Robert'ın İsyanı gerçekten yalana mı dayanıyor?

7-sezon

İsyan zaten başlayacaktı ama Rhaegar’ın Lyanna ile kaçması başlama tarihini öne çekti tarihte büyük haneler arası evlilikler çok az yapılmış ve hepsinin sonunda isyan ya da benzeri büyük olaylar olmuş Westeros’ta. Robert’ın isyanı öncesinde Brandon Stark ve Jon Arryn Hoster Tully’nin iki kızıyla nişanlı daha öncesinde Tywin Jaime ile Lysa’yı nişanlamaya çalışmış ama o sırada Jaime kral muhafızı olduğu için nişan iptal oluyor. Dorne tarihte ikince kez kraliyet ailesiyle evlilik yapıyor Menzil’de evlendirecek kız veya oğlan olmadığı için tahta sadık kalmak zorunda kalıyor Targaryen’lere eşsiz sadakatlerinden değil. Robert Lyanna ile nişanlanıyor. Bunların hepsi gelecek iç savaşın işareti bunu önlemek için Harrenhal turnuvası düzenleniyor aslında bu turnuva Büyük Konsül gibi bir şey bütün büyük haneler var gizli işler döneceği açık Rhaegar babasını tahttan indirmek içinde yapmış olabilir Lordlar ittifaklarını güçlendirip yeni müttefikler aramak için de yapmış olabilir. Aerys deli ama salak değil neler döndüğünü anlayıp turnuvaya gizlice geliyor herkes onu gördüğünde şaşırıyor ve ilk yaptığı şey de Jaime’nin Kral Muhafızı ilan edilmesi bu hamleyle diyarın o dönemde de en güçlü adamı olan Tywin Lannister’ı direk eliyor muhtemel isyancılar arasından direk karşısına çıkmasını engelliyor. Turnuvada Rhaegar, Targaryen hanesinin kendisi ile devamını sağlayabilirdi ancak turnuvadan sonra Lyanna’yı Kral Muhafızları ile birlikte kaçırması, Lyanna kendi isteği ile kaçmıştır ona bir şey demiyorum, fitilleri ateşledi. Brandon Stark birkaç arkadaşı ile birlikte gidip Lyanna’nın teslim edilmesini istedi arkadaşlarının arasında Jon Arryn’in varisi de vardı. Kızıl Kale’nin kapısı önünde bağırıp çağırdı Rhaegar’ı düelloya davet etti ancak Rhaegar orada değildi Neşe Kulesinde alem yapıyordu. Aerys’te bu salakta kim dedi ve arkadaşlarıyla birlikte tutuklattı. Brandon gerçekten salakça hareket etti gidip kalenin önünde deli krala oğlun çıksın onu öldürecem demek ne kadar mantıklı sizce. Sonra Brandon tutuklandı ve Jon Arryn’in varisi de dahil olmak üzere diğerleri öldürüldü Brandon’ı kurtarmak için babası Kral’ın şehrine geldi Doğru düzgün gitti kaleye oğlunun serbest bırakılmasını talep etti ancak deli kral oğlun oğlumu öldürmekle tehdit etti o bir hain onun hain olduğunu kabul edip diz çökmezsen sen de hainsin dedi ama Rickard Stark diz çökmeyerek ölmeyi tercih etti dövüşle yargılama talep etti zırhını giydi kılıcını ald.ı Aerys Brandon’ı getirtti boynuna dolanmış bir zincirle bağlandı ve önüne bir kılıç konuldu babanı kurtar dedi sonra Aerys kendi şampiyonu olarak çılgın ateşi seçti ve Rickard Stark’ı yaktı Brandon’da beyinsizliğe devam ederek önünde ki kılıca uzanma çabasıyla kendini boğdu.

Sonra Jon Arryn’den Ned ve Robert’ın kellesini isteyen deli krala karşı Jon Arryn isyan etti. Martı Kasabası Krala sadık kalmayı tercih etti ve Grafton hanesi Jon Arryn tarafından yok edildi Martı kasabasından Robert Fırtına Burnuna gitti Ned’de bir kayıkla Kızkardeşler üzerinden Beyaz Liman’a gitti.

Hala bu isyanın bir yalan sebebiyle çıktığını düşünenler varsa hiçbir şey anlamıyorlar demektir. İsyan çıkacaktı Rhaegar yüzünden çıkmasa Rhaegar tarafından çıkarılacaktı Rhaegar kendi tahtını kendi elleriyle Robert’a verdi.

Senin de anlamadığın şu:
Robert’in İsyanı dediğimiz olay bir yalan üzerine kurulu. Robert’in İsyanı.
Konu “Ama zaten isyan çıkacaktı ki” falan filan değil.

“Lyanna yok!”
“Nasıl yok? Nerede?”
“Rhaegar kaçırdı”
“Deme? Toplanın ayaklanın!”

Brandon Deli Kraldan hesap sorar, tehditler savurur ve esir alınır.
Rickard Stark gelir ve Deli Kral baba oğulu öldürür. Ve Robert’in İsyanı is coming… :smiley:

Peki Lyanna kaçırıldı mı? Hayır, kaçtı, kendi isteğiyle.
Ee bu ne demek oluyor? Robert’in İsyanı “Rhaegar Lyanna’yı kaçırdı” yalanının, bu yanlış bilginin üzerine kurulu.

Bu kadar büyütmenize de gerek yok aslında, Bran’ın bu tespiti birden bire haksızı haklı, haklıyı haksız yapmıyor. Eğer bu şekilde düşündüysen asıl sen hiçbir şey anlamamışsın demektir. Coşmadan önce bir durup “Ne demek istiyor?” diye düşünseniz, sorun olmayacak :slight_smile: Her şeyi çok büyütüyorsunuz.

Dizideki o diyalogdan sonra gerçekten anladım ki DD bu kitapları hiç takmıyor ya da popülizme oynuyor. Starkların katledilişi, Eddard ve Robert’ın kellelerinin istenişi, kral tarafından halka yapılan zulüm es geçilmiş. Olmamış.

Bran hala uc gozlu kuzgunum diye gecinsin ama bu cumlesiyle hala bir ergen oldugunu kanitladi bence. Neymis yalana dayaniyormus yav he he biz de inandik. Lyanna hanim bir mektup yazsa eli mi kirilirdi? Rhaegar konusuna deginmek bile istemiyorum cunku biliyorum deginirsem cikamam.

@Starkgaryen R ve L birbirine aşkı niye bu kadar önemli senin için anlamıyorum. diyarı kanattılar.

Konu önemli olup olmamasi degil, benimle ilgili degil tartistigimiz bu durum. Bran’in o söyledigi cümlenin yanlis anlasildigini düsünüyorum ve bunu açikliyorum sadece. Ve evet Rhaegar ve Lyanna birbirlerini sevdiler ve bu yüzden koca bir diyar kana bulandi. Ama ben seviyorum bu ikiliyi, yanlislari, hatalari oldugunu biliyorum ama seviyorum. Her seyi onlarin üzerine yikmanin yanlis oldugunu da düsünüyorum. Benim bakis açim bu, benim hissiyatim bu. Kusura bakmayin ama bana çikip da “Niye senin için önemli?”, “Niye seviyorsun?” diye soramaz kimse, benim soramayacagim gibi.

Senaristlerin boş bir yorumu. Ölümüne fan service yapan senaristlerin bu hamlesini tartışmak gereksiz.

Rheager’ın Lyanna’yı kaçırdığını zaten bu forumda yıllardır kimse düşünmüyordu. Buna rağmen, bunu bilerek söylüyordum ki İsyan bir yalan üzerine kurulu değil. İsyan çok haklı sebepler üzerine kurulu. Rhaegar’ın anlış anlaşılmaya sebebiyet vermesi ile ve babası sayesinde bir çok insan öldü. Bunların en büyük sorumlusu hala gözümde Rhegar’dır. Meczup bir kralı yeteri kadar suçlayamayız. Çünkü zaten meczup.

Anlatamiyorum :smile:
Konu “Isyan zaten çikacakti” veya “Rhaegar zaten söyle yapmisti”, ya da “Bu olmustu, su olmustu” degil.
Ayrica Bran’in bu söyledigi kimseyi hakli veya haksiz durumuna da düsürmüyor. Bu sadece bir tespit aslinda, hiçbir seyi degistirmeyen, bir etki yaratmayan bir tespit.
Yani cidden nasil anlatsam bilemiyorum artik.
Bran diyor ki, “Robert’in isyani bir yalan üzerine kurulu”. Isyanin temeli yani bir yalan üzerine, bir yanlislik üzerine kurulu. Bunu sanki Bran isyancilari haksiz, suçlu ilan etmis gibi algilamayin, öyle bir sey yok çünkü. Bu durum devaminda Deli Kral’in yaptiklarini hakli çikarmaz. Bu çok ayri bir mesele.
Konu sadece ve sadece “Robert’in isyani” dedigimiz olayin nasil, ne sebeple patlak verdigi ile alakali.
Robert’in Isyani nasil basladi? Bunun temelinde hangi olay var? Hangi inanis var?
“Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi”; “Rhaegar Lyanna’ya tecavüz etti”.
Robert’in Isyani 'ni atesleyen bu inanis, bu düsünce degil mi? Olayin temelinde bu inanis, bu düsünce yok mu?
Gerçek ne peki? Bran söylüyor :
“Robert’in Isyani bir yalan üzerine kurulu. Rhaegar halami kaçirmamisti, ona tecavüz etmemisti. Onu sevmisti. Halam da onu sevmisti.”

Yani olay biraz “Aaa bak biz kaçirdi, tecavüz etti saniyorduk ama aslinda öyle degilmis” durumu.
Suçlu suçsuz ilan edilmiyor. Bu tespit Rhaegar ve Lyanna’nin aslinda birbirlerini sevdiklerini bilmeyen, tahmin dahi edemeyen Stark ailesini, Robert’i birden haksiz duruma düsürmüyor.

Umarim bu sefer anlatabilmisimdir :grin:

Isyan rhaegar lyannayi kaçırıp tecavüz etti diye çıkmıyor sonra bunada evriliyor. Isyan Jon arryn in kralın emrine karşı gelmesiyle çıkıyor. Tahmin edeceğin gibi isyanlar sudan sebeplerle çıkmaz dayanakları olması gerekir . Isterse sebebi saçma bile olsun tarihi kazanan yazdığı için sorun olmaz. He şu düşüncede saçma geliyor r ve l birbirini sevmiş diğerlerine ne oluyor. Bir adamın nişanlısı kaçırılmis diğerinin babası abisi vahşice öldürülmüş diğerine sırf manyak bir adam kral diye ailesinin mottosuna ihanet etmesi isteniyor. Şimdi isyan yalan mı?

Umarım bir gün Robertın isyanı çekilir de Lyannanin kederini rhaegarın tek yiyişini izlerim :slight_smile:

Cripple arkadaşın orada söylediği cümle tamamen fanservice. Pek umursamaya gerek yok bence.

“Isyanin temelinde Rhaegar ve Lyanna olayi var” - “Isyan Rhaegar ve Lyanna yüzünden çikti”.
Bu ikisinin arasinda çok ince bir fark var. Ben hangisini söylemisim, bir daha bakin.

Robert’in Isyani bir yalan üzerine kurulu , hosunuza gitse de, gitmese de gerçek bu :smile:
Bu cümlede kötü bir sey olmadigini bir görseniz, bir anlasaniz hiç sorun olmayacak zaten. Bir sakinlesin, bir düsünün bunun anlamini, kötü bir sey demiyor, valla! :grin:

Ablacım anlamadıkları için ya da anlamak istemedikleri için boşuna anlatmak için uğraşıyorsun. İsyanı başlatan asıl olayın Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırdığını anlamak istemiyorlar. Hatta kendileri de derdi bir ara. Rhaegar diyarı kana buladı, kaçırmasaydı isyan başlamazdı diyenler. Robert’ı isyanı yalan üzerine kurulu lafına kafayı taktılar. Komikler bence ghkfkgjf. Bu dediklerimi inanmak istemiyorsanız şu başlığı iyice sonuna kadar okuyun.

Bir prens nişanlınızla beraber birden bire kayboluyor. Ne düşünürdünüz? İnsan bir not bırakır :smile:

Ne gelir insanın aklına?

@Ser_Bronn Bu söylendi zaten. Ben birkaç kere degindim bu konuya. Mesela :

Adamın nişanlısı kaçırılmış. Bunun için katliam yapılır.

Olay biraz şu durumu falan değil. Laz müteahhit Bran diyor ki Robert yalan söyledi.

Mesela dedirtselerdi “R. ve L.'nin birbirlerini sevdiklerini bilmiyorlarmış,” hiçbir sorun olmazdı.

Veya robertın isyani yalanmış dedirtmeselerdi yine sorun yoktu.

He yani sorun “yalan” kelimesi? Evet dogru, buna yanlis anlasilma demek daha uygun olurdu. Ama cümle güzel olmazdi, bak simdi : “Robert’in Isyani bir yalan üzerine kurulu”… “Robert’in Isyani bir yanlis anlasilma üzerine kurulu”… Kulaga hiç güzel gelmiyor :joy: :stuck_out_tongue_winking_eye:
Saka yapiyorum tabi. Ben anliyorum sizin ne demek istediginizi ama siz de bilin ki Bran’in bu söyledigi isyancilari haksiz taraf yapmiyor birden bire. Tespit gibi bir sey iste, bu kadar büyütmeyin. Kelime seçimi yanlis olabilir tamam ama genel anlamda bir yanlislik yok. Her seyin baslangicinda, temelde “Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi” inanisi var, her sey bunun üzerine kurulu. Olay bu!

Katılıyorum bencede Bran’ın orda kastettiği Lyanna ve Rhaegar’dı.Başka bir üyede yazmış Robert için isyanın asıl nedeni Lyanna’ydı.
Ancak tek başına isyanın sebebi Lyanna ve Rhaegar demekte doğru değil bence.Çünkü deli kral yaptıklarıyla bir nevi isyanı tetiklemiş.

Hayır, yalana dayanmıyor. Öncelikle isyanın zemini çok çok önceye dayanıyor. Büyük haneler arası yapılan evliliklerden bahs ediyorum. Kışyarının eski üstadının bu işlere ön ayak olduğu biliniyor ve burda en önemli rolü de Jon Arryn oynamış. Bu konuda diğer lordların ne kadar bilgi sahibi olup olmaadıkları bilinmiyorum ama plan büyük bir gizlilik içinde yürütülmüşdür bence ve üstatlarla Jon Arryn diğer lordlara sadece bilmeleri gerekdiğini düşündükleri kadarını söylemişlerdir. Daha sonra her plan gibi bu planda tam olarak istenildiği gibi yürümemişdir ancak gelicekteki olası isyan için yeterli zemin hazırlamaya yetmişdir. Bu isyanın perde arkası oluyor
Şimdi gelelim esas sahnede oynanan oyuna. Rhaegar Lyannanı kaçırdığı zaman isyan anında başlamıyor. Robertin haberi yoktu diye bir fikir öne sürülemez çünki önce Brandon gidiyor KLe sonra Aerys kuzeye haber gönderiyor ve Rickon Stark geliyor. Bu geçen süre zarfında Vadidekilerin her şeyden habersiz olması imkansız. Aerys Brandonu ve Rickonu öldürüyor ve Robertle Eddardın öldürülmesi için Vadiye haber yolluyor. İşte asıl o zaman Jon Arryn sancaktarlarını çağırıyor ve isyanı başlatıyor. Peki neden isyan Jon Arryn tarafından Vadide başlatılmasına rağmen Robertin İsyanı diye adlandırıldı sorusu ortaya çkıyor. Cevab Jon Arrynin isyanı başlatdığında yaptığı ilk hamlede gizli. Jon diyara kuzgunlar göndererek Aerysin yaptığı zalimliği ve Rhaegarın iki büyük haneye yaptığı saygısızlığı ve kanuntanımazlığı(bir birlerini seviyor ola bilirler ama sen batıdiyar gibi biryerde büyük bir lordun kızını ve diğer büyük bir lordun nişanlısını kanunlara ayırı bir şekilde kaçırırsan bunun bazı kötü sonuçları olur) duyuruyor ve Targaryenlerin artık devrilmesi gerektiğini söylüyor. Targaryenlerin yerineyse kan bağı nedenile iyi, her kes tarafından sevilen, güçlü Robert Baretheonu taht adayı olarak gösteriyor. Bu yüzden isyan Robertin isyanı diye isimlendiriliyor ve isyandan sonra tahta Robert geçiyor. Sonuç olarak Rhaegar ve Lyanna bir birlerini sevmiş olsalarda Rhaegarın yaptığı yanlıştı. Evli biri olarak önemli bir Leydinin kaçırırsan bunun altında tek bir neden aranır ya onu metresin olarak tutmuşsun ya da ona tecavüz etmişsindir artı Aerysin yaptıklar isyanın başlaması için çok daha büyük bir etkendir. Yani isyan bir yalan ve ya @Starkgaryen senin dediğin gibi yanlış anlaşma üzerine dayanmıyor. İsyanın başlaması için ortada gayet mantıklı ve doğru sebepler vardı.