Robert I Baratheon

Bize karşı yönelttiği bin tane hakaret ve aşağılamadan sonra kendisine cevap verme ihtimalimin bulunmadığı kişilerin bu başlık altında bilmesi gereken tek şey benim Robert Baratheon hakkındaki fikirlerimdir. Robert Baratheon bebek katline bile isteye güle oynaya yetmez ama evet dercesine ortak olmuş bir canidir. Bebek katlini savunanların benden doğrudan cevap alamaması ne kadar normal ise bir mesajında hakaret edip diğer mesajında alıntılı cevap verenlerin içinde bulunduğu durum bir o kadar tutarsız, çelişkili ve garip.

Üslup benzerliği diyorsunuz bir ben mi göremiyorum anlamadım, ne üslubu ne fikirleri benziyor.
Banlanan üye, Robert yerine Stannis geçsin diyor bir kere >.>
HaNde, Stannis’ten nefret eder, Renly’i tercih eder o yani.
Ne saçma iş bu, nasıl tartışma ben anlamadım.
Ben neden kanıtlama gereği duydum onu da anlamadım.
Yapmayalım böyle şeyler, hoş değil ama.

Robert Reyiz büyük adamdı, Tek kusuru kral olmayacak kadar savurgan olması… Koy ordunun başına Robert Reyiz’i Ver baltasını eline 7 diyarı geç, Özgür şehirleri bile feth etsin : ))) Bebek katili konusuna gelince… Ne diyordu G.Martin Reyiz Hiç kimse bu hikayede tam olarak masum değildir… .)

Teşekkürler Mita. Bahse girerim Fyodor adlı kullanıcı söylemiştir bişeyler, onu engellediğim için görmedim yazdığını ama kesin o yazmıştır ahahahah daha önce de yazmıştı. Dünyada bi tane Dany hayranı var sanıyorlar :wink:

İnsan hep kendi çevresinde yaşayıp o çevrenin dışına çıkamayınca sanıyor ki dünya kendi dünyasından ibaret. Dünyası ve kendi çevresi de sanal alemden ibaret galiba. Cadde’ye gelsin gezsin ne kadar Daenerys tişörtlü, Targaryen armalı genç var cadde’de görsün. Klavye başında Turabi kesilip sokağa çıkmamak olmaz.

Ama ben niye kendimi kanıtlamak zorunda olayım ki. Bebek katilini savunanların ahlakı da birbirine benziyor ben bir şey diyor muyum? Forumda roman karakterleri mi konuşulacak yoksa Dany severler kendilerini ispatlamak zorunda mı bırakılacak? Ben hiç kendimi ispat zorunda değilim. Bebek katillerini savunan insanlara kendimi ispatlamak zorunda hiç değilim.

Bebek katilini savunacağıma bebek katiline bebek katili deyip eleştirilirim daha iyi. Robert’a bebek katili dememek için krık takla atan, ama kimse masum değil kiiiii gibi çocukça savunma yolları seçenlere zaten lafım yok. Kimse masum değil derken? Yalan söylemek kötüdür. Entrika, aldatma, ihanet, bunlar kötüdür. Ama bebekleri katledip üstüne yapanları ödüllendirmek ahlaktan yoksun olduğunuzu gösterir. Martin böyle bir adama en uygun ölüm yönetimini onu bir domuza öldürterek verdi zaten. Birilerinin şanlı kahraman dediği bebek katili Robert, bir domuz tarafından sarhoş bir halde postalandı. Bir kahraman böyle mi ölür? Bebek katilinden kahraman mı olur?

Bu adam (Fyodor) bunu ikinci kez yapıyor. Lütfen araştırılsın. Eğer multi hesapsam beni banlasınlar, hayatım bu forumdan ibaret değil, bana hiçbir şey olmaz, hayat devam ediyor. Ama eğer bu adam ithamlarında haksızsa bu adamı banlasılar. Ama o buradaki varlığı sona ererse hayatına devam edebilir mi bilmem. Benim internet dışında da gerçek bir hayatım var, bu forumda hayat bulmadım. Site yönetimi incelemesini yapana kadar bir daha mesaj atmayacağım, araştırılsın. Banlanırsam banlanırım ve bir daha yeni üyelik açtırmam, sorun değil. Ama böyle bir şey yok. Bu durumda bu kişinin cezası ne olacak? Bu adama cevap bile vermiyorum artık, ben bunları site yönetimine yazıyorum. Her yazdığım yorumdan sonra aynı şekilde multi olmakla taciz ediliyorum. Tek suçum da Rober Baratehon’a bebek katili demek. Evet Robert Baratheon bebek katilidir. Bu adam da beni her mesajımdan sonra multi iddiasıyla taciz ediyor.

beyaza yakın grilerden hem de. bir de robert bu olaylar olurken şehirde bile olmadığı gibi neden tavizkar davrandığının(tywin’in cezalandırmama) açıklaması da var.

herkes starklar gibi kusursuz değil ama robert da sevilmeyecek bir adam değil.

diğer konuya gelince bence aynı kişi değiller, bende engellendiğim foruma tekrar girmem şahsen ama ikiside olayları dany’nin gözünden görüp sadece onun bakış açısını benimsiyor. benzerlik o yüzden olabilir.

Galiba ‘‘Fyodor’’ adlı kullanıcı beni taciz ettiği mesajını silmiş, bir önceki sayfadaydı ama ben cevap verdiğim için işte burada duruyor. Silmiş olması gerçeği değiştirmez. 1 gündür girmiyorum. İnceleme yapılsın diye bekliyorum. İkimiz de banlanmamışız ama ben bir karar verilmesini bekliyorum hala. Bana ‘‘holigan’’ demesi ve bir başkası olduğumu sürekli her mesajımın peşine yazması taciz değil midir? Sizi ‘‘tokatlamaktan’’ bıktık da demişti ve iki başlık altında da ithamlarına ve aşağılamalarına devam etti, fiziksel şiddet içeren ‘‘tokatlamak’’ da buna dahil. Bu adam hakkında ne yapabilirim? Saygılar.

[quote=“HaNde, post:347, topic:2825”]

Eddard onur konusunda saçmalayıp düşmanlarını koruyacak kadar gerçeklikten kopmuş biri.Adam biraz Tywin ve Lannisterlardan ders alır.Ailenin düşmanlarına merhamet göstermeyecek onları ezip yok edeceksin.
Kral Eli olduğunda Dany ve bebeğini savunması akıl alacak bir şey değil.Görevi itibariyle diyara zarar verecek insanları ortadan kaldırması gerekirken tam tersini yapıyor.
Adam yaşadığı yerin gerçekliğinden uzaklaşıp onur,onur diye kafa buluğundan kendi hayatını kaybedip ailesinin perişan olmasına sebep olmuştur.
Martin efendinin oluşturduğu kurrguda Eddard gibilerinin hayatta kalması mümkün değil.

Robert Dany’i kin tuttuğu için öldürmek istemedi. Ned’in bence orda yaptığı büyük sorumsuzluktur, Dany yanında diyara kaos, yağma tecavüz getirmeye yemin etmiş bir adamla Westeros’a çıksaydı Eddard o zaman ne düşünürdü merak ediyorum. Ama yine de Robert’ı küçücük kızı öldürecekti diye suçlamanın bir anlamı yok.
Dany ne yazık ki ileride çok daha fazla insanın ölümüne sebep olacak, serbest bıraktığı köleler kadar ejderha ateşiyle ölecek Westeros halkını da düşünün.

Robert o konuda haklıydı Kuzey bu yüzden hep kaybediyor bazı şeylerde duygusallığa yer yoktur! Reeldede böyledir

evet dany’yi en başından sevmeme sebebim bu dothraki mevzusu.yinede de ned’e hak veriyorum.hamile kadını ya da çocuğu öldürmek ona göre değildi.bence orda ned reis kendine yakışanı yaptı. adam kuzeyin lordu ve kralın eli. balık baştan kokar diye bir laf vardır.o bu tarz işler yaparsa başkaları neler yapar. kendisi böyle işler yaparken ne hakla adalet dağıtır ya da devlet yönetir.ne kendi adını ne de konumunu kirletmedi. robert’ı suçladı ama robert da bir sürü laf etti, arkadaşlar arasında olur böyle işler.

duygusallık demeyelim de prensip diyelim.

şerefini onurunu hiçe sayıp, katliam yaparak yaşamaktansa ölmek daha iyidir.bir adam her hareketini kazanmak için, hayatta kalmak için, çıkar sağlamak için mi yapmalı? merhametli olduğu ya da vicdanlı olduğu için hiç mi bir şey yapamaz?

Yorumuna bayıldım özellikle son kısmına

Şu meşhur bebekler olayların başlangıcından itibaren ölüme mahkum oldular.
Hayatta kötü olaylar bazılarının hataları ve günahları yüzünden kar topunun çığa dönüşmesi gibi felakete dönüşür.
Bebekler Rhaegar Lyanna’yı a kaçırdığı zaman öldüler.
Bebekler Aerys 4 kuzeyli yiğidi ve babalarını öldürttüğü an öldüler.
Bebekler Aerys Rickard ve Brandon’ı öldürdüğü an öldüler.
Bebekler Çanlar savaşında Jon Connigton kaybedip Eddard ve Robert kazandığı zaman öldüler.
Bebekler babaları Üç Dişli Mızrakta Robert tarafından baltayla ikiye bölündüğü an öldüler.
Bebekler Rhaegar sevgilisini korumak için kral muhafızlarını ayarlayıp onları savunmasız bıraktığı an öldüler.
Bebekler savaşın kaybedildiği kesinleştiğinde Aerys iki çocuğunu uzak şehirlerini gönderip torunlarını göndermediği zaman öldüler.
Bebekler Pycelle Aerys’ı şehir kapılarını açmaya ikna ettiğinde öldüler.

Valla on numara açıklama yapmışsın. Bir çoğumuzun açıklamaya çalıştığı şeylerden biriydi bu. Ama şimdi gelecekler ve ordaki sekiz tane negatifi birbiri ile çarpıp pozitif yapmaya çalışacaklar. Çünkü sadece onların doğruları var, bizimkiler yanlış.

Adam yaşadığı yerin gerçekliğinden uzaklaşıp onur,onur diye kafa budluğundan kendi hayatını kaybedip ailesinin perişan olmasına sebep olmuştur.
Martin efendinin oluşturduğu kurrguda Eddard gibilerinin hayatta kalması mümkün değil.

Onur diyerek kafayı çekmek istiyorum abi :slight_smile:

Targeryan’ların yaptıklarının yanında Robert Reisin yaptıkları devede kulak…
Bir defa Targeryanlar kardeş kardeş ile evlenir kan bozulmasın diye. Hikayede dikkat ederseniz iki kardeşin evliliğinde doğan çocukların biri çılgın veya deli ne derseniz artık… Bunu Dul kraliçenin zinadan olma çocuklarındada görüyoruz… Tanrılar zar atarlar ne gelirse artık : ))) kim ne der bilmem Robert Reis büyük adamdı :smiley: her yorumumda yazıyorum uygun yerlerde… Film geriye dönük olsaydı tadından yenmezdi… Tabi bukadar çok hızlı ilerlememek kaydı ile… :slight_smile:

Bakıyorum da Robert’ı bebek katili olmakla suçlayanlar Aerys’in katlettiği Brandon Stark ve arkadaşlarını, Lord Rickard Stark’ı, yakmaya niyetlendiği 500 bin insanı, Khal Drogo’nun, karısının taht sevdası uğruna Lhazar’da katlettiği ve tecavüz ettiği insanları göremiyor.

Roberte bebek katili diye laf edenlerin binlerce insanın ölümüne sebep olabilecek ejderhalara sahip olan Daenerys fanı olmaları da ayrı bir ironi.

Bebek katili olup olmamasından ziyade kral olarak bakıldığında bile ne kadar ziyan olduğu ortadadır.
Tamam gençliğinde kudretli, savaşçı biriydi belki ama sonrasında birtakım bahanelerin arkasına sığınarak ilgisiz, umursamaz, kendi zevklerinin peşinde yıllarını geçirmiş, amaçsızca yaşamıştır.
Bir Stannis nerde bir Robert nerde, kardeş olmalarına rağmen aralarında dünyalar kadar fark var.
Bu adam ne kahramandır ne de örnek bir kral.
Şayet yerine Joffrey geçmemiş olsaydı ölmesine de üzülmezdim.

Güzel mantıkmış…
Savaş nedenlerini ve sürecini liste halinde yazmakla bebek ölümlerini meşrulaştırmış olmuyorsun.
Hiçbir savaş suçunu meşrulaştıramazsın bu şekilde.

iyi de o suçu işleyen tywin lannister, robert ve orduları şehirde bile değildi o sırada.