Robert'in İsyanı


#1

Robert’ın İsyanı

Tarih: 282AL-283AL
Konum: Westeros
Savaşlar: Summerhall,Ashford,Çan Savaşı,Trident,Kral Toprakları,Fırtına Sonu,Joy Kulesi
Sonuç: İsyancı güçlerin belirleyici zaferi ve Baratheon Hanesinin yeni kraliyet hanesi olması.

İsyancılar
Baratheon, Stark, Tully, Arryn, Lannister(Sonradan)

Kraliyet Yanlıları
Targaryen, Tyrell, Martell

Önemli Komutanlar
Robert Baratheon, Jon Arryn, Eddard Stark, Stannis Baratheon, Hoster Tully, Tywin Lannister (İsyancılar)

Aerys II Targaryen, Rheagar Targaryen, Owen Merryweather, Jon Connington, Qarlton Chelsted, Mace Tyrell,
Randyll Tarly, Barristan Selmy, Lewyn Martell, Jonothor Darry (Kralcılar)

Giriş
Robert’in İsyanı , aynı zamanda Gaspçının Savaşı olarak bilinen isyan Targaryen Hanesine karşı öncelikli olarak Eddard Stark, Jon Arryn ve Robert Baratheon tarafından teşvik edilmiştir. Neredeyse 2 yıl sürdü, 7 Krallık’ta Targaryen Hanedanının sonlanması ve Robert’in saltanatının başlaması ile sonuçlanmıştır.

Nedenleri
Anlaşmazlık Rheagar Targaryen, Robert Baratheon’un nişanlısı olan Lyanna Stark’ı kaçırması sonrası iyice körüklenmiştir. Hoster Tully, Brandon Stark’a sabretmesini rica etsede Brandon Kral Topraklarına gitmiştir. Orada, Kızıl Kale’ye gitti ve Rhaegar Targaryen’in dışarı çıkması ve ölmesi için bağırdı. Kral Aerys II Targaryen Brandon Stark’ı ve yoldaşlarını(Ethan Glover, Jeffory Mallister, Kyle Royce ve yeğeni ve Eyrie’nin varisi Elbert Arryn) taht varisini tehdit etmek ve öldürmek için komplo kurmaktan tutukladı.
Duskandale’nin Korunmasından beri gittikçe paranoyaklaşan Kral Aerys II Targaryen, oğullarının suçlamalarına cevap vermeleri için mahkmuların babalarını çağırmıştır. Ve onlar gelince oğullarını ve onları mahkeme olmadan öldürtmüştür. Tek kurtulan Ethan Glover’dı. Lord Richard Stark, muhabere tarafından yargılanma talep etmiş, kendi zırhının içinde yanmış, oğlu Brandon bu sahneyi izlemek için zorlanmış, babasını kurtarmaya çalışma aşamasındayken kendisi de ölmüştür. Kısa bir süre sonra Deli Kral gardiyanlarından, Eyrie’nin Lordu Jon Arryn’dan Robert Baratheon ve Eddard Stark’ın kellelerini talep etmiştir. Fakat aksine bu adaletsiz hareketlerden sonra sancaklarını isyancıların tarafında yükseltmiştir.


Robert ve Eddard Büyüt


Robert ve Lyanna Büyüt

Savaşanlar
Lord Arryn, sancaklarını isyancıların tarafında yükseltince, birçok sancaktarı Kral’dan yana oldu, sancaktarları aralarında en üst rütbeli olan Lord Randyll Grafton diğer krala sadık olanları isyancıların Gulltown limanına girmelerini engellemek için yardım etmelerini istemiştir.Eddard Stark kuzeye dönerken Fingers üzerinden gitmeye karar vermiştir.Robert’in Lord Grafton’ı öldürdürmesiyle Gulltown’ın korunması sonunda düşmüştü.Sonra Robert Fırtına Sonu’na geri dönmüştür.Hem Robert hem de Eddard kendi sancaktarlarını çağırmıştı.

Daha sonra Tully Hanesi, sırasıyla Eddard ve Jon’un, Catelyn ve Lysa ile evlenmesiyle isyancı tarafına katılmıştır, evlilikler Tully, Stark ve Arryn hanelerini birbirine bağlamıştır.
Ancak Vadide de olduğu gibi bütün Tully sancaktarları isyancılara katılmamıştır.Ryger, Darry, Goodbrook ve Mooton haneleri Targaryenlerin tarafını seçti.Freyler is olay daha net bir biçim alıncaya dek tarafsızlığını sürdürdüler.Bütün isyancılar birleştikten sonra Kral Aerys II Targaryen, çocukları ve torunları dışında, büyükannesi Kral Aegon V Targaryen’in kızı olan Robert’in taht için daha iyi bir iddiası olduğuna karar verip Robert’in arkasında durmuşlardır.

Kral Aerys II Targaryen kendi sancaktarlarını çağırmıştır.Redwyne ve Hightower dahilinde tahta sadık kalan Tyrell ve Martell hanesi gibi bütün Targaryen sancaktarları bu çağrıya cevap vermiştir.Greyjoy Hanesi tüm bu olayların dışında kalmayı tercih ederken, son zamanlarda Kralın Eli mevkisinden istifa eden Tywin Lannister tarafından yönetilen Lannister Hanesi çağrıları görmezden gelmiştir.

Summerhall Savaşı
Summerhall Savaşı, (haritada 1 ile gösterilen) aslında hepsi bir günde savaşılan 3 savaştı.Onlar birleşip ona saldırmadan önce Robert 3 krala bağlı kuvveti yenmiştir.Lord Grandison, Cafferen ve Fell, Summerhall esirlerinin arasına katılıp Fırtına Sonu’na ilerlemeyi planlamışlardır fakat Robert planlarını öğrendi ve önce saldırıp oraya vardıkları gibi her bir orduya ayrı ayrı saldırmıştır.Lord Fell savaşta ölmüş ve Robert’in kuvvetleri oğlunu (Gümüşbalta), kaçırmıştır.Lord Grandison ve Cafferen, Gümüşbalta gibi savaştan sonra Robert’in üzerine gitmiştir.
Detay: Summerhall Savaşı


Robert 1 günde 3 savaş aldı Büyüt

Ashford Savaşı
Ashford Savaşı, (haritada 2 ile gösterilen) kraliyetçiler için tam kesin olmayan bir zaferdi.Mace Tyrell’in asıl kuvvetleri getirilmeden önce Robert’in kuvvetleri Randyll Tarly’nin öncü kuvetleri tarafından parçalanmıştır.
Daha önceden krala sadık olan Summerhall savaşı sonrasında isyancılara katılan Lord Cafferen, Robert’in sancağı altında savaşırken Lord Randyll Tarly tarafından katledilmiştir.Lord Tarly, Lord Cafferen’in kafasını Kral Aerys’e yollamıştır.Bütün bu olanlara rağmen savaş sonucu belirsizdir ama Mace savaşı eksikliğine rağmen Robert’e karşı kendi büyük zaferi olarak hatırlamaktan hoşlanır.
Detay: Ashford Savaşı

Çanlar Savaşı
Çanlar savaşı, (haritada 3 ile gösterilen) Stoney Sept.‘de olmuştur.Aerys’ın kuvvetleri, Robert’in kuvvetlerinin peşine düşmüştür.Kuzeydeki müttefiklerinden koparmaya çalışmışlardır.Robert yaralanmış ve Stoney Sept.’de saklanmıştır.Jon Connington, yeni el(Kralın Eli) kasabayı zorla almış ve evden eve Robert’i aramıştır.Eddard ve Hoster Tully’nin kuvvetleri kasabadan süpürülmüştür.Jon Connington vahşice karşılık verdi.Robert olduğu yerden çıktı ve karşı atağı yönetti.Connington savaşın kaybedildiğini görünce iyi bir şekilde sırayla geri çekildiler.
Savaştan sonra Aerys, Robert’in herhangi bir yasaların dışına çıkan lord olmadığını, hanedanına Daemon Blackfyre’dan beri en büyük tehdit olduğunu fark etti.Aerys, Lord Connington’ı başarısızlığı yüzünden sürgün etmiş ve pyromancerslara Kralın Şehri’nin hatta Kızıl Kale’nin bile etrafına çılgın ateş yerleştirmeyi emretmiştir.
Detay: Çanlar Savaşı


İnsanlar çan sesleriyle uyarılıyor Büyüt

Trident Savaşı
Trident savaşı (haritada 4 ile gösterilen) kesin sonuçlu bir savaştı.Robert’in kuvvetleri Targaryen hanesine sadık olan kuvvetlerle karşılaşmıştır.Savaş etraflarında devam ediyorken Robert ve Rhaegar, Trident’de ırmağın sığ olduğu bir yerde teke tek karşılaşmıştı.Robert, Rhaegar’ın göğsüne savaş çekiciyle öyle güçlü vurmuştu ki zırhındaki yakutlar parçalanmıştı.Rhaegar yere düştükten sonra Targaryen çoğunluğu kaçmıştır.Çünkü Robert çok kötü bir şekilde yaralanmış ve ordunun yönetimini Eddard Stark’a vermiştir.Savaş kazanıldıktan sonra Freyler gelmiş ve isyancılardan yana olduklarını bildirmişlerdir.
Detay: Trident Savaşı


Robert’ın Çekici Büyüt


Robert v Rhaegar Büyüt

Kral Toprakları’nın Yağmalanması
Kral Toprakları’nın yağmalanması (haritada 5 ile gösterilen) isyan içinde bir yıl boyunca meydana gelmiştir.İsyancıların zaferini kaçınılmaz kılan Trident Savaşı’na kadar tarafsız kalan Lord Tywin Lannister , Kral Toprakları’nın kapılarına gidip Aerys’a bağlı olduğunu iddia etmiş ve içeri alınmak istemiştir.Kral Aerys casus ustası Varys’ın yerine Büyük Üstat Pycelle’in tavsiyesini tercih ederek şehrin kapılarını açtı.Lannister kuvvetleri Robert’in adına şehri yağmalamaya başladılar.Herşeyin kaybedildiğini anlayan Aerys, en son kral elini (Rossart) çağırıp “Hainler şehrimi istiyor. Ama ben onlara hiçbir şey vermeyeceğim, küller dışında. Bırakalım Robert kavrulmuş kemikler ve pişmiş etlerin üstünde kral olsun!” diyerek şehrin her tarafına çılgın ateş yerleştirilmesini emretmiştir.
Sonra Aerys, Kral Muhafızlarından biri ve Tywin Lannister’ın öz oğlu olan Jaime Lannister’dan kendi babasını öldürmesini emretmiştir.Onun yerine Jaime Lord Rossart’ı ve sonrasında Kral Aerys’ı Demir Taht’da öldürdü.Tywin tahtı Robert için güvende tuttuklarını ve Targaryenlerden sonsuza dek vazgeçtiklerini kanıtlamak için şövalyeleri Gregor Clegane ve Amory Lorch’u geriye kalan kraliyet ailesinin icabına bakması için yolladı.Gregor, annesi izlerken tahtın veliaht prens Aegon’ı öldürdü ve sonra Prenses Elia’a tecavüz edip öldürdü.Amory, prenses Rhaenys’ı babasının yatağının altından sürükleyerek çıkardı ve öldürdü.Eddard Stark kısa bir süre sonra oraya ulaşır ve Jaime’yi Aerys’ın cesedinin aşağısına yığılmış olduğu tahtın üzerinde oturuyorken bulur.Tywin Lannister, Elia, Aegon ve Rhaenys’ın cesetlerini göstermiştir.Bu acımasız davranıştan sonra Eddard Stark ve Robert Baratheon arasındaki tartışma Starkların savaşı bitirmek için güneye kendi başlarına gitmelerini sağlamıştır.
Detay: Kral Toprakları’nın Yağmalanması


J Lannister “Kralkatili” ve Aerys II. Büyüt


Gregor Clegane ve Elia Martell Büyüt

Fırtına Burnu Kuşatması
Savaştan çok yıpratma amacı olan Fırtına Burnu Kuşatması (haritada 6 ile gösterilen) Mace Tyrell’in kuvvetlerini Fırtına Sonu’nda tutmuştur.Kuşatma sırasında Mace ve Paxter Redwyne tarafından yönetilen Menzil kuvvetleri, Stannis Baratheon ve adamları açlıktan ölmek üzereyken kalenin diğer tarafında ziyafet yapıyorlardı.Yardın en sonunda Davos Seaworth’tan geldi.Davos ablukayı geçerek içeriye gizlice soğan getirmiştir.Sonunda Stannis ve kuvvetleri Eddard Stark gelene kadar dayandılar ve Lord Tyrell sancaklarını indirmiştir.
Detay: Fırtına Burnu Kuşatması


Şanlı isyancılar! Büyüt

Ejderhakayası
Fırtına Sonu’nun kuşatması kaldırıldıktan sonra Stannis filosuna Targaryenler’in son sığınaklarını -Ejderhakayası- almak için emir verdi.Trident’te kraliyetçilerin yenilgisinden sonra Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys, Kızıl Kale’nin üstadı ile (Ser Willem Darry) adaya yollanmıştı.Kraliçe, demir atmış durumda olan Targaryen filosunu yok eden çok büyük bir fırtına sırasında Daenerys Targaryen’i doğuruken ölmüştür.
Stannis oraya varmadan Ser Wiilem ve becerikli bir adam Viserys , Daenerys ve Daenerys’ın bakıcısını gizlice çıkarmıştır ve son Targaryenlerin sürgündeki göçebe hayalarını yaşamya başladıkları Braavos’a doğru yol aldılar.
Detay: Ejderhakayası Kuşatması

Joy Kulesindeki Çatışma-Aerys’ın Kral Muhafızlarının Sonu
Ser Arthur Dayne, Ser Oswell Whent ve Kral Muhafızlarının Lord Kumandanı Ser Gerold Hightower, Trident, Kral Toprakları ve Fırtına Sonu savaşlarında yoktular.Onlar daha sonra Prens Rhaegar’ın Lyanna Stark’ı tuttuğu yer Dorne’un Kızıl Dağları’nda küçük bir kule olan Joy Kulesi’ni korurken bulundular.Fırtına Sonu’nun kuşatması kaldırıldıktan sonra Eddard Stark 6 yoldaşı(Howland Reed, Willam Dustin, Ethan Glover, Martyn Cassel,Theo Wull ve Mark Ryswell) ile oraya gitti.Yedi yoldaş 3 Kral Muhafızı ile dövüştü ve sadece Eddard ve Howland kurtuldu.Kardeşi bir söz verdikten kısa süre sonra öldü.Eddard taşaları yığarak mezar yapmak için kuleyi yerle bir etmiştir.Daha sonra Eddard, Ser Arthur Dayne’in kılıcı Dawn’ı kardeşi Ashara Dayne’e teslim etmek için Starfall’a gitmiştir.
Detay: Joy Kulesindeki Çatışma


Arthur,Lewyn,Aerys,Barristan,Meryl,Gerold Büyüt

Sonuç
İsyanın başarılı sonuçlarını takip ederek Targaryen hanesinin tüm güçleri ellerinden alınmış ve en önemlisi dar denizden geçirilerek sürgünde sadece 2 yaşayan Targaryen kalmıştı.Robert Baratheon tahtı aldı ve Jon Arryn’ı kralın eli ilan etti.Lyanna Stark kaçılrılmasında sonra öldüğü için Robert onun yerine Cersei Lannister ile evlendi. Arryn, Dorne ile anlaşmalı bir ateşkes yaptı ve Yedi Krallık Robert’i kral olarak kabul etti.

Resimler ve Düzenleme için Sinister’a teşekkürler.


#2

Sonunda. Teşekkürler, teşekkürler ve teşekkürler. Beni etkileyen temel olay…


#3

Ejderhasız “Fatih” Robert Baratheon <3


#4

Guzel çeviri de isyancılar neden kralcilardan once yazılıyor -.-

Sent from my iPhone using Tapatalk


#5

Okudum da mesajları yine ben yokken ezmissiniz Rhaegar’i. -.-


#6

Nerde ezdik Rhaegar’ı yea. Bu çevrilerde tarafsız oldu herşey ama tabi ortada bir kazanma ve kaybetme var…


#7

Varya GRRM sizi bir sekilde kapak edecek insallah. Orada bi gariplik kesinlikle var.

SİZ DUA EDİN RHAEGAR’İN AYAGİ KAYDİ!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk


#8

Cok çabuk karar veriyoruz bence bu konuda. Eğer Lyanna kaçırılmamış kendiliğinden kaçmışsa cok sey değişir

Sent from my iPhone using Tapatalk


#9

Bi Lyanna mı var allasen, Lyanna kendi kaçmıştır zaten. Elia’ı terketmesi üzerine bide Lyanna’ı kaçıracak tipte birisi değildir heralde Rhaegar…
İpin ucunda Aerys II. var.


#10

Ya ama bak simdi senin kız kardeşin kaçar sen gelirsin prensi tehdit edersin. Kralın seni tutuklamaya hakkı var. Ya olayların başlangıcı o dahası var mı?

Sent from my iPhone using Tapatalk


#11

Tutuklama hakkı var. Katletmeye nasıl hakkı var peki? bkz: Rickard, Brandon


#12

Bi dk oraya gelmedim ben :smiley: diyorum ya Lyanna başlattı herseyi. O cinayetler Lyanna’nin kaçmasının sonucları.

Sent from my iPhone using Tapatalk


#13

Vay be :smiley: Demekki bir kız sevdiğine kaçınca anasını babasını vahşice katletmek gerekiyormuş =)
Abi sen ne diyorsun gözünü seveyim yaa ulan Targaryen Starkı vurur Lannister Starkı vurur bu ne arkadaş, Martin baba bizi Kuzey Kralı yapmazsan yandın ben daha başka bişe söylemeyeceğim :smiley:


#14

Yok sen dediğimi anlayamadin. Simdi Lyanna kaçmasaydı Brandon KL’ye gelir miydi? Hayır. Tutuklanır miydi? Hayır.

Sent from my iPhone using Tapatalk


#15

Ya bu nasıl bi mantık canım =) O zaman Fatih Aegon Westeros’a hiç gelmeseydiye kadar gider bu, hiç mi olay yaşanmayacak? Sen bi balkona çık hava gel bence


#16

Hahahahahhahah ya canım benim burda dediğim suc Lyanna’da. Skdjdjdk sen bi dolaş gel, balkon kesmez seni

Sent from my iPhone using Tapatalk


#17

Lyanna da ki suç devede kulak. Ağzına Aerys’ın adını bile anmıyorsun daha önceki olayları da var Çılgın Kralın ama sabahta beri Lyanna diyorsun yaa. Kaçmış abi kız sevmiş lan napalım winterfellde namus bekciliği mi yapalım zincire mi vuralım, napalım? :smiley:

Ben çıkacam birazdan merak etme :smiley:


#18

Aerys savaştan once B-S-T hanelerinden hangisine bir kötülük etti Allah askına ya?

Hemen Aerys’i one sür. Lyanna’dan once Lannisterlar hariç hiçbir hane memnuniyetsizlik duymuyordu Aerys’ten. Duyuyorsa bile savaş başlatacak kadar degildi.

Sent from my iPhone using Tapatalk


#19

Brandon, Rickard, Lyanna ve Rhaegar’ı alıp hepsini önüne ip gibi dizip adam gibi yargılayacaktı. Jon Arryn’den Eddard ve Robert’ı istedi onları da katledecekti. Bu yaklaşımını geçmişte de sürdürüyordu ve bu ona tahtı kaybettirdi. Yani kusura bakmada çok yanlısın, bunları görmemek mümkün değil…


#20

Herseyi başlatan Lyanna, gerisi önemli degil.