Robert'ın İsyanı gerçekten yalana mı dayanıyor?

7-sezon

Benimde anlatamadigim şey bu. Robertın isyanı yalandır sözü saçma zaten Roberta ait olan bir şeye tecavüz edildi rızası olsun olmasin. Ha adamin hakkina tecavuz ha kadinina ikiside ayni. Lyanna ile nişanlı lar sonucta. :slight_smile:

Yok valla olmuyor, anlatamıyorum. Yalan üzerine kurulu lafını anlatamıyorum :joy:
Soru cevap şeklinde deneyelim birde, son çare.

@argos
ROBERT’İN İSYANI dediğimiz isyanın ilk kıvılcımı hangi olaydır? Bunun temelinde hangi olay var? Ne oldu, ne yaşandı da bunlar ayaklandılar ve sonu isyan ile bitti?
Konumuz Targaryenleri düşürmek için hazırlandığı söylenen komplo değil, hatta konu Deli Kral’dan insanların ne kadar şikayetçi oldukları da değil. Konu sadece Robert’in İsyanı, bunun temelinde ne var söyle bana.

@Lord_S
Robert’a ait olan şey?? Robert’in hakkı?? Lyanna mı bu şey, bu hak?
Lyanna bir mal mı? Ödül mü? Ganimet mi?
Bu ne biçim bir laf yaa?

“Robert isyanı yalan üzerine kurulu” demesi çok yanlış bir cümledir. İsyan ile ilgili tek laf etmeden geçmesi daha makul olurmuş. Ya bu çocuğu kafanıza neden takıyorsunuz. Atıyor kafasından bir şeyler tutarsa diye.

Birinin nişanlısı kaçırılmis bu ne demek bunu anlıyor musun? Roberti her gece rüyamda rhaegar i öldürüyorum dedirtecek kadar gururunu kıracak intikam ateşiyle yakacak durumu hayal edebiliyor musun? Deli kral ve starklardan vazgeçtim onları saymiyorum bile. Iste seneristlerin hesap etmediği şey bu.

Kıvırmayın şimdi, ben Robert’ın öfkesinden, acısından bahsetmiyorum. Adam elbette nişanlısı gitti diye delirecek, buna laf eden yok. Lyanna ona ait, onun hakkıydı demenizden bahsediyorum ben. Bu nedir? Bu ne demek Allah aşkına? Bir insan başka birinin hakkı olabilir mi?

İsyan zaten çıkacaktı Aerys kötü bi kral olduğu için. Rhaegar ve Lyanna’nın sorumsuzluğu yüzünden bu süreç hızlandı. Bran’in kurduğu cümle sıkıntılıydı. Cidden isyan bir yanlış anlaşılma üzerine kuruluydu diyebilirdi ama şu an asıl yanlış anlaşılan kişi Bran oldu o ayrı konu djskfg

İsyan her türlü çıkacaktı. 1. Dünya Savaşı gibi düşünün. Suikast sadece fitili ateşledi. Burada da kaçırma olayı fitili ateşledi. Yoksa Deli Kral zaten herkesi yakıp geçtiği için bir isyan çıkacağı belliydi.

Günümüzün mantığıyla düşünmemelisin. Orta çağ temelli bir hikaye sonuçta. Esin kaynağı 100 ve 30 yıl savaşları. O zamanin bakışıyla bakmalisin

Orta çag’da veya günümüzde, bu her zaman yanlistir. Bir insanin baska birine ait olmasinin, baska bir insanin hakki olmasinin duruma, kosullara, zamana göre bir mantigi olamaz. Ayrica Martin’in orta çag’dan esinlenip yarattigi bu evrende erkekler kadinlardan üstündür evet ama Demir Adamlar hariç Westeros’daki diger insanlarda “kadin erkege aittir”, “onun hakkidir” gibi bir bakis açisi da yok. O yüzden bunu nereden çikardiniz? Nasil Robert ve Lyanna’ya uydurdunuz? Anlamiyorum.

Şöyle bir soru soracağım:

Böyle bir isyan II. Aerys’e karşı bekleniyordu. Belki kendi hatası ile herkes ona karşı olacaktı, belki Rhaegar coup (darbe) yapacaktı. Yani Deli’nin günleri sayılı idi. Tarihte buna benzeyen bir olay varsa o da 1. Dünya Savaşı’dır. Herkes çıkacağını biliyordu. İngilizler adına ‘A War to end all the Wars’ demişti, Almanlar ‘Weltkrieg’ demişti başlamadan… Ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun varisi vurulduğunda bu bardağı taşıran son şey oldu.

Şimdi soruyu şuradan tutalım: Eğer Varis’i vuranın Sırp bir milliyetçi olmadığı bugün ortaya çıksa ‘I. Dünya Savaşı bir yalan üzerine kuruluydu’ diyebilir miyiz?

Bunun cevabı verildiğinde sonradan yazıma devam edeceğim.

Evet diyebiliriz.
Olay hiçbir zaman “Zaten isyan çikacakti” olmadi. Konu Robert’in Isyani ile biten durumun ilk kivilcimi. Neydi bu? “Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi”. En altta bu var. Robert’in Isyani dedigimiz olay bunun üzerine insa edildi. Isyan demiyorum bak, Robert’in Isyani diyorum. Ee peki Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi mi? Hayir. Birbilerini sevdiler ve kaçtilar. Bu durumda ne oluyor? Robert’in Isyani bir yalan üzerine kurulu oluyor. Ama bu gerçek hakli veya haksizi da belirlemiyor. Tam bu noktada isin içine tekrar Targaryen yönetimi dahil edebilirsin, Aerys’in Stark’lara yaptigindan bahsedebilirsin, Robert’in Isyanin asil patladigi an bu olay zaten. Ama öncesinde iste Rhaegar-Lyanna olayi var. Eger bu olay olmasaydi belki ileride yine bir isyan çikardi ama buna “Robert’in Isyani” denmezdi.

Biz ne yaptık şimdi, westerosta kadının en üstün oldugu yer demir adalardır.

Tamamda olmasi gerekeni tartışmıyoruz. Günümüzde bile bu tam değil. Dizinin geçtiği atmosferi dikkate almamız gerekiyor ve o zamanlar kadına bakış açısı nasıldı diye düşünelim. Dizinin feminist havası kitaba göre fazla bile. R v l nin severek kaçması onları aklamaz. O kadar kısa sürede birbirlerini seveceklerine inanmıyorum. elia nin bir kenara itilmesini hiç saymiyorum o beyefendiye hiç yakışmadı:) Senaristlerin iç guzarligi

@catto Tuz karilari. Ganimetmis gibi yagmaladiginiz köylerdeki adamlarin eslerini almiyor musunuz sayin catto? :smile:

@Lord_S Bende bunun ne olursa olsun normallestirilemeyecegini söylüyorum. Ayrica dedigim gibi, Demir Adalar hariç, Westeros genelinde kadini ganimet, hak gibi görme durumu yok.

Tuz karıları gayet normal bir gelenektir aynı şekilde westerosun geri kalanında da ilk gece hakkı vardı. İlk gece hakkı bildiğin tecavüzdür ama tuz karısı öyle değil evliliktir eski kocası zaten savaşta ölmüş oluyor. Kadınla evlilik yapılıyor tuz karısı olması için. Tuz karısı ve ilk gece hakkı yasaklandı I. Jahaerys zamanında ama yasağa uymayanlar var Roose Bolton mesela. Tuz karısı Euron kral olunca tekrar serbest oluyor ama Euron tuz karısı almayacakken bir tane salak kız Falia Çiçek tuz karısı olmak için yalvarıyor bu şekilde tuz karılığı geri dönüyor.

Normal bir gelenek mi? :smile:
Ilk gece hakki ne kadar normal degilse, tuz karilari da o kadar normal degil.
O kadinlara sahip çikiyorlarmis gibi de anlatma olayi. Bildigin yatak kölesi gibi aliyorlar kendilerine, haklariymis gibi, savas ganimetiymis gibi bakiyorlar. Ayrica Tuz karisi olayinin evlilikle alakasi yok, nikah falan yapilmiyor, bir adam birkaç tane tuz karisi alabiliyor kendine. Yatak isiticisi oluyor o kadinlar. Evlendikleri kadinlara “Kaya karisi” deniyor ve sadece bir (1) Kaya karisi alabilirler kendilerine, ki bu kadinlarin Demirdogumlu olmasi gerekiyor ayrica.
Bak yaa! Her sey Falia salaginin yüzünden degil mi? Yoksa Euron ister mi? Ama iste Falia gibi önemsiz biri yalvarinca dayanamamis Euron degil mi? Istemem, yan cebime koy :smile:

Falia olmasa olmazdı Euron’un umurunda bile değil tuz karısı olup olmaması ona göre önemsiz detaylar bunlar.

Yani evet önemsiz, sonuçta adam zaten öyle yaşıyor :smile:

Bazı sebeplerden cevap yazamamıştım, şimdi yazıyorum. Cevap basit: En önemli sebep Deli Kralın Starkları yakmasıdır.

@argos Tartismayacagim :smile: Hem zaten burada olmasa da tartistik biz bu konuyu, ben sana bu söylediginin de cevabini verdim, uzatmaya gerek yok :smile: