Şafak Çağı

Şafak Çağı, bu zamanı belirsiz bir dönemde Essos’lu İlk İnsanlar Westeros’u sömürgeleştirmiştir.

Zamanın başından beri, Westeros bir yığın doğa üstü gücü olan gizemli, küçük, insanımsı Ormanın Çocuklarıyla dolmuştu.Süresi bilinmeyen bir zaman dilimi boyunca Westeros’ta yalnız yaşamıştır, belki de Devler hariç yanlız yaşamışlardır(ve bir başka ırk daha yaşamış olabilir eğer Demir Adalardaki Old Wyk’in Deryataşı Sandalyesi’nin efsaneleri doğruysa). Ormanın isimsiz tanrılarına taptılar, akarsu ve taş ve sadece toprağın verdiği meyvelerden yiyerek yaşadılar. Ormanın Çocukları’nın ne kadar süre Westeros’ta yaşadıkları ya da nerden geldikleri bilinmiyor. Bulunan en eski kayıt İlk İnsanlar Essos’tan geldikleri zamanlardadır, yaklaşık 12,000 yıl önce.

İlk İnsanlar kıtaları birleştiren kara köprüsünü kullanarak Essos’tan zamanında Dorne neyse ona geldiler. Bronzdan yapılmış rulman silahlarla, kaynatılmış deriden kalkanlarla, ilk atlarla ve kendi tanrılarıyla geldiler. Ormanın Çocukları’nı topraklarından süpürdüler, kutsal büvet ağaçlarını yaktılar, yıktılar sırf toprağı kendilerine göre temizlemek için, anavatanlarının tahrip edilmesine çok sinirlenen Ormanın Çocukları silahlandılar.

İnanılır ki çocuklar ve İlk İnsanlar arasındaki savaş iki bin yıl boyunca devam etmiş ve çocuklar şiddetle savaşmış, savaş daha çok sayıda , daha büyük, daha güçlü ve daha teknolojik olanın lehine gitmiş, yan İlk İnsanlar’ın lehine. Denilirki Ormanın Çocukları güçlü büyüyle istilayı bitirmek ve Dorne’un Kolu’nu yok etmek hedefiyle beyhude çabalamıştır. Sonunda iki ırkında bilge adamları Yüzler Adasında sahte bir anlaşma yaparak Şafak çağını bitirip Kahramanlar çağını başlatırmıştır.

çeviri ekibinde ilk çevirin :slight_smile: konu için teşekkürler…

bu arada çevirdiğin konuları çevirdim diyerek ve linkini belirterek çeviri aldığın sayfada belirtmen gerekiyor…

evet :slight_smile: sağol, hemen yapayım onu ben bi.