Robert'ın İsyanı gerçekten yalana mı dayanıyor?

7-sezon

Westeros tarihinin en önemli olaylarından Deli Kral Aerys’ın öldürülüp 300 yıllık Targaryen hanedanının hakimiyetini sona erdiren Robert Baratheon isyanının bir yalan üzerine geliştiği lafını söylediler.

Kafayı sıyırmış kral babasını zamanında tahttan indirmeyip başkasının nişanlısını kaçırmakla meşgul bir prensin hataları hanesinin sonunu getiren olaylar zincirini başlatmadı mı?

Sonunda Aerys’in işlediği cinayetler ve kelle istemeler üç haneyi ayaklandırmadı mı?

Rhaegar aslında tecavüz etmedi onu sevdi ve evlendi denince nişanlı Robert’ın, Martelllerin ve Starkların kabullenmesini beklemek ne kadar doğru?

Senaristlerin tarihe ergen bir bakış açısıyla bakıp kendi doğrularını empoze etmesi olacak iş midir?

Vallahi anlamıyorum ben de. Bu senaristler “Chaos is a ladder” tiradını da yazdılar (Varys ve Serçeparmak bakış açısı karakteri olmadığı için bu kısım kitapta yoktu). Ancak nedense böyle dandik şeyleri de yazdılar maalesef. Sekizinci sezonda daha doyurucu diyaloglar ve olayların gelişiminde mantık bekliyorum.

Rhaegar ve Lyanna açısından baktığımızda evet; yalan.
Ancak deli kralın Rickard ve Brandon Stark’ı katledişi, Ned ve Robert’ın kellesini sırf paranoyak duygularla istemesi gibi sebepler bu isyanın en temel sebepleri ki bu kadar destek alabildi diye düşünüyorum.

Orada kastedilen Rhaegar ve Lyanna meselesiydi.

Bran bir de Üç Gözlü Kuzgunum her şeyi biliyorum diye geziyor yakışıyor mu hiç böyle demek yav vallahi yanımda olsaydı yüzüne tükürürdüm
Şey demeye mi çalışıyor acaba ikisi sevmiş birbirini. Evlilermiş nişanlılarmış bunlar küçük engeller. Ne gerek vardı isyana eminim birbirlerine aşık olduklarını söyleselerdi herkes saygıyla karşılar hatta gelin düğününüzü birlikte yapalım derlerdi <3
Madem severek kaçmaları isyanı körüklemezdi şey yapsaydılar mesela Lyanna kendi evine öpücüklü ben kaçıyorum mektubu, Rhaegar’da evine ben başka birini kaçırıyorum mektubu bıraksaydı jksfkaklalafklş vallahi hala o kısmı düşününce kahkaha atıyorum

Ben başından beri söylüyorum bu ikilinin beraber kaçması paravan yani bahane oldu.
The Mad King’in yaptıkları yüzünden oldu her şey ve bence Bran’ın kastettiği buydu. Yani ben buna inanmak istiyorum :smiley:

Robert’in isyanının en önemli nedeni Lyanna’nın kaçırılmasıydı.Robert o zamanlarda rhaegarın lyanna’yı kaçırıp ona zorla tecavüz ettiğini söylüyordu.Yalan söylediği ortaya çıktı.Bunda tuhaf olan ne?Sizin bakış açınıza göre rhaegar ne kadar suçluysa lyanna da suçlu.

Dizinin bu sezonu da final verdikten sonra geldiğimiz noktada bu tartışmayı birinin açacağını dahi düşünmüyordum. Bu başlığı görmek garip ama bir yandan da buruk bir sevinç yaşamama neden oldu. Final bölümünde gerçekleşen “vadedilen sevişme” ile dizi izleyicilerine istediklerini vermiş oldular. O sahneyle paralel olarak verdikleri “Jon’un gizli kimliği” üzerine muhabbet de geçen sezonun tekrarıydı bence. (Genel olarak 7. sezonu da bir şeyleri açıklamak yerine zamandan kazanmak için boşa geçen süre olarak görüyorum.) “King in the North” sahnesinde verdikleri meseleyi bir kez daha Bran’in ağzından muhabbetle ve birkaç görü ile desteklediler.

Bran’in söyledikleri, isyana dair yürüttüğü akıl falan da aslında Bran karakteriyle alakası olmayan şeylerdi. Jon-Dany kavuşmasına alkış tutan fan coşkusunun dizideki vücut bulmuş haliydi. Ben kendimce böyle bir açıklama getirerek Bran’e karşı kinlenmemeye çalışıyorum. :slight_smile:

Aynen bunu kastettiler bence de.Deli kralın nedin babasını ve abisini yakması,robertin ve nedin kellesini istemesi isyanı başlattı.

isyan her türlü çıkacaktı zaten , aslında dizide jaime brienne ye anlatmıştı banyo sahnesinde ’ aerys her yerde hainler görüyor ve onları yakıyordu çok geçmeden ülkenin yarısını karşına almıştı ’ , lyanna kaçırılması olayın başlangıcı gibi bişeydi , deli kralın rickard ve brandon starkı yakmasıyla alev büyüdü , aslında isyanı başlatan jon arryn idi , dizide sanki lyanna kaçırılınca Robert hemen isyan başlatmış gibi lanse edildi . Bence yine senaristlerin olayı batırmasından ibaret bişey , resmen tarihe tecavüz ediyolar . Yabancıların türk tarihi hakkında yalan dolan sundukları filmleri izleyince nasıl köpürüyorsam brandan stark öyle konuşunca da aynı şekilde köpürdüm. Sanki bildiğimiz tarihi olayları değiştirip kötülüyorlar gibi geldi
D&D ikilisi sokakta denk gelse ağız burun dalarım bu sezon iyice kitlendim adamlara

Acayip sinirlendiğim bir cümleydi.Üstüne bir de bunu bir Stark’a söylettirdiler.
Nasıl bir kafa yaşıyor senaristler gerçekten anlamıyorum.Bu mudur yani: Robert’ın isyanı sadece Lyanna’nın kaçırılması sebebiyleydi.Yaşanan her şeyi hiçe say.
Sezon başında Jon DragonStone’a gitmeye karar verirken Sansa’ya ‘amcamıza ve büyükbabamıza ne olduğunu hatırlamıyor musun’ repliğini koy. Sonra aslında öylee değilmiş -süper güçlü Üç Gözlü Kuzgunumuz- Bran Stark Rhaegar ile Lyanna’nın evliliğini görünce aslında isyan yalan üzerine kuruluymuş.
İlla Bran’e bir replik koyacaksan ‘Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırıp tecavüz etmesi aslında doğru değilmiş’ desin.Ne diye arka planında pek çok olay olan kesinlikle haklı bir isyanı yalan üzerine kurulu isyana dönüştürüyorsun.
Bran’in aslında aptalın teki olduğunu mu göstermeye çalışıyorlar hiçbir şey anlamıyorum.

Saçmalık. Bu sorunun, Martine sorulmasını isterim ben. Acaba nasıl bir cevap verir?

Sorunun cevabı kitaplarda mevcut olduğundan açıklayım. Rhaegar ve Lynanna gönül rızası ile birlikte kaçıyorlar. Burada bir sorun yok. Lyanna Robert ile nişanlı olduğundan bu kaçma mevzusunu kimseye anlatmıyor. Lyanna’nın abisi Brandon Stark ise biraz tez canlı bir arkadaşımız hemen Kızıl Kaleyi basıp Rhaegar’dan hesap sormaya gidiyor. Bunun üzerine arkadaşları öldürülüyor. Kendisi de esir alınıyor. Rickard Stark’da oğlunu kurtarmak adına güneye geliyor. Aerys’ın deliliği işleri sarpa sokuyor. Rickard yakılıyor, Brandon boğuluyor. Bu sırada ise Aerys deliliğini bir üst boyuta taşıyıp olaylara karışmadan Vadide durumu takip eden Robert Baratheon ve Ned Stark’ın kellesini Jon Arryn’den istiyor. İsyanı başlatanda aslında Ned Stark ve Robert Baratheon değil Kral Aerys’ın adaletsiz emrini yırtan Jon Arryn olmuştur. Uzun lafın kısası Rhaegar ve Lyanna’nın aşktan perde inen gözlerinin vurdumduymazlığı+Aerys’ın deliliği+Jon Arryn’ın onuru ve adaleti+Robert ve Ned’in intikam alma ve hayatta kalma isteği isyanı başlatıyor.

Ortada yalan vs. bir durum yok. İletişimsizlik var

Lyanna’nın kaçırılması sadece bir bahane üretti doğru ama eksik.

İsyan’ın önderini de ortaya çıkardı: Robert Baratheon. Targaryenler ile uzaktan akraba v.s mevzusu.

Ama isyan zaten olacaktı.

Tully-Stark-Baratheon ve Arryn ittifakları evlilikleri bir saf belirleme mevzuları çok önceden başlamıştı.

Hatta Lyanna’nın Robert ile kendisi istemeden nişanlanmasının yegane nedeni de bu ittifak idi.

Tullyler bir kızlarını kuzeye diğerini vadiye bu sebeple verdiler.

Robert ve Ned bu yüzden vadiye Jon Arryn’in yanına gönderildi daha çocukken.

Ned Jon Arryn’e duyduğu muazzam sevgiden -ki öz babasından daha fazla saygı duyduğu söylenir getirdiği piçine Jon dedi. En inandırıcı isim o olurdu.

Detaylara çok girdim.

Uzun lafın kısası Lyanna çıkış noktası değil patlama noktası oldu sadece.

Robert’ı Lyanna kışkırttı. Starklar yine barış içinde gitmişken baba ve ağabey yakıldı.

Olay patladı.

Robert’ın isyanı bir yalandı kısmen doğru. Ama isyan muhakkak çıkacaktı.

Robert olmazdı da başka birinin olurdu.

Lyanna ve rhaegar birbirlerinin aşkından ölsünler isterlerse ama arada bir nişan var. Targaryen starkk savaşı olmasa bu sefer baratheonlarla bir kin durumu olacak starkk lannister kini westerosu ne hale getirdi gördük. Isyan bir yalana değil onurlarını kurtarmaya ve hayatta kalmaya çalışan bir duruma dayanıyordu. Senaristlerin bununla neyi amaçladiklarini bilemiyorum.

Ayrıca lyannanin babası ve abisi ölünce ne hissettiğini görmek isterdim o flashbackte.

Brandon çıldırttı bu sözüyle. Dizide defalarca Deli Kral’ın yaptığı zalimliklerden bahsedildi. Hatta birçok kişi Daenerys’in yüzüne bunları söyledi. İsyan sanki Robert’ın takıntısından ibaretmiş gibi gösterildi.

Coşmadan önce keske bir durup düşünseniz bunun ne anlama geldiğini.

Ne diyor Bran?
Robert’in isyanı bir yalan üzerine kurulu.
Üzerine kurulu diyor, komple yalan, ya da ne bileyim? Gereksiz falan demiyor.
Ve haklı.
Rhaegar ve Lyanna birbirlerini sevdiler ve kaçtılar, ama herkes Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırdığını ve tecavüz ettiğini veya edeceğini düşündü. Bunun ardından Brandon Stark öfkeyle Kızıl Kale’ye gidip hesap sordu, onun ardından Rickard Stark geldi ve ikisinin de öldürülmesiyle birlikte olaylar koptu.
Şimdi eğer Brandon Stark kardeşi Lyanna’nın severek Rhaegar ile gittiğini bilseydi, Deli Kral’a gider miydi? Nihayetinde olaylar isyan için o bardağı taşıran son damlaya gelir miydi?
Zaten isyan çıkacaktı falan demeyin, burada konu Robert’in İsyanı ve bu isyanın “Rhaegar Lyanna’yı kaçırdı!” yalanıyla, bu yanlış bilgiyle patlak vermesi.
Robert’in İsyanı dediğimiz olay bunun üzerine kurulu, yani Bran çok haklı. Tabi haklı olması, bu düşüncenin doğru olması isyancıları kötü, suçlu, haksız yapmıyor. Sanırım siz oraya da takıldınız. İsyanın yalan üzerine kurulu olduğunu söylemek taraflardan birini haksız, diğerini haklı ilan etmek anlamına gelmiyor bu noktada.

Brandon Stark kardeşi Lyanna’nın severek Rhaegar ile gittiğini bilseydi,Deli Kral’a giderdi.Başkasına nişanlı bir kız evli bir adamla kaçıyor.Hanenin onuru ve itibarı ne olacak?Starkların Robert’a gidip ‘bizim kız başkasına aşık olmuş kaçmış onu unut’ diyecek öyle mi?Tabii onuru çiğnenen Robert bunu kabul edecek öyle mi?

Olayın kahramanları ve aileleri sıradan köylü çiftçi değil.Bunlar diyarda söz sahibi olan hanelerin lordları ve leydileri.
Suçun büyük bir kısmı Lyannada.Robert ile nişanlı olduğu halde Rhaegar ile kaçması mantıklı ailesine bağlı bir leydinin yapacağı iş değil.Sonuçlarını düşünüp prense hayır deyip kaçmazdı.

@"arminius"
Eger bilselerdi, Brandon gidip Deli Kral’dan hesap sormazdi, soramazdi. Neyin hesabini soracaklar? Lyanna kendi istegiyle gitmis. Öfkelenirlerdi, Robert’a karsi çok mahçup olurlardi ama elleri kollari bagli olurdu. Yani cidden Deli Kral’a gidip de ne diyecekler?

Robert’in motivasyonu yalan. Robert’in isyanı deniliyor ama aslında Jon’un isyanı demek daha doğru.

Jon Aryyn isyanı başlatan adam.

Tabi şöyle de bakmak gerek. Rhaegar ve Lyanna düzgün yolla evlense Brandon oraya gitmeyecek haliyle hiç bir şey başlamayacaktı. Rhaegar tahta oturacak her şey dört dörtlük ilerleyecekti. O zaman hikaye olmazdı.

Tüm bu yeni eklenen bilgilerin hiçbiri Robert’i kötü etkilemez sadece Lyanna ve Rheagar denilen iki avanağın ahmaklık seviyelerini yükseltir.

Ulan madem birbirinizi seviyorsunuz lan haber versenize ailenize töbe töbe…