Sağlık/Tıp

Sağlık/Tıp
Yedi Krallık’ta ve bilinen dünyada, sağlık sektörü insanların kaliteli hayat sürmesinde büyük önem taşıyor. Ek olarak da şifacılar, ebeler ve çıkıkçılardan bilhassa da Citadel’in Üstatlarından bazı tedavi yöntemleri edinebilirsiniz.

Tedaviler
Zenginler ve soylu haneler hariç halkın geneli yani Üstatların hizmetlerine erişemeyenler genelde yerel şifacılara, ebelere ve şifalı bitkilere güvenir.

Yaralar genellikle kaynar şarap ile temizlenir ve Myrish Ateşi ya da Sıcak süt ile tedavi edilir, her iki yöntemde vücutta yanmaya sebep olur. Eğer yara çürümüşse, kurtçuklar çürük kısmı yediği için tedavide kullanılır ve böylece çürük kısmın yayılmasına engel olunur. Üstatlar ayrıca yaraları dikiş ile kapatmayı ve hardal bitkisinin tohumları, ısırgan otu lapa yapılıp, iltihabı önlemek içinde küflü ekmek kullanır. Sülüklerde kan akışını durdurmak için kullanılır. İksirler çoğu zaman uyuşturucu etkisinde kullanılır. Haşhaş sütü (milk of poppy) ya da Düşşarabı (vinsonge*) gibi iksirler ağrıyla mücadele etmek için kullanılır. Sirke ise cerrahi operasyonlarda aletleri dezenfekte etmek için kullanılır.

Bacak kırıkları kemikler düzelene kadar sıva kullanarak hareketsiz hale getirilir. Ayçayı (Moon tea) doğum kontrolü ve istenmeyen gebeliklerden kurtulmak için kullanılır.

Hastalıklar ve Rahatsızlıklar
Soğuk algınlıklar, ateş, nezle gibi hastalıklar nadiren öldürücü hatta zayıflatıcı olur. Ama nedense kanlı nezle ölümcül olabilir. Fahişeler sıklıkla frengi hastalığını taşırlar ve bu hastalar nadiren sempati ile karşılanır.

İlk hastalıklar başta çocukluk çağında başlar. Kızamık en sık olandır ama asla 10 yaşından büyük kişileri öldürmez ve bir kez bu hastalığa yakalandığında bağışıklık kazanılır. Fakat çocuklukta bu hastalığı geçirmeyen yetişkinler hastalıkla çok risk taşır. Gripul (Greyscale) çocuklarda nadiren ölümcüldür fakat yetişkinler için neredeyse hep ölümcüldür. Bu hastalık cildi grileştiriyor, sertleştiriyor tıpkı bir taş gibi oluyor. Hastalıktan sağ kurtulabilenler ise gerçekten çok çirkin olarak kalıyorlar.

Bilinen hastalıklar ve rahatsızlıklar:
Brownleg
Kanlı Nezle (Bloody flux)
Büyük Bahar Salgını
Gripul (Greyscale)
Gri veba (Grey plague)
Gut (Gout)
Kızamık (Redspots)
Frengi, çiçek hastalığı (Pox)

Zehirler
Yedi Krallıkta ve Doğuda birçok çeşit zehir kullanılır. Hatta Citadel’in Üstatları eğitimlerinde çeşitli zehirli öğrenerek kendi şifa bilgilerine eklerler. Zehirler özgür şehirlerde ve suikastçı loncalarında daha serbest kullanılır. Zehirler, soylu şövalyeler ve büyük lordlar tarafından Yedi Krallıkta korku ve dehşet içerisinde kabul görmezler. Ve Özgür Şehirler’deki ayyaşların kullanabileceği birer silah olarak görürler. Ayrıca piçlerin ve kadınların silahı olarak görülür. Elbette ki çoğu dışarıya böyle gösterir.

Genel olarak zehirler, itüzümü (nightshade) ve grikep (Greycap) gibi bitkilerden ve zehirli mantarlardan elde edilir. Basilisk ve manticore zehirleri gibi hayvan ve böcek zehirleri daha sert olan zehirler olarak bilinir. Manticore zehri, özellikle kurbanı yavaş ve acılı bir ölüme götürmek için kullanılır. Boğucu (strangler) gibi nadir zehirlerin bitkileri sadece Jade Denizinde bulunurdu. Bu iksir kurbanın nefes borusu kapatarak boğulmasına neden olur. Lys’in Gözyaşları (tears of Lys) kokusuz ve renksiz bir zehirdir ve kurbanın mide ve bağırsaklarına saldırarak ölmesine neden olur. Ayrıca belirsiz zehirlerde vardır. Ayçayı (moon tea) gebeliklerden korunmak için kullanılır ve bazı üstatlar tedavilerde bu iksiri isteksiz bir şekilde kullanır. Tatlıuyku (Sweetsleep) iksiri ise az dozlarda derin bir uyku getirir fakat daha fazla kullanıldığında ölümcüldür. Ve bu iksiri kullanırken Üstatlar gerçekten çok dikkatli olur.

Zehirler genellikle kurbanların yemeklerine ya da içeceklerine uygulanır, böylece koku ve tatları gizlenebilir. Soyluların mutfakları bu sebepten genelde korunur ve asillerin hayatlarına karşın kendi hayatlarını riske atarak yemekleri test ederler. Bazı zehirler ise yemek veya içecek hariç silah, giysi hatta deri temasıyla bile uygulanabilir.

Bilinen zehirler
Körgöz (Blindeye)
Basilisk zehri
İblislerin dansı (Demon’s dance)
Kalp felaketi (Heart’s bane)
Manticore zehri
İtüzümü (Nightshade)
Tatlıuygu (Sweetsleep)
Lys’ın gözyaşları (Tears of Lys)
Boğucu (The Strangler)
Dulun kanı (Widow’s blood)
Kurtboğan (Wolfbane)

Çeviri notları
*Vinsonge iksirini Düşşarabı olarak çevirdim. Vinsonge Fransızca bir sözcük olduğu için anlamı Vin ve songe’den geldiğini düşündüm.
*Redspots hastalığını da kızamık olarak çevirdim. Çünkü Redspots düz olarak çevirirsek kırmızı noktalar anlamına geliyor. Ve ben bu hastalığı kızamığa benzettim bu yüzdende kızamık dedim.
*İksirlerin ve hastalıkların İngilizce isimlerini de yazıyorum çünkü orjinalden uzak kalınmasını istemiyorum yarın öbür gün karşımıza çıkarsa neyin ne olduğunu bilelim istedim.

Yazar her şeyi düşünmüş bu evreni yaratırken hayran bırakıcı.

cidden martin yazarken yeni bi dünya yaratmışya

başarısının sırrı ince ayrıntılarda gizli martin baba’nın

Serçeparmak’ın zehirlerle çok içli dışlı olduğunu fark ettim :open_mouth:

Güzel konu. Sağlık alanında ayrıntılı geliştirme yapmış dedemiz. Ama adalet sistemi biraz zayıf kalıyor. :slight_smile: