Robert I Baratheon

@“Queen Arianne” ama @“catto” savaşın Dorneda olmayacağını söylüyor ve bence bu konuda haklı. Belki sadece deniz yoluyla Güneş mızrağa saldırı olabilir. Bu durumda da coğrafi koşullardan çok kalenin kendi özellikleri geçerli faktör olur.

Hacom gerçek tarihten örnek verirsem atilla vs. Roma derim
Romanın lejyonları dönem için zırh olarak çok daha gelişmişler, ordu birimleri versetile, fakat bu birliklerin açık alanda da , kuşatma da da hafif birliklere yenildikleri gerçek.
Savaş alanı planları ve dizilimleri ağır zırhlılar için farklı, hafif zırlılar için farklı. Aynı manevraları ve hızı yakalıyamıyorçar ki zırhlı büyüktür zırhsız diyesin.

Yalnız bir de işin süvari boyutu var. Beş Kralın Savaşı’nda oldukça yıpranmış bir Lannister ordusuna karşı Dorne, Menzil, Dothraki ve Lekesizler var.

Menzil hariç diğer ordular hafif zırlı diyebiliriz. Ama süvariler önemli. Dothraki ve Dorne’un süvarileri Lannister ağır zırhlılarını biçebilir. Eğer varlarsa :slight_smile: Bu konuda bir bilgim yok.

Robert I Baratheon, Targaryen Prensi’ne tek atan yiğit kral.

Vadi ve Dorne şu zaman diliminde en güçlü orduya sahipler. Savaş yorgunlukları sıfır neredeyse. Dorne ordusu süvarilere karşı güçlü olur ordusunun çoğu mızraklılardan oluşuyor. Vadi bence bütün 7 Krallık ile mücadele edebilecek büyüklükte ve nitelikte bir orduya sahip şu an.

@argos ben inatla savaşın Dorne’da olacağını savunuyorum. Bu arada kitap için konuşuyorum. Eğer Dorne Aegon’u desteklerse durumundan yani.

Aegon’un ilk rakibi Menzil+Casterly Kayası olacak. Aegon eğer Dorne’da durursa egosu şişik Cersei ona karşı bir harekette bulunmak isteyecektir. O istemese bile Mace Tyrell kızının kraliçeliğini zora sokan bu durum karşısında Menzil’den asker çıkarmak ister. Bu iki karakter de Dorne’un coğrafi üstünlüklerini düşünemeyecek iki karakter. Bir de üstüne Dorne’un elinde Myrcella varken Cersei asla boş boş oturmaz. Suikastçı birlikleri gönderir ilk başta. Ben bunları Doran’ın haber alacağını düşünüyorum. En sonunda da Menzil+Lannister ordusunu ortaya sürer. Ordunun başında Randyl Tarly olsa bile Dorne’un avantajı çok çok daha fazla olur. Tecrübesiz bir Menzil ordusu, 5 Kralın Savaşı yüzünden kötü durumda olan bir Lannister ordusu, bir de üstüne aşırı olumsuz hava şartlarıyla bu orduların işi çok zorlaşır. Dorne muhtemelen bunları rahatlıkla yener. Sonrasında Dorne’un kendi askerlerinden çok paralı askerlerle kalan fetihleri yapacağını düşünüyorum. Aegon için ayaklanan haneler de olur. Onun dışında yanlarında Altın Mürettebat var. Dorne’un Özgür Şehirlerle çok fazla ilişkisi var. Mutlaka başka paralı asker birlikleri de gelir. Bundan sonrası için Dorne ordusu pek etkili olmaz.

@Gerrera benim bildiğim kadarıyla Dorne’da süvari birlikleri yok. Zaten doğal koşullar bir atın pek yaşayabileceği ortamlar değil. Belki develi birlikler vardır ama bu konuda kitapta bir bilgi geçmiyordu yanılmıyorsam.

Çok farklı ama Dorne ile Attila’nın yapısı Attila atlı okçu ağırlıklı süvarilerden ve az miktarda mızraklı piyadeden oluşan hücum özellikli bir orduya sahip, Dorne hafif mızraklı piyadeden ve az sayıda hafif süvariden oluşan bir orduya sahip. İki ordunun durumu çok farklı biri suvari fazla olduğundan hücum yapma da iyi diğeri piyade fazla olduğundan savunma da usta. Dorne ordusu kesin başarısız ordusu kesin başarısız olur demiyorum yine de pusu da başarılı olabilecek yapıda iyi bir kumandan be iyi bir pusu ile yine başarılı olabilir ama Dorne’da iyi bir kumandan var mı bilmiyoruz Doran’ın durumu ortada savaşa gidemez lordlarını da tanımıyoruz Anders Yronwood belki yönetebilir orduyu ama ne kadar iyi bir kumandan bilmiyoruz yine de. Aegon genc sıfır tecrübe Fırtına Burnu’nu nasıl aldı bilemiyorum. Jon Connington tek savaşında yenilmiş biri ne kadar gelişmiş olabilir az derim ben hala başarısız bir kumandan olarak biliniyor son kitapta yaptıkları da basit şeylerdi.

Yok onu dorne için örnek vermedim @catto
Yani vaktim olsa ağır süvarilerin ve piyadelerin üstün olduğunu anlatırdım.
Ama hafif zırhlı olmasına rağmen başarılı ordular da var, ispanyollar gibi.
Bunun dışında önemli olan generaldir. Dornelular kumda yenilmez diye bir şey yok. Evet kendi evlerinde daha iyi dövüşecekleri bir gerçektir ama başlarında alanı kullanabilecek bir general yoksa kaybederler. Sonuçta savaşı yöneten ve planlayanlar o askerler değil. Lojistik savaşın yüzde 90ıdır diyecek kadar da çürretkarım.

Oberyn olsaydı tahminen iyi bir kumandan olurdu ne yazık ki kendisi öldürüldü. Şu anlık ben kum yılanlarından ümitliyim. Ben kendilerinden en az birinin iyi bir komutan olacağı görüşündeyim. Özellikle Sarella’nın iyi bir amiral olduğunu düşünüyorum. Kendisi ortalarda pek yoktu ve kendi gemisinin başındaymış. Kara savaşlarında da Onlara değil de Nymeria veya Tyene’in iyi komutan olduğunu düşünüyorum. Doran’dan bir beklentim yok. Manfrey Martell var kale kumandanı onun da iyi bir komutan olabileceğini düşünüyorum. Yronwood, Dayne, Uller gibi hanelerden de iyi bir komutan çıkabilir. Dorne çok gizemli bir bölge her an her şey olabilir.

Kum yılanları birebir dövüşlerde işe yarayabilir ama yönetim de bilemiyorum belki Nymeria olabilir.
Diğer hanelerden biri çıkabilir ben Gerold Dayne’in iyi bir kumandan olduğunu düşünüyorum ama Doran ona kumanda vermez. Anders Yronwood’a verecektir kumandayı. Tecrübeli biri, güçlü bir hanenin lordu ve Doran ondan çekiniyor. Robb’un Roose Bolton’a kumanda verme sebepleri de bunlardı. En makul kişi o olacaktır.

Bu hanelerin ordu sistemleri tarihten esinlenmiş bu bir gerçek. Dorne ordusu eski arap ordularına benziyor zırhsız yada çok hafif zırh ve miğfer, silah olarak kavisli kılıç ve mızrak kullanıyorlar. Lannister ordusu eski roma ordularına benziyor tam koruma zırh ve kalkan, silah olarak longsword kılıç ve mızrak kullanıyorlar ayrıca süvarilerin atları da zırhlı. Savaş dorne dışında gerçekleşirse iyi yönetilen, falanks oluşturmuş lannister ordusunun karşısında dorne ordusunun pek bir şansı yok. Tarihten örnek verirsek poitiers muharebesinde frank ordusu emevilere karşı kesin zafer kazanmıştı.

Menzil şuanda hem greyjoylarla hemde aegonla uğraşıyor, lannisterle olan ittifakı da hassas durumda. @Queen Arianne nin dediği gibi aegon, dorne desteğini alırsa lannisterlerle açık alanda savaşmak yerine myrcella kozunu kullanarak cerseiyi dorne topraklarına çekebilir.

Buradaki kilit nokta tekrardan euron :slight_smile: menzili yağmaladıktan sonra cersei ile dizide ki gibi bir ittifak yaparsa, dorne topraklarına denizden çıkarma yapabilir.

Robert efsaneydi ya. 7 rahmet eylesin.

Gençliği,savaşçılığı ve isyan sırasındaki yaşadıkları ayrı bir roman olarak anlatılması gereken muhteşem Buz ve Ateşin Şarkısı serisi karakteri.