Robert I Baratheon

Cidden aklımdakileri yazmışsın, Dany’nin elinde soyluların çocukları olduğunu yazacaktım, üşendim :slight_smile:
Savaş suçu kısmına da ayrı bir katılıyorum.
Ned de bu dünyanın bir parçasıydı kısmına kadar aynı düşünmüşüz :slight_smile:
Eline sağlık.

Kimse bebek katliamını mazur görmüyor, zorunlu olduğu söyleniyor sadece.
@HaNde Burda her Targaryeni desteklediğini söylemişti. İşgalcinin soyunu kurutmak isteyen JonCon’a da sempati duyuyor mu? Onlar çocukları katletmek istemiyor mu?

jaime’ye reis demesen altına imzamı atardım.tam aklımdakileri yazmışsın.

onun dışında bebek katili tywin lannister’dır.lannister ittifakını isteyen de jon arryn.saldıracaksanız onlara saldırın.robert zorba, savaş suçlusu ve gerçekten katil olan bir herifi devirmiştir.kahramandır.

Jaime’mi niye sevmiyorsun

o konuya girersek çıkamayız ama şöyle diyim deli kralı öldürmekte haklıdır.ondan sonraki hareketleri yanlış.

Bu seri öznel bir seri Starklarıda seven var benim gibi Boltonlarıda seven var yani saygı duyuyorum neyse lafı uzatmayalım tartışma çıkmasın

Sırf kendisinin kral olduğunu ilan ediyorlar diye jon arryn ve tywin lannister’e bebek katliamı konusunda karşı çıkmayan Robert Baratheon bebek katlidir. Bir yakının bebekleri senin için katlettiğini söylediğinde sen ona posta koymuyorsan, aksine memnun oluyorsan, cezalandırmıyorsan sen de o suça ortaksın hem de baş ortak.

Eddard tüm bunlara dahil olmayı onuruna yediremediği için evine dönmüştür.

Oysa ki Aerys asıl zararı Eddard’ın ailesine vermiştir. Eddard buna rağmen benim işim Aerys’la, bebeklerle değil diyebilecek kadar onurlu bir adamdır. Aradan 13 yıl geçmesine rağmen bize Aerys zarar verdi Daenerys değil diyebilecek kadar tutarlı ve onurlu bir adamdır.

Ben senin yazdıklarında çelişki gördüm. Kendinle çelişiyorsun. Ben Aerys’ı neden destekleyeyim, desteklemem. Ama tutarlı olmak lazım. Sen Aerys’a zorba deyip Robert’ı bebek katli konusunda mazur görerek kendinle çelişiyorsun. 1 tane doğru vardır. Seninki yapınca doğru benimki yapınca yanlış olmaz. Oluyor diyorsan zaten konuşacak bir şeyim olmaz seninle.

Jon Con’un intikam duygusunu doğru bulmuyorum, Robert’ın yıllarca geçmeyen intikam duygusuna benziyor. Eddard bu konuda her zaman örnek bir kişilik. Sana acı veren birinden intikam alırsın, onun bebeğinden değil.

Robb Stark, sadece yaver olan Lannister çocuklarını esir aldı ama asla öldürmek istemedi, öldürüldüğünde öldürenlere cezasını verdi. Çünkü her şey müttefik demek değil, her şey mevki makam değil. Evet Robb öldü ama en azından bir Robert Baratehon gibi bebek katili olmadı, aksine onları koruyan bir lider olarak kaldı akıllarda. Onuruyla, gururuyla öldü. Sırf ölen karakterler kervanına katıldı diye zayıf adletmek doğru değil. Karakter olarak çok çok büyüktür gözümde. Sırf erkenden öldü diye örnek almayalım mı yani? Alalım, çünkü masum insan hayatını önemseyen bir liderdi.

Eğer 5 kitap sonunda hala düzen bu napalım Robert mantıklı olanı yaptı diyorsanız Martin’in emeği boşa gitmiş demektir. 5 kitap okuyup da düzen bu kabul edin dememesi lazım bir insanın. Eleştirel bakabilmeliyiz, sorgulayabilmeliyiz. Her yazılanı, her söyleneni kabulleniyorsan vay bizim halimize diyorum ben. İnşallah şu hayatta haksızlık hukuksuzluğa uğramazsın, yoksa işin zor.

AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH. Ulen deli kral ülkeyi katledecekmiş az kalsın, üstüne sadece altına imza atarım cart curt diyip targaryenciyiz hülooo ayakları. Biz iki bebeği göz ardı edince bebek katili oluyoruz. İNSAN GERÇEKTEN HAYRET EDİYOR.

ben bebeklerin öldürülmesini doğru bulmuyorum.ama robert savaşçı kişiliğiyle öne çıkan bir adam bu yüzden de yönetimi jon arryn’e bıraktı. bence bu karar doğru.jon arryn gelince o adam orda pragmatist davrandı. olan olmuş bu saatten sonra tywin’le çatışırsa yine savaş çıkar. barışı sağlamak için taviz verdi.bu yaklaşımını eleştirebilirsin ama robert’a jon’a bebek katili demek yanlış. .

tywin’in neler yapabileceği görülmüş oldu ve bunu tekrarlayabilir ned böyle düşünerek hareket etti büyük ihtimalle.ee birde işin adalet kısmı var.öte yandan savaştan yeni çıkmış bir krallıkta yeniden çatışma çıkma tehlikesi var.ned idealist yaklaşırken robertla jon arryn pragmatist düşündü.keşke ned’i dinleselermiş ama ikinci görüş de o kadar boş değil ki. iki tarafta kendince haklı.

sen bende çelişki görmüşsün. sende sadece dany’nin düşüncelerini doğru kabul ediyorsun. ama o yedi krallıkta yaşamamış ve abisinden öğrendiği yalan yanlış bilgilerle çıkarım yapıyor.bu konuda cahil kesinlikle.onun hatalı görüşlerini benimsemek doğru değil.

ben daenerys’in ve viserys’in görüşlerini değil kendi görüşlerimi yazdım. robert’ı haklı çıkarmaya çalışacaksan hala lütfen bana cevap verme ortaya yaz. ben de böylelikle görmeyeyim yazdıklarını. çünkü bebek katlini haklı gören yorum okudukça fena oluyorum. gözlerime inanamıyorum. ben daenerys’in görüşlerini değil kendi görüşlerimi yazıyorum. Robert Baratheon’a bebek katili diyen benim. Hiçbir pragmatik yaklaşımla aklanamaz bebek katli.

Lannister çocuk esirlerine dokunmayan ve dokunanı cezalandıran Robb Stark ve bebeklere dokunuldu diye dostuna posta koyan Eddard Stark ve kendine esir olarak verilen çocuklara dokunmayan hatta onlara esir olduklarını bile hissettirmeyen Daenerys işte bu 3 karakter benim ahlak anlayışıma uygun karakterler.

Robert Baratheon ise benim ahlak anlayışıma göre karakter olarak bebek katili bir zavallı ve cani bir adam. Kaç kere konuşursak konuşayım 5 kitap sonunda benim kararım bu. Rhaegar ve Aerys ne yapmış olursa olsun sen işini onlarla gör, bebeklere dokunma dokunanı cezalandır ki ben de senin isyanını samimi bulayım ve krallığına saygı duyayım.

Bebek kanı akıtan bir adamı alıp ödüllendiren bir adama saygı duymam. Daenerys eğer bu adamı kalbinde affederse ondan da soğuyabilirim.

Garip bir bilgi paylaşmak isterim sizlere forum sakinleri.

Bu konu içinde bu adama “Bebek katili” diyen güruh, başka bir konuda Rhaegar Targaryen’ın yaşama ihtimali için “Eğer yaşarsa bütün bebek katledilişini unuturum” invalinde mesaj atmıştır.

Bu yazıyı yazan arkadaşın mesajını beğenen bir forum üyesi ise Dany’e Drogo tarafından yapılan tecavüzü savunup kendini içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur zamanında.

Şimdi bu bilgiler ışığında bu arkadaşların bu bebekleri sahiden önemsediğini düşünüyor musunuz? Yoksa “Laf olsun, torba dolsun” “Stannis’e daldık, biraz da abisine sallayalım” olarak mı düşünüyorsunuz? Karar sizlerin dostlar.

Aerys ve Rhaegar yüzünden bebekleri katledenleri savunanlar bir başkasının attığı mesaj yüzünden tüm Daenerys severleri de yargılamaya kalkıyor. Ya ciddi ciddi romandaki tepkileri kendi hayatlarında da uyguluyorlar.

Robert Baratheon bebek katillerine arka çıkmış, sırtlarını sıvazlamış, onlara memnuniyetlerini göstermek için yapmadığı güzelliği bırakmamıştır.

Eddard Stark bu olaya tepki verdiği için onurundan hiçbir şey kaybetmemiş aksine herkesin gönlünü kazanmıştır. Ondan yıllar sonra oğlu Robb da Lannister çocuk esirlerinin yaşam hakkını savunmuştur.

Eddard, Robert’ın arkadaşı olsa da kendi duruşu, onuru olan bir adamdır. Robert ise bebek katli gelen yerden tavuk esirgemez hatta daha fazlasını verir. Bu adamı savunanlara dikkat edin şunu şunu yapıyorlar demeye gerek yok. Burası kimseyi hedef gösterme yeri değil, burası bir forum. Herkes düşüncelerini hakaret etmediği sürece paylaşabilir diye biliyorum. Ayrıca burası nick altı sayfası değil Robert Baratheon başlığı.

bebek katillerini savunmuyoruz. robert’ın katil olmadığını açıklıyoruz .tywin o. robertla jon arryn krallığı bir arada tutmak için ceza vermedi. keşke ned’i dinleselerdi ama orda amaçları daha fazla kan dökülmesin .robert baratheon ülkeyi targeryan zorbalığından kurtardığı için kahramandır benim gözümde.

Daha fazla kan dökülmesin mi? Bebekler ölmüş, ikisi ölmüş ikisi de saçma sapan sefil bir hayat yaşamak zorunda bırakılmış. Hem amaç bu değildi ki. Bal gibi memnun oldu Robert. Daha yaşayan Targaryen var diye kuduruyordu Robert. Öldürmeye, yok etmeye odaklanmış bir canidir kendisi benim gözümde.

Daha yarım saat önce savunuyordun ve pragmatik olarak haklı buluyordun. Ne pragmatizmmiş ki bebeklerin yaşam hakkından daha kıymetli. Tywin bebekleri katletti, Robert da bunun üzerine taç giydi ve onu bu yaptığı için ödüllendirdi. Bir suçluya ceza vermeyen bir de üstüne ona ödül veren kral düşünemiyorum. Üzgünüm ama ben sorgulayan, eleştiren bir okuyucuyum, pragmatizm deyip geçebilecek biri değilim. Zaten okuduklarım üzerine düşünmeyeceksem neden okuyayım ki!

Hakkınızda bir fikir edindim, önceki sayfalarda yazdıklarınız sabittir. Orada yazdıklarınız fikir edinmem için yeterliydi. Bal gibi hepiniz bebek katili Robert’ı sayfalardır savunuyorsunuz ve haklı çıkarmak için kırk takla attınız. Benim değişmeyecek görüşüm bu.

bütün mesajlarıma bebeklerin öldürülmesini savunmuyorum, doğru bulmuyorum diye başladım. devamında da keşke ned’i dinleselermiş dedim. görüşün değişmeyecek, tamam,ama biz de görüşlerimizi yazmayalım mı? üstelik bebek katillerini savunuyorsunuz diyorsun. kaldı ki, tywin yaptı bu olayı, olay olup bittikten sonra sineye çekme var ve bu da ülkede bütünlüğü sağlamak amaçlı yapılıyor ve bunun fikir babası da jon arryn, robert değil.

Ben kralın dediğine bakarım. Kral eğer iradesi olan bir kralsa hükmü verecek, bebekleri katleden Tywin ve askerlerinin cezasını kesecek. Ha yapmıyorsa ben buna pragmatizm demem korkaklık derim.

Bebek kanının üzerinde kral olacağıma müttefikim kalmasın daha iyi. Pragmatizm diyorsun benim gördüğümse bebeklerin öldüğü bir krallık. Bir yerde bebekler ölüyorsa hiçbir mevkideki adam meşru değildir.

Bebekleri öldüren adama ceza vermeyip onu ödüllendiren adam da o katliama ortaktır. Bir gün mağdur olursan ve mahkemede hakim seni mağdur duruma düşüren adama ceza vermek yerine onu ödüllendirirse ne hissedersin? Napalım düzen bu mu dersin? İnşallah başına böyle bi şey gelmez, çünkü korkarım ki durumu kabullenirsin. Bence kabullenmemek lazım.

Hiçbir bebek babası yüzünden ölmeyi hak etmez! Bunu savunan insanlar var önceki sayfalara bakarsan. Ama ben herkesi kendi yazdıklarıyla değerlendiririm başkaları gibi birinin yazdığını bin kişiye mâl etmem. Robertseverlerde benim okuduğum yorumlarda gözlemlediğim şu, bu adamlar bebek katliamını savunuyorlar hatta Dany ve Viserys’ı da öldürselermiş keşke diyenler var, aç bak okudum hepsini. O yüzden Robertseverler hakkında bir şey söylemesem daha iyi olacak galiba.

Yav he he, insanları diri diri yakalım bence de. İstatistiklere göre yaklaşık olarak üç ayda bir tane filan Dany trollü türüyor, yaklaşık iki ay boyunca boş boş yazıyor ondan sonra ya ban yiyor ya da foruma girmiyor. Bir adım ileri gideyim, hepsinin aynı kişi olduğunu düşünüyorum, çünkü başka açıklaması olamaz bunun. Hatta bu konularla ilgili Eddleaks’ten de belli sızdırmalar bekliyoruz, @“Dolorous Edd”. Aksi takdirde bana göre bu işlerin bir numaralı sorumlusu forumun Julian Assange’ı Efkarlı Edd’dir. Stannis sempatizanı gibi gözüküp aslında Daenerys lehine kamuoyu oluşturmaya çalışıyor ama Geyik Lobisi bunu yer mi, yemez?

Stannis insanları diri diri yakıyor zaten de burası abisi Robert’ın başlığı neden buraya yazılmış. Robert Baratheon bebek katili olandı, insanları diri diri yakan kardeşiydi. Karıştırılmasın.

Stannis hayranları farklı farklı ama Daenerys severler tek bir kişi öyle mi, bu da iyi kafaymış. Karşı tarafın üstünlüğünü kabul etmemeye meyillidir beyin, savunma mekanizması, ne derseniz adına. O yüzden anlıyorum. Tartışmalarda argüman üretmekte ve fikrini savunmakta zorlananlar ya kaba şiddete başvurur ya da sözlü şiddete. Bebek katlini savunanların klavyelerini bir silah olarak kullanmama ihtimali yoktu zaten.

Yine çıksan Eyrie’den gelsen; tüm Targaryen soyunu çürütsen, siyah saçlım mavi gözlüm.

Benim hissiyatım bu yöndedir yalnız şu kibre bakın “Karşı tarafın üstünlüğünü kabul etmemeye meyillidir beyin”

Şu seriyle ilgili öğrenilcek tek şey varsa o da iyi veya kötü karakterler yerine gri karakterlerin yer almasıdır.Robert de gri karakterlerden.Kendisi için kötü demek adil olmaz.