Robert I Baratheon

Deli kralın yaptıklarına veya Cersei’nin ergen piçlerine baktıktan sonra değeri daha çok anlaşılan büyük kral.

yedi krallık’ı aerys targaryen gibi bir zorba ve sadistten kurtarmıştır. büyük bir kahramandır kendisi. başkalarının yaptıkları için onu suçlamak ne denli doğru bilemiyorum.

King Robert yoktu
Targaryen çoktu
King Robert geldi
Targaryeni yendi
Bu güzel 7 krallığı
Bizlere verdi

kral olup başkalarının suçlarına ceza vermemek o suçu suç olmaktan çıkarmak demektir. robert baratheon önüne atılan bebek cesetlerine karşın kimseyi cezalandırmamıştır. bu ne demek? westeros’ta şu an sadece soyadı beğenilmiyor diye bebek öldürmek serbest demek. önüne kemikler konduğunda ortada delil olmadığı halde ihtimali olduğu için ejderhaları kapatan 15 yaşında kızdaki yürek kendisinde yoktur. kral kendi menfaati için suç affetmez, etmemeli. kral, soyadını beğenmiyor diye insanları öldürmemeli, insanların öldürülmesini mazur görmemeli. kendisinin yaşayan ruh eşi bu gece ölünce aklıma bu asoiaf karakteri geldi.

Bir hanedanın iktidarına son verince yapılacak ilk iş ilerde tahtta hak iddia edecek ve insanları sana karşı ayaklandıracak varisleri canlı bırakmamaktadır.Tarih boyunca bunun sayısız örneği vardır.

Osmanlı tarihinde tahta çıkan padişahların kardeşlerini ve onların çocuklarını boğdurmasını hatırlayınız.
Sultan Süleyman Rodos adasını ele geçirdiğinde Cem Sultanın oğlu Murat ve çocuklarını idam etmiştir.

Gaius Octavian Mısırı ele geçirdiğinde Sezarın Kleopatradan olan oğlunu öldürtmüştür.

Robert nişanlısı kaçırıldığı için Targaryenlara karşı nefret doluydu.O andan ondan
merhamet beklemek mümkün değildi.
Yaptığı en büyük hata Viserys ve Daenerys’i elinden kaçırmaktı.Bu ikisi yaşadığı sürece tahtı için tehdit oluşturmuştur.

Bu adamı çocuk katletti diye eleştirmenin bir anlamı yok, krallar böyledir zaten. Aynı şeyi Targaryenlerde yapardı, aynı pozisyonda olsalardı.

Bu adamı sevmiyorum ama çocuk katletti diye değil salağın teki olduğu için

Tarihte örneklerinin görülmüş olması bence bir olayı meşrulaştırmaz, hatta kardeş katli için yasa çıkarmak bile bir olayı ahlaki kılmaz. Yasal olan her şey ahlaki midir, bence değildir. Olsa iyi olur tabi.
Benim fikrim bu, ahlak anlayışım bu. Ahlak pragmatizme bakmaz. Adaletin olmadığı bir karar ahlaki sayılamaz.
Robert midemi bulandırıyor. Hatta Robert deyince aklıma dün akşam ölen zat geliyor. Benim gözümden Robert ve Robertseverler böyle görünüyor. Buraya yazsam da böyle düşünüyorum yazmasam da böyle düşünüyorum.
Kötü örnekleri göstererek aklanamaz hiçbir suçlu. Kötü örnekler, vahşetler, katliamlar emsal teşkil etmez. Soyadı ne olursa olsun kötü insan kötü insandır. Ailesine de maledilemez ama kendisi de başka kötü örnekler gösterilerek aklanamaz. Ve rica ediyorum bana bebek katlini meşru göstermek için kırk takla atacaksan bence ortaya yaz ama bana doğrudan cevap yazma. Ben bu foruma bebek katlinin iyi bir şey olduğu konusunda ikna edilmek için kaydolmadım.

sırf nefret bu yapılan suça ceza vermemesini haklı bulmuyor. lyanna ned’in kız kardeşiydi o nasıl suçluların cezalandırılmasını istedi peki? hatta dağ’ı cezalandırmadığı için robert’la kavga edip kralın şehrini terk etti. demek ki doğru 1 tane.

Katılmamak ne mümkün.

Elbette doğru 1 tane. Çünkü evrensel ahlak anlayışı suçludan önce mağdur ile empati kurulmasını söyler.

Dikkat ediyorum, Robertseverler ve Stannisseverler, tahtını sağlama almak için bebek katliamını mazur gören Robert ile empati kurabiliyor, uğraşıp uğraşıp illa haklı bir tarafını bulabiliyor.

Ama aynı kişiler ailesi katledilen ve süründürülen iki ufacık çocukla empati kuramıyor, sadece soyadlarından dolayı öldürülmelerinin mantıklı!!!1! olduğunu söylüyor.

Tek taraflı bakış açısı da kimseye samimi gelmiyor.

Ondan sonra Özgecan’ımız davasında sanıkların avukat bulamadığı söyleniyor. Hayret, suçluyla empati kurup onu haklı çıkarabilen o kadar vatandaş varken nasıl bulunamıyormuş ki avukat!

phoenix, dediklerine katılıyorum. arada böyle seninki gibi yorumlar okumak iç ferahlatıyor.

O bebek dediğin kişiler hep bebek kalmayacak.Büyüdüklerinde intikam ve tahtı almak için ordular kurup Westerosta savaşa binlerce insanın ölümüne yol açacaktı.O çocuklar yetimhaneye veya birilerine evlatlık verilmeyecekti.Kraliyet ailesinin fertleri yaşları ne olursa olsun taht el değiştirildiğinde sağ bırakılmaz.Bunu anlamak çok mu zor?

Robert’ın darbeci generela benzetilmesi saçmalık.Asıl kötü canavar Aerys ve ailesiydi.Targaryen taraftarları ona buna çamur atacaklarına önce ejderhalı aileye baksınlar.

Targ fanları deli kralın Ned’in abisi ve babasına dahil bir sürü kişiyi katlettigini hatta Jamie reis olmasa koca kralın şehrini yakacağını ne çabuk unuttular

Daha önce başkalarının işlediği suçlar Robert’ın bebek katili ve destekçisi olduğu gerçeğini değiştirmez.

Bebek katili ile empati kurup onu haklı çıkarabilecek kişiler olduğunu görmek üzücü. Suçluyla empati kurabilen kişiler ailesi katledilen ufacık iki çocukla empati kuramıyor. Bence kurmak istemiyorlar. Olsun. Başkalarının ahlaki yargıları beni ilgilendirmez. Ben kendimden sorumluyum. Benim ahlakım bir bebek katili ve destekçisi için hafifletici sebep bulmaya el vermiyor. Kendileri avukat olup dünyada ne kadar yüz kızartıcı ağır suç işlemiş insan varsa onları savunabilirler. Ben suçlunun değil mağdurun avukatı olmayı tercih ederim. Mağdur derken Aerys’tan bahsetmiyorum. Daenerys, Viserys, Aegon, Rhaenys bebeklerden bahsediyorum. İkisi hiçbir bebeğin hak etmediği sefaletle büyüdü diğer ikisi ise hiç büyüyemedi.

Bunu hak ettiler diyenlere, napalım bu işler böyle diyenlere de empati diliyorum, bebek katilleri ile empati kurabilecek yeteneğiniz var, ufacık bebeklerle de empati kurabildiğiniz gün okurum yazdıklarınızı)

YAWWWW ENOUGH BE ENOUGH. YETER BEEEEEEEE.

Empati de empati. Bebek katili de bebek katili. Ya biraz çalıştırın saksıyı da kendinizi bu adamın yerine koyun. Müttefik lazım o tahtta kalabilmesi için. O sırada da en uygun müttefik Lannister’lerdi. Aşın artık şu Robert cezalandırmalıydı cart curtları. Soktu çekici çok kıymetli prensinizin böğrüne, oturdu o tahta. Sırada da Stannis Başkan geliyor.

Kabul edin artık DANY’DE LİDERLİK VASFI YOOOOK. Kadın gittiği her yeri çürüttü be. Çok afedersiniz bi yerde s*çtı diğer yerde sıvadı. Neyse eyyorlamam bu kadar.

Empati kuramadığımıda nereden çıkardın ? daha öncede dediğim gibi Visery’i çok severdim hatta şu anda nefret ettiğim Dany’i bile şehir yönetmeye başlayıp iyi bir kraliçe olamayacağını düşününceye kadar destekliyordum ben iki taraflada empati kurup bu lafları ediyorum

Robert Baratheon başlığında Dany’de liderlik vasfı olup olmadığının yazılması bana çok tuhaf geldi. Bu başlık Robert Baratehon başlığı ve ben de Robert’ın bebek katili olduğunu düşünüyorum. Buraya da bunu yazdım. Yazdım söyledim arkasındayım. Robert Baratehon bebek katilidir. Öldüremediklerini de olabilecek en kötü şartlara sahip zorluklarla dolu bir hayata mahkum etmiştir. Gücünün yettiği bebeği öldürmüş yetmediğini süründürmüştür. Dolayısı ile Robert Baratehon bebek katili ve geride kalanların da yaşadığı olumsuzlukların sorumlusudur. Aerys’ı değil Targaryen bebeklerini savunuyorum. Aerys’ı ve Robert’ı savunmaya ahlak anlayışım el vermez. Ben Robert Baratheon’un katlettiği ve hayatını çaldığını Targaryen bebeklerinin haklarını savunuyorum. Bundan sonra yazılacaklar için şimdiden söyleyeyim: Benim gözümde Robert Baratehon bebek katilidir.

Yarın öbür gün Dany tahtı ele geçirirse Cersei’nin çocuklarını öldürtecektir…Ağabeyinin çocuklarının intikamı için değil;tahtına rakip hükümdar adayı bırakmamak için yapacaktır.
Aynı şeyi tahta Aegon geçsede yapacaktır.Stannis geçse de yapacaktır.Kim iktidarı ele geçirirse aynı uygulamayı yapacaktır.Muhteşem Yüzyıl dizisinde Yavuzun dediği gibi İktidarın gölgesi olmaz.Ki bunu diyen kişinin taht için babasını öldürttüğü iddia edilmektedir.
Martin efendinin kurguladığı sert ve gerçekçi iktidar mücadelesinin geçtiği dünyayı anlamıyorsunuz ne yazık ki.Bu dünyada bebek katliamları da olağan Kızıl Düğünde.
Bu konuda son yorumum.Son sözüm.

Robert’ın müttefik lazım olduğu için Lannisterların işledikleri cinayete sessiz kaldığını düşünmüyorum. Öyle olsaydı, yıllar sonra Dany’i öldürmeye çalışmazdı.
Hiçbir önemi yok onun için ölümlerin. Kendisi de öldürmekten ve savaşmaktan zevk alan biri zaten.

Keşke karşınızdakinin zekasını küçümsemeseniz, ne güzel olur. Martin’in kurduğu dünyayı anlıyorum. Ama Martin bu dünyayı kurarken sizin gibi hak verip kabul edelim diye değil eleştirelim diye kurgulamış.

Oturun oturduğunuz yerde düzen bu siz de bu düzeni kabullenin demiyor, bize olanı gösteriyor. Siz kabullenip napalım düzen bu diyorsunuz. Biz böyle olmamalı diyoruz. Daenerys severlerin sizlerden farkı bu işte. Düzeni kabul etmemek, olumsuz yönleri görüp düzeltmeye ve değiştirmeye çalışmak. Daenerys ne kadar başarılı tartışılır (kendi başlığında) ama napalım böyle gelmiş böyle gider, e taht mücadelesi böyle bir şey demeyi ben kendime yakıştıramıyorum.

Siz bebek katlini meşru ve haklı görüyorsunuz bense Robert Baratehon’u bebek katili olarak görüyorum ve suçlu buluyorum. Katile katil diyebilmek de iyi bir dünya için bir başlangıçtır. Benim bu yüzden içim rahat. Seriyi okuyup da suçluları maruz görebilen biri değilim, inşallah hiçbir zaman da böyle biri olmam.

not: eğer Martin’in kurduğu dünyayı anlayamıyorsunuz demeseydin cevap vermeyecektim. Oysa bence hepimiz o dünyayı anlayabiliyoruz. Malum zekamız yetiyor. Ama siz o dünyanın olumsuz yönlerini kabulleniyorsunuz. Ben kabullenmiyorum. Siz demek ki başınıza bir şey geldiğinde napalım ses çıkarmayalım diyorsunuz. Ben neden diyorum. Roman okurları olarak sorgulamayı, eleştirmeyi bilmeliyiz. Yoksa toplumlar bir adım bile ilerleyemez.

dany mi cersei’nin çocuklarını öldürtecek? dany zaten mereen’i fethettiğinde aynı şekilde elinde soyluların çocukları vardı ve danşmanları ne zaman onları kullanıp öldürmek istese dany bunu yapmadı. dany asla masumları cezalandıran bir karakter değil. sırf mereenli bir kız öldü diye tüm kitap boyunca dany’nin vicdan azabını duyduk. gerçi kitabı okuyan çoğu sadece darioo dediğini hatırlıyor ama bu da nereye odaklandığınıza bağlı tabi ki. birinin sadece -size göre- kötü özelliğini hatırlamak istemek, ister istemez diğer iyi hareketleri görmeyi engelliyor olmalı.

dünyayı algılamakla ne alakası var?ned stark da o dünyanın parçası değil miydi? o vazgeçirmedi mi en sonunda zorla da olsa dany’nin peşine suikastçı göndermeyi. ned değil miydi suçluların cezalandırılmasını isteyen? savaş suçu diye bir şey var bu her yerde var sadece pembe dünyalarda değil.

bu arada lannisterlar saklandıkları delikten çıkana kadar zaten alınmıştı çoğu yer… lannister desteğine ihtiyaç falan yoktu. sanki lannisterlar çok kritik bir zamanda çıkageldiler gandalf’ın şafak vakti doğuya bakın misali… prensi öldürdü de noldu kendisi de kendi bedenini taşımaktan aciz, ayyaş bir şekilde bir domuz tarafından öldürüldü. tam da şişko kral’a yakışan bir son. o stannis’i de daha çok beklersiniz.