Robert I Baratheon

Kral da bi insan değil mi duyguları yok mu olamaz mı kral olunca android mi oluyor tamamen ?

Katledilen bebeklerden robert in bu kadar zevk aldığını nasıl çıkardın anladim???
İyilik/kötülük, ceza/affetme hakkaniyet gibi duygularınız çok basit ve sığ.tywin yanlış mi yaptı robert KRAL hemen cezasını kesmeliydi.!!! O kral herseyi yapar yok böyle bisey.insalikntarindede bu böyle her zaman kısıtlayan birşey vardır.5 kitap geçti siz hala kralların sınırsız güç taşıdığına inanıyorsanız hiç birsey cikarmamissiniz demektir kitaptan.

Tekrar tekrar yazmicamda adam büyük bir savaştan çıktı.5 kralın savaşı gibi masumlar öldu ekinler bicilemedi işletmeci olarak soyluyorum üretim faktorlerinden o donemde en büyük payı taşıyan insangücü düştü.enflasyon arttı.alım gücü düştü.millet aç.oğlu babası savaşa gitmiş.geride kalanların korunma guvenlik ihtiyacı var.haneden değişmiş.paranın değeri yok.targaryenlwre bağlı haneler üzerinde hala kesin bir hakimiyet kurulmamış senin kendi ordu nu besleyecek (her konuda ) gücün yok vs vs biraz daha gerçekçi dusunun .sen bu donemde Lannistar hanedanı gibi en büyük hanelerden birinin desteğini alacaksan ki bu cerceiyle evlenmek olacak lyanna da ölmüş robert için formaliteden öteye gitmicek.bunu zaten kitaptan anlıyoruz.akılcı bir davranışta bulunmuş. Bazıları Robb ü bıraktı şimdide robert e sarmis bırakın adami da rahat rahat uyusun :slight_smile:

Su sacma salak alakasız kitapta konuşma sırasında geçen kral tanimlamalarini bırakın.genelevlwri korurmus ya he he.kitapta kraliyetin hukuk sistemi hakkında ne kadar bilgiye sahipsin ??? Cercei sarabina zehir koydurup robert in ölümüne sebep oldu.adama sorarlar: madem herşeyin sorumlusu roberttide o gidince işler daha mi iyi oldu krallık daha mi iyi yönetildi diye. Ceecei krallagi mahvetmedi kusura bakmayinda aqdu.

Lannisterları krallığın başına bela eden Robert değil mi? Sen saf değiştirip son anda sana katılan ve bunu göstermek için bebek katleden adamı krallığına ortak edersen, yetmedi bir de her yaptıklarına göz yumup adama bilmem ne kadar borçlanırsan onlar da hem senin hem de krallığın içinde istediğini yapar. Robert başına gelen herşeyi hak etmiş. Eddard olsa asla Cersei ile evlenmezdi ve Tywin’i bebek ölümlerinden dolayı yargılardı ve asla onlara borçlanmazdı. Hadi diyelim ki işler o seviyeye geldi en azından boynuzlandığını anlardı. Eddard da bir isyancı ona da kızmam lazım ama en azından Eddard iyi bir kral olurdu ve ben de isyan edip Aerys’ı devirdiklerine değdi derdim. Ama değmedi.

Dany gibi westerosa en büyük yıkımı getirecek kişiyi savunup Roberti çocuk katilliği ile suçlaman harika.Daenerysin ejderhasıda bir çocuğu öldürdü ona daha birşey dediğini görmedim.

Eğer Daenerys pov’larını okursanız görürsünüz, Daenerys bunun için samimiyetle üzgün ve hep bunu düşündü hatta ejderhalarını bağlamak zorunda kaldı. Gidip onlara aferim ne güzel yapmışsınız demedi. Ama Robert, Tywin’in bebek katliamına memnun oldu.

Daenerys, İşgalci’den çok daha erdemli, adaletli ve merhametli.

Robert’ın memnun olduğundan nasıl bu kadar eminsin?

Ejderha bu insan değil aradaki farkı öğren de gel lütfen. Ayrıca: “KİMSE DROGONU SAVUNMUYOR!” anlaması umarım zor değildir yeter be bi bitmediniz bol keseden salla sonra gel burada laf et anlamayacaksın ama şunu açıkça söyleyeyim:Ejderhaları insan yedi diye kimse savunmuyor. umrım anlatabilmişimdir.

Üzgün olması o çocuğun öldüğü gerçeğini değiştirmiyo.Ve daha bir sürü asker çocuk vb.o ejderhalar yüzünden ölecek.

Robert katliam yapanı ödüllendirdi. Daenerys ise bağladı. Durumu çarpıtma.

Ya anlayışınız biraz kıt galiba ben diyorum ki Dany Westerosa gidebilirse binlerce insan o ejderhalar yüzünden ölecek siz diyorsunuz ki Ejderhaları bağladı robertin Tywini öldürmesini istiyenler ejderhayı bağlamakla yetinebiliyor.

“Bi bitmediniz laaaaaaan” -Robert Baratheon

Daenerys Westeros’a giderse ne olacağını size Daenerys söylesin:
I will answer injustice with justice.

Son olarak ben ne hiçbir şekilde kimsenin öldürülmesini savunmam. Aerys’ı savunmam, Robert’ı savunmam, Tywin’i savunmam, Drogon’u savunmam. Ama Robert için e şartlar öyle gerektirdi deyip kenara çekilemem, şartlar öyle gerektiriyor diyenler o zaman Daenerys’ı hiç eleştiremezler. Bence herkes herkesi eleştirebilir sonuçta bu bir roman ve sevdiğimiz karakterleri de sevmediğimiz karakterleri de Grrm yazıyor.

İki çocuğun ölmesi cinayet binlercesinin ölmesi adalet…

Dağ’ın targaryen bebeklerini öldürme şeklini ve elia martell’e tecavüz edip çocuklarının öldürülmelerini seyrettirmesini Robert hiçbir şekilde ceza vermeden karşıladı. Robert’ın bu davranışı ne insanlığın kurallığına ne savaş kurallarına ne vicdana ne merhamete sığar. robert’ı bu konu HİÇBİR ŞEY haklı çıkaramaz. kimse kusura bakmasın.

hadi öldürülmeleri gerekliydi diyelim misal, o şekilde mi yapılır, işkence mi edilir? onların ne suçu vardı? bu nasıl insanlık oluyor? ned stark’ın da babası, abisi, kız kardeşi öldü. o da targaryenlara isyan etti. ned stark robert’tan daha çok insan kaybetti. ned stark nasıl Dağ’ın suçları yüzünden cezalandırılmasını isteyebiliyor? hatta bu yüzden ayyaş kralla kavga edip çekip gidiyor. hadi lannisterları bıraktı onlara ceza vermedi normal. onlara borcu vardı. Dağ’ın bu suçlarına niye ceza vermedi. izin verdi. resmen sırtını sıvazladı. insan olan hiçkimse robert’ın suçsuz olduğunu düşünmemeli.

Tamam kesinlikle haklısın da bilmem kaç yüzyıldır kendi kardeşlerini ve kardeşlerinin çocuklarını taht mücadelesi gayesiyle öldüren bir milletten (ve bunu da çoğu kişinin Muhteşem Yüzyıl’dan öğrenmesinden ) gelen birine göre ağır geliyor sanki bu İdealar Dünyası bana, ona benim yangınım yoksa haklı herkes kendi davasında…

Ben kime ne diyorum okumuyomusun .hala aynı terane.lannistarlari krallığın başına bela eden robert değil mi ? demissin.

Robert belki çok iyi bir savaşçı olabilir ama ne Lord ne de Kral olmaz ondan. Tamam sevdiğini kaybedersin falan ama yukarıda bahsedildiği gibi acımasızlıklar, umursamazlıklar akıl alır gibi değil. Kral olmanın sana istediğin her şeyi yapmana ya da istediğin her şeyi söylemene izin verdiğini sanıyorsan gerçekten de akıllı değilsindir.
Şakaları komik ama :biggrin:

Ya şu Targaryencilerin kitapları okumadığı o kadar bariz ki. Robert’e etmedikleri laf yok. Yok efendim sarhoşmuş, yok aptalmış, gözünün önündekilerden haberi yokmuş. Adam ölüm döşeğindeyken Eddard Stark’a "diyar mı diyar benim ne kadar aciz bir kral olduğumu biliyor, tanrılar, aerys’ten daha kötü bir kral oldum " gibi bir şey söylüyor, abi bu sözden sonra bu adama nasıl kin duyabiliyorsunuz ya. adam entrikadan ve ortada dönen oyunlardan anlamıyordu, bu onun kötü bir insan olduğunu mu gösteriyor? Robert’in İsyanı sırasında Robert’e bağlı olan ve Robert’in emri altında olan hiç bir ordu katliam yapmadı fakat neymiş herşeyin suçlusu robertmiş. bi dönün o gözünüzü kör eden targaryenlerin tarihine yaptıklarına bakın

@phoenix
Robert suçlu mu? Evet. Ama yapılabilecek en mantıklı hakeketti ölümler. Ve dediğin gibi de acısız olmalıydı. Ama yapmadığı şey yüzünden topyekün adamı suçlamamalı. En ağır cezayı vermeliydi Gregor’a. Orada hatası var. Ama Kahraman gibi de karşılamadı. Biraz İronik ama Gregor’u Şövalye yapan da Rhaegardı. Bilemezdi böyle olacağını.

Bu ölümlerin birçok suçlusu var. Dolaylı veya doğrudan. Bu kişiler içinde çocukların babası da, dedesi de var. Robert da cezayı vermediği için suçludur.
Ama Targaryen fanlarının kesin olarak bu adamın üstüne gitmelerine anlam veremiyorum. Kimileri değer verdiği insanların ölümlerini sessizce sineye çeker. Kimi de arkasında kim varsa öldürülmesini, intikamını ister. Tıpkı Robert ile Eddard arasındaki fark gibi. Robert’ın doğasında olan ve hayatında süregelmiş birşeyi o anlık değişmesini isteyemez kimse. Bu konuda yapılması gerekeni yanlış yoldan yapıldığını düşünüyorum. Üstelik Robert’ın Elia’yı ve çocukları sağ ele geçirdiğinde böyle yapacağını da düşünmüyorum. Öldürürdü, ama böyle değil.

Sadece cezayı vermedi diye suçlu bulunan bir Robert var. Ve diğer tarafta Ailesini korumasız bırakıp sevgilisine 3 tane muhteşem şövalye tahsis eden bir adam var. Ve bütün olanların asıl sebeplisi Tywin Lannister ve köpeği Gregor var. Hepsi suçlu. Ama anlayış gösterebileceğimiz ve gösteremeyeceğimiz kişiler barındırıyor. Kararı sen ver.

robert benim için önemsiz bir karakter. tarafsız yorum yapıyorum. bu şekilde davranan birinin iyi olduğu düşünülemez dedim ki öyle. geri kalan davranışlarını yazmadım zaten adamın komple hayatına, özel ilişkilerine girersek ooooo.