Robert I Baratheon

Engel olmadı mı? Emin misin? Bir daha okumanı ve izlemeni istiyorum. Daenerys, tecavüze engel oldu. Kadına değer verilmeyen bir yerde yapabileceğinin bile fazlasını yaptı ve kadınları kurtardı, yapabilseydi tamamına engel olacaktı zaten ama gücü bu kadarına yetti ve Daenerys orada yönetici değildi sadece yöneticiye sözünü geçirebilen biriydi. Buna rağmen konumuna göre aşırı iyiydi. Bunu bilmemen veya unutman bence imkansız ama yine de cevap verdim. Kaynamasın diye sana da sormak isterim.

Mahkeme size zarar veren adamı cezalandırmazsa, bunun yerine o adamı kendine ortak ederse ne hissedersiniz?

Robert’la empati kurabilenler, katledilen bebeklerle, tecavüze uğrayıp öldürülen Elia ile de empati kurabilmelidir. Bence.

elia çok üzüldüğüm bir karakter.öldürülen çocuklar da aynı şekilde.ayrıca sırf bu seride de değil tarihte de sadece kraliyet ailesinden olduklarından için öldürülen, hapsedilen herkese acımışımdır.tabiki de onlarla empati kuruyorum.ama ülke dağılırsa acı çekecek kişilerle de empati kuruyorum.bak eğer joffrey bir canavar olmasaydı, lannisterlar ileri düzey vatan haini olmasaydı, robb’un savaşına bile şüpheyle bakardım. yani benim şahsi adaletim için ilerde kan dökülecekse, bilemiyorum bunun vebalini alabilir miydim?

Elia ve çocuklarının başına gelenler korkunctu ama ben olaya gerçekçi bir yaklaşım sergiliyorum eğer Robert Tywin’e savaş ilan etseydi nice insan ölecekti Elia ve cocukları için adalet sağlanacaktı muhtemelen ama bu uğurda binlerce insan ölecekti

Hukuk bir kere delindiğinde zaten nice nice insanlar ölmeye başlar. Tecavüze ve bebek katliamına ödül veren bir Kral kimleri neye teşvik eder sizce? Katillere, hırsızlara, tecavüzcülere ceza vermeyip onları ödüllendirirseniz toplumda nasıl bir algı oluşur? Robert’ı savunacağım diye empatinin dibine vuruyorsunuz ama diğer tarafta Elia ve bebeklerin kanı var. Vebal? Vicdan?

haklısın, zaten tywin’in daha sonra da benzer şeyleri tekrardan yaptığını görüyoruz.ama robert’ta tywin’i cezalandıracak güç yok o sırada.yani mahkeme-suçlu olayı yok.cezalandırmadı değil cezalandıramazdı zaten.çok uzun süreli bir hanedandan bile gelsen tahta yeni çıktıktan sonra otorite kurman dört-beş yıl alır.üstelik burda feodal bir yapı var ve sen iç savaş sonrası tahta geçmiş bir adamsın.tahta geçtiği gibi güçlü bir feodal beyi astırmasını istemek gerçek dışı bir istek.tamamen mantıksız.

Birincisi Robert’in bu olay için kimseyi ödüllendirdiği yok ikincisi empati yapamayan sensin olaylara sırf vicdani yönden bakıyorsun işin sonuçlarını düşünmüyorsun

Çünkü ben kral değilim. Ben insanım. Vicdanımı bir kenara bırakacaksam neden yaşıyorum ki. Kaldı ki Kral dediğin adam objektif olacak, vicdanlı olacak, ahlaklı olacak, insanlığa değer verecek. Evet özellikle insanlığa değer verecek.(Bu zaten Daenerys’ı sevme nedenim)

Robert’ta bebek katiline sırf Tywin Lannister diye ceza verecek güç yoksa derim ki gücün Aerys’a mı yetiyordu? Bebekleri katletmek, kadına tecevüz edip öldürmek ve bebekleri katletmek Lyanna’nın kaçırılmasının yanında önemsiz ve değersiz mi? Çobanın kızına değer verip iddia olsa bile ejderhaları kapatan Daenerys’ı seviyorum. Bebekleri katledenlere ceza vermeyen ve onları evlilik yoluyla krallığa ortak eden Robert’ı sevmiyorum. Nikola Tesla, hala soruyor musunuz nasıl ödüllendirdiğini? Onu krallığına ortak etti.

Hukuku delen Tywin Lannister olduğuna göre suçlu da o olmuyor mu? Robert onu cezalandırsaydı da yüzlerce masuma tecavüz edilecekti ve daha fazlası ölecekti. Robert bunu önledi. Elia ve çocuklarının başına gelenler korkunç ama bir de kendini sıradan halkın yerine koy. Neden soyluların savaşında acı çeken hep sıradan halk oluyor?

Gücü Aerys’a mı yetiyormuş? Her şey taht için miymiş? İsyan ederken düşünmemiş mi binlerce insanın öleceğini? Tahta geçince kötülerden hesap sormayı mı unutmuş yoksa o sadece kendi yarasını mı yaradan sayıyor? Lyanna’nın kaçması/kaçırılması suç ama bebekler ve tecavüz suç değil diyebiliyorsa zaten ahlaki yönden düşük bir adamdır Robert.

Westeros gibi Ortaçağ düzeninin sürdüğü bir diyardan günümüz Amerikan adalet sistemi gibi ceza hukuku beklenemez.Beş Kral Savaşında Tywin efendinin emriyle Gregor denen canavarı Nehirovayı yakıp yerle bir etmesi için gönderdi.Adam epey adam öldürüp bir o kadar tecavüz suçu işledi.Peki bunun cezası verildi mi?Hayır.
Westerosta iktidar hangi haneye ait onun lehine adalet sağlanır.O hane ne kadar rezil suç işlemişse işlesin yanına kar kalır.
Aerys soylu bir kızı kaçıran oğlunu koruyup;buna karşı çıkan kuzeyli 5 yiğit ve babalarını öldürdü.Robert ve Eddard’ın kellesini istedi.Robert’ın isyanı olmasaydı bu suçlar yanlarına kar kalacaktı.
Kral Şehrindeki katliam sırasında Lannisterlar artık Robert’ın müttefiki olduğundan işlenen suçlar cezasız kaldı.
2.Dünya savaşında müttefikler Tokyo ve Dresdende yüzbinlerce sivili öldürdüler.Peki yargılandılar mı?Hayır.Savaşı kazandıkları için sadece Almanlar yargılandı.
Tarih boyunca savaşların sonunda ceza sistemi hep kazananların lehinde olmuştur.
Eğer Elia’nın bebekleri için intikam veya adalet arıyorsan bu ancak Dany gelip Targaryen iktidarını kurduğunda olur.Tabii Martelllerin desteğiyle.

Aerys’ın hatalı olduğu yazdım ben zaten. Peki bütün ailesinin bebeklere varıncaya kadar tecavüzden ve katliamdan geçirilmesi hangi ahlaka sığar?

Kitabı ben Hande olarak okurum, Robert’ın gözünden okumam. Ama napalım düzen bu demem? Napalım düzen buymuş demek Martin’in emeklerine haksızlık. Martin bu koca eseri her yazılanı onaylayın diye yazmıyor, düşünmeniz sorgulamanız isteniyor. Tarihte böyle oldu napalım demek ki bu iş böyle demek, ders çıkarmamaktır. Ders çıkarmayacaksak hayatın ne anlamı var Allah aşkına ya?

Lyanna ve Stark lordlarının cezalandırılması hataydı, peki ama Elia ve Targaryen bebeklerinin canlarının gözünde hiç değeri yok muydu arminius?

Elia ve bebeklerin hiçbir suçu yoktu? Yaşına girmemiş bebeğin babasının, abisinin, dedesinin yaptıklarında ne gibi bir sorumluluğu olabilir?

Ayrıca Robert, Tywin’le müttefik diye bebek katline göz yumdu diyorsunuz. İyi de bu ikiyüzlülüktür. Eddard böyle işe olmaz dercesine dönüp gitmedi mi evine? Gitti. Onurlu duruş budur bence.

Robert aşkı gözünüzü kör etmemiştir umarım. Mağduru savunamayacaksam burada bir işim yok.

Robert’ı zerre sevmem ama olaya işin bir de diğer boyutundan bakacak olursam:
Peki diyelim Robert insafını dinledi ve o çocukların öldürülmesine göz yummadı. Hatta hepsini kurtardığını varsayalım. O çocuklar büyüdükleri zaman Robert’a teşekkür mü edicekler bizi kurtardığın için? Onlar da Dany gibi Robert’a isyancı deyip kendi lehlerine adam toplayacaklar. Sonunda elbette biri tahta isyan edecek. Sonra o çocukların kaç katı çocuk ölecek? Bu sefer onlar kalan Baratheon’ları öldürecek vs… En başta olanlardan daha kötü bir son. Çoğunluğun iyiliğini düşünmeyip bir kısımın iyiliğini düşünürsen bu insaf değil taraf tutmak olur.

Hadi konunun açılması onuruna ilk yorum benden.
King Robert I Baratheon got standartlarına göre iyi bir adam sayılır. Saltanat süresi demir adalar isyancığı dışında huzur ve refah içinde geçti. Diyar şimdiye kadarki en zengin dönemini yaşadı ve 10 yıllık yaz mevsimi de bu döneme tesadüf etdi. İyi bir yönetici sayılmazdı, zaten demir tahta iyi bir yönetici kralın oturması nadir görülen bir olaydır. İyi bir yönetici olmak daha çok Elin görevidir. Ne demişler: “Kral s*çar, El temizler.” Robert ellerini seçmekte başarılı oldu bence. Kendisinin en önemli ve ölümcül kusuru etrafında dönen kanlı oyundan haberdar olmasını engelleyen kalın kafalılık gibi gözüken umursamazlığıdır.

Daha önce de dedim yine diyorum. Robert öldü ve diyar kanadı. Robert öldü ve felaketler başladı.

Uzanmış kanlı göbeğinden yatıyor, bir av uğruna ya rab ne krallar batıyor

elia martell ve çocuklarının katliamının sorumlularını cezalandırmak zorunda değildi bence çünkü savaşlarda böyle şeyler olabiliyor

@MummersDragon yine de ben en azından çocukların öldürülmesinin cezası olmalı diye düşünüyorum.

Elia ve çocuklarının başına gelenler Robert’ın suçu değildi çocuklar ölmek zorundaydı. Elia ise Gregor Clegane’in kişisel vahşeti yüzünden kurban gitti. Bunlar savaşlarda olur diye cezalandırmaması çok saçma. Çocuklar düzgün bir şekilde öldürülmedi ki. Rhaenys defalarca bıçaklandı, Aegon’un kafası patlatıldı, Elia ise en açısına mağruz kaldı. Kendi oğlunun ölümünü gördü, Gregor’un elinde daha kendi oğlunun beyin parçaları varken tecavüze uğradı ve ardından öldürüldü. Elia’nın ölümü cezalandırılmalıydı. Eğer Elia’nın ölümü cezalandırılsaydı şu an Dorne Demir Taht’a sadık kalırdı. Tywin’i el yapmaması da bence Tywin’e yeterli bir ceza olmuştur. Keşke kızıyla da evlenmeseydi.

Gregor’a ceza verilse bile Dorne her zaman intikam isteyecekti. Cinayetler Gregor’un kişisel vahşetine bağlı değildi sadece Tywin Lannister Gregor’un bunları yapacağını biliyordu, istese yaptırmazdı.

[quote=“JaqenHgar, post:439, topic:2825”]

Gregor’a ceza verilse bile Dorne her zaman intikam isteyecekti. Cinayetler Gregor’un kişisel vahşetine bağlı değildi sadece Tywin Lannister Gregor’un bunları yapacağını biliyordu, istese yaptırmazdı.
[/quote]Gregor’a ceza verilseydi Dorne’un içi rahatlardı en azından. Dorne’un sürekli söylediği şey Elia ve çocukları için adalet istiyoruz. Eğer hemen arkasından Gregor idam edilse ve kafası Dorne’a gönderilse Dorne şu anki halde olmazdı. Yine Tywin’in kafasını isterlerdi ama ellerindeki kozu ellerinden almış olurdu Robert.

Cinayetleri tek başına Tywin emretti belki de ama Elia ve çocuklarının katliamı için bile kendisi gereksiz yere kan döküldüğünü kabul ediyor. Elia’nın ölümünü gereksiz buluyor. Ölmesi de çok umrunda olmadığı için Tywin bu kadar rahat. Ve kendisi için düşündüğü hayallere engel olan kişi Elia’ydı çünkü Rhaegar ile evlenmişti. Bu yüzden de çok takmadı bence.

Açıkçası Tywin bu emri verirken bu kadar vahşet yaşanacağını düşünmedi daha doğrusu umursamadı. Daha çok Amory Lorch ve Gregor Clegane’in kişisel sadistlikleri.