Robert'ın İsyanı gerçekten yalana mı dayanıyor?

7-sezon

Bu konuya daha önce de yazmıştım yine yazmak istiyorum. Ne Lyanna bu kadar masum ne Rhaegar. İsyanı başlatan ve tüm ölümlerin sorumlusu bu iki kişidir. Rhaegar aşık mı oldu, zaten varissin üstüne Stark’lar niye kızı sana vermesin. Hadi onu geçtim Lyanna sen sevmiyorsun madem erkek kardeşlerine söylesene durumu.

Kitapları en azından sizin kadar okudum ve diziyi sizin kadar dikkatli izledim. Kimse Lyanna ile Rhaegar’ın aşkını bu kadar ölümün üzerine koymasın lütfen pilis

Biliyorum:smile: @Starkgaryen cevapsız kalmasın diye yazdım. Evet bence de tartışmayalım:)

images

Ben hep şöyle bir diyaloğun geçtiğini düşünüyorum

Lyanna: Brandon ben Rheagar’ı seviyorum.
Brandon: Ne demek Rheagar’ı seviyorum!! Sen nişanlısın o da evli onur gurur namus bıdı bıdı
Lyanna: Brandon ben hamileyim
Brandon: Hamileyim ne demek!?? Vay O…(çaaat). Ay çayı içip çocuğu düşürecesin!!
Lyanna: Bana kimse ne yapacağımı söyleyemez!! (Özgür koz tripleri bif sürü bana vurdun ve bittin şeyleri)

Bir gece Lyanna ansızın kaçar ancak adamlar yakalar tam o sırada 3 ejderli sancak ve Rheagar gözükür. Olaylar gelişir.

Şimdi kabul ediyorum, bu şekilde yazınca Yeşilçam senaryosu gibi oldu :smile:. Ama ben özünde böyle bir olayın yaşandığını düşünüyorum. Lyanna’nın karakterini bilmesek de Arya’ya benzediği söyleniyor ve muhtemelen ailesinin felaketini getirecek bencilce hareket yapabilecek birisi değil. Zaten Starkların aile bağları dikkate alındığında Lyanna’nın böyle bir durumu haberdar etmesi çok olası. Ned Stark hem Lyanna’da Hem Brandon’da kurt kanı vardı ve bu onların sonu oldu demişti. Muhtemelen Lyanna bahsettiğinde Brandon höşt dedi, Lyanna sensin höşt dedi ve kaçtı. İki kurt kanı ters tepti. Yani kaçma olayı çaresizlikten olan bir şeydi. Aksi durumda bu Lyanna’nın hafif salak ve bencil bir karakter olduğunu gösterir. Ayrıca hamilelik kesin değil aöa bence olmuş olması işin zorunluluğunu ve dramatikliğini arttıran bir unsur olur.

Lyanna böyle bir durumda ne zaman hamile kalmis oluyor? Yani ne zaman iliskiye giriyor Rhaegar ile? Harrenhal turnuvasinda mi? Yoksa turnuvadan kisa süre sonra mi?

Aslinda Lyanna’nin kaçisinin karakteri ile ilgisi yok. Asik, çaresiz, veya aci çeken insanlarin davranislarinda, aldiklari kararlarda mantik aramamak gerek. His, duygu yogunlugu ile hareket etmek bence bir insanin karakterini belirlemez. Lyanna’nin Rhaegar ile kaçmasi, psikolojisi, duygulariyla alakalidir ve insan psikolojisi degiskendir. Herkes belirli bir karaktere, bakis açisina sahiptir fakat içinde bulundugumuz zor, karmasik herhangi bir durumda, karakterimize ters düsen davranislar da sergileyebiliriz. Lyanna’nin kaçmis olmasi onu salak veya bencil yapmaz, yani sirf bu durum yüzünden Lyanna salak ve bencil biri diye tanimlanamaz.

Aslında bu konuda zamanlamayla ilgiii bazı sıkımtılar var gerçekten. O turnuva vb olaylar arasında karakterler nerede bilmiyorum. Ama bir şekilde o ilk tanışma ve kaçma arasında en az birkaç kez karşılaşıp ilişkiye girdikleri düşüncesindeyim. Ya da belki de ilk turnuva sırasında yatmışlar, ikinci görüşleri o kaçma anı olmuştur. Ama hikayeye göre bir araya gelme olasılıkları varsa savaştan önce hamile kalma meselesine neden olmasın diyorum? Hani savaş başladığı sırada 3 aylık hamileyse doğurduğunda savaşın başlamasından 6 ay geçti demektir. Jon ile Daenerys arasında 9 ay vardı ve Daenerys galiba tam Targaryenler ejderkayasını terk edeceği sırada doğdu. Zaten savaşın da sanırım 1.5 yıl civarı sürdüğü söyleniyordu. Diğer bir olasılık Ned oraya varmadan çok önce Lyanna Doğum yapmış ama sonuçlar gelince intihar etmiş olabilir. Çok kötü durum çünkü. Eğer yaşasa Robert’e eş olsa Jon’a ne olacak? Eğer eş olmasa kim Winterfall’de sessiz sedasız asıl Kralı büyütmesine izin verecek? Gerçi Savaşçı Stark karakterinde bir insanın çocuğu alıp kral yapmak için sonuna kadar gitmeye çalışması da beklenebilir, intihar edip çocuğu bir başına bırakmak yerine. Ya da annelik duygusu baskın çıkmış böyle bir yaşamda çocuğun ölebileceği akla gelmiştir? Ya da belki sonrasında yakalandığı bir hastalık yüzünden ölmültğr gene Doğumla ilgili.

Bilemiyoruz karanlık noktalar ve olası senaryolar çok.

Hatta benim başka bir düşüncem belki de Daenerys vizyonunda gördüğü Bebek Jondu. Orada bir kadın gördüğünden bahsediyor. Bu kadın Lyanna olabilir. Bilmiyorum bu olasılık bana zayıf geliyor ya evet ya hayır ona göre para vereceğiz doğru bilirsen derseler hayır derdim ama bir yandan seri isminin ilk kez geçtiği yerdeki çocuğun fake AA olması hoş değil :sweat_smile:

Haklısın. Biraz abartmış olabilirim. Ama fene de ailesine haber vermeden ergen kızlar gibi böyle bir şey yapması bilmiyorum bana ters geliyor.

Lyanna isyan patlak vermeden önce hamile kaldiysa, dogum yaptiginda bir yildan fazla süredir hamile oldugu sonucu çikar ortaya ve bu tabi ki imkansiz.
Dizide gösterildigi gibi, dogumu isyanin sonuna denk gelmediyse, isyanin bitmesinden 2-3 ay önce dogum yaptiysa, yine mantiksizliklar çikar ortaya.
Ned Lyanna’yi kanlar içinde buluyor, ve sen bu yüzden Lyanna’nin intihar etmis olabilecegini söylüyorsun. Bence bu mümkün degil çünkü Jon var, onu birakmak, onu terketmek istemez. Aksine onun için yasamak ister.
“Söz ver bana Ned”… Bunu da unutmayalim; bu Jon ile alakali degilse, ne ile alakali? Ölmek üzereyken tek düsünebildigi çocugunun güvenligi olan kadin, bunun için çaresizce söz isteyen kadin intihar edecek bir kadin degildir.
Her seyi geçelim, senin de dedigin gibi, Dany ve Jon arasinda 9 ay var. Daha dogrusu 8-9 ay; bu bilgiyi veren Martin. Simdi Dany’nin dogum tarihi belli, o firtinali geceyi herkes biliyor da; yani Dany’nin dogum tarihi konusunda bir sIkInti yok. Isyan 283’de bitti, Dany 284’de dogdu, Jon Dany’den 8-9 ay büyük. Bu cepte.
Daha net olalim… Üç Disli Mizrak savasi ile Kral Sehri yagmalamasi arasinda 15 gün falan var. Hamile Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys, Rhaegar’in Üç Disli Mizrak savasinda öldügü haberi gelince Ejderha Kayasina gönderiliyorlar Kral Aerys tarafindan. Kraliçe Rhaella 9 ay sonra Daenerys’i dünyaya getiriyor.
Yani tüm bunlara göre Jon isyanin sonunda doguyor gerçekten de, dizide gösterildigi gibi.
O yüzden bence hiiiiiç Lyanna’nin çok daha önce hamile kalmis olabilecegini, dolayisiyla Jon’un isyan bitmeden 2-3 ay önce dogmus olabilecegini, Lyanna’nin isyanin sonunda intihar etmis olabilecegini falan filan düsünmeyelim :smile:

Yukarida dedigim gibi, Dany isyan bittikten 8-9 ay sonra doguyor, yil FS 284’de. Isyan FS 283’de bitiyor.
Hamile Kraliçe Rhaella, Prens Viserys, Willem Darry gibi Targaryen hanesine oldukça sadik birkaç kisi ve Ejderha Kayasini koruyan askerler.
Bir gece Kraliçe Rhaella dogum yapiyor, askerler ise o siralar er ya da geç yeni Kral’in bir donanmayla gelecegini tahmin ediyorlar. “Prens Viserys ve yeni dogacak çocugu kaçiralim, Kral Robert’a teslim edelim, böylece affediliriz” diye plan yapiyorlar. Willem Darry askerlerin bir seyler planladigindan süpheleniyor ve Daenerys dogar dogmaz, Targaryen hanesine sadik o birkaç kisi ile birlikte, yanilmiyorsam ayni gece Viserys ve Dany’yi alip gizlice kaçiyorlar.
Yani aslinda Ejderhakayasini terketme aniden alinmis bir karar gibi daha çok, önceden planli degil. Willem Darry “Biz askerlerden önce davranmaliyiz, hadi” diyor ve gidiyorlar.

Lyanna yasasaydi Robert’a es falan olmazdi, bence onca olaydan sonra öyle bir sey mümkün degildi artik.

Ve bence Lyanna yasasaydi, Ned onu ve Jon’u Essos’a gönderebilirdi, hatta belki “öldü” derdi Lyanna için. Cünkü Lyanna ve Jon’u Winterfell’e getirmek çok riskli olurdu. Ned yine “Benim oglum” derdi Jon için, baska türlüsü mümkün degil, ama Lyanna ve Jon yan yana olduklarinda, bence gerçekler herkesin gözüne çarpardi, baglanti kurulurdu.

Zor. Hangi açidan bakarsan bak, illa bir noktada mantiksizlik, tutarsizlik oluyor, yukaridaki ilk paragrafta görebilirsin.

Nihayetinde 16-17 yasinda a$ik bir kiz, çok da sey yapmamak lazim :smile:
Gerçi öte yandan, Lyanna ve Rhaegar’in kaçisi konusunda çok eksik bilgi var, hatta hiç bilgi yok.
Nasil oldu? Nasil görüstüler, konustular, anlastilar? Kaçmaya nasil karar verdiler? Caresizlik miydi? Umutsuzluk muydu? Son çare miydi? Askin gözlerini kör etmesi sonucu, bir anlik delilik miydi?
Içinde bulunduklari durumu bilmek lazim önce.

Şimdi bir şey soracağım, isyanın zaman aralığı Net olarak biliniyor mu? Yani ben hep 1 yıl civarı tarzı şeyler duydum ancak 9 ay da bir yıl civarına girer. 15 ay da. O konuda kafam karışık gerçekten.

Aslında ihtimalleri kısmaya pek gerek Yok. Mesela Star Warsda Padme Doğumdan ölmedi teknik olarak. Ancsk Anakin’in taraf değiştirmesi, depresyon ve Doğum zorluğu bir araya gelince belli bir noktadan sonra yaşama isteğini kaybetti ve öldü. Lyanna da aynı şekilde Doğumdan dolayı hastalanmış ve Ejder prensinin çldüğünü duyduğu zaman mahvolmuş ve hastalığı ciddi anlamda nüksetmiş olabilir.

Şimdi düşününce intihar pek mantıklı gelmiyor evet. Öte yandan daha önce Lyanna’yı Öldürenin Hightower olduğuna dair bir teori de görmüştüm. Ned’in o rüyasının tam olarak doğru olmayabileceği söylenmişti sanırsam. Yani mesele çok daha karmaşık olabilir. Öte yandan bu Hightowerlar tam bir derin devlet. Kralcılık yapıyorlar ancak bunları gizliden mahveden her şey bu ailenin başının altından çıkıyor. Ejderhaların dansı ve Walys Flowers bildiğimiz şeyler daha kim bilir ne haltlar yediler. Neşe Kulesine dair başka bir gariplik Ned neden ölen arkadaşlarının kemiklerini getirmedi? Sonra kuleyi nasıl yıktılar dozer falan da Yok o devirde.
Çok soru işareti var ve ben kesimlikle tamamen dümdüz bir savaş olmadığını düşünüyorum.

Şimdi oradaki vizyonlardan birisi 4 iğrenç adamın bir kadına işkence etmesi. Yani hepsi tamamen geçmişin kopyası değil. Şimdi biz onu direkt olarak flashback olarak algılıyoruz ama bir ihtimal tam olarak gerçekleri yansıtmıyor olabilir. Aegon belji de dizicilerin sadece popülizmden seçtikleri bir isim değildir. Ama bence bu düşüncenin en zayıf yanı Aegon’ın vaadedilmiş prens olduğu düşüncesinin sağlam kaynaklar tarafından onaylanmış olması.

Lyanna’nın karakterini bilemediğimiz için gerçekten net bir şey söyleyemiyoruz. Ancak Arya gibi dense de arya’ya kişilik olarak Ne kadar benzer emin değiliz. Ancsk Starkların genel özelliklerini ve Arya’nın karakterini düşününce Lyanna’nın ailesine haber vermesi ancak çok sert tepki görmesi bana daha mantıklı gibi geliyor.

Lyanna 282 yilinin basinda Rhaegar ile kaçiyor.
Bunlarin Dorne’a varmasi 1.5 ay aldi diyelim (Hizli gitmislerdir ama Kral Yolunu kullanmamislardir, daha az kullanilan, uzun bir yol seçmislerdir). Bu sirada diger tarafta da olaylar kopuyor tabi hizli bir sekilde.
Sonra Lyanna’nin 9 aylik hamilelik sürecini ekleyelim buna.
Jon’un dünyaya gelisi ve ayni zamanda isyanin sona ermesi.

Kabaca bir tahmin ile, isyan 10-12 ay sürmüstür.

Sanmiyorum yaa. Hadi intihar etti diyelim… Bu kiz o kulede tek basina miydi? Bence yaninda hizmetçiler vardi. Nasil izin verdiler? Bence gözlerini ayirmiyorlardi Lyanna’dan. Arthur Dayne ve diger Kral Muhafizlarini da unutmayalim. Ned ve ekibi geldiginde hepsi kulenin önündeydi ama gelenleri karsilamak için bence hep birlikte oradaydilar, yoksa eminim her zaman en az biri Lyanna’nin kapisinda nöbet tutuyordur.

Öte yandan, ben gerçekten Lyanna’nin intihar etmis olacabilecegine ihtimal dahi vermiyorum.

:face_with_raised_eyebrow:
Kral Muhafizlari Rhaegar’a sadikti, aralarindan birinin Rhaegar’in sevdigi kadini, korumakla görevli olduklari kadini öldürecegini sanmiyorum.
Gerold Hightower’da bir olay vardi desek… Rhaegar aptal degil, bunu bilirdi, güvenmezdi, adam geldiginde onu birakmak yerine, yaninda Kral Sehrine götürürdü.

Aslinda Hightower hanesi hakkinda nedense böyle bir algi var. Ben de bir ara bu algiya kapilmistim, sonra arastirinca, aslinda öyle bir sey olmadigini gördüm. Her sey bunlarin üzerine yikiliyor ve ben nedenini anlamiyorum, saglam bir temel yok hiçbir iddiada. Millet teorileri, teorilerde anlatilanlari, varsayimlari bir noktadan sonra gerçek gibi kabul ediyor farkinda olmadan.

Kuleyi gözünde nasil canlandiriyorsun bilmiyorum ama Nese Kulesi ufak bir kule yani :grin: Hem Eddard’in kuleyi yerle bir ettigini de sanmiyorum, ölen arkadaslarina mezar yapmak için kuleyi yiktigi söyleniyor, mezar tasina ihtiyaci varmis yani ama hani komple yerle bir etme durumu da yoktur belki.
Arkadaslarinin kemiklerini, daha dogrusu o noktada cesetlerini nasil getirsin? Lyanna’nin cesedi de var, unutmayalim. 6 ölü beden, ve Ned’in yaninda sadece Howland var. Yapilacak en mantikli sey arkadaslarini oraya defnetmek.

Odalardan birinde güzel bir kadın yerde çırılçıplak yatıyordu. Dört küçük adam kadının üstüne çıkmıştı. Tıpkı kapıdaki hizmetkâr gibi faremsi suratları, minik pembe elleri vardı. Biri kadının bacaklarının arasına girip çıkıyor, diğeri göğüslerini ısırıyordu, ıslak kırmızı ağzı kadının göğüs uçlarını koparıp çiğniyordu.

Bunu mu diyorsun? Bu kisim bastan asagiya metafor.
Açiklamasi su sekilde :
“Güzel, çıplak kadın” Beş Kralın Savaşı tarafından parçalanan Yedi Krallığı simgeleyebilir. Bu durumda Daenerys’in gördüğü o dört küçük adam, diyarın iyiliğinden ziyade kendi hesaplaşmaları veya hakları için savaşan Joffrey Baratheon, Stannis Baratheon, Robb Stark ve Balon Greyjoy olabilirler. Renly Baratheon’u temsil eden birinin olmaması ise Renly’nin o sırada zaten ölmüş olmasıyla açıklanabilir.

Ve daha önce sana demistim, vizyon dizilerinde, her vizyonu tek basina degerlendirmelisin öncelikle; aralarinda bir bag aramamalisin.

Hocam ben zaren son anda intihar etmediği şeyine katıldım da tam olarak okumadın mı? Benim iddia ettiğim şey zorlu bif Doğumdan sonra hastalanması, sonra gümüşün öldüğünü duyunca da fenalık geçirmesi ve ölmesi. [quote=“Starkgaryen, post:69, topic:9620”]
:face_with_raised_eyebrow:

Kral Muhafizlari Rhaegar’a sadikti, aralarindan birinin Rhaegar’in sevdigi kadini, korumakla görevli olduklari kadini öldürecegini sanmiyorum.

Gerold Hightower’da bir olay vardi desek… Rhaegar aptal degil, bunu bilirdi, güvenmezdi, adam geldiginde onu birakmak yerine, yaninda Kral Sehrine götürürdü.
[/quote]

Rheagar aptal değil. Ancak her zaman daha büyük bir balık vardır. Zeki insanların güvendiği kişilerin ihanet etmesi… Bu çok sık kullanılan bir tema.

Sağlam bir temel mi? Bence Leydi Dustin ve Marywn’in sözleri bu duruma çok net kanıt oluşturuyor.
Marwyn üstatların hiçbir şekilde ejderhalardan ve büyüden hoşlanmadığından ve onların Kuleli dünyalarında büyüye yer olmadığını söylemişti.

Dustin ise Maesterlara olan nefretini yinelemiş, ve Walys Flowers’ın kendi ailesi olan Hightowerlarla bağını yitirmediğini ve ittifakı onun ayarladığını söylemişti.

Bunlardan çıkan sonuçlar

Maesterlar büyü istemiyor.
Hightowerlarla aralarında bağ var
Targaryenleri yok eden ittifakı oluşturanlar Hightowerlar.

Bunlar kesin bilgi. Yani bir teori falan değil. Nasıl daha başka yorumlanır bilmiyorum ama en fazla Dustin denen karı yalan söylüyor falan denebilir bu konuda.

Ayrıca Hightowerların Akgezenlerin öznesi olduğu son savaşta önemli rol oynamaları neredeyse kesin bence. Zira bu aile İlk insanlardan bile önce orada bulunuyor ve yakınlarda savaş adası isminde bir ada var ve kimse neden bu adanın ismi savaş adası bilmiyor.

Ejderhaların dansındaki Hightower etkisi bu fikri aklıma getiren şey olmadı. Öncesinde en büyük Targaryen felaketinde bunların bir rolü var mo diye baktım, bir kral muhafızı, bağlantılı bir isim. Ancak adamların direkt merkezde olduğunu gördüğüm zaman epey şaşırdığımı itiraf etmeliyim.

Valla dizideki gibi aklıma geliyor :smiley:

En kötü ihtimal bırakırdı orada sonra tekrar döner naklederdi, yerel bif lorddan yardım isterdi yapma Allah aşkına mutlaka bir çzüö bulunur sanki dünyadaki tek insanlar Howland ve Ned :smiley:

Okudum; bana yazilanlari yarim yamalak okumak gibi bir saygisizlik yapmam ama yazarken kafam karisti, aklimdan çikti, intihar olayi kaldi aklimda, çok çok özür dilerim.

Zorlu dogum sonra hastalanmasi… Ne kadar sonra mesela? Nasil bir hastalanma tam olarak?

Arthur Dayne ve Oswell Whent sag birakmazlardi ama Gerold’u öyle bir durumda, o da var. Ned’in rüyasinda Gerold da var yani, olay sirasinda orada olmayan birini rüyasinda oradaymis gibi görmesi de çok tuhaf olur, o kadar da yanlis hatirlamaz mesela.

Onlarin sözleri, iddialari belirli kisileri hedef aliyor. Sirf buradan yola çikarak koskoca bir hane için “budur” demek yanlis bence.

Bir diger yanlislik da burada. Hightower hanesinin Hisar/üstatlarla yakin olduklari.
Hightower hanesi Inanç’a yakin, Yedi Inancinin rahipleri ile yakin. Inanç’a en çok destek veren hane. Yani “Targaryen hanesi 7 inancina çok ters düsen seyler yapiyordu, Hightower hanesi bu yüzden onlari yikmak istedi” dense, ona lafim yok.
Ama ejderhalardan, büyüden hoslanmamalari falan filan, bu yanlis. Aksine, Hightower hanesinin üyelerinin bazilari simyacilik ve ruh çagirmayla ugrasirlarmis. Leyton Hightower yanilmiyorsam 10 yildir kendini kulesine kapatmis, ve söylentilere göre, tüm zamanini kiziyla birlikte büyü ile ilgili kitaplar okuyarak geçiriyormus. Bunlar mi büyüye karsi olacak?

Walys bir Hightower piçiydi diye, onun yaptiklarini, hamlelerini Hightower hanesi yapmis gibi görmek dogru degil. Walys bir üstat ve üstatlarin ejderha, büyü gibi seylere bakisi ortada. Yani Walys’in yaptiklari için “Hisar’in oyunlari, planlari” demek daha mantiklidir, isin içine Hightower hanesini karistirmak mantiksiz. Dedigim gibi, Hightower hanesinin Hisar ile arasinda güçlü bir bag oldugu algisi var ama aslinda öyle bir durum yok, Hightower hanesi Inanç ile yakin. Vikide Hightower Hanesinin sayfasinda, Targaryen dönemi kismini okursan, zaten bu iki hane arasinda hiçbir zaman bir sorun olmadigini, aksine genel anlamda iyi iliskiler kurduklarini görürsün.

Tüm bu alginin kaynagi teoriler, inan. Teorilerdeki detaylar, varsayimlar zamanla farkinda bile olmadan “kesin bilgi” olarak yer ediyor akillarda. Ayça’ya da demistim bunu, hatta konu yine Hightower-Targaryen konusuydu, ayni konuydu yani.

Öznesi derken?

Hightower hanesinin Westeros’a gelisi hakkinda iki farkli inanis var.

1. Ilk Insanlarin arasindaydilar.
  2. Ilk Insanlar gelmeden önce oraya yerlesen balikçilar, tüccarlardi.

Öyle ya da böyle, farketmez, bunlarin Ötekilerle ne alakasi olabilir?
Hightower hanesi Safak çagindan beri Westeros kitasinin en güneyinde yasayan bir hane.
Ötekiler ise, kitanin en kuzeyinde, Safak cagindan 4 bin yil sonra ortaya çikmis bir “irk” (her ne iseler artik).

Allah askina, böyle alakasiz seyler nereden çikiyor? :smile:

Ejderhalarin Dansi… Targaryen iç savasi… Yesiller Siyahlara karsi…
Siyahlar : Rhaenyra Targaryen.
Yesiller : Aegon (II) Targaryen.

Aegon Targaryen’in annesi kim? Alicent Hightower!

Bence daha fazla söze gerek yok :smile: Bunda da mi bir olay araniyor yani? Kadin oglu Aegon Targaryen’in Kral olmasi için dolaplar çevirmis ve basarili olmus nihayetinde. Sonuç? Krallik oglunun olmus, Targaryen soyu oglundan devam edecek… Targaryen soyu…

O çöl sicaginda, öylece birakmak… Yazik olurdu, saygisizlik olurdu be. Ned en iysini yapmis.

Valla o noktada biraz öyleler, malum Dorne’un Kizil Daglari.

Yok ya önemli değil :smiley: .

Mesela 2. Daeron’un annesi olan Naerys(böyle miydi yazılışı?) Çocuğu doğurduktan sonra zorlu Doğum yüzünden ölüm düzeyine geliyor ve hastalanıyor. Hatta bu sırada Aegor’un dedesi o sırada Aegon’un metresi olan kızı Barba brackenle evlenmesini istediğini söylüyor. Ancak kadın iyileşince Bu durum brackenların felaketi oluyor. Her neyse Yani doğumdan sonra zayıf düşüp bir süre ölüm düzeyinde kalması ve sonunda Rheagar’ın ölümüyle yıkılması bence olası bir durum.

Aslına bakarsanız ben o rüyanın tamamen doğru olmama meselesini yanlış hatırlamaya değil rüya olmasına bağlıyorum. Bazen rüya gördüğümüz zaman geçmişteki olayları farklı bir şekilde görebiliyoruz. Hani belki o geçmişte yaşanan olayın bizde bıraktığı etki sabit kalıyor ve bunu hissediyoruz ama tamamen doğru olmayabiliyor. Oranın ana teması Ned’in kafasında soru işaretleriyle kuleye gelmesi ve karşısında 3 muhafızı bulması. Olayın özü bu ve farklı şekillerde gerçekleşmiş olabilir. Ya da belki gerçekten Ned tamamen gerçek şekliyle görmüştür. Ancak öncesinde Gerold kendileri dövüşürken üçüncü şahıslarla bazı şeyler yapmıştır. Öncesini ve sonrasını bilmiyoruz buna ilişkin onlarca farklı şey düşünülebilinir.

Belli insanları?

Marwyn ve Dustin belki de en ilgisiz iki kişi. Ama ikisi de aynı şeyleri ima ediyorken, Maesterların genel olarak bu büyü olayından haz etmediği. Yani bize onların içinde bir grup demiyorlar, bugünküler çok bozdu da demiyorlar. Hakim zihniyetin bu yönde olduğu söyleniyor. Tabiki büyüyle ilgilenen, iyi olduğunu düşünen maesterlar vardır. Ancak maesterların da bir hiyerarşisi var ve görünen o ki bunda büyü karşıtları hakim.

Burada kaç kişiden bahsediliyor bu önemli. Yani her aileden kopan, onun kültlerine uymayan, uymak istemeyen insanlar olabilir. Bu insanlar üzerinden bir aile genellenemez. Zaten maesterların hem büyüye karşı olup hem de büyü destekçisi bir ailenin korumasında yaşaması çok ciddi bir çelişki.

Şimdi bu sözden emin değilim. Ancak Maesterlar inanca yakın gibiler genel olarak. Demirdoğumlular bunları dini sebeplerden dolayı sürüyor. Bu kavramların hepsi de Andallarla bağlantılı. Yani Maesterlık birnevi şövalyelik gibi geliyor. İnançla olan bağlantısı açısından.

Ama üstteki meselesi boşversek bile bunlar yıllar boyu aynı yerde yaşamış olan kurumlar. Burada birkaç yüzyıldan değil binlerden bahsediyoruz.

Şimdi o paragrafı bulamadım. Moto mot alıntı yapamadığım için üzgünüm. Ama o kısmı tekrar okumanı öneririm. Dustin Theon’a o adam bir Hightower piçi. Sözde maesterlar tüm bağlılıklarını atar ama gene de Aslında gizliden gizliye bağlı kalmaya devam eder bazıları diyor. Arkasından bu ittifak meselesinden bahsediyor. Yani burada çok açık bir ima var. Bundan daha fazlası Dustin’in direkt bu İşte Hightower parmağı var demesi olur. Eğer gerçekten adamın Hightower olmasıyla ilgili bir sorun olmasaydı bu bilgiyi vermesinin anlamı ne o zaman? Sadece anlamsız geyik mi yaptı Yani?

Buz ve ateşin dünyasını, Dunk ve Egg serisini ve düzenbaz prensi okudum. Sizin kadar olmasa da hakim sayılırım. Evet hep sadık kalmışlar. Asla savaşmamışlar. Peki savaşsalar Ne olacaktı? Ejder ateşinde yanacaklardı. Bunun yerine yakın olmak ve aşamalı olarak alttan alta oymak da mantıksız değil. Zaten gerçekten böyle bir şey varsa çok takıntılı olduklarını da sanmıyorum. Yani mesele Targaryen isminden çok kanda yer alan büyüde. Saflığın bozulması sağlanarak da pekala amaca ulaşabilirler.

Aslında ötekilerim öznesi olacağı kelimesi yanlış bir ifade biçimi oldu. Ötekilerin içinde bulunacağı dersek daha doğru olur.

Zaten bu savaş büyük ihtimalle tüm insanlığı kapsayacak. Yani yaz adalılar bile rol alabilir. Ama buna karşın bazı antik kökenlere sahip olan ve başka güçlerle irtibatı olan aileler muhtemelen daha fazla ön plana çıkar. Starklar ve Targaryenler gibi. Gene Greyjoylsr da. Hightowerlarında antik çağlarda çok ilginç bif geçmişi olduğunu ve bif şekilde kozunu öne süreceğini düşünüyorum. Ötekiler ve insanlar arası savaş da sadece kuzeyle alakalı olmadı geçmişte. Bu savaşta veya bu savaşa giden süreçlerde bu tarz önemli ailelerin atalarının, onların sahip olduğu kültlerin önemli rolü olma ihtimali yüksek.

İlk insanlar öncesi Westerosdaki en ciddi gizemlerden birisi 3. Irk teorisi. Çünkü tuz taht vb yapılaş iddiaya göre insanlar geldiğinde de oradaymış. Bu gizemli ırkın eskiden yaşadığı ve bilinmeyen nedenlerle terk ettikleri söyleniyor, sonra ilk insanların işgali, ormanın çocukları… böyle gizemli bir ortam varken ilk insanlardan bilw önce oraya gelen Hightowerlar basit balıkçıların torunları öyle mi?

Kam oooon[quote=“Starkgaryen, post:71, topic:9620”]
Allah askina, böyle alakasiz seyler nereden çikiyor? :smile:
[/quote]
Çıkartıeım ben. Kitaplar çıktığı zaman beni bilgi çalmış olmakla suçlayacaksınız :sunglasses:

Güzel bir kadını kralın bağrına sok, çocuklar doğursun, ikilik yarat ve ejderhalar dans Etsin. Bence güzel taktik. Tabi kadın bilmiyordur orası da öyle .

Yav cesetler zaten çürümeyecek mi? Kendisi için savaşmış adamların kemiklerimi götürmemek daha büyük saygısızlık.

Aslinda Naerys zor bir dogum geçiriyor ve üstat baska bir hamileligin onu öldürebilecegi konusunda onu uyariyor; dogrusu bu. Yani Elia’nin durumu gibi; Elia da Aegon’u dogurdugunda tekrar hamile kalmasi halinde ölecebilecegi söyleniyor.
Hatta Naerys üstadin uyarisindan sonra kocasi Kral Aegon IV’e artik ona veliaht verdigini söyleyip, bundan sonra kari-koca degil, kardes gibi yasamalarini istemis ama Aegon kabul etmemis. Naerys ondan sonra hepsi birbirinden zorlu hamilelikler geçiriyor, ve son dogumunda da ölüyor zaten.
Yani bir hastalanma yok, sadece kadin hamilelik için fazla zayif, güçsüz ve bu yüzden dogumdan sonra toparlanmasi normalden daha uzun sürüyor; Elia da öyleydi. Günümüzde de var bu durum, bazi kadinlarin hamilelik, dogum ve logusalik süreci daha zorlu ve tehlikeli geçiyor, hatta doktorlar baska bir hamilelikte de bu tip sorunlarin yasanma ihtimalinin yüksek oldugu konusunda uyari yapiyorlar.

Yani bu biraz zor görünüyor, bilemiyorum.
En mantiklisi Lyanna’nin zor bir dogum geçirdigi, bebegini dünyaya getirdigi ve ondan sonra öldügü (ki gerçeklesen de bu diziye göre).

Ama senin öne sürdügün ihtimal üzerinden gidelim; öyle bir durumda, Ned geldiginde Lyanna’yi kanlar içinde bulmasi için ne diyorsun peki? Dogumdan kalma kan mi? Kadini o kanli yatakta mi yatirmislar o kadar?

Elbette ama buradaki durum farkli, böyle spesifik rüyalarin bir temeli olur, ki burada da var. Sadece bir rüya seklinde yorumlayamayiz bunu.
Neyse aslinda ben senin tam olarak ne söylemek istedigini de bilmiyorum, bir karmasa var resmen, kusura bakma :smile:

Lady Dustin ortaya bir teori atiyor ve teorisinin çikis noktasi Walys Flowers.
Üstat Marwyn’in sözlerinin hedefinde Hisar var.

Marwyn konusunda… Adamin sözleri Hisar’in üstatlarini hedef aliyor. Bizim konumuz neydi? Hightower hanesi.

Gelelim Lady Barbrey Dustin’e. Simdi bu kadinin teorisini, düsüncelerini degerlendirmeden önce, geçmisine bir dönüp bakmaliyiz.
Ryswell Hanesinden Barbrey. Brandon Stark’a deli gibi asik, ona bekaretini vermis, ve bir iliski yasamislar. Barbrey’e göre Brandon, Catelyn Tully ile evlenmek istemiyormus ama Brandon’un babasi Rickard, üstadi Walys’in önerisini dinleyerek, Brandon’u Catelyn ile nisanlamis.
Yani bu kadinin bir gicigi var Walys’e. Sevdigi adama kavusamamasinin sorumlusu olarak görüyor onu. Her seyden önce öfkesi, kin’i konusuyor.
O yüzden ben söylediklerini pek ciddiye alamiyorum zaten; haklilik payi olabilir ama Lady Dustin her seye ragmen bu noktada güvenilir anlatici degildir.
Marwyn gibi onun da sözlerinin esas hedefi Hisar aslinda ve cidden “haklilik payi olabilir” derken bunu kastediyorum, hem senin de söyledigin gibi, iki kisi ayni seyi ima ediyorsa, bu degerlendirilmelidir. Ama Lady Dustin devaminda Walys’in babasini da isin içine katiyor, yani Hightower hanesini. Bu çok desteksiz bir iddia, nereden çiktigi belli olmayan bir düsünce. Nedenlerini uzun uzun anlatmama gerek yok tekrar, Hightower hanesinden daha önce bahsetmistim.

Ben bunun aksini söylemiyorum zaten. Ben sadece Hightower hanesinin Hisar ile birlikte hareket ettigi, Hightower hanesinin büyüden nefret ettigi gibi söylemlere karsiyim.
Üstatlar genel olarak büyüden hazetmiyor tabi, bilim adami diyebiliriz bunlara sonuçta. Ben hiçbir zaman bunun tersini söylemedim.

Ben onu bilemem, ama bu “Hightower hanesi büyüden hazetmiyor” “bilgisini”, bu genellemeyi bozuyor mu? Bozuyor.
Hem cidden yani, Hightower hanesinin büyüden hazetmedigi nerede yaziyor? Nereden geliyor bu bilgi? Biri bana bunu söylesin, “Bak burada yaziyor” desin, referans versin çünkü ben aradim aradim bulamadim.
Bak, Hisar’in kurulusunda Hightower hanesinin büyük rol oynadigi söyleniyor, tamam, ki bu normal yani sonuçta adamlarin Kral oldugu bir dönemde, kendi bölgelerinde oluyor bu. Yani elbette onlar öncülük edecek. Ve verilen bilgilere göre, Hisar ilk kuruldugu zamanlar, Kral Uthor Hightower’in oglu Peremore Hisar’a sarkicilar, ögrentmenler, rahipler, sihirbazlar, bilgeler, simyacilar, büyücüler getirtmis.
Yani aslina bakarsan, Hisar ilk kuruldugu zaman her bilgiye, her alana açik olma durumu varmis; ki bunu biliyoruz zaten. Ama simdi bakiyorsun, genel olarak sihire, büyüye karsi Hisar üstatlari var. Bu durumu Hightower hanesine baglamak, onlar için de böyle bir sey konusu oldugunu söylemek mi daha dogru? Yoksa zamanlar, Hisar’in kendi içinde bir yapilanma oldugunu düsünmek mi daha mantikli? Ben ikinci diyorum. Eger gerçekten bir güney komplosu varsa, basrolde Hisar vardir, tek basina. Hightower hanesinin isin içinde oldugunu düsünmüyorum. Ek olarak, Hightower hanesinin isyan sirasinda Targaryen hanesine sadik kaldiklarini da unutmayalim. Robert’in tarafinda olmayi geçtim, tarafsiz kalsalardi bile (planli olarak, biraz Lannisterlar gibi) “bunda bir is var” derdim ama yok, Aerys’e ve Targaryen hanedanina sadik kalmislar sonuna kadar.
Sunu da belirteyim; kurulusu ve konumu açisindan düsünürsek, elbette Hisar Hightower Hanesine baglidir, bir iliski vardir ama az önce de dedigim gibi, entrika, komplo gibi konularda bence Hisar tek basina ve gizlice hakaret ediyor, kendi içlerinde bir yapilanma söz konusu.

Aslinda bunlarin arasinin iyi veya kötü olduguna dair bir bilgi yok benim bildigim kadariyla. Yüzyillardir ayri ayri, sorunsuzca takiliyorlar gibi görünüyor daha çok.

Anlamadim… ??

Yukarida bunun cevabini verdim aslinda.
Lady Dustin’in Hisar’in bir dolaplar çevirdigini iddia etmesi bir yana, bu degerlendirilir elbette ama isin içine Hightower hanesini de karistirmasini ben temelsiz, desteksiz bir düsünce gibi görüyorum.

Yaa iyi de iste adamlarin büyüye karsi olduklari yok ki; bunun net bir kaniti var mi? Onu anlatmaya çalisiyorum ben.

Neden öyle düsünüyorsun?
Ben Greyjoylarda, yani Demir Dogumularda da özel bir sey oldugunu sanmiyorum.

Ne yani? Deniztasi Tahti ve Hightower kalesinin ana kalesinden yola çikarak, gizemli bir 3.irk’dan mi bahsedecegiz? O taht ve yapi böyle düsünmek için yeterli mi? Bana biraz zorlama geldi.
Harbiden, neden gizemli irk? Bunu düsündüren ne tam olarak?

Ooo! Cok iddialisin :smile:

Yalniz o kadinin dogurdugu da ejderha oluyor, Targaryen soyunu devam ettirebilecek biri oluyor… Amaç Targaryenleri bitirmek degil miydi?
Kadinin tüm bunlari bilmemesi de ayri komedi olur hani gerçekten öyle bir sey varsa :smile:

Iyi, taa Dorne’dan Kuzey’e dogru tasisinlar o kadar cesedi, yol boyunca kargalar uçussun etraflarinda… Cidden mantiksiz ama.
Yaa ne bileyim, sence çanlar savasinda falan ölen önemli insanlar olmadi mi? Onlarin cesetleri ailelerine teslim edilmis midir mesela? Harbiden saçma yani. Oraya defnedersin, olur biter, hem Ned güzel güzel mezar da yapmis adamlara.
Biz neden bunu tartisiyoruz? :smile:

Kraliçe ölüm döşeğinde can çekişirken, Kral Eli -Barba’nın babası- kızını kralla evlendirmek istediğini açıkça ifade etti. Kraliçenin iyileşmesinden sonra ortaya çıkan skandal Barba’nın felaketi oldu

Yani ortada bir iyileşme durumu var. Şimdi duruma göre süreç uzun sürebilir mi süremez mi bilemem. Ama ben böyle küçük ayrıntılara takılmayı pek doğru bulmuyorum. Çünkü burası fantastik bir evren ve Martin isterse doğumdan sonra süründüren bir hastalık ortaya çıkarabilir.

Şimdi bak buraya dikkat et, çünkü tahminim fantastik evren diye mantığı bire kenara mı bırakacağız diyeceksin, hayır kesinlikle bırakılmaması gerekiyor ama burada Euron’un 2 krallığı lüpletmesi, kimsenin takmadığı Cersei’nin bir anda müthiş villain olması gibi şeylerden bahsetmiyoruz. Bu ufak bir detay ve aslında savaş ne kadar sürdü ondan da emin değiliz. Önceki postta sen Lyanna’nın hamilelik süresini de katarak bir 12 ay dedin ama belki de 2 aylık hamileydi ve savaşın ilk kısmı 7 ay kadar sürdü. Öte yandan kralın şehrinin düşmesi hemen savaşın bittiği anlamına gelmiyor çünkü çok cılız da olsa Dragonstone’da bir direniş var ve Daenerys orada doğdu. Jon Snow ile Daenerys arasında 9 ay fark olduğunu Martin bizzat onayladı. Yani Jon Snow’un bulunmasından sonra aylarca savaş devam etti.

Yani evrene özgü bir hastalık olabilir bilemiyorum. Ama asıl mesele hamileliğin kaçış sebebi olma ihtimali. Bu çocuğu doğurduktan bir süre sonra ölme meselesi sadece bir olasılık. Diğer olasılığı üstte yazdım.

Bu rüyanın bir temeli var zaten, sadece temel üzerine olan inşa şekli farklı olabilir gerçeklerden.

Şimdi, anlatıcılar her zaman güvenilir olmayabilir evet. Taraflı da olabilirler. Ancak bunlar söyledikleri sözlerin hepsinin anlamsız olduğu anlamına gelmez. Yanlış bilgi ve anlamsız bilgi aynı şeyler değiller ve eğer söylediği şey yanlış olsa bile bile neden yanlış şey olduğunu da düşünmek durumundayız. Aksi bir tutum pek çok önemli olayın görmezden gelinmesine ve pek çok konuda sağlıkli bir değerlendirme ortadan kalkmasını da sağlayacaktır. Yani Dustin herhangibir köylü değil. Eğer bu konuda Hightower hanesini işin içine katmasının ne anlamı olabilir buna bakmak lazım. Yani neden bu kadın bundan işkillensin? Hani bu geçenki tartışmamızdaki Kral Muhafızlarının Darry’e laf sokması gibi anlık bir sinir de değil. Üstelik Maesterların maester kimliği ön plana çıkar. Yani kendisi ona gıcık olsa bile işin içine o aielyi katması anlamsız bir yargı olur. Bunun için Dustin’in Lysa gibi düzgün düşünemeyen biri olması lazım. Ama gördüğümüz kadarıyla gayet ağırbaşlı. Yani kısacası ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Ona bakılırsa Marywn de Maesterlar hakkındaki genellemeyi bozuyor. 3. Aegon da Targaryenlerin ejder takıntısı hakkındaki genellemeyi bozuyor, Sansa onurlu ve savaşçı Starklar genellemesini bozuyor. Zaten tüm insanların aynı hamurdan olduğu meselesi yersiz bir iddia. Bence bireysel örnekler çok önemli değil.

Peki Marywn konuşana kadar üstatların büyüden haz etmediğini kim nereden çıkarabilir? Buna dair tek bir kanıt bile yok. Aslında az önceki cümledeki ifadeden bağımsız bir şekilde söylediğin argüman mantıklı. Ancak hiçbir kanıt gösterilmediği halde Maesterlar hakkında böyle bir durum varsa aynısı Hightowerlar için de olabilirç Bu aileyle citadel arasında ciddi bir bağlantı var. Ama sadece mesele bu da değil Dustin’in sözleri var.

İşte bu sağlam bir argüman :smiley:. Ancak şöyle bir drum var Varys de onca dil döktü Aerys’e açma o kapıları diye. Bambaşka bir plan varken bazı şeyler tam olarak istedikleri gibi gitmemiş olabilir bir ihtimal.

Ne söylüyorsam o. Başta Maesterlar arasında demir adalara gelenler misyoner diye kovuluyor.

Serinin ciddi bir mitolojik arka planı var. Her ailenin bir geçmişi var kendisine özgü. Demirdoğumlularınki de en derin ve ilginç olanlardan. Zaten son zamanlarda Krakenlerin de ortaya çıktığına dair ssöylemler var. Büyük ihtimalle Euron ciddi işler yapacak. Sen o mitolojik arka planın gerçekle alakası olmayan saçma hikayeler olduğunu, demirdoğumluların adalarda kafayı bulup uydurduklarını düşünüyorsan bir şey diyemem.

Bu benim düşüncem değil. Maester Yandel’in düşüncesi. Bahsedildiğine göre bununla bağlantılı bir şeyler var.

Bu meseleyi detaylı biçimde açacağım, neden bunlar büyüye karşıysa Targaryenlere sadık kalsınlar?

Şunun ayırdına varmak lazım, Targaryen karşıtlığı siyasi bir mesele değil. Burada kendi kendini yönetmek isteyen milliyetçiler yok. Büyülü bir dünya istemeyen insanlar var. Yedi krallığın birleşik olması faydalı olabilir gerçek anlamda. Bu krallığın başında yabancı bir aile de oturabilir. Ama mesele bunların gelenekleri, kullandığı malzemeler ve kanları.

Martin özellikle kültür konusuna çok önem veriyor. Westerosda Arrynler hariç(ve sonradan lord yapılan Tyrellar) safkan andal aile yok(yani büyük bölgeleri yönetenler arasından). Ancak bu aileler her ne kadar ilk insanlar kökünden gelmiş olsalar da Andal adetlerini benimsediler, Andallarla karıştılar ve Andal oldular. Dini inanç, kültür bunlar önemli. Şimdi Lannisterlara kim diyebilir Andal değil diye?

Yani meseleyi madem öyle neden devirmek için uğraşmadılar şeklinde basite indirgememek lazım. Targaryenler tahtta kalsa, onlarla evlenseler, ensest gibi garip alışkanlıklardan vazgeçtirip iyiden iyiye kendi adetlerini benimsetseler halihazırda amaçlarına ulaşmış olurlar. Targaryen sadece bir isimden ibaret kalır. Evet evlilik yapınca doğan çocuklar Ejderha oldular. Ama bir şeyi aniden değiştiremezsin zaten. Hightowerlar kraliyet ailesine girerek güç elde edip uzun vadede bu planların suya dökülmesini sağlayabilirler.

Zaten Andal taktiği hep böyle oldu. Önce abi çek, yavaşta geleneklerini benimset, herkese göz kırpan birkaç kraldan sonra bir bakmışsın Andal olmuş hepsi.
Zaten Ejderhaların dansının politik arka planı biraz da kadim Andal adetleri mi yoksa Valyria adetleri mi meselesinden kaynaklı

Olmadı gemiyle götür?
Ölümlerin arkasında başk sebep olabilir.

Hastalik degil ki aslinda iyilesme olsun; basitçe, bazi kadinlarin hamilelik süreci, özellikle de dogum süreci ve sonrasi da oldukça zorlu ve tehlikeli geçer ve ekstrem durumlarda yeni bir hamilelik tavsiye edilmez. Bu kadinlar hamile olmadiklari süreci gayet iyidirler yani.

Martin fantastik yönü yaratiklar, büyü, dogaüstü durumlar ile sinirli tutuyor yine de. Hamilelik gibi dogal bir olaydan fantastik bir durum yaratcagini düsünmüyorum, açikça söylemek gerekirse, çok saçma, çok bo$ olur. “Fantastik evren diye mantigi bir kenara mi birakacagiz” demiyorum bak :smile: Tam olarak öyle bir sey degil benim söyledigim.

Bunlari hamileligin Martin’in yarattigi evrende ölümcül bir hastaliga dönüsme olasiligi ile bir mi tutuyorsun?

Yaa aslinda konu da bu… Hamilelik. Gayet dogal bir olay, bu bir hastalik degil ki Martin’in evreninde daha ciddi bir hastaliga dönüssün. Bak Martin bizim dünyamizda bilinen hastaliklari alabilir ve çok daha ciddi, ölümcül sonuçlari olan hastaliklara dönüstürebilir ama hamilelik ile bunu yapmasi harbiden saçma ve bo$ olur.
Bir örnek de vereyim… Grayscale hastaligi, bizim bildigim cüzam’in Asoiaf’daki versiyonu.

Ben yukaridaki yorumlardan birinde bu durumun tutarsizlik, olmamislik yarattigini anlatmistim ama yanilmiyorsam.

Hayir.
Bak simdi… Rhaegar Üç Disli Mizrak’da ölüyor… Haber Kizil Kale’ye ulasiyor… Kral Aerys, karisi Rhaella ile Prens Viserys’i Ejderhakayasina gönderiyor… Bu sirada Rhaella’nin hamileligi daha yeni… Rhaella hamilelik sürecini Ejderhakayasinda geçiyor; Kral Sehrinden yola çikmasindan, Daenerys’i dogurana kadar 9 ay geçiyor (bu bilgiler var)… Peki isyan ne zaman bitiyor? Tam olarak Üç Disli Mizrak savasinda 15-20 gün sonra.

Yani Dany isyanin bitisinden 8-9 ay sonra doguyor.
Martin “Jon ve Dany arasinda 8-9 ay var” diyor.
Yani Jon’un dogumu isyanin bitisine denk gelyor.
Dolayisiyla, Jon bulunduktan sonra savas devam etmis olamaz.

Ben de öyle dedim zaten.
Ve temeli olan bir rüyada, yani gerçekten yasanmis bir olayin rüyasinda gördügün kisiler konusunda yanlislik olmaz. Detaylarda yanlislik olur. Gerold bir detay degildir.

Ben anlamsiz olduklarini söylemiyorum, aksine Lady Dustin ve Marwyn’in iddialarinin ortak noktasi Hisar, bu degerlendirilmelidir. Benim su noktada anlamsiz, desteksiz, temelsiz buldugum Lady Dustin’in konuya Walys’in babasini ve tabi Hightower hanesini de dahil etmesi.

He iste! Olay bu.
Ben bunu arastirdim ve bir sey bulamadim. O yüzden Lady Dustin’in Walys’in babasini da isin içine katmasini pek ciddiye almiyorum, temelsiz iddia. Bak Hisar’a, onlar hakkinda söyleneneler temelsiz mi? Hayir; ve ben onlar hakkinda söylenenler için anlamsiz demiyorum.

Birde Lady Dustin için “Güvenilmez anlatici” derken, aslinda bu onun bir yalanci oldugu anlamina gelmiyor, onu da belirteyim. Kadin söylediklerine gerçekten inaniyordur, buna süphe yok, ama kendi kendine yanlis çikarimlar yapmis olabilir. Yani en basitinden, Hisar ve Hightower arasinda bir bag kurmustur, ki bu gayet anlasilir, ve Hisar’in / Üstatlarin esas “iplerini çeken” Hightower hanesidir diye düsünmüstür. Kendi kendine teori üretmis, çikarimlar yapmis olabilir ve bu noktada olasi bir güvenilmez anlaticidir. Hisar’in cidden Hightowerlar tarafindan yönetildigi, o hanenin direktifleri ile bir seylere kalkistiklarina dair ciddi detaylar çikarsa ortaya, o zaman tamam derim ama simdilik ben öyle bir detay, bir baglanti göremiyorum.

Bozuyor evet. Genelleme yapmak pek dogru degil zaten. Üstatlar büyüden nefret ediyor demek aslinda yanlistir, dogrusu : Cogu üstat büyüden nefret ediyor.
Bence basari elde edemedikleri için nefret ediyorlar bu arada :smile:

Neyse, Hightower hanesi büyüden hazetmiyor demek de yanlis iste; hele ki bu hanenin bazi üyelerinin simyacilik ve ruh çagirma ile ilgilendigi bilinirken ama büyüden hazetmeyen bir Hightower üyesinden bile bahsedilmezken.

Qyburn. Adam her türlü büyüye ilgiliydi diye, dogaya aykiri deneylere imza atiyordu diye zincirlerini almislar.
Üstat Luwin’in yanilmiyorsam Valyria çeligi halkasi var ve bundan bahsederken yanilmiyorsam Hisar’da büyüye nasil bakildigi hakkinda da kisa bir sey söylüyor.
Biraz arastirsam birkaç sey daha çikar. Hatta Kargalarin Ziyafeti Prologue’unda da bu konuya deginiyor olabilirler, tam net hatirlamiyorum.

Bir noktada belli ederlerdi yaa. Hani evrende bu anlasilmasa bile, biz okurlar birkaç detay yakalardik illa ki, Martin verirdi bunu. Bak “Güney komplosu” deyip Hisar’in bir isler çevirdigine dair teorinin bir temeli var, aynen öyle bir sey olurdu, Hightower hanesini de net bir sekilde olaya dahil edecek bir sey.

Hee tamam, simdi oldu.
Bu Demirdogumlularin olaya bakisi. Hisar’i ve Inanç’i bagdastirmislar, ve bu yanlis. Hisar ve Inanç birbirinden çok ayri ve hiçbir sekilde bagli degiller.
Hisar üstatlar yetistirir, rahipleri ise inanç yetistirir. Demirdogumular resmen onlara bir üstat degil, bir rahip gönderilmis gibi tepki vermisler. Simdi biz buradan yola çikarak mi Hisar ve Inanç’in birbirine bagli oldugunu düsünecegiz? Yanlis ve anlamsiz bir tepki yüzünden mi?
Baska bir örnek vereyim; Kuzeyli halk Eski Tanrilara inaniyor ama Kuzeydeki her hanede bir üstat var.

Dedigim gibi ayri ayri, birbirinden bagimsiz ve sorunsuzca yasiyorlar Hisar’in üstatlari ile Yedi Inancinin temsilciler.

Mitolojik arka plan olabilir, efsaneler olabilir ama bunlarla ilgili olan halkta binlerce yildir bir özellik görülmemis. Neden simdi ortaya çikmasi bekleniyor? Ötekilerin gelisi mi tetikleyecek bunu? Ötekilerin önceki gelisinde niye bir sey olmamis? He üstellik efsanevi Gri Kral da o dönemde yasamis, o zaman bir fark yaratamis da simdiki Demidogumlular mi yaratacak?
Bak Starklara, bak Targaryenlere, ayni mi? Onlarin özellikleri sözde degil, resmen ortada.
O yüzden su noktada o anlatilanlar bana sadece efsane gibi geliyor.

Krakenler konusunda… Onlarin ortaya çikisi neden Euron’un çok büyük isler yapacagini düsündürüyor? Ben onu da anlamiyorum. Hani bu Demirdogumlularin atalari geçmiste krakenlerle bir seyler basarmis olsalar, onlara hükmetmis olsalar neyse diyecegim ama… Efsanelere göre Deniz Ejderhasi Nagga, krakenlerle beslenirmis. Bu Deniz Ejderhasi Nagga’yi ise Gri Kral öldürmüs.
Gri Kral’in öldürdügü Deniz Ejderhasinin yemegi olan Krakenlarin ortaya çikisi neden milleti costuruyor? :smile:

Sey de var bak… Baratheon hanesinin kurucusu Orys, Durrandon’un kiziyla evlenmis. Durrandon hanesinin soyu, efsaneye göre kismen Tanrilara dayanirmis. Simdi hayatta kalan Baratheonlardan da mi özel bir sey bekleyelim?

Üstat Yanderl’in düsüncesi de degil aslinda, üstat Theron’un düsüncesi; Yandel sadece aktariyor.
Theron, olayi Deep Ones’lara bagliyor. Ayça ile konusmustuk bir keresinde bu konuyu uzun uzun :smile:
Ama mesela Aliüstat Quillion ise olayi Mazemakers’lara bagliyor, ki bu bana daha mantikli geliyor, o siyah tasin ustalari o adamlarmis, yani düsüncenin bir temeli. Üstat Theron’un siyah tas - Deep Ones baglantisini ise hiç çözemedim ben, yani baglanti kurdugu yaziyor ama o baglantinin ne oldugu yazmiyor. Buz ve Atesin Dünyasinda yaziyor mu?

Saka mi? Lütfen saka olsun :joy: :sob:
Tahmin edersin ki bunun üzerine sonraki paragraflarina bir yorum yazamam.

Tamam, tamam! Öyle olsun. Ned ayip etmis.
:smile:

Ç[quote=“Starkgaryen, post:75, topic:9620”]
Martin fantastik yönü yaratiklar, büyü, dogaüstü durumlar ile sinirli tutuyor yine de. Hamilelik gibi dogal bir olaydan fantastik bir durum yaratcagini düsünmüyorum, açikça söylemek gerekirse, çok saçma, çok bo$ olur. “Fantastik evren diye mantigi bir kenara mi birakacagiz” demiyorum bak :smile: Tam olarak öyle bir sey degil benim söyledigim.
[/quote]

Mesela Rheanyrea Targaryen ölü kızını doğurduğu zaman uzun zaman yatalak kalıyor.

Şimdi ben kadın olmadığım için hamilelik sonrası yaşanacak olası sıkıntılar hakkında bilgim az :sweat_smile:. Yani benim demek istediğim

Çocuğu doğurur
Doğurduktan sonra zorlu doğumdan dolayı hasta olur
Sonra Rheagarın ölümüyle yıkılıp ölür.

Bu dizgi imkansız mı?

Şöyle bir durum söz konusu, kralın şehri düştükten sonra ejderkayası düşmüyor hemen. Stannis orayı alabilmek için sıfırdan donanma falan yapıyor. En sonunda yakalayamadan gidiyorlar. Bir de daha Fırtınabırnu kuşatmasının kırılması falan var. Evet başkent düştü savaş büyük ölçüde kazanıldı. Ama son kale düşmeden savaş kazanıldı sayılmaz. Kaldı ki Daenerys fırtına sırasında Ejderkayasında doğmadı mı? Hatta Aemon aaa harbiden Ejder kayasında, tuz ve duman arasında doğdu valla Azor Ahai demiyor muydu?

Şimdi Jon savaşın sonuna doğru doğdu. Yani babasının harcanmasından kısa süre sonra ya da önce
İkisi arasında 9 ay fark var.
Rheagar öldükten sonra Dragonstone’a yollandıklarına göre Rhealla yeni hamile kalmıştı.
Yani savaştan sonra en az yarım yıldan fazla direndi.
Şimdi burada nasıl bir yanlışlık var anlamadım. Aydınlatabilir misin?

Öte yandan Lyanna’mum savaştan önce hamile kalmama olasılığının tutarsız olmasını anlamadım.

Valla yazdıklarını okuyorum :joy:. Kendimi biraz şey gibi hissettim şimdi.

Gerold bir detay değil ama konumu bir detay olabilir. Ya da dövüş sonu yaşananlar.

Aslında ben birinin diğerini yönettiğini pek iddia etmiyorum. İkisi de aynı telden çalıyor bir noktada. Bağlantılılar yani. Hem diyelim sadece ön yargı, neden bir şey düşünsün bu da soru işareti. Yani bu önyargı neden oluşmuş olabilir? Bence bir şeylerin işareti bu.

Bilmiyorum bazen ben çok mu uçuyorum diye düşünmüyor değilim.

Bence Nefret etme sebepleri büyüyü dengeyi bozan bir şey olarak görmeleri. Yani dünyaya zarar vermesi falan. Çünkü evrense büyü kontrol etmesi güç bir şey ve Val’in değişiyle kabzasız kılıç. Zaten ortaçağdaki bilime bakış açısı klasiktir, bazı şeyler zararlı olduğu düşüncesiyle gizlenir. Vatikan’ın çok büyük bir arşivi var ama halktan gizlendi hep.

Peki o zaman Qyburn’a kadar diyelim dkdkdmd

Hightowerlar arasında hoşlanmayab henüz duymadık. Ama iki odak birbiriyle binlerce yıl birlikteyken farklı bir çizgide olma ihtimallerini zayıf buluyorym.

Bence Dustin’in işareti yeterli. Yani tabi buradan çıkarak kesin hüküm veremeyiz ama en kötü ihtimalle Dustin’in yanlış anlamasına sebep olacak kadar bir irtibat noktaları olmuş.

Güzel ve konuşmasından hoşlandığım bir noktaya parmak bastın

Ulu kurtlar neden ortaya çıktıysa
Ejderhalar neden ortaya çıktıysa
Ötekiler neden meydanlara geldiyse

Aynı sebepten dolayı

Şimdi bak diyaloğu hatırlamıyorum nerede geçitor, ancak garip bir şeylerin olduğu, eski büyülerin canlanmaya başladığı söyleniyor. Peki bunu ne tetikledi? Neden şimdi oldu? Bunu hiçbir şekilde bilemiyoruz işte. Ancak bütün bu olaylar bir şekilde bağlantılı.

Demir tahtta Euron oturduğunu görüyor ve yanında beyqz bir kadın var. Sadece bu da dwğil. Kendisi kalamar gibi bir şey olmuş ve tüm tanrılaeı Demir tahtın kılıçlarına dizmiş.

Şimdi bununla ilgili güzel bir teori var. İncelemeni tavsiye ederim hem de
Çok şiddetli biçimde

Ben hepsinden bekliyorum skskdks
Ya şimdi tabini animeler gibi Özel ışıltılı güçlerle ortada dolanan tipler olmaz. Belli bir seviyede kalır. Ama bunla ilgili ufak şeyler gerçekleşebilir tabi.

Buz ve ateşin dünyasında okudum zaten.

Yalnız o mezar yapıcılarım öyle aman aman bir olayını göremedim. Bir uygarlığa mahsus sadece. Öyle tüm dünyada bazı yapılarda parmakları olduğuna dair bir şey yok.[quote=“Starkgaryen, post:75, topic:9620”]
Saka mi? Lütfen saka olsun :joy: :sob:

Tahmin edersin ki bunun üzerine sonraki paragraflarina bir yorum yazamam.
[/quote]

Şaka değil ama istemiyorsan yazmayabilirsin. Aslında çok havada kalan bir konu :joy::joy:

Neden acaba?
Bebek anne karninda ölmüs, bu yüzden dogum dogal bir sekilde gerçeklesemiyor.
Cok fazla detaya da girmeden söyle anlatayim; günümüzde anne karninda ölen bebekler de normal dogum ile anne karnindan alinabiliyor ama bunun gerçeklesebilmesi için suni sanci uygulanir aci için de morfin verilir, epidural uygulanir. Fakat Asoiaf evreninde, o çagda morfin kadar etkili bir agri kesici, uyusturucu yok, epidural yok, suni sanci uygulamasi da yok. Böyle düsün, hayal et.

Iste bu tam Yesilçam tarzi oldu :smile:

Zorlu dogumdan dolayi hasta olunmaz, yani bir hastalik söz konusu olmaz. Asiri kan kaybi, zorlu dogumun insan üzerindeki etkileri falan elbette hayati tehlikeye yol açar, fakat bunlarin üzerine aci bir haber sonucu yikilip ölmek… :face_with_raised_eyebrow:

Yapma bunu :smile:
Robert Kral oldu, ama Ejderhakayasi düsmedigi için savas kazanildi, isyan sonu erdi sayilmaz, öyle mi?
Kral Sehrinin düsüsü ve Firtina Burnu kusatmasinin kirilisindan sonra, Robert Baratheon, “Kral Robert I Baratheon” olarak kardesi Stannis’e Ejderhakayasini alma görevini veriyor; daha savasin nesi kazanilacak?

Yaa istersen öyle olsun, bu yukarida anlattiklarimi degistirmez zaten.
Willem Darry, Dany ve Viserys’i, Stannis Ejderhakayasina dogru yola çikmadan çok kisa bir süre önce kaçiriyor oradan.
Bu durum Dany’nin dogum tarihini, Jon ile arasindaki 8-9 aylik farki degistiriyor mu? Hayir.
Kraliçe Rhaella’nin, Rhaegar’in ölüm haberi geldigi an Ejderhakayasina gittigini degistiriyor mu? Hayir.
Kraliçe Rhaella’nin hamileliginin 8-9 ayini Ejderhakayasinda geçirdigi gerçegini degistiriyor mu? Hayir.
Kraliçe Rhaella’nin gidisinden 15-20 gün sonra Kral Sehrinin düstügü gerçegini degistiriyor mu? Hayir.

Tüm bu parçalari birlestirdigin zaman kronoloji beliriyor.

Yani?

Sen Jon’un dogumundan yola çikarak hata ediyorsun. Dany’nin dogumundan yola çikacaksin, sebebi de basit : Bilgiler daha net. Yukarida anlattim, az önce de tekrar ettim.

Valla daha ne sekilde anlatabilirim bilmiyorum :smile: Grafikli bir sey hazirlayacagim valla sonunda :smile:

Eger öyle bir sey olduysa, Lyanna Jon’u 11-12 ay karninda tasimis demektir, çünkü…
Dany ve Jon arasinda 8-9 ay var ve Dany’nin ne zaman dogdugu belli; Kral Sehri yagmalamasindan 9 ay sonra! Jon’un ne zaman dogudugunu, Jon’un dogumunun hangi olaya denk geldigini anlamak çok basit, 9 ay çikaracaksin… ve sonuç : Jon isyanin sonunda dogdu.

Bu sonucu elde etmek için o kadar bilgi varken, ki bunlar dogru bilgiler, daha niye kafani karistiriyorsun ki? :smile:

Ne gibi? :grinning:

Konumu derken tam olarak neyi kastediyorsun? Bulundugu yer? Yoksa sahip oldugu yer, konum, unvan?

O kadar düsünceli ve duyarli olduklarini sanmiyorum, genelle yapmadan… :smile:

Uzun zamandir birlikte olan, iç içe yasayan ama farkli, ayri ayri çizgilerde olan o kadar insan ve sey var ki.

O sebep her neyse, Demirdogumlularda çook ama çoook yavas etkisini gösteriyor herhalde. Hala gösterebilmis degil hatta.
Bunlarin da kaninda özel bir sey olsaydi, Ötekilerin ortaya çikisiyla, Ulu Kurtlarla, Ejderhalarla birlikte kendini gösterirdi. Bu saatten sonra çok zorlama olur.

Su krakenler konusunda yazdiklarima cevap vermemis, yorumlamamissin; çok önemliydi bence, dogru bir noktaydi :smile:

Metaforlar, metaforlar! :smile: Aeron görüyor degil mi bu rüyayi? Bu adamin bilinçaltinin rüyaya etki etme olasiligini da unutmayalim. Tamami etki ediyordur demiyorum bak, ama bir sekillendirme olabilir.
Tabi elbette önemli bir rüya, bos degildir ama öyle çook acayip anlamlar da çikarmamak gerek bence.

Geek Teori’nin videolarini izlemiyorum.

Neeeyyy?? Koskoca Mazemakers’lara mezar yapicisi mi dedin sen?
Adamlar gizemi hala çözülememis labirentler insa etmisler. Lorath’in en büyük adalarindan birinin büyük bir kismi yerlati labirentlerinden olusuyor.
Sadece Loraht adalarinda degil, Essos’un genelinde de bu adamlarin insa ettigi yapilar mevcut. Braavos’da Pattern inancinin merkezi olan Patternmaker’s Maze (yine labirent yapi), büyük ihtimalle Mazemakerlar tarafindan insa edildi.
Hightower kalesinin ana kalesi de iste aslinda Mazemakerlarin tarzinda, siyah yagli tastan yapilma labirentsel bir yapi; bu yüzden üstat Quillion ana kalenin onlar tarafindan insa edilmis olabilecegini söylüyor.
Üstat Theron’un olayi Deep Ones’lara baglamasinin sebebi ise bilinmiyor, yani su noktada düsüncenin temeli yok.

Hee bak ilgini çekebilir… Mazemakerlar siradan insan gibi degillermis, daha uzun ve yapililarmis. O yüzden kadin devler ile erkek insanlarin birlikteliginden dogduklari söylentisi var. Ve efsane göre, deniz canavarlari tarafindan yok edilmisler. Hatta onlarin yok eden bu canavarlar (selkies, merlings, walrus mens) Deep Ones’lar (deniz yaratiklari ile kadinlardan dogma garip, sekilsiz yarim adamlar) ile baglantili olabilirlermis.

Istememek degil, estagfurullah. Sadece… Konuya Hightowerlar’in büyüye karsi olmasindan girdin ve yani bunu konustuk, öyle bir sey olmadigini, öyle bir algi olustugunu falan :slight_smile:

Resmiyette böyle. Savaş bitmiş sayılmaz. Robert kral oldu ama hala daha orada bir direniş var. Savaşın bitmiş sayılabilmesi için hiçbir silahlı direnişin kalmaması lazım. Uluslar arası literatürdeki resmi tanım bu şekilde. Mesela Stannis yendildikten ve elinde ejderkayasından başka bir şey kalmadığı zaman bile savaş henüz bitmemiş sayılıyo

Şunu anlamıyorum, savaşın başlamasından kralın şehrinin düşüşüne kadar olan süreden nasıl emin oluyoruz?

Yani hadi onu geçtim Ned’in Dorne taraflarına gitmesi(ki arada bir kuşatma kırma da var) birkaç sürecek olan bir şey. Salla Dany’i ondan öncesinin bu kadar sürdüğünden nasıl eminiz?

Bulunduğu yer. Ya da sonradan yaşananlar farklı olabilir.

Yav onda bakılırsa ejderler de ulu kurtlardan aylar sonra ortaya çıktı. Roman serisi öyle 10 yılda gerçekleşmiyor ki. 3 yıl sadece ve 8000 yllık bilinen tarihi olan bir evren için birkaç yıl yıl süre bile sayılmaz.

Meseleyi sadece hayvan summonlamak olarak görme. Bunların deniz kızı doğurduğu, kalamar olduğu gibi şeyler de var. Zaten sen ortaya çıkmadı falan diyorsun ancak krakenlere dair söylnetiler duyuyoruz ortaya çıktılar bile bence.

Valla ben son villain gibi bir şey olacağını düşünüyorum Euron’un.

Neden? Bence önyargılı davranmak iyi değil. Tamam adamın bazı saçma teoriler oldu kabul. Ama bu her şeyini saçma yapmaz senin benim gibi birisi işte. Mesela ben Daenerys Snow diye teori konusu açsam bir daha benim hiçbir konumu okumayıp hiçbir yorumumu alıntılamaz mısın ? :smiley:

Bana güvenmiyorsan Ayça’ya güven. Forumda konusu olması lazım beğenmişti teoriyi.

Sen diyorsun iste, “resmiyette böyle”, daha ne olsun?
Ejderhakayasinda, Targaryen ordusundan geriye kalan ufacik bir garnizon mu savasi bitmemis sayiyor? Ki adamlarin teslim olma düsünceleri var, onlar bile kabul etmis gerçegi.
Robert tacini takmis, Demir Tahta oturmus, konseyini toplamis, Barristan’i Kral Muhafizlari kumandani seçmis, Kral olarak emirler vermis… Harbiden, daha ne olsun?

Isyan FS 282 yilinda basladi, FS 283 yilinda bitti.
Dany FS 284’de dogdu. FS 283’de dogan Jon ile arasinda 8-9 ay var… Hesap et iste.

Kisa mesafeler.
Kral Sehri (Targaryenlerin tahttan indirilisi) —> Firtina Topraklari (Kusatma kirilir) ----> Dorne/Nese Kulesi.

Daha detayli inceleyelim…
Targaryenler tahttan indirilmis. Ned Firtina Burnuna’na dogru yola çikmis; yolculuk çok uzun sürmemistir. Robert’in Asoiaf’in basinda, tüm maiyeti ile birlikte agir agir ilerleyerek Kral Sehrinden Winterfell’e gitmesi 1 ay sürmüstü. Aç haritayi ve Kral Sehri - Firtina Burnu arasi mesafeye bak. Ned yaninda bir ordu ile de olsa, hizli ilerlemistir, sonuçta çok uzun süren bir kusatmayi kaldirmaya gidiyorlar. Sence en fazla kaç gün sürmüstür bu yolculuk?

Firtina Burnu’na vardilar… Taht Oyunlari’nin 39.bölümündeki Eddard POV’unda geçen bilgiye göre, Ned ve adamlari göründügü an, Mace Tyrell sancaklarini indirmis ve teslim olmus. Baska ne yapsin zaten? Niye dirensin?

Ned oradan Nese Kulesine dogru yola çikiyor… Yaninda 6 atli adam var, Ned kiz kardesini almaya gidiyor, yani oldukça hizli ilerlemislerdir. Ve aç bak bakalim haritaya, Firtina Burnu - Nese Kulesi mesafesi ne kadar?

Sence Kral Sehrinde baslayip, Nese Kulesinde biten süreç ne kadar sürmüstür en fazla? Cikip “2 ay, 3 ay” demezsin herhalde? Ben en fazl 1 ay diyorum, tas çatlasa 1 ay!

Sallayamayiz iste Dany’yi. Bizim esas konumuz neydi? Lyanna’nin ne zaman hamile kaldigi, Jon’un ne zaman dogdugu…
Simdi ben tekrar tekrar Rhaella’nin ne zaman Kral Sehrinden ayrildigini, oradan ayrilmasindan 9 ay sonra Dany’nin dogdugunu, Jon ve Dany arasinda 8-9 ay oldugunu mu anlatayim uzun uzun?
Ben sana bütün bilgileri verdim, bir dur, bir dikkatle incele hepsini, bir araya getir.

Yani esasinda Gerold orada olmayabilir falan mi diyorsun?
Orada olmayan Gerold’u Ned neden o olayin rüyasinda görsün? Ne alaka?

Taslasmis, fosillesmis yumurtalarin canlanma süreci… Bunu saymiyor musun? Sayman gerek, esas baslangiç odur. Olay Dany’nin yumurtalardan isi yansidigini hissettigi an basladi.

Ben ortaya çikmadiklarini söylemedim ki, nerede öyle demisim? Ortaya çiktilar tabi, yanilmiyorsam 4.kitapta Varys konseyde bundan bahsediyor hatta. Ben çikmadiklarini veya krakenlarin olmadigi falan söylemedim ki.
Ben “Neden krakenlerin ortaya çikisi, Euron’un çok özel bir sey yapacagi hissini veriyor?” dedim. Hani tarihte, efsanelerde Demirdogumlular krakenlara hükmetmis falan olsa, tamam, ama öyle bir sey yok, ne alaka? Sirf Greyjoy armasinda kraken oldugu için mi böyle bir bag kuruluyor mesela? Ben baglantiya anlam veremiyorum.

Ben de öyle düsünüyorum, hem bu gayet ortada. Hatta ben Euron’un bu son villain rolünü Cersei ile paylasacagini da düsünüyorum.
Ama hani o rüyadan yola çikarak çok acayip olaylar da beklemeyelim bence… Tanrilar, beyaz tenli kadin…

Eger hiç izlemeden böyle bir yorum yazmis olsaydim, önyargi olurdu, fakat ben Geek Teori videolari izledim. Artik izlemiyorum.
Kanalin sahibine karsi bir seyim de yok yani mesela, niye olsun? Teorilerin çogu da yanilmiyorsam ona ait degil zaten, daha çok var olan yazili teorileri aktariyor sesli ve görüntülü olarak, kendi yorumunu da katiyordur illa ki.
Ben teori videolari sevmiyorum; emege saygim var fakat son yillarda ortaya çikan saçma, mantiksiz (bana göre) teoriler harbiden sinirlerimi bozuyor. Arastirma eksikligine de kiziyorum; bazi teoriler o kadar yanlis bilgilerle dolu ki ! Ve hangi teori videosuydu hatirlamiyorum ama, beni bu konuda en çok sasirtan, verdigi eksik ve yanlis bilgilerle en çok hayrete düsüren Geek Teoridir’dir.
Kimse yanlis anlamasin ama, millet artik teori kasiyor resmen. “Benim de bir teorim olsun” kafasindalar ve dolayisiyla ortalik teori çöplügüne döndü ve bu teori kanallariyla bu durum daha da ayri boyuta ulasti.

Eger Geek Teori kanalinin sahibi burayi okuyorsa, kusura bakmasin, cidden ona karsi bir seyim yok.
Sevmek, begenmek zorunda degilim. Benim emege saygim var her seye ragmen, karsiliginda düsünce ve görüslerime saygi gösterilmesini diliyorum.

Tabi ki öyle bir sey yapmam :smile:
Yukarida anlattiklarim sanirim yeterli olmustur durumu anlatmak açisindan.
Galiba “Geek Teori’nin videolarini izlemiyorum” cümlem yanlis anlasildi, olabilir, daha net yazmam gerekirdi, özür dilerim.

Ayça’ya güveniyorum; bu forumun en bilgili ve mantikli üyelerinden biridir kendisi. Ama her konuda ayni düsünecek de degiliz, degil mi? :blush:

282 aralık ayında başlasa
283 temmuzda bitse(7 ay)
Temmuzdan sonraki 9 ay da 284 nisana falan denk geliyor.

Yani sorun yok Daenerys bu süreçte doğmuş olabilir :smiley:

Belki aşamalı dövüşmüşlerdir. Orada kendilerine zorluk çıkarmış olabilir üçü de ama aynı mekan içinde farklı bölgelerde farklı şekillerde olabilir.

Benzer şekilde Euron Greyjoy’un ne zaman mistik güçlerle yavaştan irtibata geçtiğini bilmiyoruz. Mesela kendisi paralı asker almaya çalışırken o askerlere talip bir korsan kral olduğundan bahsedilmişti. Onun Euron olduğu söyleniyor mesela.

Şuanda tam olarak aklımda olduğu söylenemez ancak Gri Kral’ın onlarla ciddi bağlantıları vardı. Kendisi deniz ejderi kesecek güce mi ulaşmıştı neydi öyle bir şeyler. İlla meseleyi fino gibi dolaştırmak olarak düşünmemek lazım. Öte yandan Starkların da geçmişte ulu kurt kontrol ettiği duyulmamıştır. Sadece mezarlarda yanlarında ulu kurtlar var ama bu sembolik mi gerçek mi bilinmiyor. Yani geçmişte olmadığu olamayacağı anlamına gelmez.

Hah bak bu konudaki görüşünü özellikle merak ediyorum. Önemli mesele.

Şimdi Euron’un akgezen olması, Euron’un mistikli garip bir şey olması, gece kraliçesiyle evlenmesi, Cersei’nin öteki olup gece kraliçesi olması. Bunların çok çiğ geldiğinin farkındayım. Ama bilmiyorum ben buna benzer bir şey haricinde çıkış noktası göremiyorum.

Şimdi seride iki odak noktası var, Ötekiler ve Demir taht. Ancak ötekilerin önemi o lanet tahta kıyasla dramatik biçimde çok daha fazla. Şimdi diyelim sur yıkıldı. Jon, Dany falan bir araya gelip savaşmaya çalıştılar ve zar zor da olsa yendiler diyelim. Şimdi bu zaferden sonra demir tahta oturmak biraz Frodo’nın Shire’a dönmesi gibi olmaz mı? 5 kitabın odak noktasında olan ve onca entrikanın döndüğü taht için fazla basit bir son değil mi?

Cersei arada entrika çevirip savaş sırasında Jon ve Dany’nin ölmesini falan sağlarsa gene de aynı şey. Artık savaştan geriye kim kaldıysa çullanacak.

Savaş sonrası gene de demir taht ciddi bir güç kazansa ve tekrar bir savaş olsa bile ötekilerden sonra çok basit kaçmaz mı? :smiley:.

Yani hiyerarşide ciddi bir sıkıntı var burada. Önce demir tahtın düşmesi ve sonra savaş… Bu da olabilirdi ama sen de takdir edersin ki sadece iki kitap kaldı.

Bu yüzden benim aklıma gelen en mantıklı çözüm iki mücadelenin birleşmesi. Yani tahtta oturanın aynı zamanda onların liderliğini yapması. Geçmişte örneği görülmemiş bir olay da değil bu gecenin kralı nasıl ortaya çıktı hepimiz biliyoruz.

Euron’un bir sözü var, batıdiyarın tamamen öldüğünü gördüğü üzerine.

Yani işe aslında biraz teknik olarak bakıyorum ve bu şekilde en tatmin edici gidiş bu gibi geliyor. Bir R+L=J değil ama işaretler de var.

Sen ne düşünüyorsun gidişat hakkında? Senin aklında nasıl bir şablon var?

Anladım. Ben biraz pragmatik bakarım ama tercihlere de saygı duyarım :smiley:. Yani Mnce Rayderla ilgili olanlar falan gerçekten bilgi eksikliği içeren teoriler. Ancak Baelish ve Euronla ilgili yaptığı analizler güzel.