Robert'ın İsyanı gerçekten yalana mı dayanıyor?

Ben buna da katılmıyorum .Dany Westerosta (jon meşru ise prenses olur ) nerenin kraliçesi olursa ki, bence Dany 6. kitabın yarısı yada büyük ihtimal sonunda yola çıkacak ama yine ardını döndükçe aldığı yerler elinden alındından, o westeros a geldiğinde krallığı diyeyim elinden gitmiş olacak.O zamana da jon meşru olarak ortaya çıkmış, Aegon var. Dany de Westerosta kanunen prenses zaten
Arya meselesine de gelirsek kitapta çok çok az güzel şey var Arya jon kardeşliğide bunlardan ve ben bu bozulmasın sabit kalsın hatta çoğalsın istiyorum
2. bir nokta bu konuda konuşurken geçen @Cassiopeia dedi Cersie Willas Tyrelle evlendirilmek istendi ve yaşlı diyerek ret edildi sonradan öğrendiler ki Tyreller Sansa yı istiyor Willas a, hem önüne ilk gelen kraliçe adayı Sansa, hem her tür durumda rakip olarak o çıkıyor. Tabiki bizim benzetmemiz katılırsın katılmazsın bilemem ama Arya jon kardeş olarak kalsınlar istiyorum ben

sevmiyordu Rheagar ı o prenses kraliçe olmak istiyordu istediği oldu hatta Lyanna yardımcı oldu bedelini ödedi orada bence

sanmıyorum bir Stark kralı olacağını. Olsa bile seriye uymaz dahası kehanetlere falan ters, hiç biri reşit değil sadece Jon kral olabilir o da Stark değil Targ olarak ama sonuna kadar Starkları destekleyip koruyacak

bu feth etme ve 12 yaş abartılıyor bence

Zaten bence de Daenerys en yüksek ihtimal. Burada sadece başka bir güçlü ihtimalden bahsettim. Eğer Daenerys değilse Arya olabilir. Zira Sansa bence çok düşük ihtimal. Çünkü bu kadın ne kadar zeki olursa olsun, ne kadar iyi entrikacı olursa olsun ne kadar iyi bir eş olursa olsun(ki bunlar olacak mı belli değil aslında varsayım salak gelip salak gitme ihtimali var hala daha :joy:) entrika olaylarını geçti artık kitap ve kendisi savaş Lideri falan olamaz. Sansa’nın olması çok ironik ve güzel bir şey olur ama oluru yok işte. [quote=“Starkgaryen, post:100, topic:9620”]
Valla bu harbiden enteresan ve ben buna bir yorum yapamiyorum. Ciddiye almali miyiz bu "12"yi ve “Dünyayi fethetmek”'i? yoksa üzerinde durmamak mi gerekir? Eger bunun gerçekten bir anlami, karsiligi varsa, ketum ve dikkatli olarak bildigimiz Martin nasil böyle bir sey söylemis olabilir?

Bilemiyorum gerçekten. Lafin gelisi mi öyle söyledi acaba? Hani tamam, bir çocuk karakter için çok önemli bir kader, ve basari yazmayi planliyor olabilri ama “dünyayi fethetmek” belki de o sirada agzindan bilinçli bir sekilde çikan, abartili bir söylem de olabilir.

Iki kitap kalmis, daha taht olaylari ve Ötekiler olayi var sonuçta; neyin fethi? Dünya birde!

Ha birde, sen niye bunu Cersei olayina, “genç ve güzel kraliçe” olayina bagliyorsun ki? Birbirinden çok farkli da olabilir bunlar?

Ya çok genis, ya da çok dar bakiyorsun olaylara, ortasi yok :smile:
[/quote]

Şimdi şöyle bir şey var, ben genelde olayları yorumlarken tek bir ihtimale odaklanmam. Yeri geldiğinde gerçekleşme ihtimali düşük olmasına karşın mantıklı tarafları olan argümanlara sahip teorilerin de en azından doğru ihtimallerine vurgu yapıp savunduğum olmuştur. Yani burada da bu kesin böyledir benceyi değil, bence şu daha doğru ama eğer bu doğruysa bu doğru olabilir şeklinde savunduğum bu şey. Evet bu söz garip ve sadece bir abartı olması, Martin’in küçük çocukların yaptığı büyük işlere örnek vermesi yüksek bir olasılık. Hatta daha yüksek. Ama gerçekten 12 yaşında birinin dünyayı fethedeceği bir senaryo varsa buna uygun iki karakter var. Arya veya Brandon. Ulu kurtlardan yola çıkmayı ucuzluk olarak değerlendiriyorsunuz ama isimlerle karakterler arasında bir bağ olduğu kesin bilgi. Mesela Snow’un kurdu hayalet ve Snow dirilecek muhtemelen. Bran’ın kurdunun ismi yaz ve Bran peygamber gibi bir şey olacak. Arya’nın kurdunun ismi Nymeria. Peki bu ne anlama geliyor? Ülkeler mi fethedecek? Yeni diyarlar mı fethedecek? Yoksa sadece kadın savaşçı olmasına bir gönderme mi? Bilmiyoruz. Ancak böyle bir durumda halkına önderlik eden kraliçe meselesine iyi uyum sağlıyor.

Eğer Cersei seri sonuna kadar kalmayı başarırsa ve Arya kraliçe olursa daha genç ve güzel kraliçe Arya olmuş olur. Yani buradan çıkan dar bakış nedir anlamadım :sweat_smile:

7 krallığın kraliçesi ünvanına sahip olsa bile Cersei’nin gücü kurtuluş savaşının sonunda İstanbul’da ikamet eden padişahın gücünden daha fazla olmaz. Kendisinde Targaryen kanı olmadığı sürece darbeciden başka bir şey değil. Yani şu durumda Euron onun yerine Lollys Stokeworth’u oturtsun pek farkı yok. İşte sonraki kitapların en büyük açmazı bu bence. Lannisterlar tüm güçleriyle arkasında dursa bile bir şey değişmiyor fazla. Yani bu Edmure Tully’nin Nehirovada gaza gelip kendisini kral ilan edip bana diz çökün demesinden farklı bir durum değil.

İşte hangi senaryoda olursa olsun çok basit kaçıyor. Bu yüzden Eminim orada oturan ayni zamanda ötekilerim lideri gibi olacak.

Bu konuda iddiaya bile girebilirim. Kaybedersen 1 ay boyunca Jon’un Dany’i pıçakladığı resmî avatar olarak kullan skdjdkkddk

Değil derken henüz diyarın hepsi diz çökmemişken temiz bir zafer olmamış sayılır anlamında dedim .d

Bu gibi teorileri ve konuları doğru düzgün başlıklarla açmak gerek. Ciddiyim, herkes bu konuyu sallamasın, robertin isyanı yalana mı dayanıyor diye bir konu açılsın. Gerçekten yalana mı dayanıyor gördüğüm en saçma ve anlamsız başlıklardan. Bir trk ben mi tav oluyorum.

Simdi arada fark var ama.
Jon - Hayalet… Jon’un ölüp dirilmesine gönderme.
Buna tamam, bu hos.
Fakat Arya - Nymeria… Arya’nin dünyayi fethedecek olmasina bir gönderme?? Bu biraz abarti ve ucuz geliyor. Hem Nymeria dünyayi mi fethetmis? O da var.
Buradaki gönderme, “Arya - Nymeria… Arya’nin savasci bir kadin olmasi” olacaksa, buna da tamam iste. Jon - Hayalet örnegi ile ayni seviyede oluyor, ve dedigim gibi, bunlar hos göndermeler.

Yalniz suna anlam veremedim… Bran - Yaz; Bran’in peygamber gibi bir sey olacak olmasi… ??? Ne alaka?
Yaz sana peygamberligi veya buna benzer bir seyi mi çagristiriyor?

Olaylara ya çok genis, ya da çok dar bakiyorsun derken, öncelikle genç ve güzel kraliçenin Arya olabilecegi düsünceni kastetmemistim. Yanlis anlamissin.
Ki ben de Arya’nin su an bu listeye girmedigini ama ilerde ne olacaginin belli olmadigini, bu durumun olaylarin gelisimine göre degisebilecegini de belirtiim.

Ben Arya’nin Cersei’nin elinden her seyi alacak genç ve güzel kraliçe olma ihtimalini, nasil “12 yasinda dünyayi fethetmek” konusuna bagladigini anlamadim. Ve bunun için olaylara ya çok genis, ya da çok dar baktigini, ortasi olmadigini söyledim.
Alakasiz olan veya görünen iki olay arasinda temelsiz baglantilar kuruyorsun, o yüzden, yani burada çok genis bakiyorsun olaya. Dar baktigini da söylemedim yani. Daha dikkatli oku :wink:

Harbiden daha dikkatli okuman gerek.
Ben bunu söylüyorum zaten, ve ayrica bu durumun su noktada Cersei’ye özel olmadigini da belirtiyorum. Diyardaki karisiklar, parçalanmislik ve kopukluklar göz önüne alindiginda, Cersei disinda da su an o tahta kim oturursa otursun, diyarin tamamina hükmedemez. Cersei de yapamaz, Euron da yapamaz, hatta Dany de yapamaz su an. Diyarin önce yeniden bir araya gelmesi gerek ve bunun için de birlestirici bir olay lazim, ki o olay da kapida zaten : Ötekiler.

Alakasi yok. Baska bir konuda ben bundan bahsetmistim, Targaryen kani Robert’in tahta oturmasina sebep olarak gösterildi ve orada bitti, Targaryen konusu kapandi, Kraliyet hanedani degisti, Baratehon oldu.
Artik bunu Baratheon hanedani üzerinden degerlendirmek gerek. Sen bana “Cersei bu yönden de darbeci, isgalcidir” dersen, tamam, o tartisilir. Fakat Targaryen hanedani, Targaryen kani üzerinden degerlendirmeyin, bu yanlis.

Bu düsüncenin temeli ne? Olayi nasil bagliyorsun?
Sen bana bunlari bir anlatsan, her sey güzel olacak ama sürekli ortaya temelsiz, dayanaksiz iddialar atiyorsun. Bol keseden salliyorsun da :smile:
Bak benim bir fikri degerlendirmem için, o fikrin altinda yatan sebepleri de bilmem ve anlamam gerek. Ben senin fikirlerini anlamiyorum ki! Fikri, düsünceyi ortaya atiyorsun ve “Baska türlüsünü düsünemiyorum” diyorsun mesela, iyi de arkadas, peki neden bunu düsünüyorsun? Hele bir açikla.

:joy:
Sen önce, dedigim gibi, düsüncelerini ve iddialarini net bir sekilde açikla, sonra bakariz :smile:
“$u söyle olacak” demekle kalma sadece, neden öyle olacagini, olayin nasil o yönde ilerleyecegini de anlat. Cok havada birakiyorsun her seyi.
Ne iddia ettigini anlamadan, ben seninle iddiaya giremem.

Elbette sayilmaz. Hani daha önce Cersei’nin 7 Kralligin Kraliçesi olmasi durumunda, bu unvanin, bu Kraliçeligin sözde bir unvan / Kraliçelik olacagini söylemistim ya? Olay bu iste, ve bunun sebebi ilk kitaptan beri yasananlarin diyar üzerinde biraktigi etki.
Fakat söyle bir durum da var… Simdi mesela Euron, Demir Adalarin Krali degil mi? Peki bu diyarin geri kalani tarafindan kabul edilmis bir durum mu? Hayir.
Peki bagimsizligini ilan eden Demir Adalar, Demir Tahtta oturan kisinin 7 Kralligin Krali ve Kraliçesi oldugunu kabul eder mi? Ee dogal olarak hayir.
Yani kimse kimsenin bagimsizligini veya Kralligini tanimiyor, tanimayacak anliyor musun? Cünkü ortada parçalanmis bir diyar ve birbirine olan düsmanligini artik gizlemeyen, bunu kendi içinde yasamayan haneler var. Kaos ortami.

Cersei Kraliçe olursa, onun bu Kraliçeligini tanimayacak bölgeler olacak. Ayni sekilde Cersei de bagimsizligini ilan etmis veya edecek olan bölgelerin bagimsizliklarini tanimayacak. Durum bu.

Peki hala. Haklısın söylediğim şeyleri detaylandırmadım hiç. [quote=“Starkgaryen, post:105, topic:9620”]
Simdi arada fark var ama.

Jon - Hayalet… Jon’un ölüp dirilmesine gönderme.

Buna tamam, bu hos.

Fakat Arya - Nymeria… Arya’nin dünyayi fethedecek olmasina bir gönderme?? Bu biraz abarti ve ucuz geliyor. Hem Nymeria dünyayi mi fethetmis? O da var.

Buradaki gönderme, “Arya - Nymeria… Arya’nin savasci bir kadin olmasi” olacaksa, buna da tamam iste. Jon - Hayalet örnegi ile ayni seviyede oluyor, ve dedigim gibi, bunlar hos göndermeler.
[/quote]

Bu bahsettiğim şey şartlı önerme. Gerçekten de seri sonunda dünyayı fethedecek 12 yaşındaki bir karakter olacaksa ulu kurdunun isminden dolayı bunun Arya olması olası bir durum. Zaten 12 yaşındaki karakterlerimiz fazla değil. Martin’in favori 5’inin arasında olan iki karakter var.

Ayrıca Nymeria’nın en önemli özelliği halkına önderlik edip yeni bir yurt bulmasıydı. Savaş en fazla kuzeyi vuracak ve Arya evinden olan First Men’e önderlik edip, yeni yurda taşıyıp lider olabilir sonrasında ise güneyli bir kralla evlenir.
Dünyayı fethetme kısmına gelince, burada kurdunu alıp tüm ülkeleri zaptetme gibi bir durum yok bence olamaz :joy:. Ama daha çok tüm halkların birinin önderliğinde bir araya gelmesi ve işgale uğrayan dünyanın işgalden temizlenmesi durumu olabilir. Azor Ahai efsanesi tüm halklar için geçerli. Zaten Daenerys birleşik bir Westeros’un ortamını hazırlıyor.

Peki Martin’in böyle demesi gerçekten 12 yaşında dünyayı fethedecek bir çocuğun olacağını mu gösterir? Ben seri sonunda Jon’un kral olmasını istiyorum bu yüzden bunyn sadece ufak bir örnek olmasını isterim. Ama 15 yıl önceki dandik bir mektuba easter egg koyan bir insanın(malum Jon’un ismini Ned koydu muhabbeti) böyle bir şeyi öylesine söylemiş olma ihtimali bana biraz uzak geliyor. Dünyayı fethetmek derken belki kast bizim düşündüğümüz gibi olmayabilir.

Aslında peygamber abartı bir örnek oldu skdkd

Ben Bran’ın işlevinin Frodo’nun işlevi gibi olacağı düşüncesindeyim. Bu çocuk bir şekilde tekrar yazı getirme konusunda çok önemli bir rol oynayacak. Krallar ve Kraliçeler arka planda savaşsalar da uzun kışın bitimi söz konusu olduğunda anahtar Bran bence. Rivers’ın Bran Üzerine bu kadar eğilmesi, yıllardır doğmanı bekledim falan demesi ve kuzey kültüyle ötekiler arasındaki inkar edilemez bağ benim bu sonuca varmama sebep oluyor.

İşte Targaryenler gibiyim. Delilikle dahilik arası dkdkdksldl[quote=“Starkgaryen, post:105, topic:9620”]
Ben Arya’nin Cersei’nin elinden her seyi alacak genç ve güzel kraliçe olma ihtimalini, nasil “12 yasinda dünyayi fethetmek” konusuna bagladigini anlamadim. Ve bunun için olaylara ya çok genis, ya da çok dar baktigini, ortasi olmadigini söyledim.

Alakasiz olan veya görünen iki olay arasinda temelsiz baglantilar kuruyorsun, o yüzden, yani burada çok genis bakiyorsun olaya. Dar baktigini da söylemedim yani. Daha dikkatli oku :wink:

Symmachus:
[/quote]

Ha basit, eğer Cersei seri sonuna kadar ayakta kalmayı başarır hatta bir şekilde ötekilerle irtibat falan kurarsa yanı son villainlerden olursa her şeyi elinden alan kişi, doğal olarak dünyayı fetheden kraliçemiz olur.

Doğrusu ben buna dair bir ima, bir gönderme bilmiyorum. Burada önemli olan şey hanedan değil, Aegon’un soyundan gelmek. Bu konuda ise klasik veraset kuralları işliyor. Hatta az kalsın taht bir ara Valeryonlara geçecekti. Bu durum geyiğin ejderi ezmesi değil Aegon’un çocuklarından taht sırasında arkada olanın daha fazla öne gelmesi. Mesela Vadide Martı kasabasının Arryn hanesi değil Harrold varis. Gene Sıralamada Karstarklara değil Rogerslara geçiyor Kuzey. Yani benim şimdiye kadar gördüğüm örneklerden çıkardığım sonuç meseleye hanedan bazlı değil soy bazlı bakmak gerektiği

Hem hadi diyelim Tahtı Baratheonlara verdik. Cersei’nin baratheonlarla hiçbir akrabalığı yok. Daha önce anne tarafına geçtiğini de görmedim. Bu tarz bir durumda geçmişte Baratheon Hanesinin kız vermiş olduğu haneler ön plana geçer.

Aslında bu düşüncemin temeli serinin temel yapısıyla ilgili. Yani mutlaka edebiyatta akademik bir ismi vardır bu durumun ama şu var, diyelim bir ana karakter var. Bu ana karakterin başına ne geleceği, nereye kadar yükseleceği belirsiz. Ama ana karakter olduğu için bir şekilde başından çeşitli maceralar geçeceğinden emin olabiliriz ya da yükseleceğinden. Başka bir örnek Daenerys aslında gayet Essosda ölebilir. Ama bu kadar yatırım yapılan bir karakterin ölmeden Westeros’a Geleceğinden eminiz neredeyse.

Demir taht meselesi de aynı şekilde. 5 kitap bu taht Üzerine kurulu. Kim geçecek, nasıl kral olunacak. Her şeyin ortasında bu Demir taht var. Diyelim herkes ortak düşmanda birleşti. Cersei Kralın şehrinde kendi kendisini yedi. Ötekiler yenildikten sonra, bu kadar hakkında teori üretilen, ana malzeme yapılan Demir tahtın düşmesi biraz fazla kolay olmayacak mı? Ötekiler yenildi. Ama Demir Tahtın düşmesi resmen Frodogilin Shire’a dönmesi gibi basit bir şey olacak. Düşün tüm ordulae ilerliyor başkente, güneşler, ejderler, ve alası. Sonra tüm seri boyunca ana karakter olmuş olan kadın e Peki gideyim madem öyle diyor, bu mudur Yani? Bu kadar basit mi olacak?

Hadi Cersei’nin gücü artsın. Diyelim Euron, Yüksekbahçe falan yanında olsun. Ötekiler gibi bir ordu yenildikten sonra
Bir de bunlara karşı mı savaşılacak? Yani asıl düşman gitmiş ve bu aşamadan sonra insanlar arası savaş ne kadar etkili olabilir? Herkes bitse de gitsek edasıyla okumaz mı? Asıl finalin büyük düşmanla olması gerekmez mi?

Her ikisiyle birden savaş olacaksa Güney’de savaşı kim sürdürecek ötekiler gibi herkesin dikkatini çeken önemli bir düşman varken? Bu toprakların konumları da birbirinden çok uzaklarda. Yani düşün, sur yıkılmış ve ötekiler diyarı işgale başlamış. Bu saatten sonra güneydeki her savaş yapalım da aradan çıksın kafasında olur. En önemli motivasyonu önemsizleştirmek?

Eğer 2 değil 3 4 kitap olsaydı belki önce Demir taht düşer sonra ötekilerle uğraşılırdı. Ama buna zaman yok. Gerçi belki 6. Kitap tahtın bizimkilerin eline geçmesiyle biter. 7 ise ötekilere karşı savaşa. Ama 6. Kitap sonu tahtın düşmesi sanki biraz şey gibi olmaz mu hızlı?

İştw ben bu yüzden en güzel ve tatmin edici çıkış yolunu iki mücadelenin birleşmesi olarak buluyorum. Yani tahtta oturanın aynı zamanda onlara liderlik etmesi. Uzun gece sonundaki savaşın ayni zamanda Demir taht için verilmesi. Zaten çok dağılan kurgu toparlanmış olur.

Peki buna dair işaretler var mı?

Aerion’un gördüğü rüya çok net bir kanıt. Üstelik Euron tüm Westeros’un ölmekte olduğunu görüyorum demişti Yani bu ötekiler mevzudan haberi var. Yanındaki kadın beyaz.

Geçmişte ötekilerden kız alıp kendini gecenin kralı ilan eden adamdan söz ediliyor. Üstelik dizi pek çok konuda ipucu veriyor ve kitapta geçmediği halde öteki liderine direkt Gece kralı demeye başladılar(yok Night’s King değil Night King falan deme lütfen ayıp olur deneyeceğim ama iyi de olmaz :sweat_smile:).

Yani Kısacası özet geçersek

Son savaş ve Demir taht arasında hiyerarşi sıkıntısı var.
Zaten çok dağılmış şeride büyük final için mücadele birleştirmek iyi bir çözüm
Geçmişte beyaz kadınla evlenip kral olan bir adam var
Euron’u çok benzeri bir durumda gösteren bir vizyonumuz var
Demirdoğumluların mitlerinin ve kutsal eşyalarının onlar adaya gelmeden önce varolması ve üstelik bunun maesterlarca 3. Gizemli ırka bağlanması ve Demirdoğumluların ölümle olan bağlantıları Euron’a böyle bir paye vermek için gerekli ortamı hazırlıyor
Bu adamı pat diye dizide ortaya çıkardılar

Bına kuram mı dersiniz, teori mi yoksa fanfiction mı bilemem. Evet serideki bir çıkmazdan yola çıkarak yaptığım ve bu yönde ciddi işaretlere de sahip olduğunu düşündüğüm bir tahmin.

Son olarak Aerion düzgün bir adam değil ona önem vermemek lazım demek bence basite kaçmak biraz. Çünkü Ölümsüzler evinin sahiplerinin niyeti de iyi değildi Yani o görülerin aslında hiçbir anlam ifade etmeyen Dany’nşn aklını karıştırmak için konulmuş rastgele şeyler olma olasılığı da var o halde :smiley:

kurt isimleri konusunda bir benimde bir fikrim var bence kurtların isimleri kaderlerine değil o yönlerini tasvir ediyor
Lady :en saf iyi huylu kurttu öldü, sonrasında şimdiye kadar sessiz duran, herkesle geçinen starklar kavgaya başladı. Ve hatta onun Ned in öldürmesi bile Starkların kendi hatalarından sonra herşeyin başlangıcına işaret
boz rüzgar: hız ve güç, ölümü ile hızları ve gücü gitti starkların
hayalet: jon un hayali kişiliği bence ve onun ölümü hem onun hem diğer Stark çocuklarının gerçek kişilikleri ortaya çıkacak
yaz: gelecekleri
nymeria : savaşçı ve vahşi yönleri
tüylü köpek : buna birşey bulamıyorum
yukarıdakiler kendi tahminlerim ama isimlerin geleceklerini değil o yönlerini tasvir ediyor bence

Yok yok, tabi ki öylesine söylememistir ama senin de dedigin gibi, bizim düsündügümüz gibi de olmayabilir, ben de bunu diyorum zaten.

Bu arada önceki Arya konusunda… Tipki gerçek Nymeria gibi, Arya’nin da savasçi bir kadin olarak halkina önderlik etmesi durumu olabilir, bak bu da abartili degildir. Hatta bu önderlik belki tek ama çok büyük bir olayda da olabilir, farketmez. Ama dünyayi fethetmek, o ayri mesele. Nymeria’dan da zaten konuyu buraya baglayamayiz çünkü kadin dünyayi fethetmemis, dolayisiyla Nymeria ismi üzerinden böyle bir gönderme yapmak yanlis olur. Savasçilik, halkini veya bir toplulugu ölümden kurtarmak, onlara önderlik etmek… Bunlara diyecek laf yok, olabilir.

He iste böyle söyle :smile:
Bran’in büyük savasta çok önemli, kilit bir rol oynayacagini ben de düsünüyorum. Gerçi herkes öyle düsünür, çocuk bos yere Üç Gözlü Karga olma yolunda ilerlemiyor sonuçta. Bran’dan yana hepimizin beklentisi büyük.

Anladim. Ve o kisinin Arya olabilecegini söylüyorsun, öyle mi?
Neyse bu arada bir sey soracagim… Simdi Cersei, olur da Ötekilerle irtibat kurmaya, onlarla bir ittifak olusturma çabasina girerse; bunu ihtiyaci oldugunu için yapacak.
Peki Ötekiler? Neden kabul etsinler? Cersei’ye neden ihtiyaçlari olsun? Ihtiyaçlari yoksa, Cersei ile birlik olmalari anlamsiz olmaz mi?
Ben burada duvara tosluyorum iste :smile: Yoksa benim de aklima geldi Cersei-Ötekiler iliskisi, yani daha dogrusu, mantikli ve destekli olmasindan öte, enteresan ve heyecan verici bir düsünce daha çok. Ama iste o sorular problem yaratiyor.

Bu çok saçma, çok anlamsiz. Targaryen devri bitti, tahttan indirilmisler, öldürülmüsler, koskoca haneden iki kisi sag kurtulmus, hayatlarini sürgünde, kaçarak geçirmisler. Durum buyken, olayi hala bu haneye baglamak nedir? Robert bundan faydalandi tamam, ama geçis dönemiydi, ve orada bitti.
Artik Kraliyet hanedani Baratheon’dur, mesruluk da bu hanedana baglidir. Bu noktada, Targaryen kani aramak harbiden çok anlamsiz geliyor bana.
Iyi o zaman, Baratheonlardan herkes ölmüs, Dany gelsin veya Genç Griff… Bu ikisinden birinin mi oluyor hak? Targaryen soyundan geliyorlar çünkü, hemde dolayli sekilde degil, direkt. Ee böyle bir durumda, hak zaten en basta onlarin olmus oluyor. Anlamsizlik burada iste.

Iste bu tartisilabilir demistim zaten. Cersei’nin mesrulugunu Targaryen soyu üzerinden anlamsizca degerlendirmek yerine, esas Baratheon soyu üzerinden degerlendirmek gerek zaten. Ne diye Targaryen soyunu, kanini karistiralim ki isin içine?

Öte yandan, dizide olanlara bakarsak, zaten taht Cersei’ye verilmedi, yani bir hak meselesi yok ortada; Cersei kendisi aldi tahti. Yani “Ben suyum, ben buyum, bu taht benimdir” durumu olmadi, “Bu taht benim” durumu oldu kisacasi ve kimse agzini açip tek kelime edemedi. Edemezler zaten, her sey o kadar anlamini yitirmis ki! Kitapta da böyle bir durum olabilir. O yüzden zaten “Hakki mi? Degil mi?” konularina girmeye de gerek yok. 7 Krallik öyle bir durumda ki, Tommen öldü diyelim, Tyrell hanesi bile hizli davranip Cersei’yi aradan çikarip o tahta oturur ve yine kimse sesini çikaramaz. Su durumda harbiden taht kim kaparsa onun. Hakmis, soymus, veraset kurallariymis, geç onlari zaten.

Düsüncelerini anlattigin paragraflari alinti yapmayacagim, biraz uzun. Direkt yorumumu yaziyorum :

He söyle! Böyle anlat iste :smile:
Genel olarak mantikli, anlasilir, hakli bir bakis açisiyla degerlendirmissin olayi. Arada tabi katilmadigim seyler var ama onlarla ilgili yorum yapmayacagim, zaten yukarida konustugumuz seyler.
Biraz genis bir konu, o yüzden “Katiliyorum” da diyemiyorum, “Katilmiyorum” da. Dogru buldugum noktalar var.

Tesekkür ederim nihayet açikladigin için :smile:

Yanlis :smile:
Aeron’un geçmisi göz önüne alindiginda, psikolojisi saglam olmayan bir karakter olma olasiligi oldukça yüksek. Eger ben bu karakterin geçmisini analiz etmeden “Söylediklerine pek önem vermemek lazim” (ki böyle net cümle de kurmadim aslinda) deseydim, iste o zaman basite kaçmak olurdu. Ama ben sana güzel güzel anlattim neden Aeron’un söylediklerinden bir sey çikmayabilecegini. Ayrica iddia degildi, ihtimaldi, tekrar belirteyim.

Ölümsüzlere gelirsek… Yaa zaten en basta Aeron’u onlarla kiyaslamak büyük hata. Ve ek olarak, evet iyi niyetli degiller, kendi çikarlari için Dany’yi orada tutmaya çalisiyorlar.
Peki Ölümsüzlerin kötü niyeti ile Aeron’un muhtemel psikoloji bozuklugunu karsilastirmak nedir? Allah askina, bu ikisi çok ayri durumlar.
Ölümsüzlerin her ne kadar niyetleri kötü olsa da, gösterdikleri seylerin dogrulugundan süphe etmek mümkün degil. Geçmiste yasanmis olaylari gösterdiler, gelecekte olacaklari (ki bazilari oldu da) gösterdiler. Amaçlari da zaten Dany’nin tüm bunlarin içinde kaybolmasi, yolunu bulamamasiydi. Yani gösterdikleri, söyledikleri ne varsa dogruydu, amaçlari Dany’yi yalanlarla, yanlislarla doldurmak degildi zaten. Amaç Dany’nin tüm bunlarla zaman kavramini yitirmesi ve yolunu kaybetmesiydi.

Benim aklıma şöyle bir ihtimal geliyor, uzun gece efsaneleri hakkında Yi Ti efsanesi çok ilginç. Diğerlerinden farklı olarak tüm dünyaya hükmettiği söylenen bir şafak imparatorluğu var. Çeşitli imparatorlar var sırayla başa gelen. İşte ametist imparator, inci imparator vs. O efsaneye göre uzun gece bir hanedan üyesinin gaspıyla ve ihanetiyle başlıyor. Hatta bu efsanenin sonunda dünyadaki insanlar farklı milletlere ayrılıyor tamamen. Bu efsanenin farklı olan tarafı evreni yerel değil global ölçekte açıklayan tek efsane olması. @Cassiopeia’nın bununla ilgili açtığı konular var. Bu arada o imparatorlar da normal değil. Tanrı imparator olarak geçiyorlar zaten. Yani kısacası ejderleri kontrol edenler, warglık özelliğine sahip olanlar ya dinlerin arkasındaki tanrılar falan bu imparatorlarla ilişkili olabilir(onların soyundan gelme vesaire). Yani tüm bu uzun gece falan tanrıların arasındaki evrensel başka bir taht oyunun parçası olabilir ve bunlara binaen şafak savaşında kazanan tüm dünyayı alabilir. Biraz uç oldu farkındayım ama biraz törpülersek mantıksız değil bence :smiley:

Şuanda Sandor Clagane’in dans hocan neden öldü? Çünkü lanet bir zırhı yoktu deyip bir tokat atmak suretiyle ufkunu açtığı Arya’ya döndüm :smiley:. İşte böyle yapıcı eleştirilerle gelin işaret yok o yok bu yok demek yerine :smiley:

Hakikaten ben bunu düşünmemiştim. Bir ihtimal şu Aerys muhabbetinin doğru olması öbür ihtimal ise şu ki aslan figürü önemli ve Azor Ahai efsanelerinde iki kez karşımıza çıkıyor

Yi Ti efsanesine göre İlk İmparator, tüm dünyanın imparatoru gecenin aslanı ve ışıktan kadından doğma. Yıllar boyu hükmettikten sonra yerini sonra gelenler alıyor. En son opai imparatorun erkek kardeşi tahtı gasp ediyor ve kantaşı imparator olarak tahta çıkıyor. Gökyüzünden düşen kara bir taşa tapınıyor, tanrılarına sırt çeviriyor falan.

Sonrasında Işıktan kadın dünyayı terk ediyor ve gecenin aslanı günahları cezalandırmak için geri geliyor. Uzun gece denen olay böyle vuku buluyor ve en son gelen kahraman ışıkgetiren ile her şeyi sonlandırıyor.

Azor Ahai efsanesinde ise ışıkgetireni oluşturmak için ikinci aşama bir aslanın kalbinde soğutmak.

Şimdi iki efsanedeki aslan figürleri epey farklı ancak ilkindeki aslan figürünün önemi çok fazla ve hatta gecenin aslanının günahları cezalandırmak için geri dönmesi olayı,buradaki gece vurgusu ve uzun gecede ortaya çıkan ötekiler… Ötekilerin aslında dünyanın düzenini bozan insanlara karşı özel olarak ortaya çıktığına dair teoriler… Hepsi birleştiğinde aslan figürünün göründüğünden daha önemli olabileceği sonucunu çıkarabiliriz.

Ha geçmişlerinde hiçbir olağanüstü olay bulunmayan, çakallık yaparak lord ve kral olmuş olan ve kalabalıklık açısından Freylerden pek farkı olmayan bir ailenin ardından bu derece ağır bir şey çıkar mı emin değilim. Lannisterlar seri için çok önemli ama Targaryenlerin, Starkların aksine söz konusu mistik geçmiş olunca geride kalıyorlar.

99 doğru 1 yanlış diye bir metot var. Bunu yapmış olma ihtimalleri bence yüksek. Bazıları gerçek bazıları değil. Bazı gerçekler çarpıtılmıl olabilir. Özellikle Aegonla ilgili olan. Serinin isminin fake azor ahai de ilk defa kullanılması mı? Hayır olamaz. Gerçi Aegon vizyonu muhtemelen gerçek birden fazla kişinin sözğ var çünkü ama yanlış olmasını çok isterim orası ayrı :smiley:

Peki diyelim Aeron gerçekten kafayı yedi, tüm tanrılar kılıçlara geçmişken neden R’hollor’un karşıtı olan öteki yok? Ayrıca neden Euron’un yanındaki kadın beyazlı? Hadi bu adam surda olsa ve ötekilerle kafayı bozmuş olsa anlayacağım. Ama adamın surla ilgisi yok ve R’hollor ile de. Buna rağmen tüm tanrılar arasında R’hollor’un kötüsünü görmüyor ve bir öteki görüyor.

Ayrıca bence Euron’un kalamara dönüşme meselesi Aerion’un zihnindeki tanrı figürüyle ilgili. Yani Euron resme göre tanrı olmuş ve herkes de Euron’u kafasındaki tanrı neyse o şekilde görürdü.

Not: Ayrıca o tahtta oturacak ve son düşman olacak olan kişinin Rhaegar olabileceği ile ilgili bir düşüncem daha var ama bu ayrı bir konu.

Huuuuuuuu yeni bir paragraf başlığı doğmuş, hem de ben yokken! :smiley:

Great Empire of the Dawn, Yeryüzündeki Tanri, onun imparator ve imparatoriçe çocuklari ve torunlari, Gecenin Aslani, Uzun Gece, Azor Ahai… Biliyorum bu efsaneyi. Ayça ile bunu da tartismistik biz :smile:

Valla bu Yeryüzündeki Tanri’nin soyundan gelen yari tanrilarin dünya ve insanlik üzerinde bir etkisi olmustur muhtemelen, ama her seyi bunlara baglamak da ne kadar dogru olabilir? Hele ki büyü olan bir evrenden bahsediyorsak.
Warglik, Yesilgörenlik falan, bunlara bir sey diyemem. Ama ejderha kontrol etme olayinin temelinde büyü var, bu yüzden bunu bir Tanri ve yari tanrilara baglamak dogru olmaz. Valyrialilar, ejderhalari bulana kadar koyun sürüleri olan çobanlardi ve ejderhalari büyü ile kontrol altina aldiklari biliniyor. Büyüye ihtiyaç duymadan ejderha kontrol etme özelligini sonradan gelisiyor Valyrialilarda, ve bunun nasil mümkün oldugu açiklanamaz. Martin de yanilmiyorsam bu tip seylerin bir açiklamasi olmadigini söylüyor.

Uzun Gece’nin tanrilar arasindaki evrensel baska bir taht oyununun bir parçasi olmasi ihtimali… Zaten su an öyle görünüyor. Yi Ti efsanesi bundan bahsediyor, R’hllor inanisinda da durum bu.

Tam emin olamadim bu kisimda. O kazanan ve tüm dünyayi alan bir tanri mi? Yoksa bir insan, bir halk mi?
Konu tanrilardi gerçi ama yine de sorayim.

Yalniz bu arada sen neden bu konuya daldin, ben onu da anlamadim :smile:

:smile:

Hangi Aerys muhabbeti?

Gecenin Aslani aslinda yanilmiyorsam canavarlarini dünyaya saliyor, olay buydu.
IsIktan kadin ise, ki o bir Tanriça, dünyayi terk etmiyor, dünyaya sirt çeviriyor. Yit Ti efsanesi göre, dünyadaki son Tanri, Yeryüzündeki Tanri’ydi, adi üstünde :smile:
Yani aslinda burada Gecenin Aslani ve IsIktan kadin biraz ying ve yang gibi. Ya da Tanri ve Seytan gibi. Bana öyle yansiyor. Insanlar günahlar isliyor ve Gecenin Aslani dünyayi “cehenneme” çeviriyor. Tabi burada birebir bir benzerlik de yok, yani “Gecenin Aslani Asoiaf evrenindeki Seytandir” da demiyorum. Sadece biraz o figürden ilham alinmis gibi geliyor bana.

Yalniz bu aslan figürleri ile Lannister hanesini bagdastirmak… O pek olmamis :smile: Hane amblemlerinde özel bir sey aramak ne kadar dogru olur ki? Bu amblemlerin hepsinin bir anlami, kendi hikayesi var zaten.

Niye yapsinlar öyle bir sey? Hiçbir anlami yok.
Yaa onu geç, gösterdiklerinin yalan olmadigini biz biliyoruz zaten.
Ne görüyor Dany?
Metaforik bir sekilde anlatilmis, 7 Kralliktaki durumu.
Kizil Dügünü.
Willem Darry ve kirmizi kapili evi.
Kral Aerys’i (Robert için “Küllerin krali olsun” dedigini).
Rhaegar, Elia ve bebek Aegon’u.

Ölümsüzler ne gösteriyorlar sonradan?
Yine olmus, veya olacak olaylari. Yasayan veya ölmüs kisileri akillara getiren detaylari (Dany bunlari anlamiyor tabi ama biz biliyoruz).

Hep bu sekilde yani. Bunlarin neresinde yalan, yanlislik var? Hangileri gerçek, hangileri degil? Hangi gerçek çarpitilmis olabilir?

Aeron Öteki’nin bir Tanri oldugunu düsünüyor mu?
7 Krallikta Ötekiye, Ötekilere tanri diye bakilmiyor.

Gittim Pov’a tekrar göz gezdirdim, yanlis bir sey yazmamak için. O kadin hakkinda geçen cümle aynen söyle :

Arkasında bir kadın silüeti görünüyordu, uzun ve korkutucuydu, elleri soluk alevle yanıyordu.

Bunun disinda bir sey var mi? Yoksa, nereden çikti beyazli kadin?

Ben de onu diyorum ya! Yasanan veya konusulan son olaylarin Aeron’un bilinçaltinda sekillenmesi ile olusan, onun bakis açisinin bir ürünü olan bir rüyaya benziyor bu daha çok.

???
Rhaegar?

@YeniAy_Ottoman Katil sen de, özledim senin yorumlarini :grinning:

Her şeyi bununla açıklamak demeyelim. Ciddi bir kısmı bununla açıklamak diyelim. Evren’de yapboz misali onlarca mit varken her şeyi tek bir mite indirgemek doğru değil ama Evren’in merkez mitinin bu olma ihtimali diğerlerine göre ele aldığı alanın daha geniş olması ve Yi Ti’nin gelmiş geçmiş en gelişmiş uygarlık olması gibi sebeplerle(evet Valyria’nun en iyi zamanları bile bu uygarlıktan geri) merkez mit olması oldukça yüksek bir olasılık.

Neden Warglık ile Ejder kontrolü meselesini ayırıyorsun? İkisi de büyüye dayanan şeyler büyük ölçüde. İkisi de mistik açıklanamayan şeyler ve Val’ın değişiyle kabzasıyla kılıç. Gerçi Warglık ve yeşilgörenlik muhtemelen Ormanın Çocuklarınjn kanından kaynaklı. Öte yandan üstün soyların ve hanedanların Tanrı’yla insanların karışmasıyla ortaya çıkması Orta Çağ mitolojisinde çok kullanılan bir kavram. Artı Valyrialıların kanlarını saf tutma gerçeği ile bir Tanrı’yla bağlantılı olma meselesi bence epey örtüşüyor.

Bana kalırsa bu açıklanamaz meselesinde ciddi kavram kargaşası var.

Bir insan nasıl yanmaz? Bir insanın kanundaki nasıl bir özellik onu üstün Kılar? Nasıl olur da içinden kıllı Stannis çıkar? Evet bu türden şeylerin bilimsel bir açıklaması olamaz. Yani Martin böyle şeylerde Marcel karakterlerinde olduğu gibi efendim işte şu nükleer olaydan dolayı yok genleri gelişmiş örümcek ısırdı tarzı açıklamalar yapmaz.

Ama bunyn dışında bunların kendi içinde bir mantığı olabilir. Yani o üstün kanı nasıl elde ettiler? Gelecek nesillere nasıl aktardılar? Bunun bir formülü var mı bu tür şeylere dikkat etmiş olabilirler.

Öte yandan Targaryenler hakkımda artık büyü kullanmıyorlar demek hatalı olur. Ejderha kontrolünün kendisi ve ejderhalar zaten bizzat büyü ile ilgili ve Maesterlar da bu yüzden yok etmek istiyorlar. Ama eskiden farklı olarak ayin yapmıyorlar. Büyü direkt olarak kanlarında çünkü.

Hepsi karışık. Tanrı, halk insan. Yani Yüzüklerin Efendisinde olduğu gibi tüm dünyayı kapsayan Evrensel bir uygarlık kurulabilir.

Nereden daldım konusuna gelince, Martin’in dünyayı fethetme kısmı nasıl olursa mantıklı olur buna izah getirmeye çalıştım.[quote=“Starkgaryen, post:111, topic:9620”]
Hangi Aerys muhabbeti?
[/quote]
Cersei Aerys’in kızı. Ayrıca bu Euron’un Daenerys yerine sonradan(yani olmayınca) Cersei’ye yönelmesini de açıklayabilir

Aynen kısacası ötekileri süren geçenin Aslanı oluyor.

Evet o kısma ben de katılıyorum. Lannister geçmişinde öyle büyük bir şey yok. Ama şimdilik yok Martin ileride farklı bir boyuta taşıyabilir bazı şeyleri. Şunu da unutma, Lannister hanesi Stark ve Targaryen hanesiyle birlikte Martinin düşündüğü ilk 3 haneden biriydi. Lannisterlara bunlara denk bir hüviyet kazandırır mı ileride? Göreceğiz. Öte yandan Lannister geçmişi karanlık. Zeki Lann kimdir necidir bilinmiyor. Gene kovduğu ailenin armasını neden benimser bu da bilinmiypr. Gerçi en mantıklısı bir Casterly hatunuyla evlenmiş olması ama efsaneler çağına dair anlatılan şeylerin güvenliği asla kesin değil.

Hayır burada öteki derken Rhollıe karşıtı olan ötekiyi kast ettim. Yani Aerion tüm Tanrı’ları görüyor ama ne hikmetse Rhollor karşıtı olan Tanrı’yı görmüyor.

Bence soğuk alev direkt bunun temsilcisi başka nw olabilir ki?

Bence Euron’un kendini tanrı yapmak gibi garip projeleri var. Çünkü aksi takdirde gerçekten o rüya Aerion’un abartmasıysa bence bu sadece Martim’in bizle dalga geçtiğini gösterir.

Ayrıca şöyle bir teori de var, serinin ismi buz ve ateşin şarkısı. Burada Dragonbinder denen boru ateşin şarkısını simgelerken Joromun’un borusu buzu simgeliyor. Yani Evren’in ana hatları buz ve ateşten oluştuysa bu iki boru evren dengesinin oluşmasında çok önemli rol oynayan arketipler. Dragonbinder’ın Euron tarafından bulunması teori doğruysa çok önemli zira bu sayedw büyük ölçüde evren şekillendirebilinir. Winds of Winter’ın kapak fotosu boru dikkat ettiysen. Hatta son düşman Euron olacaksa gerçekten o boruya karşı dengeyi bulmak için Joromun’un borusunu aramak için bir grup kuzeye gidebilir ve Dany’nşn Ejder kaptırması bu şekilde olabilir. Gerçi dizide boru falan olmadığı için Cersei’ye wight atalım gibi saçma bir noktaya geldi.

Uzun mesele. Ayrı konu açmayı düşünüyorum. Ama şimdilik şunu söyleyim ilk birkaç kitapta Rheagar’ım dirilip Krallığı almak için harekete geçeceğine dair söylenen şeyler var ki foreshadowing olabilir. Tabiki de teori bundam ibaret değiş. Bu kenarının kenarının kenarı falan. Ama olursa 3 bimici içinde güzel bir aday olur ve de şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor

Baba Rhaegar
Oğul Jon
Kutsal Ruh Daenerys

Katılayım da vallahi konu tam nedir çözemedim… Genel bir özet geçseniz de ben de araya kaynasam? :smiley:

Aslında ilk konu Lyanna’nın kaçırılmadan önce hamile kalmış olma ihtimali ve Brandon’un Lyanna’dan haberi olması ve bu duruma karşı çıkmasıydı ama şuanda geldiği nokta bununla pek alakalı değil gibi duruyor ben de anlamadım :joy:

O kısım tamam, şimdi son noktada neyi tartışıyorsunuz ki? :smiley: Baba oğul kutsal ruh üçlemesine girmişsiniz :smiley:

Ona ben girdim. İşte Ejderhanın 3 başı. Baba oğul kutsal ruh.

O zaman senin özetlediğin kadarıyla ben yazayım… :smiley:

Şimdi efem Lyanna’nın hamileliği yüzünden kaçmaya karar vermesi mümkün mü? Veliaht Prens’in bebeğine hamile bir kadının çocuğu düşürmek ve prensin bunu bilmesi gibi etkenler düşünülürse cesaret isteyecek bir eylem. Bunun dışında Lord Rickard’ın Leydi Dustin’in sözleriyle “Güneyli Hırsları” olduğunu bildiğimiz için hamilelik falan dinlemez, işi bitirirdi. Bu amaçla kaçmaya karar vermesi çok olağan bir durum olurdu.

Lakin hamile kaldı mı? Kalmış olabilir mi? Sanmam. Sebep? Basit, zaman kronolojisi. Bebek Jon eve getirildiğinde yeni doğmuş bir bebek olarak yanında süt annesi de geldi. Diğer yandan zaten en az 6 aylıktan fazla olması gerekirdi ki pek süt anneye ihtiyaç duyulur mu? Bu yaştan sonra çocuklar ek gıdaya geçmeye başladıklarından gerek duyulmayabilir. Yine de bebektir, süt içmesi gerekir en geç 9-10 aylık olana kadar hatta 1 yaşa kadar.

Bir diğer konu ise Lyanna ne ara hamile kalacak? Turnuva’da en son görüştü(savaşa kadarda bir sene geçiyor), onun dışında bildiğimiz kadarıyla ne Rhaegar kuzeye geldi ne de bizim kız kuzeyden dışarı çıktı. Bir şekilde geldi desek Robert’ı aşk sözleri verip, sadık kalmadığını ve piçi olduğu için eleştirir iken benzer bir hareketi kendisinin karısını aldatan prensle yapmasını beklemem. Evlenmek için kaçmak başka, ilişki yaşayıp bir piçe hamile kalmak başka.

Ejderhanın 3 Başı?
Rhaeger-Viserys-Dany; 3 ejderhanın 3. başı Dany.
Rhaenys- Aegon- Jon; 3 ejderhanın 3. başı Jon.

Üçlü denklemler şeklinde gidiyor işte… Aegon ve kardeşleri gibi.

Şimdi ise muhtemelen Jon-Dany-Aegon…

Aynen ben de bu yüzden böyle bir şeyi iddia ettim.

Bana kalırsa zamana o kadar da takılmamak gerekiyor. İlla Jon yeni doğacak diye bir şey yok. Doğalı birkaç ay geçmiş olabilir, bu süreçte Lyanna zorlu Doğum yüzünden hastalanmış ve gümüş prensinin öldükünğ duyunca hepten gitmiş olabilir, o kulede Lyanna’nın öldürülmesi gibi kirli olaylar dönmüş olabilir, ihtimaller ihtimaller. Çünkü evli bir adamla kaçmak çok bencilce bir hareket. Ama hamilelik gibi bir durum buna teşvik etmiş olabilir.
Zaten orada bir Hightower var.

Orada aynı zamanda bir Dayne ve Whent var. Hightower Hanesi, güney komplosunun içerisinde olabilir ama Beyaz Boğa’nın bunun bir parçası olduğu fikrinde değilim. Onun hakkında anlatılan şeylere baktığımızda geleneksel bir Kral Muhafızı ve Kral’dan Kralcı bir portre çiziyor. Ayrıca öldürecek ise Jon’u öldürür, Lyanna’yı öldürüp ne yapacak?

Diğer yandan Lyanna’nın ölüm anını Ned anlatırken kan ve gül kokusu; ateşler içinde yanmasından bahsediyordu. Bebek aylar önce doğsa, bu kadın aylarca kanayacak ve hayatta mı kalacak? Olabilecek şey değil. Açık seçik doğum sonrası hummaya yakalanmış, belirtiler ona işaret.