Robert I Baratheon

tamam şimdi oldu.bu delilik olayı ensest ilişki sonucu.ee tahta bir targeryan geçseydi yine bu gelenek süreceği için devam edecekti.yine tarihten örnek veriyim. avrupa ailelerinde sürekli yakın akraba evliliği yapıldığı bir dolu zeka özürlü kral var.direk kardeş kardeşe olayının etksini sen düşün.halk söylentisi deyip geçmememin sebebi bu.nesillerce devam eden bu tarz bir durumdan sonra normal bir birey doğarsa o zaman şaşırırım.viserys konusunda sana kısmen katılıyorum yaşadığı şartlar bir adamın psikolojisini bozacak cinsten.yinede deliliğe bir eğilimi vardı bence.

ee birde delilik olayı tek sebeb değil zaten baratheon, stark ve arryn’lerin nefreti var targeryanlara karşı bu olay olsa olsa meşru zemin hazırlamıştır.

Dany bunun yüzünden ejderhalarını kaybetmeyi göze aldı, onları zindana tıktı. Ya daha ne olsun?!
Dany son povunda, kızın ismini hatırlayamayınca ağlıyordu. Daha nasıl bir vicdan bekliyorsun?
Stannis bunu yapar mıydı sence?
Ya da Robert?
Ayrıca seride en sevdiğim karakterlerdendir Ned.
Cinsiyetle ne alakası var?
Şaşırdım gerçekten. Bu yorumuna sen de inandın mı?
Çılgın.

Bu yorumuma inanmadım, zaten %100 eminim. Lafım da sana değildi zaten. Nicklerini kırmızı yapıp umarsızca Dany cadısını savunanlaraydı.
Aslında o kadar targaryen hata yapmışken, sizin sadece Robert’ın hatasına yüklenmeniz de amacını biraz belli ediyor. Bu saatten sonra ne yazsam boş.

Daenerys önüne atılan kemiklerin bir çocuğa ait olup olmadığı belli olmadığı halde adamın sözüne inandı ve ejderhalarını zindana kapattı. Drogon o sırada çoktan uzaklaşmış olduğu için onu kapatamadı. Vicdansa Daenerys’ta arayabilirsiniz.

Robert o bebeklerin öldürülmesine ses çıkarmadı çünkü bir tane bile yaşayan Targaryen kalmasını istemiyordu. Bir soyu tamamen yok etmenin, yok etmeye çalışmanın ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur heralde.

Akıl sağlığı yerinde olan bir insan bebeklerin ölümüne sessiz kalmaz. Sesini çıkaran tek kişi Eddard Stark olmuştur. Eddard’ın oğullarına da en iyi şekilde örnek olduğu Robb’un Karstark’ı cezalandırmasından belli. Ama şu kadar adamı kaybetti falan denilecektir. Onurunu kaybetmediği için şanslı bence. Lannisterların esir çocuklarının öldürülmesi de bir savaş suçudur, Robb buna seyirci kalmamıştır. İyi babalar iyi örnek olur çocuklarına.

Aerys harika bir adam değildi, Stark lordlarına yaptığı sonuna kadar yanlıştı. Ama bebekler ölmeyi hak etmedi. Bebeklerin öldürülmesini haklı göstermek için babalarının, dedelerinin hatalarını sıralamak spn derece hatalı.

‘‘Lannister, Baratheon, Stark, Tyrell… Hepsi bir çarkın dişlisi. Çark döndükçe biri üstü geçiyor ve çark üzerinden geçtiği her şeyi eziyor. Ben çarkı durdurmak için değil, kırmak için gidiyorum.’’

Abicigim Mevlana ne güzel demiş “Ne kadar bilirsen bil söylediklerin karsindakinin anlayabileceği kadardır”

Bir tane kız çocuğunun Drogon tarafından yakıldığı iddia edildi ama adam bu iddiasını kanıtlayamadığı halde Daenerys ejderhalarını kilitledi, Drogon o sırada orada olmadığı için kapatılamadı ve bir daha da fazla yaklaşmadı piramite.

Daenerys o kız çocuğunun adını unutmadı ve her povunda onun için ağladı. Siz Daenerys povlarında sadece yatak odasındaki kısımları hatırladığınız için bu kısımları unutuyorsunuz ama Deanerys povlarının büyük kısmı Daenerys’ın bu kıza üzülmesiyle geçiyor. Geri getirmez diyeceksiniz, fakat Daenerys o kızı yakması için emir vermedi Drogon’a ve bu olaydan dolayı ejderhaları kilitledi. 5x5’te o sahne ise tamamen senaristlerin uydurması, Daenerys romanlarda asla suçun faili olduğundan emin olmadığı bir adamı cezalandırmadı. Sadece suçun faili olduğundan emin olduğu adamları cezalandırdı.

Robert, bebek katliamından dolayı Tywin’i cezalandırmadı, hatta onunla ömür boyu sürecek bir ortaklık kurdu. Daenerys ise iddia kanıtlanmadığı halde adama inandı ve ejderhaları kilitledi. Daenerys gibi kalbe sahip olsaydı Viserys’ı da savunurdum.

Ama Viserys’ın Daenerys’ı mal gibi Dothraklara satması ve ordu için değil Khal Drogo’ya atlara bile izin veririm demesi yüzünden Viserys’dan hoşlanmıyorum. Ama Viserys’ın psikolojisinin alt üst olmasının sebebi de çocukken şahit olduğu olaylar ve bunun sorumlusu da Robert ve Tywin.

Ailesinin soykırıma uğramasına şahit olan Viserys’ın düzgün bir psikolojiye sahip olması şaşırtıcı olurdu. Soyadıyla veya cinsiyetle işim yok, haksızlığa uğrayan kişileri savunmayacaksak neden okuyoruz bu seriyi. Tywin çok güçlü hadi onu destekleyelim denilemez. Victarion çok karizmatik hadi onu destekleyelim denilemez.

Bebek ölümlerini meşrulaştırmaya çalışan yok, böyle bir şey düşünülemez zaten. Bu seride siyah ve beyaz karakterler olmadığını anlayın artık. Robert’ı bende pek sevmiyorum ama Tywin gibi bir adamın en iyi komutanlarından birini idam etseydi öldürülecek insanları, yakılacak kasabaları düşünemiyor musunuz? Ama bebekler soyluydu, sıradan halkın katlinden kime ne? Eğer böyle düşünüyorsanız evet, Robert suçlu. Ayrıca Robert’ın Daenerys’i öldürmek istemesi gayet doğal. Dothraklar Westeros’a çıksaydı neler olurdu bir düşünün. Tecavüz edilip katledilecek insanları düşünmek işten bile değil.

Öncelikle şunu söyleyim, Dany kraliçenizden o kadar tiksiniyorum ki yatak odası sahneleri zerre umrumda değil. Zaten umrumda olsaydı en sevdiğim karakter olurdu heralde.

Dany emir vermedi Drogon’a demişsin. Ben de Robert’ın emir verdiğini hatırlamıyorum bebeklerin öldürülmesi için. Şimdi yine tek anladığınız şeyi öteceksin, Tywin’i cezalandırmalıydı diye. Orada kalabilmesi için ittifak kurması gerekiyordu. Lannister’lara düşman olmayı seçseydi o tahta oturana kadar verdiği tüm savaş ve kayıplar boşa gidecekti.

Artık elinizi ayağınızı Robert’tan ve Stannis’ten çekin de kıymetliniz Khalessi’nin önce ele geçirip, sonra bırakıp gittiği şehirlerin ne hale geldiğini tartışın, kendi başlıklarınızda.

1-İstediğimiz başlıkta yorum yapma hakkımız yok mu? Bu konuda kimden ve nasıl bilgi alabilirim?

2-Ötmekten kast edilen nedir? Argo konuşmanın da serbest olup olmadığı konusunda bilgilendirilmeye muhtacım.

Yukarıda bahsettiğin “…Siz Daenerys povlarında sadece yatak odasındaki kısımları hatırladığınız için bu kısımları unutuyorsunuz…” sözünün ne kadar rahatsız edici olduğunun farkında değilsin sanırım benim hatalarıma yöneliyorsun. Ona rağmen içeriğe dikkat edip bir cevap yazdım. Ve evet benim lügatımda aynı şeyi defalarca tekrarlamak, ötmeye karşılık geliyor.

Site yönetimi engelle diye bir seçenek vermiş, yazılanları ötmek olarak niteliyor ve rahatsız oluyorsanız engelleyerek görmeyebilirsiniz. Bir ara her yazılan Daenerys yorumunun altına Daarioooo Darioooo yazan ben değildim.

Tekrar edelim, Robert Baratheon başlığında yazılanlara, iyi ya da kötü eleştirilere tartışma etiği çerçevesinde(ötmek gibi argo sözler kullanmadan yani) tahammül edemiyorsanız engelle seçeneği sunmuş bize site yönetimi. Ancak keşke tahammül edebilsek, demokrasi bunu gerektirir. Ama Daenerys severlerle aynı havayı solumak istemiyorum diyen de sizdiniz.

Daenerys etrafındaki insanların öldürelim demesine rağmen elindeki çocuk esirleri öldürmeye asla yanaşmadı, hatta onlara esir olduklarını bile hissettirmedi ve hep sevecen davrandı ve hatta esir kavramına ne kadar karşı olduğunu da povlarında kendi dile getirdi ve hep daha insancıl çözümler için kafa yordu.

1.5 yıldır bu forumdayım ve hangi tuşla hangi eylemin yapılacağını gayet iyi biliyorum. Bundan önce defalarca karşıt görüşlü olduğum Targyciler tarafından report edildim, Dany’e laf ettiğim için. O tuşların ne için kullanılmayacağını da öğrendim bu sebeple. Yani bu konuları aşalım.

İkinci olarak kurallara uymamız gerekiyorsa bi dahakine konunun içeriği ile ilgili cevap verirsen sevinirim. Bu gözler yazılanlara cevap veremeyip konuyu farklı yerlere çekerek ordan devam etmeye çalışanları çok gördü.

İlk seferinde tamamen sorduklarınıza cevap verdim ama siz bunu ötmek olarak nitelendirdiniz.Ben yine de tekrar yazayım, konuyla ilgili cevap vermemişim gibi muamele etmenize üzüldüm.

Forumda benden daha eski olduğunuzu hatırlatarak hiyerarşiye girmenizin altında yatan anlamları kurcalamak istemiyorum.

1-Daenerys, Drogo’ya şu kız yak da ye diye bir emir vermedi ve ilk şikayette danışmanları ‘kemikler insan kemiğine benzemiyor’ demesine rağmen mağdur beyanına inandı ve ejderhaları kapattı (Drogon o sırada dışarıdaydı ve bir daha gelmedi).

2-Daenerys’ın elinde Meereen soylularının esirleri var ve çocuk oldukları için Daenerys, etrafındakiler öldürelim demesine rağmen buna kesin bir dille karşı çıktı ve bana bir daha çocuk öldürmekten bahsederseniz sonu kötü olur dedi. O çocuklara asla esir gibi davranmadı ve yanında tuttu ve esirlik sistemi bile içine sinmiyordu ve bunu povlarında dile getirdi. Hep daha insancıl çözümler aradı.

Tüm bunlara rağmen ama Daenerys’ın ejderhalarının yaktığı kız… diye başlayan cümleler çok tutarsız ve hemen bir iki dakikada çürütülmeye müsait cümleler. Çünkü asılsız.

Robert’ın bebek katillerine ceza vermek yerine…onlarla ortaklık kurması…başka karakterler öne sürülerek…aklanamaz.

şimdi bu sayfada defalarca neden robert’ın bebek katili olmadığı, asıl suçlular, robert’ın tek suçunun ceza vermemek olduğu, zaten vermesinin mümkün de olmadığı defalarca farklı yazarlar tarafından açıklandı. buna rağmen ısrarla aynı suçlamaları görmek hakikaten can sıkıcı. daha kaç defa açıklanabilir ki bu durum.

Not: stannis’in durumu farklı, ben zaten stannis’i suçlayanlardan biriyim, orda net bir cevap alamıyoruz çünkü çelişkili durumlar var.yani tartışmanın sürmesi çok da mantıksız değil.ama bu konuda netlik var bana göre.

Peki…teşekkürler…

Bir kral sadece güçlü olmamalı, aynı zamanda adil, kararlı, tutarlı olmalı. Bir kral, cezalandırmadığı her suça ortaktır. Suçluyu alıp krallığa ortak etmesi zaten ortada olan bir durum.

Mahkeme size zarar veren adama ceza vermezse ne hissedersiniz? Dahası o adamı alıp kendi işine ortak ederse?

Elia tecavüze uğradı ve öldürüldü, cezası?

Targaryen ve Dorne bebekleri katledildi, cezası?

Westeros kadınların tecavüze uğrayıp öldürüldüğü, bebeklerinse katledildiği, Kralın buna onay verip yapanları da ödüllendirdiği bir yer midir? Robert Kral olarak tüm bunlara onay vermiş, suçluları da gelebilecekler en yüksek mevkilere getirmiştir.

iç savaştan yeni çıkmış bir ülkedeki, kendi hanedanın ilk kralı. ne yapabilir? şu an düşünüyorum,işin içinden çıkamıyorum. yapabileceği hiçbirşey yok ki. ceza verse tekrardan savaş çıkma riski var. tekrar tekrar yazdık bunları.

Yeni tahta çıkmış bir kralın zaten yeni iç savaştan çıkmış ülkeyi bebek katillerini cezalandırmak adına yeniden savaşa sokmasını istemek pes doğrusu

Lyanna için savaş çıkaran Robert, soyadı Targaryen diye bebeklerin yaşam hakkını savunamıyorsa o adamın karakterinden şüphe ederim ben. Kaldı ki ailesinden 3 kayıp birden veren kişi Eddard’dır ama onun işi Aerys’ladır, bebeklerle değil.

Sorumu cevabını alamamışım :frowning:
Mahkeme size zarar veren adamı cezalandırmazsa, bunun yerine o adamı kendine ortak ederse ne hissedersiniz diye sordum?
Robert’la empati kurabilenler, katledilen bebeklerle, tecavüze uğrayıp öldürülen Elia ile de empati kurabilmelidir. Bence.

Aynı soruyu size de sorayım o zaman.

Mahkeme size zarar veren adamı cezalandırmazsa, bunun yerine o adamı kendine ortak ederse ne hissedersiniz?

Robert’la empati kurabilenler, katledilen bebeklerle, tecavüze uğrayıp öldürülen Elia ile de empati kurabilmelidir. Bence.

Peki Daenerys neden kocasının Lhazar’da kadınlara tecavüz edip insanları katletmesine engel olamadı ve dahası yarası için endişelendi? Lhazar’ın yağmalanmasının sebebi Daenerys’in taht sevdası değil miydi? O zaman Daenerys’te bu suça ortak olmuş olmuyor mu? Robert’da Tywin’i cezalandırsaydı eğer, Lhazar’daki insanların başına gelenlerin aynısı Westeros halkının başına da gelecekti.