüm bunlar onun en iyi olduğu şeylerdi.Bunlar ve savaşmak. Ondan daha iyi olduğum hiçbir şey olmadı. ”

Stannis Baratheon, Melisandre’a Robert’ın R’hllor’un şampiyonu olması gerektiğini söylerken.


#2

Robert veya Eddard ile ilgili bir söz daha vardı hatırlayamıyorum, “isyan hiç bitmese hep sürse bile şanlı isyancılar sonsuza dek savaşırdı” değildi ama bunu gibi bir şeydi…


#3

Martin eski efsaneleri çok çabuk harcadı bu seride. Robert Baratheon geçmişte yaptıkları ile ilgili methiyeler dizilebilecek bir adam ama ölümü biraz saçma ve tutarsız oldu bence. Yani sırf yoldan çekilmesi için çekildi çünkü bir şekilde asıl hikayenin başlaması gerekiyordu. Keşke biraz daha değişik olsaydı hikayeden çıkması…


#4

Bana sorarsan son zamanlarındaki kişiliğine yakışır bir ölüm yaşadı diyebilirm tamam eski efsaneydi ama adı üstünde eski


#5

İsteğiyle kaçtığı bir gerçek. Zaten nasıl Robert’e evet demiş ben anlamıyorum.


#6

ya tamam robert belkı lyanna ile evlenseydi yine aynı devam edicekti fakat adama üzülüyorum la adam dünyadayken cehennemi yasadı sonra


#7

Robert’ı sevmesem de haklı buluyorum. Lyanna, Ned dışında kimseye Robert’ı istemediğini söylemiyor. Sevgisinin karşılıklı olduğunu ve Lyanna’nın kaçmış olsa bile kaçırıldığını düşünmesi gayet doğal. Kendisini sevmeyen biri için üzülecek kadar aptal olduğunu düşünmüyorum.


#8

Robert tabi ki bilmiyodur sevilmediğini.Ama ben başka bi şeyden bahsediyorum;
Robert öyle hiçbi kadına koşulsuz bağlanıcak bi adam değil.Derler ya,’‘Sürekli gözü dışarda’’ diye tam öyle.Lyanna’yı da farkında olmadan bunun bi bahanesi olarak kullanıyor.

-’‘Cersei’yle niye mutlu değilsiniz?’’
-’‘Çünkü Lyanna’yı unutamadım.’'
Hoop koşa koşa genelevlere,fahişelere…

Lyanna’yı da bi saplantı haline getirmiş ama ÇOK SEVDİĞİ İÇİN DEĞİL,ÖLDÜĞÜ İÇİN.Ölmeseydi az çok Cersei’ye davrandığı gibi davranacaktı,yine bir sürü piç peydahlayacaktı düşünüyorum ben.


#9

@Jojen Reed,kesinlikle katılıyorum sana.Lyanna’yı sırf elde edemediği için seviyor.Şımarık çocuklar gibi aynı.Hep ulaşamayacağı şeyi istiyor.


#10

Aynen zaten Lyanna da o huyunu bildiği için kaçmış olabilir. Bi yerde Lyanna bişey demiş tam olarak hatırlamıyorum ama şöyle birşeydi sanırsam “aşk bir insanın doğasını değiştirmez.insan neyse odur.” Yani Robertle evlenseydi yine de fahişelere gideceğini biliyordu Lyanna ablamız…


#11

Bende Robert’ın böyle düşünmesinin nedeninin Lyanna’nın hatası olduğunu söylüyorum istemiyorsa istemiyorum demeliydi. Onun dışında katılıyorum dediklerine.


#12

Robert’ın açısından bakmadığınız için böyle oluyor.
1- Çok sevdi.
2- Lyanna’dan tam olarak karşılık alamadı.
3- Lyanna kaçırıldı, öldü.
4- Suratsız ve tam bir hırsız ile evlilik yaptı, başka biriyle.

Şimdi tüm bunlar adamı 2 kat daha kötüleştirdi. Kötüleştirir de.
Lyanna ile evlenmesi Lyanna’nın da etkisi ve çabalarıyla neden 2 kat daha azalmasındı ki?
Neye dayanarak evlenseydi de aynı olurdu diyorsunuz?


#13

Canavar demiyorum ama çok iyi bir insanda değildi yani.
Herkesin dediği gibi Lyanna’ya sadece sahip olamadığı için takıntı haline getirmiş. Petry’ın Catelyn’i ele geçiremeyip hırs haline getirmesi gibi.

Öldürmedi ama pişmanda değil. Ejderha yumurtaları diyor çocuklara ve senin dediğin kadar iyi bir insan olsaydı Tywin & Jaime Lannister’a yaptıklarının bedelini sorardı. Jaime yine pas geçerim, şehri kurtardı adam ama Tywin’in kaçısı yok. Tywin olmasın bari Gregor Clegane’i öldür be adam !! Kadının çocuklarını öldür sonra tecavüz et sonra onu da öldür, adam elini kolunu sallayarak geziyor. Bu adalet veya görev falan değil caniliktir ve durdurması gerekliydi. Kral olan Robert’tı başkası değil.

Joffrey canavar, tamam ensestin payı var yok demiyorum ama fahişelerle geçirdiği vaktin yarısını oğluyla geçirseydi belki daha farklı olabilirdi.

İyi bir savaşcı ve dost ama asla iyi bir kral ve baba değil.


#14

Ben iyi insan demedim :slight_smile: seninde canavar dediğini sanmıyorum
Senin burdaki yorumların daha gerçekçi;
Robert Krallığının her döneminde gücü Tywin’e yetişemezdi ki.
Tywin bu istediğini yapar hele ki tahtta Robert varsa…
Lyanna’ı da “sonradan” takıntı haline getiriyor ki hepimizin yaşayabileceği türden, çünkü nedenlerini saymıştım
Sonuç olarak Robert eksi karakter ve şans verilseydi normalleşebilirdi.


#15

@“Sinister” Robert’a karşı asla bi garezim yok,yanlış anlama.Hatta çok severim kendisini,hayatı kafasına göre yaşayan hiçbir şey umursamayan her şeyi gırgır şamataya vuran çok kafa bi adam,tam rakı sofrasında arayacağınız türden biri yani :smiley:
Ama maalesef burası Westeros ve sen oranın kralısın.Sürekli ye,iç,seviş,etrafında dönen olayları görme ya da görmek isteme MAALESEF YOK ÖYLE Bİ DÜNYA!
Keşke biraz daha aklıselim sahibi olabilseydi,keşke biraz daha kral olduğunun bilincinde olabilseydi… iyi bir adam ama arkadaşların da dediği gibi maalesef çok kötü bir kral.


#16

Kesinlikle öyle. Benimde söylemeye çalıştığım oydu. Krallığı yönetecek zekaya sahip değil, Jon Arryn’e güvendi. Jon Arryn özünde iyi tamam ama bu senin krallığın ya adam yönetemiyorsa? Stannis sorumluluk sahibi adam mesela, Robert’ın kendisi diyor yahu bu Krallık istemediğim şeydi diye. Dediğin gibi sex, drugs and rock’n’roll :slight_smile:


#17

kitapta ve dizide de geciyodu sanırım. ned le konusurken basa sen gecmeliydin kabül etmeliydin sehre girdiğinde tahtta oturmalıydın gibi birsey diyodu.bircok yerde isteksiz oldugunu zaten belli ediyodu.

ihtilal oldugunda basa gececek kişinin illa targlarla kanbagı olacak diye zorunluluk yok.lordlar kabül etse gecebilirdi.

ben robertın kötü bir kral oldugunu düsünmüyorum. şöyle; adam lyanna starka hastalık derecesinde aşık bunu ilk kitabın basında bile görüyoruz.onu bir anda elinden alıyolar.ölüyor , bunundaha ötesi yok.bir kadının sadece fotografına asık olup yıllarca onu bekleyen manyaklar var. artık tek gayesi buna neden olanları öldürmek ve bunu basarıyoda.adamın artık bir amacı yok zaten adamın canının yarısını almıslar. birde lannistarla formalite evlilik yapıyor.
kısacası bu saatten sonra yönetsem nolur yönetmesem nolur modunda.
acaba lyannayla evli olupta kral olarak basa gecseydi nasıl bir kral olcaktı.birde öyle düsünmek gerekiyo bence.


#18

tamamiyle katılıyorum piçler gayet normal karsılanıyo yargılamamk lazım yani eğer jon rhagerın oğlu ise tüm diyarın imrendiği rhaegarın bie bir piçi olmus oluyor


#19

Hepimiz iyi bir adam ve savaşcı olduğu fakat kötü bir baba ve kral olduğu konusunda ortak düşünüyoruz. Sanırım.


#20

Katılıyorum.
’‘Evlat olsa sevilmez’’ lafı Joffrey için yaratılmış sanırım.
Çocuğun işkence olsun kedi öldürdüğünü biliyoruz yani,var mı ötesi.Robert da tokat atmış doğal olarak ne yapsın.
Bırak Robert’ı,Ned bile olsa Joffrey’in babası daha iyi bi muamele görmesi beklenemezdi.

Hem Robert’ın Tommen ve Myrcella’yla arasının kötü olduğu kanısına nerden vardık?