Robert I Baratheon

Büyük savaşçı, şanlı komutan, berbat kral. Yedi cennetin yedisinde de içip içip at sürmen dileğiyle :)))

Gregor’un kafası yanlış hatırlamıyorsam kitapta Dorne’a gönderildi (kellesi onun mu bilinmez) ama Dorne hala intikam istiyor. Bence dizideki gibi Doran pasif kalmasından dolayı birileri tarafından öldürülecek. Dorne artık freni patlamış bir kamyon gibi acayip derecede öfkeliler. Arianne halkının savaş istediğini biliyor bence Aegon ile ittifak yapabilir.

[quote=“JaqenHgar, post:442, topic:2825”]

Gregor’un kafası yanlış hatırlamıyorsam kitapta Dorne’a gönderildi (kellesi onun mu bilinmez) ama Dorne hala intikam istiyor. Bence dizideki gibi Doran pasif kalmasından dolayı birileri tarafından öldürülecek. Dorne artık freni patlamış bir kamyon gibi acayip derecede öfkeliler. Arianne halkının savaş istediğini biliyor bence Aegon ile ittifak yapabilir.
[/quote]Ama bu adalet ne kadar sonra geldi bir de üstüne Gregor’un ölümü Prens Oberyn tarafından gerçekleştirildi. Bir idam yok, cezalandırma yok bir de üstüne 16-17 yıl gibi bir süre geçmiş. Ve aynı zamanda Prens Oberyn Kral Topraklarında öldürülmüş. Bence Dorne’un hala intikam istemesi normal ve öteki şartlarla bir değil olaylar. Dediğim gibi yine Tywin’in ölümünü isterlerdi ama bu kadar şiddetli değil. Dorne bu adalet bu kadar çok geciktiği için bu kadar sinirli.

Dizide Dorne Daenerys’in yanında yer aldı. Kitapta Aegon’un yanında yer alır mı bilmem. Ancak Dorne’un cevabı her zaman Ateş ve Kan olacaktır bence.

Dorne savaştan zarar görmeyen bir orduya sahip ama ordunun kabiliyeti tartışılır. Robert’in İsyanı’nda kürdan gibi kırıldılar. Savaşmaktan ziyade suikast timleri kurmaları daha mantıklı olur

Sen yapma bari Dorne’un ordusu da az buz değil yani.

[quote=“Ulu_Kurt, post:445, topic:2825”]
Dorne savaştan zarar görmeyen bir orduya sahip ama ordunun kabiliyeti tartışılır. Robert’in İsyanı’nda kürdan gibi kırıldılar. Savaşmaktan ziyade suikast timleri kurmaları daha mantıklı olur
[/quote]Dorne’un ordularının yenilmez olduğu yer Dorne. Dorne aslında kış aylarındaki Rusya gibi. Arazi çok dağlık, hava şartları alışkın olmayan bir kişiyi aşırı zorlayacak durumda, araziyi bilmeyen için çok fazla tuzakla dolu… Dorne su kuyularını zehirleyip yeterli erzakla içeri çekilse bütün diyar değil üç ejderha bile alamaz orayı bunu da Aegon geldiği zaman gördük zaten. Dorne çok zeki bir hareket yapıp saklandı ve gerilla savaşı yaptı. Ve sonuçta 6 krallık+üç ejderhayı yendi bir de üstüne ejderhalardan birini ve kraliçelerden birini öldürmeyi başardı. Kuzey de dahil hiçbir krallığın başaramayacağı bir şey bu başarı. Dorne kış aylarında da bu kadar sıcak oluyor mu bilmiyorum ama oluyorsa Dorne’da Dorne ordusu çok rahat bir şekilde kazanır. Kaybetse bile gelenleri yaşatmaz Dorne halkı. Diğer krallıklar gibi boyun eğen bir krallık değil. Bunu da Daeron I’in fethinde gördük zaten. Hangi Tyrell’di hatırlamıyorum ama akreplerle öldürüldü üstüne Daeron öldü kardeşi Baelor esir düştü. Çok asil, çok ünlü ejderha şövalyesi Aemon bile çok zor durumda kaldı.

Dorne eğer savaşa girerse savaşı kendi ayağına getirtecektir. Arianne’in planı da aslında buna yönelikti. Dorne yerinde oturacaktı ve 3.5 krallık (Kuzey’den destek geleceğini sanmıyorum ordu kalmadı bir de üstüne Dorne’daki 30 kuzeyli bir Dorneluya ancak denk gelir herhalde, Greyjoyların kendi isyanı var, Nehir topraklarında da asker kaldığını sanmıyorum varsa da pek yardım gelemez Blackfish tehlikesi var, Vadi’yi ekledim ama pek emin değilim Baelish bence asker göndermeyebilirdi, Lannister ordusu oldukça hasarlı durumda ama yine de destek gelirdi, Tyrell ordusu en iyi durumdaki ordu burada savaşa en çok etki edecek olan da onlar olurlar zaten, Stannis kuzeyde olmasa da umrunda olmazdı bence bu savaş Tommen’ın halletmesini beklerdi bu yüzden Baratheon hanesini yarım saydım) ayağına gelecekti. Ben Doran’ın aksine Dorne’un bu savaştan galip çıkabileceği kanaatindeyim. Dorne çok kayıp verirdi orası ayrı. Aegon’u desteklerlerse de ilk başta Dorne’dan hareket etmeyip egolu Cersei’nin üstlerine gelmesini bekleyeceklerdir ya da komşuları olan Tyrelleri karşılarlar. Savaşın en güçlü zamanlarını Dorne’da geçirip ardından Özgür Şehirlerden asker yardımıyla Westeros fethine başlarlar. Bu sırada Tyrell ordularının bir kısmının gitmiş olacağını düşünüyorum Tyrelller zorlasa da Altın Mürettebat gibi grupların desteğiyle Menzil’in de düşeceği fikrindeyim. Casterly Kayası’nı kontrol edecek biri kalmadı. Kevan da öldü Cersei ise iyice çıldırmış durumda. Bir de üstüne Myrcella Dorne’da. Bu yüzden Casterly Kayası’nın da düşeceğini düşünüyorum. Bunlar gittikten sonra Kral Toprakları rahatça düşer bence. Fırtına Toprakları Aegon’un ilk başladığı yerler zaten. Menzil’in de düşüşüyle orada da sıkıntı olmaz. Ve bundan sonrası efsane olur işte. Kuzeyde Stannis(eğer Ramsay’e yenilmediyse) ve kuzey, doğuda Vadi ve Petyr Baelish, batıda Euron Greyjoy ve demir adalar. Kim kazanır cidden bilemiyorum ama kimse zararsız atlatamaz.

Dorne orduları kendi topraklarında çok iyi ama iş başka topraklarda savaşa gelirse durum farklı. Westerosta kendi topraklarında savaş kaybetmesi zor 2 bölgeden biri dorne diğeride kuzey toprakları. Coğrafya, iklim olarak çöl ve sıcak bir yer olduğu için doğal bir savunması var. Ben dorne ordusunun açık alanda başarılı olacağını düşünmüyorum.
Örneği de üç dişli mızrak savaşıdır. Sayıca fazla olan kraliyet ordusu(10 bin dornelu) isyancılara karşı başarı sağlayamadılar.

Yaşanmış tarihten örnekte verebilirim. Sovyet-Nazi savaşında da Sovyetlerin en büyük savunması mevsimdi. Avrupa da 0 derece bile düşük bir sıcaklıkken Rusyada sıradan bir kış mevsiminde -25 lerde çok rahat yaşanıyor, novosibirsk te -35 i görmüştüm. Başka bir örnek, M.Ö Antik mısırın gelişmiş bir medeniyet olmasının sebebi de işgal almamasıdır. Etrafı çöl olan bir bölge olduğu için doğal bir savunması vardı

Dorne bile Daeron I tarafından mağlup edilebildi kısmen. Kuzey rahatlıkla bir yaz mevsiminde savaş kaybedebilir(donanma desteği ile Boğaz’dan geçmeden). Yaz-kış farketmez kendi topraklarında mağlup edilemeyecek tek bir bölge vardır VADİ. Kanlı Kapılar’dan hiçbir ordu geçemez.

Haklısın vadiyi unutmuşum oda aynı şekilde yüksek dağlardan dolayı doğal savunması var :slight_smile:
Ekleme olarak şunu söyleyebilirim kuzey yaz aylarında da soğuk bir yer, toprakları da geniş yaz orduları oralarda telef olur

Yedi Krallık’ın taç giyen son kralıydı. Pek yürütemese/yürütmese de işlerin nasıl yürüdüğünün farkındaydı.

Yapılan vahşete sessiz kalmak bir tarafa Lannisterlerle taç giymesi dışında eleştiremediğim karekterdir. Kankasını dinleyip Lannisterleri de gömse toprağa, hem Dorne hem diğer tüm hanelerin sonsuz desteğini alırdı.

Targaryen prensine ‘‘her şeyin bir bedeli vardır’’ dersini vermiş büyük savaşcı muhtemelen en güçlü karekterdir. Arthur Dayne yada Selmy’den daha güçlüdür en azından ben öyle düşünüyorum.

[quote=“creas, post:448, topic:2825”]
Dorne orduları kendi topraklarında çok iyi ama iş başka topraklarda savaşa gelirse durum farklı. Westerosta kendi topraklarında savaş kaybetmesi zor 2 bölgeden biri dorne diğeride kuzey toprakları. Coğrafya, iklim olarak çöl ve sıcak bir yer olduğu için doğal bir savunması var. Ben dorne ordusunun açık alanda başarılı olacağını düşünmüyorum.
Örneği de üç dişli mızrak savaşıdır. Sayıca fazla olan kraliyet ordusu(10 bin dornelu) isyancılara karşı başarı sağlayamadılar.

Yaşanmış tarihten örnekte verebilirim. Sovyet-Nazi savaşında da Sovyetlerin en büyük savunması mevsimdi. Avrupa da 0 derece bile düşük bir sıcaklıkken Rusyada sıradan bir kış mevsiminde -25 lerde çok rahat yaşanıyor, novosibirsk te -35 i görmüştüm. Başka bir örnek, M.Ö Antik mısırın gelişmiş bir medeniyet olmasının sebebi de işgal almamasıdır. Etrafı çöl olan bir bölge olduğu için doğal bir savunması vardı
[/quote]Üç dişli mızrak savaşında ordu kaybetmedi herkes bu noktada yanlış söylüyor. Rhaegar ölünce ordu dağıldı. Eğer Rhaegar ölmeseydi savaştan galip çıkabilirdi.

Rhaegar öldü ama ordunun çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Dorne’lular açık alanda savaşmakta fazla iyi değiller kabul etmek lazım. Vur-kaç modeli uygun onlar için

Savaşın başında menzil ordusu Randly Tarly komutasında Robert ve isyancıları üç dişli mızrağa kadar kovalamıştı. Fırtına burnu kuşatma altına alınmıştı. Dorne çok fazla savaşa dahil olamadı. İsyan patlak verdiğinde Dorne dan kral topraklarına gelene kadar savaş bitti zaten. Rhegar erkeklik yapıp Robert ile teke tek çıkma gafletinde bulunmasa belki sonradan destek kuvvet olarak gelip fayda sağlayabilirler. Ayrıca Dorne orduları, 7 krallığın ayrı olduğu zamanlarda menzile ve fırtına topraklarına kan kusturmuştur. Kadınlı erkekli gayet savaşçı bir topluluk. Ayrıca Dayne Hanesi <3

Biraz da Westros tarihi : Kral topraklarındaki trajediye kadar Martell ve Lannister Hanesi arasında tarihi bir dostluk vardı.

@Queen Arianne Dorne bölgesi sıcak olduğu için ordusu zırh giymiyor ve miğfer yerine sarık gibi bir şey takıyorlar. Bunlar dorne dışına çıktıktan sonra eksi özellikler. Üç dişli mızrak savaşında rhaegar yaşasaydı bile zırhlı birliklere karşı zırhsız, miğfersiz askerler başarılı olabilirmiydi orası tartışılır.

Güvende olan ülkelerin güçlü ordulara ihtiyacı yoktur ama genel olarak düşmanı olan ülkelerin ordusu gelişmiş ve tecrübelidir. Vadi askerleri senelerce dağ klanlarıyla savaşmış, askerler tecrübeli sürekli gelişen bir ordu. Starklar hem hava şartları hemde yabanıl gibi tehlikelerden dolayı tecrübeli, güçlü, teke tekte çok etkili askerler. Lannister askerleri roma ordusuna benziyor birbirleriyle organize, tek vücut, disiplinli askerler. 7. sezonda falanks düzeniyle savaşırken görmek istiyorum bu orduyu :smiley:

Starkları yabanıl tehlikesi yüzünden antrenmanlı diyemeyiz, zira arada duvarı geçen birkaç yabanıl dışında ordu ile savaşacak bir tehdit yoktu. Gerçi Ned, Mance ile birebir uğraşmayı mı düşünüyordu KL’ye gitmeden önce???

Ha geçmiş dönemlerde kuzey orduları zaman zaman yabanıllarla savaşmış olsa da son dönemler için geçerli bir şey değil. Tecrübe de kanla aktarılmıyor sonuçta, kendin kazanacaksın ama yabanıla da gerek yok, adamlar zaten savaşçı tipler, kendilerini sürekli hazır tutuyorlar.

Robert, savaşmak için yaratılmış bir kişi olsa da yönetmek için doğmadığı aşikar bir kişiydi; 4. kitapta bol bol onun dönemi hakkında bilgi ediniyoruz bence, gerçi Cersei’nin bakış açısından edinsek de bilgiyi(yanlı olmasını katarsak) tamamen çarptırılmış değildi; adam tüm yönetme işini kral eline vermiş, o ölünce de hemen işleri yıkacak başka birini arıyor; o da Ned. Bir de Rheagar’a kızıyor, Layanna’yı kaçırıp tecavüz etti diye; kendisi de şarabı kaçırınca karısına tecavüz ediyormuş ya!

[quote=“creas, post:456, topic:2825”]
@Queen Arianne Dorne bölgesi sıcak olduğu için ordusu zırh giymiyor ve miğfer yerine sarık gibi bir şey takıyorlar. Bunlar dorne dışına çıktıktan sonra eksi özellikler. Üç dişli mızrak savaşında rhaegar yaşasaydı bile zırhlı birliklere karşı zırhsız, miğfersiz askerler başarılı olabilirmiydi orası tartışılır.

Güvende olan ülkelerin güçlü ordulara ihtiyacı yoktur ama genel olarak düşmanı olan ülkelerin ordusu gelişmiş ve tecrübelidir. Vadi askerleri senelerce dağ klanlarıyla savaşmış, askerler tecrübeli sürekli gelişen bir ordu. Starklar hem hava şartları hemde yabanıl gibi tehlikelerden dolayı tecrübeli, güçlü, teke tekte çok etkili askerler. Lannister askerleri roma ordusuna benziyor birbirleriyle organize, tek vücut, disiplinli askerler. 7. sezonda falanks düzeniyle savaşırken görmek istiyorum bu orduyu :smiley:
[/quote]Çok mantıklı bir teoriyi yanlış söylemişsin. O teori rahat şartlara sahip yerlerde savaşçılık pek olmaz diye. Buna Hindistan örnek verilir. Toprak çok verimlidir bu yüzden savaşçılıkları gelişmemiştir. Ama Türkler çok kıraç bir toprakta yaşadıkları için mücadele etmek zorunda kalmışlardır ve bu yüzden savaşçı özellikleri vardır. Bunu Dorne’a uygularsak çok çorak bir arazide yaşıyorlar, sıcak çok fazla, tarım pek yapılamıyor. Bir de üstüne kendi içlerinde savaşmışlar, sürekli Fırtına Topraklarını, Hudutları yağmalamışlar yani savaşçılıkları gelişmiş bir topluluk. Hatta kadınları bile bu yönde. Kitaptaki Kum Yılanları birçok savaşçıyı rahatça halledebilir.

Dorne’un uzakta yerlere savaşlara giderken zırh takacağını düşünüyorum. Bir Lannister gibi tam zırh olmasa bile daha korunaklı bir şekilde giderler. Zaten zırhın kötü bir yanı da vardır. İnsanı yavaşlatır çok fazla yorar. O yüzden yaşanmamış bir savaş için bu tarz bir tahminde bulunmak mantıklı değil. Dorne kaç kere Menzil topraklarına daldı ve fetihler gerçekleştirdi. Hudutlar çok fazla kere yağmalandı. Lewyn Martell de zırhsız takılmıyordu tahminen. Ve kendisi kral muhafızlığına kadar yükselmişti. Böyle üstün körü tahminler yapmak mantıklı değil.

Dorne ordusu çoğunlukla mızraklı hafif piyadelerden oluşuyor süvarileri de hafif zırhlı ve okçuları klasik ok kullanıyor. Faydaları hızlı hareket etmeleri yani yağma seferlerinde başarılı olmaları ve düşman hafif süvarisi ile her türlü piyadeye karşı başarılı savunma yapabilmeleridir. Ancak karşıda ağır zırhlı mızraklı piyade ve ağır zırhlı süvari birlikleri olduğunda savunmaları zayıflar üstüne kaliteli okçuların yoğun atışlarına hafif zırhlı oldukları için dayanamazlar. Lannister ordusu da hem Dorne’un daha önce savaşmadığı bir ordu ve ağır süvari, ağır mızraklı piyade ve arbaletli okçuları var tam Dorne’un zaaflarına uygunlar.

Coğrafi avantajlarını kullanamayacakları yerde Lannisterlar’a yenilmemeleri mucize olur hatta 10000 kişilik Lannister ordusu meydanda 20000 kişilik Dorne ordusunu yenebilir. Aegon ile ittifak kurarlarsa savaş Dorne’da olmaz. Fırtına Topralarından sonra Menzile ardından da Kral Topraklarına yöneleceklerdir Altın Grup’un Dorne’un açıklarını ne kadar kapatabileceği belli olmaz Dorne ordusu meydanda sadece savunma yapabilir onda da uzun süre ağır zırhlı birliklere dayanamaz.

Dorne’un coğrafi koşulları her türlü zırhlı birliği uzaklaştırabilecek durumda. Düşün hava 50°C falan ve sen metal bir elbisenin içindesin. Her yerden kum fırtınaları geliyor üstüne çarpıyor ama sen tahminen daha önce kum bile görmemişsin. Ne kadar güçlü olabilirsin böyle bir ortamda? Bir de üstüne her yer zehirli yılan dolu, her tepenin arkasından insanlar çıkıyor daha sen savunma yapamadan yok oluyorlar.

Üstelik Lannister ordusu oldukça yıpranmış durumda. 5 kralın savaşında yer almamış bir Dorne var karşılarında. Özgür şehirlerle çok fazla ilişkisi olan bir Dorne. Çok rahat bir şekilde yardım gelebilir. Deniz tarafından ablukaya alsalar oradan bu ablukayı rahat rahat açacak bir donanma gelebilir. Bir de üstüne Lannisterların Demir Banka borcu arşa çıkmışken.

Dorne daha önce zırhlı birliklerle fethedildi ama her ne kadar Dorne orduları abartılmış olsa da Targaryenlar Dorne’a göre daha çok kayıp verdi. Eğer Dorne yine iyice içe çekilirse. Dışarıda içilecek bir gram Su bırakmaz, yenecek bir şey kalmazsa Lannister orduları yok olup gider.