Robert'ın İsyanı gerçekten yalana mı dayanıyor?

Westeros’ ta fırtınalar sonbaharda tehlikeli ve büyük oluyor, Daenerys’ in doğduğu gece bilinen zamanların en büyük fırtınası olarak tanımlanıyor.

Ama mevsimler yıldan yıla göre değil burada. Yıllara yayılmış vaziyette bunu da hatırlayalım. Sonbahar dediğin yazla kış Arası olan geçiş süreci de birkaç yıl sürüyor. Zaten sanırım Robert saltanatının ilk günlerinde kısa bir kış ardından uzun süren bir yaz gelmişti.

Yalancı bahar’ dan ne kadar sonra isyan başladı ? Oradan da kerteriz alabiliriz.

281 miş yalancı bahar yılı, bundan sonra tekrarlayan kış muhtemelen kış 1-2 yıl sürse savaş yine bahar yıllarında bitme aşamasına geliyor gibi. Asoiaf’ ta dönemle ilgili Aerys II’ nin kışı kocmak için kızıl kalede çılgın ateş yaktırdığına dair kayıtlar vardı.

Aslında yalancı bahardan sonra kışın ne kadar sürdüğüne dair bir kaynak yok. Benim aklımda kalan seri başlangıcından sonra son kışın 10 yıl önce bittiğine dair. Ama kışın son demleri olsa bile fırtına çıkmaya müsait.

Zaten benim sunduğum olasılığa göre isyan aralıkta başlıyor ama söylediğim şeyin olması için illa Aralık şart değil iki üç ay öncesi de yeterli olur :smiley:

Bence bu yalancı bahar olayında da bir hikaye olabilir. ''Evrendeki mevsimlerin dengesi büyü ile bozuluyor ‘’ teorisine bakarak; bahar gelmemesi gereken bir dönemde havaların ısınmasının yine evreni etkileyen büyük güçlerin bi tarafının kaşınmasına bağlamak mantıksız olmaz.

Bu büyülü güçlerin kaşıntısı sonucu da diyar yine birbirine girdi, ama soru şu, Kim kimin şampiyonuydu ?

281 yılında olan en önemli olay Harrenhal Turnuvası. Aslında her şeyin başladığı turnuva burası malum. Turnuvayı ilk ağızdan anlatan Howland Reed’in belki de sur ötesinden sonra en gizemli yer olan yüzler adasında bulunması ve burada yeşil adamları aramak maksatlı gelmiş olması ne kadar tesadüf bilemem.

Aynı zamanda kral ormanı kardeşliği de cirit atmış. Her ne kadar kesin olmasa da Aegon da bu yılda doğmuş ve kanayan yıldız bu yılda görülmüş olabilir. Aegon’un doğumu hakkında geç 281 ya da erken 282 deniyor. Ama bence en önemli olay Harrenhal olayı, buz ve ateşin bir araya gelmesi.

Ayrıca o kanayan yıldız Aegon’dan çok Lyanna’nın hamileliğinin işareti olabilir.

Zaten şu diyarda anlamadığım şeylerden biri Yüzler Adası. Bir sürü üstat var, her boku kurcalarlar ama Hisar merak edip gitmiyor. R’ hllor Rahipleri yanıbaşında ölü diriltiyor, merak edip gitmiyor, insan yakıp ateşe bakan
Melissander yanı başına gelip merak etmiyor, her yanda inanç septonları varken bi merak edip uğramıyorlar. Arkadaş bi olay var işte burada, bir sürü mit var, gidin bi bakın ya.

Aynen öyle. Bu benim de kafamı çok karıştırıyor. Ulan bu bölge sur ötesinde ya da diyarın öte ucunda değilki. İki adım sonrası. Ne kadar kötü olabilir ki? Orduyla git olmadı ne bileyim biz dostuz sadece konuşmak istiyoruz malum kış şartları falan de.

Gerçekten yalana dayanması gibi bir cümleyi bulan arkadaşı, türk dilinde emeği geçen herkesi mezarında ters döndürdüğü için alkışlıyorum

Iyi denemeydi :smile:
Ama…
Ki$ mevsiminin geri döndügü 282 yilinin basinda(1), Brandon ve Catelyn’in dügününden birkaç gün önce, Nehirova’ya 15-20 km mesafede, Prens Rhaegar, Arthur Dayne ve Oswell Whent’in yardimiyla (2), Lyanna’yi “kaçirmistir”.
Brandon Stark bu sirada daha önce babasini karsilamak için ayrildigi Nehirova’ya dönüs yolundadir. Yolda haberi ögrenir, ve yanina birkaç kisi alarak dogruca, hiç vakit kaybetmeden Kral Sehrine gider (3).

Kaynaklar :
(1) Buz ve Atesin Dünyasi - Ejderhalarin Düsüsü (The Fall of the Dragons).
(2) Buz ve Atesin Dünyasi - Rhaegar Targaryen.
(3) Krallarin Carpismasi - Bölüm 55 - Catelyn VII.

Yani gördügün gibi, olay Yalanci Bahar yili olarak bilinen FS 281 bittikten hemen sonra, ki$in geri döndügü FS 282 yilinin basinda gerçeklesiyor.

Cok anlamsiz.

Hangi mistik güç?
Ikinci cümlende bahsettigin olayi, eger bu düsünce dogruysa, mistik güçten mi sayiyorsun sen?
Ben ortada Ötekilerin yeniden otaya çikisi; bir Ulu Kurt’un Sur’un güneyine geçmesi ve Stark çocuklarinin sayisina esit sayida yavrular dogurmasi; 150 yildir görünmeyen, yumurtalarini çatlatmak basarisizlika, hatta bazen felaketle sonuçlanmis türlü türlü deneme yapilan, nesli tükenmis sayilan ejderhalar kadar büyük bir olay görmüyorum.

Krakenlarla mi??
Viki’de Kraken sayfasina da baktim, Gri Kral sayfasina da baktim, arastirdim, hiçbir baglanti, kesisme yok; Greyjoylarin armasi disinda.

Aslinda burada konusmamiz gereken Ulu Kurtlar degil. Warglik.
Yanilmiyorsam Sansa’da bu yetenegi göremedik, belki bu Lady’nin erken ölümü ile alakalidir. Fakat diger tüm Stark çocuklarinda, Jon dahil, Ulu Kurtlarini warglama yetenegi var, yani deri degistirme yetenegi.
Ve burada daha da enteresan olan ne biliyor musun? Bin (1000) kisiden sadece bir (1) kisi deri degisitiren (warg) olarak dogar.

Ulu kurtlar, yanilmiyorsam her ne kadar Sur’un kuzeyinde varliklarini sürdürseler de, Sur’un güneyinde 200 yildir görünmeyen havyanlar; bu açidan enteresan zaten ama yukarida bahsettigim gibi, Kuzey cephesinde asil olay Ulu Kurtlar degil, onlarin sahipleri olan Stark çocuklari ve onlarin 1000’de 1 görünen Warglik yetenegi. Aralarindan birinin (Bran) Yesilgören oldugunu da unutmamak gerek. 1000 kisiden 1’i warg olarak dogar, 1000 warg’dan ise sadece 1’i Yesilgören’dir.

It’s George Martin! :smile:
Ben de bir çikis noktasi göremiyorum, ama böyle uçuk seyler de düsünüyorum, özellikle de Euron ile ilgili olanlar gibi. Aslinda Cersei’den bu yönde bir beklentim var, gerçi bunda dizinin 7.sezon tanitiminin yarattigi alginin payi da olabilir, emn degilim.

Odak noktasi olarak bahsediyorsan, su zamana kadar Ötekiler konusu o kadar da odak noktasi olmadi, normal! Sadece ufak dokunuslar, alttan alttan bir hazirlik var, ve son iki kitapta büyük bir patlama yasanacak bu yönde, fakat simdiye kadar esas odak nokta Taht entrikalari, haneler arasi çatismalardi hep, birde hikayenin içinde bambaska, kopuk bir hikaye olan Daenerys’in serüveni var.

Insallah öyle bir sey olmaz. Martin bastan beri büyük olaylar için hazirladigi, kilit karakterler dedigi Dany ve Jon’un ölümünün arkasina Cersei’yi koymaz herhalde. Öte yandan Jon’un (bir kez daha) ölecegini düsünmüyorum ama Dany’nin seri sonunda ölme ihtimalinin büyük olduguna inaniyorum, fakat bir savas sirasinda Cersei’den gelmez bu, gelmemeli. Dany ölürse eger, büyük ihtimalle Büyük Savas’da ölür.

Mantikli evet, ama öyle bir ortam yok ve olacagini da sanmiyorum. Yani illa ki birlik olmalari gerektigini anlayacaklar ama bunun için çok geç olacak. Tabi Ötekiler’e karsi birlesen güçler olacaktir, ben dizide de Dany-Kuzey ittifaki bekliyorum mesela ama diyarin geri kalaninda kopukluklar olacaktir. Yani kisacasi, dizideki olaylardan çok da farkli bir seyler beklemiyorum, asagi yukari paralel ilerler.

Valla iste öyle çok fazla bir sey de düsünemiyorum hikayenin son kismi hakkinda, yukaridan yazdigimdan fazlasi yok gibi. Öyle karisik bir ortam, ve öyle beklenmedik davranislar, kararlar alabilecek karakterler var ki, ne olacagini kestirmek güç.

Tamam tamam peki anladık ama ben şahsen batan geminin son tahtasına tutunmaya çalışırcasına Doğumdan belli süre sonra ölmüş olma ihtimaline tutunmaya devam etmek konusunda kararlıyım :sweat_smile:. Bir de belki o Evrende çocuğun cinsiyetinin Doğumdan önce anlaşılmış olabileceği gibi hamile kaldığı anda hamileliği anlamanın bir yolu vardır belki.
Mesela bir önceki mesajda Rheanyrea örneği verdim. Gerçi ama çocuk hastalıklıydı dedin ama Doğumdan sonra böyle olmak için illa çocuğun hastalıklı olması gerekmez bence.

Aslında haklısın henüz buna dair somut bir şeyler yok. Ancak Euro’nla ilgili neredeyse tüm şeyler bu durumu işaret ediyor.

Bu adam kimsenin görmediği, kimsenin bilmediği Valyria’yı gezip sağ çıkmış
Dragonbinder borusunu sahiplenmiş
Krakenlerin ortaya çıkmasıyla bağlantı olma ihtimali yüksek
Aeron gördüğü bir kehanette adamı Tanrı olarak görmüş va üstelik Demir tahtın kılıçlarında tüm diğer Tanrılar mevcut.
Greyjoylar ise olaya mitoloji bakımından bakıldığında mistik güçlerle irtibat söz konusu olduğunda Starklardan ve Targaryenlerden sonra ikinci.
Kendisi tüm Westeros’un ölmekte olduğunu gördüğünü söyledi. Demekle bilgili bir abi.

Ortada bir şişe var. Şişenin içinde ne olduğu belli değil ama Çevresinde midye, beyaz peynir gibi her meze var. Ortada bir anason konusu. Muhtemelen şişenin içinde bir rakı var. Ne olduğu belli olmasa da. O rakıya mistik güçler dersek durumun ne olduğu net ortaya çıkıyor.

Meseleye sadece Kraken olarak bakmamak lazım. Deniz canlılarıyla özellikle deniz ejderleriyle falan çok ciddi bağlantıları var. Kraken de bunlardan birisi. Yani her şeyi denizden ibaret olan bir kavmin hiç nüans verilmedi diye krakenlerle alakası yok bence demek bence mantıklı değil.

Burada dile getirmeyi unuttuğum başka bir nokta daha var Cersei’nin yükselişi.

3 çocuğu da kral olacak
3’ü de ölecek
Daha güzel bir kraliçe her şeyi elinden alacak
Küçük kardeş tarafından öldürülecek.

Şimdi Cersei’nin şuanki geldiği aşamada hapse atıldı ve tüm onuru yok oldu. Kendisi her şeyi elinden alacak güzel kraliçenin Margaery olduğunu düşünüyor. Forumda da çok ciddi bir zümre söz konusu kehanetteki her şeyi kaybetme kısmının gerçek olduğunu düşünüyor. Aöa bence bu düşünce çok sakat.

1. Kelimeler önemli. Her şey diyor. Cersei’nin onuru yok oldu. Ama henüz her şeyini kaybetmedi. Kendisi hala daha Casterly kayası leydisi. Diyardaki en güçlü lordluğun başında ve hala kral annesi
  2. Diyelim Cersei jet şeyi kaybetti ve 6. Kitap başı tahttan indi. Bu şırada şu ortamda neden Jaime öldürsün? Hani kendisi Mad Quenm olur. Uzun bir savaştan sonra Jaime kendini feda ederek öldürür. Ama şu aşamada çok saçma olur.

Yani kendisini bu durumdan kurtaracak. Ama nasıl?

Diziyi küçümsememek lazım.

Valla kronoloji ile ilgili verdigim o kadar bilgiden sonra, o ihtimale hala tutunabiliyorsan pes dogrusu! Öyle bir ihtimal yok, mümkün degil :smile:

Nasil anlasinlar çocugun cinsiyetini o çagda?
Ve hamile kaldigini anlamak… Geciken regl disinda bu nasil anlasilir, onu da bilemiyorum. Yaa birde erken anlasilmis veya geç anlasilmis, bu neyi degistirir? Fark mi yaratiyor? :smile:

Ben öyle bir sey demedim ki. Sen konulari ve benim söylediklerimi hafiften karistirmaya basladin sanki.
Hamilelik, dogum sonrasi hastalanma ihtimalinden bahsediyordun sen, ve dogal olarak biz bu konu üzerinde durduk. Konumuz hiçbir zaman hastalikli çocuk falan olmadi.

Bu neyi isaret ediyor olabilir?
Ayrica, bu konuda Euron’un yalan söylüyor olma ihtimali var. Rodrik Harlaw pek inanmiyor mesela bu hikayeye, hatta süphesini de belli ediyor ve Euron’un gülümsemesi aninda kayboluyor, adama “Burnunu bu islere sokmazsan iyi edersin” gibisinden bir sey söylüyor ve konu kapaniyor. Euron’luk bir tepki degil pek, bana hep Rodrik’in süphesi onu huzursuz etmis gibi geldi.

O boru konusunda tutarsizliklar var. Gerçekten söylendigi gibi Ejderhalari kontrol altina alan bir boru olup olmadigi süpheli.

Nasil?

Bu arada, Krakenlar hep nesli tükenmis sayilan ve simdi yeniden ortaya çikan deniz yaratiklari gibi algilaniyor ama esasinda dogrusu Westeros kiyilarina çok yakin yerde (Parmaklar’da, ve gelecek kitapta Kirik Kol’da ) tekrar görünmeleri. Yoksa mesela Valyria’nin orada, Tüten Deniz bu yaratiklarla doluymus, ve yanilmiyorsam, Dorne’un güneyindeki denizde, Gün Batimi denizi galiba, orada da varmis zaten Krakenlar.

Bundan daha önce bahsettik. Metaforlar metaforlar demistim hani. Birde daha önemlisi, Aeron’un bilinçalti’nin da rüyayi sekillendirme ihtimali. Hatta Aeron’un karakterine, geçmisine de bakmak lazim.
Bu adam daha önce ortaya kehanetler atmis mi? Rüyalar görmüs mü?
Kimdir Aeron?
Geçmiste içmek, eglenmek ve oyun oynamaktan baska bir sey yapmayan sorumsuz bir adam.
Greyjoy isyani sirasinda gemisi batmis ve bedeni balikçilar tarafindan bulunmus, sonrasinda Lannis Limanina götürlüp teslim edilmis. Bir süre Lannisterlarin esiri olmus Aeron, esaretini sidik yarislari (tam anlamiyla) düzenleyerek geçirmis, sonrasinda Demir Adalara teslim edilmis.
Greyjoy isyani bittikten sonra, yanilmiyorsam firtinali bir günde bir yerden düsmüs ama bu kazayi sag salim atlatmis. Fakat uyandiginda su anki haline bürünmüs. Yani kafayi Bogulmus Tanri ile bozmus Aeron olarak.

Birde travmatik olaylar var bu adamin hayatinda…
Kesin ve net bir sekilde yazilmadi fakat, kitaptaki bir pasajdan ötürü okurlarin ortak görüsüne göre, Aeron küçüklügünde Euron tarafindan tecavüze veya cinsel tacize ugramis.
Bir diger travma ise, Aeron’un kendini kardesi Urrigon’un ölümünden sorumlu tutmasi, bundan dolayi hala suçluluk duyuyor.

Akli dengesi, psikolojisi pek saglam biri degil yani Aeron.
Ee daha önce kehanetlerde bulunmamis da benim bildigime göre.

Simdi, Euron Bogulmus Tanri’ya, hatta hiçbir Tanriya inanmiyor, ve kendini Tanri ilan etmis durumda. Demirdogumlulara ne vaadediyor? 7 Kralligi. Demir Tahti alacagini söylüyor.
Degil mi?
Iste bence o rüya, tüm bunlarin Aeron’un bilinçaltinda sekillenmis hali.

Sadece Gri Kral efsanesi var. Gerçek mi? Yoksa adi üstünde efsane mi? Abartilmis bir hikaye mi?
Demirdogumlularda binlerce yildir hiçbir özellik görülmemis, elle tutulur bir sey yok yani.
O yüzden su an birak Stark ve Targaryenlerden sonra gelmelerini, listeye bile girmiyorlar.

Euron’a veya Euron’un etrafinda olanlara bence çok fazla anlam yüklüyorsun. Üzerinde çok fazla durulmayacak seyleri mistik güç isareti olarak yorumluyorsun resmen.

Nasil ciddi baglantilari var?
Daha önce yazdim bak, Krakenlar, Deniz Ejderhasi Nagga’nin yemegiymis! Aralarinda bag falan yok; efsaneye göre Deniz ejderhasi, Krakenlar ve Leviathanlar ile beslenirmis. Bu kadar, baska bir bilgi yok.
Senin bu konuda düsüncelerin su an dayanaksiz, temelsiz varsayimdan ibaret.

Bana sorarsan, kehanette daha genç ve güzel bir Kraliçe tarafindan elinden alinacagi bahsedilen o “her seyi” Cersei daha elde etmedi.

O küçük kardes ile tahminler konusunda çok büyük karisiklik var.
Tyrion oldugunu düsünenlere “Yaa Tyrion hiç sürpriz olmaz, sasirtmaz” deniyor. Jaime diyenlere de “O da pek sasirtici olmaz, sonuçta Tyrion’dan sonraki en büyük aday” diyorlar.
Benim en çok hosuma giden, bu kisinin Arya oldugu teorisi, düsüncesi. Duymussundur daha önce; teoriye göre Arya Jaime’nin yüzünü takip öldürecek Cersei’yi. Maggy o yüzden “erkek kardes” diyor, sonuçta büyücü de olsa, nereden bilecek yüz degistirme olayi oldugunun, kandirmaca oldugunu. Bu teori gerçekten hosuma gidiyor.

Ben o genç ve güzel Kraliçe’nin Dany oldugunu düsündügüm için, bu sekilde bakmiyorum olaya.
Bence Cersei’nin hikayesi dizideki gibi ilerleyecek.
Su an içinde bulundugu durumdan kendini kurtaracak, ki kitapta bir Sept patlatma olayi mi olur artik bilmiyorum ama Tyrell hanesi ile ciddi anlamda kanli biçakli olmasi ile sonuçlanacak bir sey yapacak bence. Bu süreçte Tommen da gider.
Ve bu kadin kitapta da Demir Tahta oturacak, ben buna inaniyorum, Cersei 7 Kralliginin Kraliçesi unvanina sahip olacak.
Myrcella’nin durumu karisik zaten, kiz piyon gibi kullaniliyor. En son yanilmiyorsam Kral Sehrine dogru yola çikmisti ama gelecek kitapta Kum Yilanlarinin da Kral Sehrinde olacagini ve Myrcella’yi el altinda tutacaklarini düsünüyorum. Her sey bir anda tepetaklak olabilir o cephede, Myrcella çok kaygan bir zeminde yani.
Neyse iste tüm bunlardan sonra Dany devreye girecek bence.

Martin’in Cerse’nin içinde bulundugu mevcut karmasa ve tehlikerle, Dany’nin gelisi ile içinde bulunacagi karmasa ve tehlikeleri birbirine karistiracagini sanmiyorum.
Ben iki ayri mesele seklinde bakiyorum olaya. Cersei su anki zor durumdan kurtulacak, hatta güç elde edecek, kendini güçlü ve güvende hissedecek. Bir konu kapanmis olacak. Dany’nin gelisi ise yeni bir konu açacak. Benim düsüncem bu.

Kesinlikle!
Dizi mantik hatalari ve basitliklerle dolu ama büyük tabloya, çizilen yola, dönüm noktalarina bakarsak, bence dizi kitapta olacaklara i$ik tutuyor.

Yılın başı, ilk 3 ay dersek.
Lyanna hemen hamile kalsa
Savaş 9 ay sürse. Tamam işte.

Şimdi Rheanyrea ilk olarak ölü bir kız doğuruyor. Ama bunun ardından uzun süre kalkamıyor rahatsızlık geçiriyor falan. Aynısı Lyanna için de olmuş olabilir.

Naerys ölüm döşeğine geliyor hatta o ara kral eli kralla kend, kızını evlendirmeyi teklif ediyor ama red yiyor.

Yani zorlu bir doğumdan sonra annenin ölüm düzeyine gelme süresi uzun olabilir.
Neden uzun olması gibi bir ihtimal olmasın? Buna da cevap ver sonra da bu doğum süresi konusu kapansın bence. Şahsen ben söyleyebileceğim her şeyi söyledim bu konudaki :smiley: . Teslim bayrağı çekmeme az kaldı .s

Euron konusunda meseleye tamamen farklı biçimde yaklaşıyoruz. Benim bakış açım, mistik güçler ortaya çıkmaya başladı. Herkes kozunu gösteriyor. Starklar, Targaryenler hatta dünyanın üstüne binecek aygırı Daenerys olarak kabul edip diz çökmek ve o uzun otların ötekilerle ilgili olduğu teorisini kabul edecek(ben en azından Daenerys kısmına kesin gözüyle bakıyorum) Dothraklar bile.

Demirdoğumluların mitolojisi en derin mitolojilerden biri
Ölümle ilgili deyişleri insanı düşündürüyor.
Tuz taht gibi şeyler adaya varmalarından çok önce varmış.
Bir zamanlar Westeros’un neredeyse hepsini hüküm altına almışlar. Denizin ulaşmadığı yerlerde yaşayanları vergiye bağlamışlar.

Euron’un yaptıklarını yorumlama arasındaki farkımız benim fikrimce demirdoğumlulara bakış açımızdan kaynaklanıyor. Bana göre Euron Martin’in Demirdğumlu şeylerini sadece efsane ayarında bırakmayacağının b,r göstergesinden başka bir şey değil. Sen neden bunların önemsiz ve değersiz olduğunu düşünüyorsun? Bence buradan yola çıkarsak daha iyi sonuçlara ulaşabiliriz.

Evet bence de

Mantıklı

Ben de Dany olacağını düşünüyorum. Gerçi benim kuvvetli bir adayım daha var, Arya. Bunu da Jon =) Arya teorisine dayanarak söylemiyorum. Hatta Jon Snow’u sevdiğim için bunları içim acıyarak yazıyorum ama maalesef bana en mantıklı gelen endgame senaryosu Arya’nın oyun sonunda kraliçe olması. Neden mi?

1. Cersei’nin en büyük silahı güzelliği. Yetiştiği ortam onu buna zorladı. Bu konuda Cersei’nin felaketi olmuş bir kadın var. Lyanna Stark. Hem sevdiği adamı, hem de sahip olduğu adamı kendisine deli gibi aşık etmiş. Şimdi bu kızın kopyası tarafından mefta edilmesi hem bizi hem de Cersei’yi dumur edecektir.
  2. Son kitabın ilk düşünülen ismi Time for Wolfs. Zaten Starkların en eski lakabı king of winters(Winter, Winterfall’i niteleyen bölgesel bir isim de olabilir, ama olamayadabilir nitekim Osha’nın kışın kralı mı olur dediğini hatırlamak lazım) yani Starklar son kitaba asıl damgasını vuranlar olacak. Tamam Jon yarı yarıya Stark ama kabul edilir ki Starklardan birinin kral olma ihtimalini arttırıyor.
  3. Martin başta bir zaman atlaması planladığını, ancak sonradan vazgeçtiğinden bahsetti. Sonrasında 12 yaşında dünyayı fethedecekse etsin napalım dedi.

12?
Dünya fethi?

Valla adaylar çok sınırlı. Bran GRRM’nin ilk düşündüğü karakter ve onun olma ihtimali çok fazla. Peygamber gibi işlev görebilir. Ama Bran olmazsa Arya güçlü bir aday

Tabi bir söylem basit bir örnek de olabilir.
4. Arya’nın ulu kurdunun ismi Nymeria. Nymeria halkını kurtarıp kraliçe olmuştu. Ötekiler geldiğine en fazla zararı kuzey görecek. Neredeyse tamamen yıkılan Kuzey halkına önderlik edip kaçıran Arya’nın mücadelesine gelebilir işler.

Kendisini kralin şehrinde kraliçe ilan etse bile kralın şehrinden gerisine nasıl hakim olacak? Aklıma mistik güçlerden fazlası gelmiyor doğrusu. Belki Westerlin katkısıyla olabilir.

O zaman finalden önce demir taht düşer mi diyorsun?

Aslında olmaz değil kralın şehrini almak demek kraliçe olmak demek değil sonuçta.

Eğer muhteşem bir eserden yeteri kadar büyük bir kitle toplamış iseniz ve beyinsiz bir ergen tatmin ediciyseniz, partneriniz de aynı şekilde ‘‘D’’ harfiyle başlayan ve emeğe gram saygısı olmayan biriyse Robert’ın İsyanı gerçekten yalana dayanır.
Zira Kış Rüzgarları’nda gerçekten yalana dayalı bir isyan olabilir. Bu GRRM’nin yapacağı başka bir muzipliktir, ama mantıksız bir şekilde klişelere özgün bir şekilde darbe koymuş bir seriyi herhangi bir olay eklemeden klişe bir '‘şey’'e dönüştürmek sizin haddinize değildir.

Hazır bahsi geçmişken, konuda o kadar yorum yaptık ama ana meseleye hiç temas etmedik :smiley:

bu meselenin biraz izleyiciye oynamak için yapıldığı doğru. Ancak ben gene de ortada bu derece gömülecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Şöyle ki Starkların bildiği savaşın ana konusu halalarının Deli kralın oğlu tarafından kaçırılıp Tecavüze uğramasıydı. Aile üyelerinin yanması falan da bir etken ama en büyük motivasyon kaynağı tamamen bununla ilgiliydi. Ancak görünen o ki bir tecavüz olayı yok. Hatta savaşı Rhaegar kazansa muhtemelen Starklar kraliyet ailesine girecek ve Jön Snow bastard of Winterfall olarak değil ninth of the name king of the First men, Andals, Rhoynar and Seven Kingdoms Aegon of House Targaryen and House Stark (kesin yanlışlık yaptım ama) olarak anılacaktı. Yani savaşın ana kaynağı evet bir yalana dayanıyor. Sonrasında olan olaylar her ne kadar bu masum aşk hikayesine gölge düşürse de ana motivasyon yalan ve dizi kitap değil dolayısıyla uzun analizler yapamaz. Şunu da dikkate almak lazım, aslında Starkların yakılması savaşın bir parçası, başlatan şey değil. Diyalog yolu seçilse belki her şey daha farklı olabilirdi.

Bu yakılma bu kadar hafife alınmamalı. Düşünsenize kızınız kaçırıldığında en insancıl şekilde konuşmaya gidiyorsunuz ama belli bir süre sonra oğlunuzun önünde yanarken, onun boğulmasına şahit oluyorsunuz. Kuzey’in Koruyucusunun ve veliahtının yakılması direk isyan sebebi. Bahsettiğiniz diyalog yolunu yanlış seçenler Targaryenler.

Çılgın Kral’ın çılgınlıkları da unutulmamalı. Diyarın başına böyle biri geçince halk kendini daha güvenli hissetme ihtiyacı duydu. Kimse bir çatlak tarafından yönetilmek istemez.

Ek olarak evlilikler ve derin dostluklar aracılığıyla Baratheon, Tully, Stark ve Arryn haneleri arasında büyük bir ittifak olmuştu. Böyle bir ittifak söz konusu olunca tabi ki krallıkla da çatışmaları olacaktı.

Starkların yakılmasını küçümsemiyorum. Sadece ana sebep olmadığını söylüyorum.

Mesele basit, Evren’den birisine sorsan isyanın sebebi ne diye Lyanna’nın kaçırılması mı der Starkların yakılması mı der? Cevap bariz ana sebep Lyanna olayı ve bu da yalan işte.

Aslında bu sanıldığı kadar etkili değil zira kralın doğrudan yönetimi kralın şehrinden öteye geçmiyor. Biraz Cehape zamanında ekmeği karneyle alıyorduk muhabbetinin kardeşi.

Evet böyle bir savaş çıkacaktı. Ama kavramları karıştırmamak lazım. Burada savaşın bahane edildiği olayı tartışıyoruz. Bu olay da yalan.

Bu işin planlayıcıları Hoster Tully, Jon Arryn ve Rickard Stark. Tywin’ de işe bulaşmak istiyor, ama her nasılsa olduysa bu ittifaka dahil olamıyor. Muhtemelen Aerys ile olan yakın ilişkisi ve çok fazla alternatif ile evlilik görüşmesi yapması, ayrıca büyük hırsları dolayısı ile ittifakta sıcak bakılmıyor Lannisterlara.

Lyanna olayı ve Stark’ lara yapılanlar bahaneden öte değil. Baratheon çocukları zaten babasız ve genç, Rickard’ da deli tarafından öldürülünce manipüle edilip kullanılması kolay iki genç savaşçı isyanda lider pozisyonunda görülüyor. Oysa ki asıl işi planlayıp yürütenler yaşlı lordlar, hatta yaşlı demeyelim de, dönemin tecrübeli ve olgun lordları.

:woman_facepalming:

Lyanna ölü bir çocuk dogurmuyor ama, zor bir dogum geçiriyor ve bu ölümüne sebep oluyor. Yani Lyanna’yi öldüren, dogumun kendisi, o sirada yasanan komplikasyonlar, asiri kan kaybi falan filan. Hatirla, Ned onu bir yatakta kanlar içinde buluyor.

Ben iste mistik güç falan görmüyorum ortada, tek tek açikladim da senin mistik güç olarak gördüklerini.

???

Anlatsana bana o DERIN mitolojiyi.

Evet, onlar oraya varmadan önce varmis o taht, yani onlarla direkt bir ilgisi yok.

Olabilir, ne olmus yani?
Valyria imparatorlugu da mesela Essos’un neredeyse tamamina hükmetmis, bak sonra ne oldu.
Ya da Eski Ghis Imparatorlugu.
Bir halkin güçlü olup hatri sayilir bir bölgeye hükmetmesinden neden özel bir anlam çikarmak gerekiyor ki?

Ben Euron’u, yaptiklarini ve etrafinda gelisen olaylari önemsiz ve degersiz görmüyorum. Senin kadar önemli ve degerli görmüyorum, bunlara senin kadar anlam yüklemiyorum, o kadar.

Yaa simdi Arya biraz uç bir tahmin olur, nasil anlatacagimi da pek bilmiyorum. Yani su an “Arya olabilir” dememiz için ortada bir sey yok, net bir seyden bahsediyorum. Dany’ye baktigimizda ise, Maggy’nin bahsettigi kisi olma yolunda ilerliyor açik ne net bir sekilde, yani oraya dogru gidiyor karakter, dolayisiyla görünürde en büyük aday Dany’dir.
Su noktada, söyle söyleyeyim, Sansa bile mesela Arya’dan önce girer bu “Genç ve güzel Kraliçe” adaylari listesine.

Tabi Arya olmasi imkansiz demiyorum kesinlikle, bu tamamen olaylarin gidisatina göre sekillenebilir bir durum. Ama iste su an Arya’yi bu listeye almamizi saglayacak bir sey yok.

Valla bu harbiden enteresan ve ben buna bir yorum yapamiyorum. Ciddiye almali miyiz bu "12"yi ve “Dünyayi fethetmek”'i? yoksa üzerinde durmamak mi gerekir? Eger bunun gerçekten bir anlami, karsiligi varsa, ketum ve dikkatli olarak bildigimiz Martin nasil böyle bir sey söylemis olabilir?
Bilemiyorum gerçekten. Lafin gelisi mi öyle söyledi acaba? Hani tamam, bir çocuk karakter için çok önemli bir kader, ve basari yazmayi planliyor olabilri ama “dünyayi fethetmek” belki de o sirada agzindan bilinçli bir sekilde çikan, abartili bir söylem de olabilir.
Iki kitap kalmis, daha taht olaylari ve Ötekiler olayi var sonuçta; neyin fethi? Dünya birde!

Ha birde, sen niye bunu Cersei olayina, “genç ve güzel kraliçe” olayina bagliyorsun ki? Birbirinden çok farkli da olabilir bunlar?
Ya çok genis, ya da çok dar bakiyorsun olaylara, ortasi yok :smile:

Bu tip seyler o kadar ucuz geliyor ki bana. Yani tamam arada yapilir, hos da olur ama bir yere kadar.
Millet karakterleri geçmiste yasamis karakterlere benzeterek kaderlerinin ne olacagi hakkinda teori yaziyor, veya Arya’nin kurdunun isminden yola çikarak Arya’nin kaderini belirler falan… Ben cidden bu tip seyleri hiç sevmiyorum ve ucuz buluyorum.

Dikkat ettiysen “7 Kralligin Kraliçesi UNVANINA sahip olacak” dedim zaten.
Zaten olay bir hakimiyet degil, ki diyarda isler öyle bir noktaya geldi ki, Cersei’yi geç, su an o tahta oturan hiçkimse tam bir hakimiyete sahip olamaz. Diyarda kopukluklar var ve bu daha da çogalacak.
7 Kralligin Krali / Kraliçesi unvanin hakki ancak tüm sorunlar çözüldügünde ve tehlikeler ortadan kaldirildiginda verilir. Ne zaman olur bu? Kitabin sonunda. Belki de hiç olmaz, belki de Ötekiler yener :smile:
O tahta su an kim oturursa otursun, parçalanmis bir diyarin bir kismina hükmeder anca, ve sahip oldugu unvan, sözde bir unvan olur sadece.

“Cersei tüm diyarda hakimiyeti nasil saglacak?” gibisinden sorular sormak anlamsiz. “Mistik güçler gerekiyor” açiklamasi getirmek ise daha da anlamsiz.
Olaya burada oldugu gibi bakmak gerek, o kadar!
5 kitap boyunca yasanan entrikalar, savaslar, oyunlar, diyarda bir parçalanmaya, kaosa sebep oldu degil mi? Neden bunu çözmek için mistik güç, büyü falan gereksin ki? Bunu çözmek için ortak bir düsman gerek, birlik gerek, ve bu birligi saglayabilecek liderler gerek.
Kim ortak düsman? Ötekiler ve onlarin ölüler ordusu.
Insanlari bir araya getirip, omuz omuza savastiracak liderler kim? Jon ve Dany (Martin’in bahsettigi kilit karakterler).
Cersei nerede peki bütün bu hikayede? Fikrimi söyleyeyim… Yapayalniz, tek basina, hirs ve öfkeden çildiriyor. Gözleri o kadar kör olmus ki, esas düsmani ve tehlikeyi degil, elinden her seyini alacagi söylenen genç ve güzel Kraliçe’yi görüyor, onu alt etmemin, kehanetin gerçeklesmesini engellemenin yollarini ariyor. Ve büyük ihtimalle Ötekileri bir sans olarak görmeyecek, Dany’nin onlarla savasmaya gitmesini bir sans olarak görecek.
Yine tipki dizideki gibi! Dizide Cersei’ye çizdikleri yol, bana kitapta da neredeyse birebir gerçeklesecekmis gibi geliyor.

Tam emin de degilim aslinda ondan.
“Ötekiler konusu girmeden önce Dany Cersei’yi halleder” diyorum, sonra çok basit olur gibi geliyor. Cersei’nin ben birde bundan daha uzun yasayacagini düsünüyorum.
O yüzden sonra diyorum ki, “Dany ve Cersei savasilar, sonra araya Ötekiler girer, Dany Kuzeye gidip savasir, ondan sonra döner…” ve cümlemi bile bitiremiyorum :smile: Cok fazla varsayim var, varsayimlari sevmiyorum. Öte yandan Dany’nin Kuzeyden sag salim döneceginden emin degilim zaten.

Yani anlayacagin, Kral Sehrini ne zaman ve nasil düsecegi konusunda oldukça kararsizim.

Nasil degil? Mesela Dany Kral Sehrini düsürmek için savas veriyorsa, bu nihayetinde Kraliçe olmak için, Demir Tahta oturmak içindir. Veya Genç Griff, ya da Euron. Kral Sehrini almak baska ne için olabilir ki?
Lannisterlar geçmiste almislar sehri ve Kral olmamislar tabi ama iste Tywin yani! Aptal degil adam. Arkadan gümbür gümbür isyancilar geliyor, sen onlarin tüm emeklerinin üzerine bir gecede konacaksin ve onlar bir sey demeyecekler mi? Biliyor adam. Hee tabi birde, Kral olup basina dert almaktansa, kizini Kral’a verip diyara ortak olursun, daha iyi. Twyin Lannister’i saygiyla aniyoruz :smile:

:woman_facepalming:

Lyanna ölü bir çocuk dogurmuyor ama, zor bir dogum geçiriyor ve bu ölümüne sebep oluyor. Yani Lyanna’yi öldüren, dogumun kendisi, o sirada yasanan komplikasyonlar, asiri kan kaybi falan filan. Hatirla, Ned onu bir yatakta kanlar içinde buluyor.

Ben iste mistik güç falan görmüyorum ortada, tek tek açikladim da senin mistik güç olarak gördüklerini.

???

Anlatsana bana o DERIN mitolojiyi.

Evet, onlar oraya varmadan önce varmis o taht, yani onlarla direkt bir ilgisi yok.

Olabilir, ne olmus yani?
Valyria imparatorlugu da mesela Essos’un neredeyse tamamina hükmetmis, bak sonra ne oldu.
Ya da Eski Ghis Imparatorlugu.
Bir halkin güçlü olup hatri sayilir bir bölgeye hükmetmesinden neden özel bir anlam çikarmak gerekiyor ki?

Ben Euron’u, yaptiklarini ve etrafinda gelisen olaylari önemsiz ve degersiz görmüyorum. Senin kadar önemli ve degerli görmüyorum, bunlara senin kadar anlam yüklemiyorum, o kadar.

Yaa simdi Arya biraz uç bir tahmin olur, nasil anlatacagimi da pek bilmiyorum. Yani su an “Arya olabilir” dememiz için ortada bir sey yok, net bir seyden bahsediyorum. Dany’ye baktigimizda ise, Maggy’nin bahsettigi kisi olma yolunda ilerliyor açik ne net bir sekilde, yani oraya dogru gidiyor karakter, dolayisiyla görünürde en büyük aday Dany’dir.
Su noktada, söyle söyleyeyim, Sansa bile mesela Arya’dan önce girer bu “Genç ve güzel Kraliçe” adaylari listesine.

Tabi Arya olmasi imkansiz demiyorum kesinlikle, bu tamamen olaylarin gidisatina göre sekillenebilir bir durum. Ama iste su an Arya’yi bu listeye almamizi saglayacak bir sey yok.

Valla bu harbiden enteresan ve ben buna bir yorum yapamiyorum. Ciddiye almali miyiz bu "12"yi ve “Dünyayi fethetmek”'i? yoksa üzerinde durmamak mi gerekir? Eger bunun gerçekten bir anlami, karsiligi varsa, ketum ve dikkatli olarak bildigimiz Martin nasil böyle bir sey söylemis olabilir?
Bilemiyorum gerçekten. Lafin gelisi mi öyle söyledi acaba? Hani tamam, bir çocuk karakter için çok önemli bir kader, ve basari yazmayi planliyor olabilri ama “dünyayi fethetmek” belki de o sirada agzindan bilinçli bir sekilde çikan, abartili bir söylem de olabilir.
Iki kitap kalmis, daha taht olaylari ve Ötekiler olayi var sonuçta; neyin fethi? Dünya birde!

Ha birde, sen niye bunu Cersei olayina, “genç ve güzel kraliçe” olayina bagliyorsun ki? Birbirinden çok farkli da olabilir bunlar?
Ya çok genis, ya da çok dar bakiyorsun olaylara, ortasi yok :smile:

Bu tip seyler o kadar ucuz geliyor ki bana. Yani tamam arada yapilir, hos da olur ama bir yere kadar.
Millet karakterleri geçmiste yasamis karakterlere benzeterek kaderlerinin ne olacagi hakkinda teori yaziyor, veya Arya’nin kurdunun isminden yola çikarak Arya’nin kaderini belirler falan… Ben cidden bu tip seyleri hiç sevmiyorum ve ucuz buluyorum.

Dikkat ettiysen “7 Kralligin Kraliçesi UNVANINA sahip olacak” dedim zaten.
Zaten olay bir hakimiyet degil, ki diyarda isler öyle bir noktaya geldi ki, Cersei’yi geç, su an o tahta oturan hiçkimse tam bir hakimiyete sahip olamaz. Diyarda kopukluklar var ve bu daha da çogalacak.
7 Kralligin Krali / Kraliçesi unvanin hakki ancak tüm sorunlar çözüldügünde ve tehlikeler ortadan kaldirildiginda verilir. Ne zaman olur bu? Kitabin sonunda. Belki de hiç olmaz, belki de Ötekiler yener :smile:
O tahta su an kim oturursa otursun, parçalanmis bir diyarin bir kismina hükmeder anca, ve sahip oldugu unvan, sözde bir unvan olur sadece.

“Cersei tüm diyarda hakimiyeti nasil saglacak?” gibisinden sorular sormak anlamsiz. “Mistik güçler gerekiyor” açiklamasi getirmek ise daha da anlamsiz.
Olaya burada oldugu gibi bakmak gerek, o kadar!
5 kitap boyunca yasanan entrikalar, savaslar, oyunlar, diyarda bir parçalanmaya, kaosa sebep oldu degil mi? Neden bunu çözmek için mistik güç, büyü falan gereksin ki? Bunu çözmek için ortak bir düsman gerek, birlik gerek, ve bu birligi saglayabilecek liderler gerek.
Kim ortak düsman? Ötekiler ve onlarin ölüler ordusu.
Insanlari bir araya getirip, omuz omuza savastiracak liderler kim? Jon ve Dany (Martin’in bahsettigi kilit karakterler).
Cersei nerede peki bütün bu hikayede? Fikrimi söyleyeyim… Yapayalniz, tek basina, hirs ve öfkeden çildiriyor. Gözleri o kadar kör olmus ki, esas düsmani ve tehlikeyi degil, elinden her seyini alacagi söylenen genç ve güzel Kraliçe’yi görüyor, onu alt etmemin, kehanetin gerçeklesmesini engellemenin yollarini ariyor. Ve büyük ihtimalle Ötekileri bir sans olarak görmeyecek, Dany’nin onlarla savasmaya gitmesini bir sans olarak görecek.
Yine tipki dizideki gibi! Dizide Cersei’ye çizdikleri yol, bana kitapta da neredeyse birebir gerçeklesecekmis gibi geliyor.

Tam emin de degilim aslinda ondan.
“Ötekiler konusu girmeden önce Dany Cersei’yi halleder” diyorum, sonra çok basit olur gibi geliyor. Cersei’nin ben birde bundan daha uzun yasayacagini düsünüyorum.
O yüzden sonra diyorum ki, “Dany ve Cersei savasilar, sonra araya Ötekiler girer, Dany Kuzeye gidip savasir, ondan sonra döner…” ve cümlemi bile bitiremiyorum :smile: Cok fazla varsayim var, varsayimlari sevmiyorum. Öte yandan Dany’nin Kuzeyden sag salim döneceginden emin degilim zaten.

Yani anlayacagin, Kral Sehrini ne zaman ve nasil düsecegi konusunda oldukça kararsizim.

Nasil degil? Mesela Dany Kral Sehrini düsürmek için savas veriyorsa, bu nihayetinde Kraliçe olmak için, Demir Tahta oturmak içindir. Veya Genç Griff, ya da Euron. Kral Sehrini almak baska ne için olabilir ki?
Lannisterlar geçmiste almislar sehri ve Kral olmamislar tabi ama iste Tywin yani! Aptal degil adam. Arkadan gümbür gümbür isyancilar geliyor, sen onlarin tüm emeklerinin üzerine bir gecede konacaksin ve onlar bir sey demeyecekler mi? Biliyor adam. Hee tabi birde, Kral olup basina dert almaktansa, kizini Kral’a verip diyara ortak olursun, daha iyi. Twyin Lannister’i saygiyla aniyoruz :smile: